Προς το περιεχόμενο

Θρίλερ με συλλήψεις για το gamato.info


prigipa_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην εισαι παρανομος μονο εκει που σε παιρνει ομως. Αν θες να εισαι σωστος σταματα να πληρωνεις ΟΤΕ, ΔΕΗ, εφορια, μην υπολογιζεις πια και τα φαναρια στους δρομους για να εισαι σωστος παρανομος, και οχι "γιαλαντζι"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 775
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μην εισαι παρανομος μονο εκει που σε παιρνει ομως. Αν θες να εισαι σωστος σταματα να πληρωνεις ΟΤΕ, ΔΕΗ, εφορια, μην υπολογιζεις πια και τα φαναρια στους δρομους για να εισαι σωστος παρανομος, και οχι "γιαλαντζι"....

 

Όχι ρε, θα είμαι παράνομος μόνο εκεί που με παίρνει. Θα αντιδρώ με τον τρόπο μου! Όσο μπορώ να κατεβάζω και να μη με πειράζουν θα το κάνω. Δε μπορώ να σταματήσω να πληρώνω το υπερτιμολογημένο τιμολόγιο της ΔΕΗ γιατί τότε θα μου κόψουν το ρεύμα. Όσο κατεβάζω όμως δε βλέπω με το παρόν νομικό πλαίσιο να μπορούν να μου κάνουν και πολλά. Και συ είσαι γιαλαντζί όταν έρχεσαι εδώ και λες μια άποψη εκ του ασφαλούς ενώ ξέρεις ότι αν την κάνεις πράξη θα υποστείς τις συνέπειες και άρα δε το κάνεις; Σκεφτόμενος άνθρωπος είσαι και κάποια πράγματα που θεωρείς σωστά μπορείς και τα κάνεις ενώ άλλα δε σου επιτρέπουν οι συνθήκες και δε τα κάνεις! Δε βαράς τη μπουνιά στο μαχαίρι! Αν το κάνεις αυτό δε σε κάνει μάγκα, βλάκα σε κάνει.

 

Επίσης συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Δεν είπα να πηγαίνεις κόντρα σε ότι νόμο υπάρχει αλλά να σκέφτεσαι και να αντιδρας όταν ο νόμος είναι σε βάρος όχι μόνο δικό σου αλλά της πλειοψηφίας! Δε περνάω με κόκκινο ούτε με το 50άρι μου όχι όμως γιατί το λέει κάποιος νόμος ή γιατί φοβάμαι το πρόστιμο. Δε συμμορφώνομαι επειδή εκεί είμαι γιαλαντζί αλλά γιατί σκέφτομαι και καταλαβαίνω ότι αυτό είναι για το καλό όλων. Ναι, αν μπορούσα να κλέψω από τη ΔΕΗ και το δημόσιο θα το έκανα γιατί και αυτοί κλέβουν χρόνια από μένα και σένα με τη διαφορά ότι εσύ λες "δε βαριέσαι, το λέει ο νόμος, τι να κάνουμε". Πόσα λαμόγια έχουν καταχραστεί χρήματα της ΔΕΗ; Πόσα δημόσιο χρήμα; Όμως αυτοί οι κλέφτες είναι στη βουλή ενώ εάν εσύ δε πληρώσεις 1000 ευρώ στο ΙΚΑ σε χώνουν μέσα! Δε γουστάρω να γίνομαι γραφικος και να τα λέω όλα αυτά αλλά εσύ σύγκρινες ανόμοια πράγματα και πήρα την αφορμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Βbabylon-x: Σε πειραζα! ;-)

 

Το κατεβασμα για μενα προσωπικα ειναι μια ατυπη κοινωνικης μορφης αποδοση δικαιοσυνης προς ολους αυτους τους φραγκατους που εκμεταλλευονται οικονομικα(καθ' υπερβολην) την παραγωγη των προϊοντων τους.

 

Δεν παυει ομως αυτο που κανουμε να ειναι παρανομια και το ξερουμε.

Τωρα οσο και να απενοχοποιησουμε τον εαυτο μας με 1002 δικαιολογιες αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι κλεβουμε, οπως δεν αλλαζει το γεγονος οτι το κλεψιμο μιας τυροπιτας ενος φουρνου απο εναν αστεγο λογω πεινας παραμενει να θεωρειται κλοπη και ειναι κλοπη(αν και ηθικα ειμαστε μαζι του απο φιλοτιμο).

 

Απο την αλλη ομως αυτη η μορφη ατυπης απονομης κοινωνικης δικαιοσυνης θα εξαναγκασει τους εκπροσωπους του κεφαλαιου να ξανασκεφτουμε περι της πραγματικης αξια των προϊοντων που "ριχνουν" στην αγορα.

