Προς το περιεχόμενο

Θρίλερ με συλλήψεις για το gamato.info


prigipa_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Ισπανία παρόλο που και εκεί ηπάρχει νομοθεσία που προστατεύει την πνευματική ιδιοκτησία, το δικαστήριο προχώρησε στον χαρακτηρισμό ως "μη παράνομες" τις σελίδες που φιλοξενούν link και διευκολύνουν το filesharing αρκεί να μην ηπάρχει άμεσο οικονομικό όφελος από τους διαχειριστές της σελίδας.

 

 

Στην Λιθουανία όπου και εκεί ηπάρχει νομοθεσία που προστατεύει την πνευματική ιδιοκτησία το δικαστήριο αθώωσε χρήστη Bit-torrent που ανέβασε τα Windows 7 Ultimate, γιατί κρίθηκαν ελλειπή τα στοιχεία που συλλέχθηκαν με το IP του χρήστη που τον συνέδεε με το συγκεκριμένο αρχείο.

 

Είμαι σίγουρος ότι ο συνήγορος υπεράσπισης του gamato.info έχει αρχίσει να μελετάει αυτές τις δίκες, καθώς και την δίκη του piratebay, συγκεντρώνοντας επιχειρήματα που μπορεί να στέκουν και στα ελληνικά δικαστήρια.

 

Εγώ σαν peer έχω οικονομικό όφελος από το filesharing, το όφελος αυτό που έχω με οθεί στην ηπεράσπιση της χρήσεις αυτών τον δικτύων και δικαιολογεί την φαιά ουσία και ψηφιακό μελάνη που σπαταλώ γράφοντας εδώ.

 

edit

οι καιροί αλλάζουν, σύντομα θα αρχίσουν να αλλάζουν και οι νομοθεσίες καθώς θα καταλήξουν ανεφάρμοστες

Επεξ/σία από nickelodeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 775
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ σαν peer έχω οικονομικό όφελος από το filesharing, το όφελος αυτό που έχω με οθεί στην ηπεράσπιση της χρήσεις αυτών τον δικτύων και δικαιολογεί την φαιά ουσία και ψηφιακό μελάνη που σπαταλώ.

 

Φαιά ουσία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αν ημουν ΕΠΟΕ , θα επιανα 5-10 χρηστες που κανουν απλα downloading και θα εβαζα τα ΜΜΕ να το δημοσιοποιησουν ξεκαθαρα. Οι περισσοτεροι τοτε σιγουρα θα λακιζαν και τουλαχιστον για 5 χρονια η πειρατεια (μεσω ιντερνετ) θα επεφτε το λιγοτερο στο 50%. Μετα απο 5 χρονια παλι αλλους 10 κοκ.

 

(ευτυχως που δεν το κανουν). :-D

 

Παντως απο την πειρατεια μεσω ιντερνετ πιστευω περισσοτερο πληττονται οι μαυροι που πουλανε cd , παρα οι πολυεθνικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ισπανία παρόλο που και εκεί ηπάρχει νομοθεσία που προστατεύει την πνευματική ιδιοκτησία, το δικαστήριο προχώρησε στον χαρακτηρισμό ως "μη παράνομες" τις σελίδες που φιλοξενούν link και διευκολύνουν το filesharing αρκεί να μην ηπάρχει άμεσο οικονομικό όφελος από τους διαχειριστές της σελίδας.

 

Είμαι σίγουρος ότι ο συνήγορος υπεράσπισης του gamato.info έχει αρχίσει να μελετάει αυτές τις δίκες, καθώς και την δίκη του piratebay, συγκεντρώνοντας επιχειρήματα που μπορεί να στέκουν και στα ελληνικά δικαστήρια.

