Προς το περιεχόμενο

Θρίλερ με συλλήψεις για το gamato.info


prigipa_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 775
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειναι τόσα πολλά τα λεφτά Αρη μου;

Είναι βεβαιως ασχετο με τη συζήτηση αλλα μηπως μπορει να επιβεβαιωθεί / διαψευσθει αυτό από κάποιον; :confused:

 

Το ποσο των 40-50 χιλιάδων ευρω μηνιαίως ειναι το λιγοτερο προκλητικό!

 

Από το επίσημο Site

 

"Το Google AdSense αντιστοιχεί τις διαφημίσεις στο περιεχόμενο του δικτυακού σας τόπου και σας αποφέρει κέρδος κάθε φορά που οι επισκέπτες σας κάνουν κλικ σε αυτές."

 

Χωρίς να το έχω ψάξει παραπάνω , δεν βλέπω να λέει πουθενά για πληρωμή από απλά views.

 

Αλλά και έτσι να ήταν που ειναι η προκληση; Δεν τα παίρνουν από την τσέπη μας . Η νομίζεις πως το να διατηρείς ένα site δεν εχει κόστος που δεν νομίζω να ένοιαξε ποτέ και κανέναν πόσα έβαζε από την τσέπη του ο καθένας για να το συντηρεί. Όπως και ναχει αν βγάζουν και ότι βγάζουν μαγκιά τους από την στιγμή που δεν μας "πρήζουν" με pop-ups και άλλες ενοχλητικές μεθόδους διαφήμισης.

 

Btw αυτήν την στιγμή δεν βλέπω καμία διαφήμιση adsence στο site .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά και έτσι να ήταν που ειναι η προκληση; Δεν τα παίρνουν από την τσέπη μας . Η νομίζεις πως το να διατηρείς ένα site δεν εχει κόστος που δεν νομίζω να ένοιαξε ποτέ και κανέναν πόσα έβαζε από την τσέπη του ο καθένας για να το συντηρεί. Όπως και ναχει αν βγάζουν και ότι βγάζουν μαγκιά τους από την στιγμή που δεν μας "πρήζουν" με pop-ups και άλλες ενοχλητικές μεθόδους διαφήμισης

 

Ακριβως απο κάτω βεβαια γράφει κι αυτο, πως δεν το ειδες;

"Επίσης μπορεί οι διαφημίσεις να προβάλλονται στην τοποθεσία σας κατόπιν πλειοδοσίας και η πληρωμή σας να ορίζεται βάσει CPM (κόστος ανά χίλιες εμφανίσεις"

Το ποσό των 50 χιλιαδων ευρώ το μήνα (!!) είναι προκλητικότατο και ξεφεύγει απο την έννοια "παρέα", "κανω το κέφι μου" και σαφως δεν μιλάμε οτι καλυπτονται απλως τα έξοδα ενός site και του traffic της. Εγείρονται απειρα θέματα αξιοπιστίας για τις κριτικές, τα κλειδώματα, τις διαγραφές και την "γραμμή" που ακολουθει το κάθε site ή blog. Αρονται βεβαια και αρκετες απορίες για περίεργες συμπεριφορές αν ξαναλεω συμβαίνουν ετσι τα πράγματα. Ευχαριστως να συνεχίσουμε , ομως καπου αλλου ontopic ;)

 

Το ερωτημα που παραμένει ειναι: Τα ποσά ειναι έστω και κατα προσεγγιση αληθή; Γιατι ο υπολογισμός των 40-50χιλ ευρω για το gamato εγινε σε σχεση με πραγματικό site, κατα τα λεγόμενα του χρήστη. Ρωτάω λοιπον, σε μια σελίδα σαν το gamato, σαν το insomnia κτλ. μιλάμε πράγματι για τέτοια ποσά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε σεις δεν πληρώνονται με τα pageviews (όχι συνήθως τουλάχιστον). Αλλά με 16 εκατομμύρια pageviews την ημέρα γίνονται και χιλιάδες click. 0.01% (1/10000) των pageviews να μετατρέπονται σε clicks θεωρείτε αρκετά κακό ποσοστό. Κάντε τα υπόλοιπα μαθηματικά.

 

Δεν λέω για το Insomnia για το gamato λέω.