 

Αν δεν το κανουν ματαιοπονουν, λες και αν κλεισουν εν προκειμενω το γαματο.ινφο δεν θα ξεπεταχτουν αλλα δυο νεα πιο γαματα.ινφο(με καλυτερη τεχνικη καλυψη). Η ζυγαρια τεινει να κλινει συνεχως προς την μερια μας γιατι αντιλαμβανονται αν και δεν θελουν να το παραδεχτουν οτι εχουμε δικιο και θα πρεπει να αναπροσαρμοσουν τις τιμες της αγορας.

 

Τωρα, βεβαια, για να λεμε και του στραβου το δικιο και -50% να διναν το εμπορευμα τους, πιο φτηνα και απο Ολλανδια δηλαδη, εμεις παλι δεν θα συνεχιζαμε να κατεβαζαμε τζαμπε ολε? Κατα 95% σιγουρα ναι πραγμα που δειχνει πως ακομα θα σκεφτομασταν την τσεπη μας οσο φτηνα και αν τα δινανε και οτι ο ορος leecher μας εκφραζει και ηθικα και οχι μονο απο ηλεκτρονικης αποψεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε, θα είμαι παράνομος μόνο εκεί που με παίρνει. Θα αντιδρώ με τον τρόπο μου! Όσο μπορώ να κατεβάζω και να μη με πειράζουν θα το κάνω. Δε μπορώ να σταματήσω να πληρώνω το υπερτιμολογημένο τιμολόγιο της ΔΕΗ γιατί τότε θα μου κόψουν το ρεύμα. Όσο κατεβάζω όμως δε βλέπω με το παρόν νομικό πλαίσιο να μπορούν να μου κάνουν και πολλά. Και συ είσαι γιαλαντζί όταν έρχεσαι εδώ και λες μια άποψη εκ του ασφαλούς ενώ ξέρεις ότι αν την κάνεις πράξη θα υποστείς τις συνέπειες και άρα δε το κάνεις; Σκεφτόμενος άνθρωπος είσαι και κάποια πράγματα που θεωρείς σωστά μπορείς και τα κάνεις ενώ άλλα δε σου επιτρέπουν οι συνθήκες και δε τα κάνεις! Δε βαράς τη μπουνιά στο μαχαίρι! Αν το κάνεις αυτό δε σε κάνει μάγκα, βλάκα σε κάνει.

 

Επίσης συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Δεν είπα να πηγαίνεις κόντρα σε ότι νόμο υπάρχει αλλά να σκέφτεσαι και να αντιδρας όταν ο νόμος είναι σε βάρος όχι μόνο δικό σου αλλά της πλειοψηφίας! Δε περνάω με κόκκινο ούτε με το 50άρι μου όχι όμως γιατί το λέει κάποιος νόμος ή γιατί φοβάμαι το πρόστιμο. Δε συμμορφώνομαι επειδή εκεί είμαι γιαλαντζί αλλά γιατί σκέφτομαι και καταλαβαίνω ότι αυτό είναι για το καλό όλων. Ναι, αν μπορούσα να κλέψω από τη ΔΕΗ και το δημόσιο θα το έκανα γιατί και αυτοί κλέβουν χρόνια από μένα και σένα με τη διαφορά ότι εσύ λες "δε βαριέσαι, το λέει ο νόμος, τι να κάνουμε". Πόσα λαμόγια έχουν καταχραστεί χρήματα της ΔΕΗ; Πόσα δημόσιο χρήμα; Όμως αυτοί οι κλέφτες είναι στη βουλή ενώ εάν εσύ δε πληρώσεις 1000 ευρώ στο ΙΚΑ σε χώνουν μέσα! Δε γουστάρω να γίνομαι γραφικος και να τα λέω όλα αυτά αλλά εσύ σύγκρινες ανόμοια πράγματα και πήρα την αφορμή.

Συ ειπες οτι παρανομος στους νομους ειναι τιμη για σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ήμουν μικρός, οι γονείς μου, μου λέγανε

 

Γιαννάκη φάε όλο το φαγητό σου παιδί μου, γιατί αλλιώς θα το δώσω να το φάει ο μαύρος σκύλος

 

(ο οποίος ποτέ δεν υπήρξε ήταν δημιούργημα της παιδικής μου φαντασίας),

 

 

μην παίζεις στην βροχή θα κρυώσεις

 

(άσχετα αν δεν είχα ποτέ πρόβλημα υγείας που να οφείλετε σε καιρικές συνθήκες, το κρύο μπορεί να σκοτώσει, λένε, στο Διδυμότειχο πάντως, στην σκοπιά με -10 ούτε συναχάκι δεν μου προκάλεσε)