 

Ο τράκερ που κέρδισε τη δίκη στην Ισπανία δεν είχε διαφημίσεις και αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο στην απόφαση:

Πριν ανακοινώσει την απόφασή του ο δικαστής εξέτασε επίσης και τα οικονομικά στοιχεία του site. Είπε ότι ο ιστοχώρος δεν ήταν επιχείρηση και ο διαχειριστής του δεν είχε άμεσα ή έμμεσα κέρδη από τη λειτουργία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι 5-10 απλούς downloaders αλλά 5-10 ισχυρούς uploaders premium members VIP που ανέβαζαν άπειρα GBs σε ταινίες, τραγούδια κτλ..μία άλλη λύση για να καταπολεμήσουν την πειρατεία είναι να πιάνουν τους uploaders του rapidshare ή να κάνουν report τα links του rapidshare...λύσεις υπάρχουν και με μικρότερο κόστος από τα δικαστήρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αν ημουν ΕΠΟΕ , θα επιανα 5-10 χρηστες που κανουν απλα downloading και θα εβαζα τα ΜΜΕ να το δημοσιοποιησουν ξεκαθαρα.

Γιατί τώρα τί συνέβη δηλαδή? Ή μήπως υπάρχει κάποιος που μόνο DL κάνει? Όσο για τα ΜΜΕ, ποιός τα μαμεί, το διαδίκτυο είναι ο μέγας πληροφοριοδότης και δεν υπάρχει ούτε ένας Έληνας τορεντάκιας που να μην το γνωρίζει. Συνεπώς... :P

 

Νομίζω πως ήδη πρέπει να αρχίσετε να προσέχετε μερικοί χοντρά χωμένοι στο hobby (εγώ θα το έκανα). Δεν αξίζει να σε τραβήξουν στο σκαμνί για τέτοιες μλκς, έστω και μία στις εκατό χιλιάδες πιθανότητες να έχει (το get a life αν το πεις εδώ δεν είναι κακία, είναι συμβουλή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει ήδη μπει (730 τα μηνύματα γαρ)...

 

Ένα ωραίο άρθρο:

 

Παραλογισμοί και παρανομία...

 

Tου Πασχου Μανδραβελη

 

Είναι σίγουρο ότι αν μπορούσαν οι δισκογραφικές εταιρείες, θα είχαν ποινικοποίηση και το σφύριγμα. Διότι και αυτό έχει κάποιο μελωδικό σκοπό, οπότε υπό την ευρεία έννοια των δικαιωμάτων -όπως οι Αμερικανοί προωθούν παγκοσμίως- είναι παραβίαση της πνευματικής ιδιοκτησίας. Αν μάλιστα περάσουν και κάποιο νόμο για πληρωμή δικαιωμάτων από όσους σφυρίζουν θα αυξηθεί και η απασχόληση: θα χρειαστούν εκατοντάδες «σφυριχτοφύλακες» που θα περιδιαβαίνουν τους δρόμους για να μαζεύουν τα «νόμιμα» ποσοστά.

 

Μπορεί να φαντάζει αστείο, αλλά με τη φόρα που έχουν πάρει οι επιχειρήσεις media μπορεί σύντομα να το δούμε κι αυτό. Ποιος θα φανταζόταν πριν από μερικά χρόνια ότι θα γινόταν στην Ελλάδα συλλήψεις (!) διαχειριστών ιστοσελίδων, οι οποίοι δεν μοίραζαν οπτικοακουστικό υλικό, αλλά μεσολαβούσαν μεταξύ των χρηστών οι οποίοι αντάλλασσαν αρχεία ήχου ή εικόνων. Αυτή η ανταλλαγή ήταν παλαιότερα νόμιμη στο πλαίσιο της δικαιολογημένης χρήσης. Τώρα οι πιέσεις των λόμπι στις ΗΠΑ ποινικοποιούνται παγκοσμίως.

 