 

Το insomnia (ευτυχώς) όμως έχει μόνο ένα adbar αριστερά και σε αρκετά ουδέτερη θέση και δεν μας πρήζει στη διαφήμιση. Οπότε δεν ξέρω πόσα βγάζει από adsence.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως απο κάτω βεβαια γράφει κι αυτο, πως δεν το ειδες;

 

έλα ντε. δεν έχω πιει καφέ ακόμα :P

 

Το ποσό των 50 χιλιαδων ευρώ το μήνα (!!) είναι προκλητικότατο και ξεφεύγει απο την έννοια "παρέα"' date=' "κανω το κέφι μου" και σαφως δεν μιλάμε οτι καλυπτονται απλως τα έξοδα ενός site και του traffic της. Εγείρονται απειρα θέματα αξιοπιστίας για τις κριτικές, τα κλειδώματα, τις διαγραφές και την "γραμμή" που ακολουθει το κάθε site ή blog. Αρονται βεβαια και αρκετες απορίες για περίεργες συμπεριφορές [b']αν [/b]ξαναλεω συμβαίνουν ετσι τα πράγματα. Ευχαριστως να συνεχίσουμε , ομως καπου αλλου ontopic ;)

 

Το ερωτημα που παραμένει ειναι: Τα ποσά ειναι έστω και κατα προσεγγιση αληθή; Γιατι ο υπολογισμός των 40-50χιλ ευρω για το gamato εγινε σε σχεση με πραγματικό site, κατα τα λεγόμενα του χρήστη. Ρωτάω λοιπον, σε μια σελίδα σαν το gamato, σαν το insomnia κτλ. μιλάμε πράγματι για τέτοια ποσά;

 

Τέσπα είναι μεγάλη κουβέντα και είμαστε και οφφτόπικ. Απλά προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει περίεργα κλειδώματα κτλ . Δεν νομίζω παντως οτι ειναι υποχρεωμένος κανεις να μας πει πόσο βγάζει από το site του . "Υπόλογος" μπορεί να είναι μόνο όταν κλειδώσει πχ κάποια καταγγελία για μια εταιρία η προϊόν , από την στιγμή που αυτή δεν έγινε με μπινελίκια κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

drmetal σ' ευχαριστούμε για τις πληροφορίες ;)

 

Σε κάθε περίπτωση όταν ενα site βγάζει 40-50 χιλιάρικα το μήνα, μαύρα αδήλωτα και μαλιστα μεσα απο παράνομη διαδικασία, μάλλον τον ζητούσε τον αστυνομικό του. Ετσι φαντάζουν ακόμα πιο γελοίες οι διαδηλώσεις συμπαράστασης.. :P

 

(...)Απλά προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει περίεργα κλειδώματα κτλ . (...)

Ναι δεν ελεγα για εδω, μου ήρθαν στο μυαλο κατι γεγονότα σε αλλο forum τηλεπικοινωνιών που ειναι γνωστό οτι εχει διαπλοκές, αλλα με τα ποσά που συζητάμε, λογικό ειναι.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε χαχαχα :P

 

στην αριστερή μπλε μπάρα δεν ήταν συνήθως;

 

ειδήσεις - επιλογές - αρχείο κτλ; Σημερα δεν έχει κάτι εκει.

 

και δεν έχω adblock. Με Οπερα είμαι και δεν έχω κάνει block content

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3224592&postcount=366

 

Δεν τον γνωρίζουν πολλοί τον νόμο πιθανόν γιατί είναι σχετικά καινούριος, δεν υπήρχε πριν το 1993, πρώτη φορά εφαρμόζετε τώρα, και αν δεν κάνω λάθος η ύπαρξή του οφείλετε σε "διμερής συμφωνία Ελλάδας-ΗΠΑ", όπως κάνουνε διμερής συμφωνία και αναγνωρίζουν τα Σκόπια σαν Μακεδονία ένα πράμα.

 

Πριν το 93 δεν είχαμε ανακαλύψει ακόμα την Αμερική και όλα ήταν νόμιμα και μελλοντικά μπορεί να γίνουν ποιο παράνομα ή λιγότερο παράνομα δεν είναι δηλαδή στέιτ φόργουορντ που λέει και ο Ομπάμα Μπίν Λάουντα.

 

Η Ελλάδα είχε και πολύ πριν από τον Ν. 2121/1993 σχετική νομοθεσία για την πνευματική ιδιοκτησία.