 

 

μην λές ψέματα γιατί θα πας στη κόλαση

 

(πήγαν και άλλοι και γύρισαν και το πιστοποίησαν ότι αν λες ψέματα θα βράζεις στα καζάνια για αιώνες)

 

 

τώρα στα παιδιά μας θα δημιουργήσουμε οικειοθελώς ακόμα ένα μπαμπούλα, εμάς δυστυχώς δεν μας πρόλαβαν λόγο της απρόσμενης ταχύτητας με την οποία διαδόθηκε το filesharing, αλλά ο κακός ο μαύρος σκύλος παραμονεύει, είναι έτοιμος να ξαναμπεί στην ζωή μας.

 

Μερικοί αντιδρούν, άλλοι πάλι είναι έτοιμοι να τον χαϊδέψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα οσο και να απενοχοποιησουμε τον εαυτο μας με 1002 δικαιολογιες αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι κλεβουμε, οπως δεν αλλαζει το γεγονος οτι το κλεψιμο μιας τυροπιτας ενος φουρνου απο εναν αστεγο λογω πεινας παραμενει να θεωρειται κλοπη και ειναι κλοπη(αν και ηθικα ειμαστε μαζι του απο φιλοτιμο).

 

Γιατί, ποιος είπε ότι και ο Νόμος δεν είναι μαζί με το φιλότιμο στη συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρεις;

Ποινικός Κώδικας, Άρθρο 377: Κλοπές και υπεξαιρέσεις ευτελούς αξίας

1. Αν η κλοπή ή η υπεξαίρεση έχει αντικείμενο πράγμα ευτελούς αξίας, τιμωρείται με χρηματική ποινή ή με φυλάκιση μέχρι έξι μηνών. Αν όμως η πράξη τελέστηκε από ανάγκη για άμεση χρήση ή ανάλωση του αντικειμένου της κλοπής ή υπεξαίρεσης, το δικαστήριο μπορεί να κρίνει την πράξη ατιμώρητη.

2. Στις περιπτώσεις αυτού του άρθρου η ποινική δίωξη γίνεται μόνο ύστερα από έγκληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο κατεβάζω όμως δε βλέπω με το παρόν νομικό πλαίσιο να μπορούν να μου κάνουν και πολλά.

Ε, ακόμα και με το παρόν νομικό πλαίσιο μπορούν να σου κάνουν άνετα (και πρόστιμο και φυλακή ορίζει ο νόμος), απλά είναι θέμα το αν το θελήσουν (να συγχωράς που δεν ήσουν στο top-10 του gamato :lol:). Μην ξεχνάς πως μέχρι προχτές και αυτοί που συνελήφθησαν το ίδιο με εσένα νόμιζαν... :o

 

Κατά τα άλλα ψιλοσυμφωνώ, πάντως δε νομίζω πως φταίνε οι νόμοι αλλά ενίοτε η επιλεκτική εφαρμογή των νόμων ή/και το timing που δίνει κακές εντυπώσεις στον ταλαιπωρημένο Έλληνα πολίτη και των ωθούν να συνομωσιολογεί και να εξαγριώνεται. Δε σημαίνει όμως αυτό πως επειδή δεν πιάνουν το μέγα κλέφτη δεν πρέπει να ασχολουνται με τους μικρότερους (τώρα θα μου πεις ο μικρός κλέφτης είναι το μέλος του gamato? τέλος πάντων, γενικά το λέω). Θα βάλουμε δηλαδή όλη τη δικαστική κι εκτελεστική εξουσία στην κατάψυξη μέχρι να βρεθεί ο μέγας κλέφτης? Γιατί, για να κάνουμε όλοι τις μικροματσαραγκιές μας ελεύθερα? Ε όχι...

 

 

Ά, επί του θέματος πάλι, περιμένω αυτούς που θα πάνε στις όποιες συγκεντρώσεις να μας στείλουν νέα και υλικό, ε? Αν δείτε τίποτα κανάλια πείτε μου να ανοίξω TV... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, ποιος είπε ότι και ο Νόμος δεν είναι μαζί με το φιλότιμο στη συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρεις;

 

Ενδιαφερον, μεχρι τωρα πιστευα πως οποιαδηποτε μορφη παραβατικοτητας τιμωρειται ασχετου προθεσεως ή αναγκης τελεσης αυτης.

 

Ειναι ευχαριστο να διαπιστωνει κανεις πως ο νομος ισως και να μας αγαπα σε καποιες φαινομενικα τιμωρησιμες περιπτωσεις αλλα απο την αλλη παιζει ρολο και η εμπρακτη εφαρμογη του προκειμενου νομου απο τους αντιπροσωπους του(λεγε με δικαστη).