Το πρόβλημα ξεκινά από τις ΗΠΑ. Η βιομηχανία των media φθίνει, επειδή η τεχνολογία άλλαξε τους όρους διανομής των προϊόντων. Παλιά, τα πνευματικά έργα χρειάζονταν κάποιο υλικό μέσο (χαρτί, βινύλιο κ. λπ.) για να ανατυπωθούν. Τώρα τα αντίγραφα γίνονται με μηδενικό κόστος και χωρίς υλικό μέσο. Οι επιχειρήσεις media, όμως, επειδή έχουν γιγαντωθεί, αδυνατούν να κατανοήσουν ότι η εποχή άλλαξε και πρέπει να αλλάξουν τον τρόπο λειτουργίας των. Οπως γίνεται με τη δημόσια γραφειοκρατία, έτσι και οι ιδιωτικές γραφειοκρατίες των επιχειρήσεων καταφεύγουν στην ισχύ του κράτους για να εξασφαλίσουν την προσοδοθηρία τους σε βάρος της κοινωνίας. Ετσι, ενώ η ισχύς των δικαιωμάτων ιδιοκτησίας των πνευματικών έργων πρωτοξεκίνησε για μια οκταετία, σήμερα με την ψήφο των -νομίμως αργυρώνητων- Αμερικανών βουλευτών έφτασε τα 70 χρόνια. Οι εταιρείες media χρηματοδοτούν τις προεκλογικές τους καμπάνιες κι αυτοί κάθε φορά που λήγει η προστασία ενός πνευματικού έργου, προσθέτουν μια εικοσαετία. Εγινε το 2004: λίγο πριν λήξει το copyright του Μίκι Μάους («ανήκει» στην Disney), το Κογκρέσο πέρασε νόμο που επέκτεινε την ισχύ «προστασίας» των πνευματικών έργων από τα 50 στα 70 χρόνια. Το 2012 λήγει το copyright των πρώτων ηχογραφήσεων των Beatles. Στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή ήδη ξεκίνησαν συζητήσεις για παράταση του copyright για είκοσι ακόμη χρόνια. Στην ουσία, δηλαδή, έχουμε μια νομιμοποιημένη κλοπή δημόσιας περιουσίας (όταν τελειώνει η προστασία, τα πνευματικά έργα γίνονται δημόσιο κτήμα) προς όφελος υποτίθεται των καλλιτεχνών. Μόνο που μετά 50 χρόνια προστασίας δεν ζει κανείς από αυτούς να την απολαύσει. Η προστασία είναι μόνο των εταιρειών, οι οποίες, σημειωτέον, δίνουν στους καλλιτέχνες 2-7% των εσόδων.

 

Η αμερικανική ισχύς επιβάλλει αυτόν τον κερδοφόρο για λίγους παραλογισμό σ’ ολόκληρο τον κόσμο. Ακόμη και η νόμιμη στο παρελθόν ανταλλαγή πνευματικών έργων (π. χ. ο δανεισμός ενός βιβλίου) θεωρείται από τις εταιρείες και διώκεται από τις αστυνομίες ως κλοπή. Και όχι μόνο διώκεται, αλλά η ημέτερη ΕΛ. ΑΣ. πλειοδοτεί αφενός με συλλήψεις και αφετέρου με την αναπαραγωγή στα Δελτία Τύπου της ψευδών στατιστικών στοιχείων που ανερυθρίαστα κυκλοφορούν διάφοροι λομπίστες της παράλογης ιδιοκτησίας.

 

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_24_16/03/2010_394252

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Έγιναν συλλήψεις χρηστών ήδη, το λέει και η είδηση. Βασικά ίσως λέει "διαχειριστές" αλλά ήταν vips.

 

Αλλο λεω εγω φιλε.Αναφερομουν σε διαφορους που προσπαθουν να τρομοκρατησουν και να σπειρουν τον πανικο αναμεσα στους απλους χρηστες μιλωντας για συλληψεις ελπιζωντας οτι ετσι θα σταματησουν το file sharing και το downloading.

Επεξ/σία από Beholder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να μου πεί κάποιος αν ζητάνε ταυτότητες στα internet cafe? γιατί αν δεν ζητάνε μπορείς να κατεβάσεις ότι θέλεις από εκεί

 

όχι βέβαια δε ζητάνε... :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gamato για μια ζωή έτσι κι αλιος αυτοί δεν προκειτε να μπούνε μέσα γιατί 1 με τα λεφτά που έχουν βγάλει θα πάρουν κάλους δικηγόρους και 2 δεν περιέχει τίποτα η σελίδα αλά μόνο τους τρακερς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως είναι μία λύση για κάποιον που φοβάται να κατεβάσει από το σπίτι του για να μην τον πιάσουνε...

 

ναι όμως το πρόβλημα είναι το ότι το τορεντ που μπορεί να θες να κατεβάσεις να είναι πολύ μεγάλο ας πούμε 3 γκιγκα τότε τι θα κάνεις?:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...