 

Και επειδή πολύς λόγος έχει γίνει περί νομιμότητας από white collar boys σε αυτό το threat έχω και εγώ ένα φίλο white collar boy και αυτός δικηγόρος από αμερικάνικο πανεπιστήμιο και με διδακτορικό στο Λονδίνο (πσσσσσ μιλάμε ξέρει πολλά γράμματα αυτό το παιδί) και σε μία κουβέντα περί νομιμότητας και διμερών συμβάσεων μου πέταξε το εξής για να με βάλει στην θέση μου γιατί μιλούσα και εγώ περί νομιμότητας και ανθρώπινα δικαιώματα στην Παλαιστίνη και τέτοιες μπούρδες, που είπε ότι η ΗΠΑ την συνθήκη της Γενεύης περί προστασίας των ανθρωπίνων δικαιωμάτων την έχει "αποδεχθεί με επιφύλαξη" με λίγα λόγια αυτό που είναι παράνομο στην Ευρώπη στην απέναντι μεριά μπορεί να είναι νόμιμο "να σου τυλίγουν μια σακούλα στο κεφάλι δηλαδή όταν σε ανακρίνουν και να σου ρίχνουν κουβάδες με νερό" η να σου γεμίζουν όλον τον Θεσσαλικό κάμπο με νάρκες.

Σε γενικές γραμμές κάποιος που έχει νομικές γνώσεις και κρητική ικανότητα στην προκειμένη περίπτωση δεν μιλάει για νομιμότητα και μη νομιμότητα, δεν λέει τίποτα, περιμένει τον δικαστή που μπορεί να δώσει απόφαση 50/50, κάποιος ημιμαθής από την άλλη σου αραδιάζει κουραστικά κείμενα όπως αυτό εδώ τώρα που σας γράφω εγώ για να το παίζει/παίζω ιστορία ή απλά για trolling.

 

Παρότι δεν είμαι white-collar boy για να με νοιάζει, εντούτοις να επισημάνω το εξής: Η ενοχή (με την ποινική σημασία) και η αθωότητα φυσικά και δεν ήταν το αντικείμενο των δικών μου σχολίων και αναρτήσεων σε τούτο το νήμα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να συζητήσουμε και το τι προβλέπει ο νόμος. Ο λόγος όμως που υπάρχει δικαστική εξουσία (και δεν περιοριζόμαστε απλώς στην ύπαρξη νόμων) είναι ακριβώς για να μπορούμε όλοι μας να κρινόμαστε δίκαια. Ο νόμος είναι ίδιος για όλους, με πολύ συγκεκριμένες εξαιρέσεις στις οποίες αυτός είναι βαρύτερος (π.χ. στρατιωτικοί για στρατιωτικά ποινικά εγκλήματα) ή ελαφρύτερος (π.χ. πνευματικά καθυστερημένα άτομα ή υπουργοί). Αλλά καμία απόφαση δικαστηρίου δεν μπορεί να προβλεφθεί εκ των προτέρων, όσο παρόμοιες και να φαντάζουν δύο περιπτώσεις. Και συχνότατα έχει μεγάλη σημασία το πώς ακριβώς θα δομηθεί ένα κατηγορητήριο, διότι μπορεί αυτό να μη στέκει καν ή να προσκρούει στη νομική θεωρία και τη νομολογία ή και να μπορεί να αποκρουστεί πολύ ευκολότερα με βάση τα πράγματα. Και η χάραξη υπερασπιστικής γραμμής ουδεμία αξία ή νόημα έχει προτού δει ο συνήγορος το εν λόγω κατηγορητήριο. Η προετοιμασία και των δύο πλευρών εν προκειμένω (ΕΠΟΕ απ' τη μια και χρήστες gamato.info από την άλλη) χαρακτηρίζεται από εξαιρετικό ενδιαφέρον, και είμαι βέβαιος ότι πολλά μπορούν να ειπωθούν ή να τύχουν ισχυρισμών από αμφότερα τα μέρη. Κατά τα λοιπά, τα έχω ήδη πει σε ανύποπτο χρόνο εδώ:

Το θέμα, φίλτατε, είναι να μην μπλέξεις με δικαστήρια. Διότι ουδείς δύναται να γνωρίζει εκ των προτέρων το πώς θα ερμηνευτεί ο Νόμος και το πόσο βαθιά κι ευρεία αντίληψη των νέων τεχνολογιών θα έχει ο εκάστοτε δικαστής. Μην ξεχνάς την υπόθεση Λιακόπουλου εναντίον aggregator!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...