 

Με βαση το συλλογισμο οτι καμια αποφαση δεν ειναι κατα τεκμηριο αντικειμενικη αλλα επηρεαζεται παντα απο το συναισθημα, τοτε η τιμωρια ή μη επαφιεται στην θετικη/αρνητικη διαθεση-αντιδραση του εν λογω δικαστη η οποια με την σειρα της εξαρταται απο το ποσό συμπαθειας προς το προσωπο μας(τα λεπτα αισθηματα και οι γνωριμιες βοηθουν εδω) καθως επισης και απο το αν του εκατσε η γυναικα του - γκομενα το χτεσινο βραδυ.

 

Μπορει ο νομος να δημιουργηθηκε με το σκεπτικο της προστασιας και του σεβασμου του πολιτη αλλα η δικαια εφαρμογη του ειναι ενα αλλο πικρο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον, μεχρι τωρα πιστευα πως οποιαδηποτε μορφη παραβατικοτητας τιμωρειται ασχετου προθεσεως ή αναγκης τελεσης αυτης.

 

Αν διαβάσεις τον ΠΚ θα διαπιστώσεις ότι σε διάφορες περιστάσεις προβλέπει ατιμωρησία, όπως π.χ. στην υπόθαλψη εγκληματία από οικείο του πρόσωπο (Άρθρο 231 §2). Επίσης αναφέρει και λόγους που αναιρούν το άδικο μιας πράξης (Άρθρα 20-25).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με ένα site βρήκαν να ασχοληθούν;

 

Τόσα εκατομμύρια ευρώ διακινούνται μαύρα στην Ελλάδα προς ερασιτέχνες που φτιάχνουν ιστοσελίδες.

Αυτό δεν είναι φοροδιαφυγή;

 

Να μην αναφέρω το χειρότερο, ότι εμπορεύονται δουλειά εθελοντών. Νομίζετε ότι αν ζητήσω τον κώδικα για μια ιστοσελίδα φτιαγμένη με open source CMS θα μου τον δώσουνε; Μάλλον όχι, αν και στην άδεια χρήσης αναφέρει ότι είναι υποχρεωτική η δωρεάν διανομή του κώδικα προς κάθε ενδιαφερόμενο.

 

Όπως το βλέπω, δεν ενδιαφέρονται να προστατέψουν τα συμφέροντα της Ελλάδας. Αν ενδιαφερόντουσαν θα κυνηγάγανε όσους συνεργάζονται με παράνομους και ανασφάλιστους freelancers (όπως είναι άδικο να εργάζεται ανασφάλιστος ο εργάτης ή η σερβιτόρα, έτσι είναι άδικο να εργάζεται ανασφάλιστος και ένας freelancer). Με τον όρο ανασφάλιστος freelancer δεν εννοώ μόνο τους προγραμματιστές και τους designer, αλλά και τους υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους, οικιακές βοηθούς, και κάθε άλλη ειδικότητα που εργάζεται χωρίς απόδειξη.

 

Αντίθετα κυνηγήσανε να προστατέψουν τα συμφέροντα των πολυεθνικών. Αμφιβάλω αν οι απώλειες από ΦΠΑ λόγω αντιγραφής υπερβαίνουν το έλλειμα που θα είχαμε λόγω απώλειας συναλλάγματος από την χώρα.

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσεις τον ΠΚ θα διαπιστώσεις ότι σε διάφορες περιστάσεις προβλέπει ατιμωρησία, όπως π.χ. στην υπόθαλψη εγκληματία από οικείο του πρόσωπο (Άρθρο 231 §2). Επίσης αναφέρει και λόγους που αναιρούν το άδικο μιας πράξης (Άρθρα 20-25).

 

Το να δειχνει ο νομος το ανθρωπινο του προσωπο επιβεβαιωνει πως το δημοσιονομικο συστημα λειτουργει για τον λογο τον οποιο και αρχικα δημιουργηθηκε, φτιαχτηκε δηλαδη για να νιωθει-εξυπηρετει τους ανθρωπους και οχι για να το εξυπηρετουν-φοβουνται οι ανθρωποι(το συστημα και τους λειτουργους του).

 

Δυστυχως ομως, σε πολλες περιπτωσεις το συστημα και καθε συστημα χρησιμοποιειται απο τους λειτουργους του οχι για τον λογο για τον οποιο αρχικα δημιουργηθηκε και προβλεφτηκε, αλλα για να επιβαλλει-εξυπηρετησει τας επιθυμιας των λειτουργων του καταληγοντας να ειναι καταχρηστικο αντι ανθρωπινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...