Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια πορτα ασφαλειας του 1000ρου, πλήρως κλειδωμένη κσι χωρις κλειδί πάνω, ειναι δυνατόν να την ανοίξουν?

Εγω εχω την εντύπωση οτι προϋπόθεση ειναι να εχει κανει καποια μαλακια ο ένοικος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κλειδωθηκε πριν λιγο ενας φιλος μου και φωναξε κλειδαρα να του ανοιξει. Τα κλειδια δεν ηταν πανω στην πορτα. Δεν εκανε πανω απο 5 δευτερολεπτα! Εβγαλε ενα κομματι σαν γυαλοχαρτο και την ανοιξε αμεσως! Βεβαια δεν ηταν κλειδαρια ασφαλειας, αλλα η πορτα ηταν ασφαλειας. ( Δε το καταλαβαινω αυτο βεβαια, αλλα τελος παντων.. )

 

Ειπε οτι χρεωνει το νυχτερινο με 80 ευρω, την ημερα στα 40, τελικα του πηρε 35.

 

 

Εχω εχω κλειδαρια ασφαλειας, αλλα η πορτα ειναι ξυλινη απλη. Τι ακριβως να κανω; Παντα κλειδωνω 2 φορες και αφηνω τα κλειδια παντω στην πορτα. Σιγουρα ειναι πιο δυσκολο να ανοιξει καποιος με τα κλειδια πανω στην πορτα, περα απο τους μαγνητες που λεμε, και αν οντως ισχυουν. Τι πιστευετε;

 

Αυριο παντως θα κανω εξασκηση με μια καρτα που εχω ( οχι πιστωτικη για να μη τη σπασω καταλαθος! ), να δω εαν θα την ανοιξω!!

 

Επισης ειδα σε ενα site με κλειδαρα, οτι μπορει να ανοιξει αδιαρρηκτη κλειδαρια! Βεβαια η τιμη ειναι πολυ τσουχτερη, πανω απο 600 ευρω! Αλλα πως γινεται να την ανοιξει; Πλακα μας κανουν;

 

 

Οι κλειδαράδες μπορούν να ανοίξουν οποιαδήποτε πόρτα. Αυτό που δεν μπορούν να εγγυηθούν είναι εάν θα λειτουργεί η κλειδαριά σου και μετά το άνοιγμα.

 

Αυτό όμως, για να το κάνουν έχουν καταχωρηθεί σε μητρώα της αστυνομίας. Έχουν ειδικά εργαλεία κτλ κτλ.

 

 

Όχι ότι δεν μπορεί κανείς να βρει ειδικά εργαλεία στην "μαύρη αγορά". ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ότι θα μπορεί (λογικό μου φαίνεται... εδώ μπορεί να βρει και όπλα).

 

 

Όμως, θα σπαταλήσεις - επενδύσεις (αναλόγως πώς το βλέπεις) ένα σεβαστό ποσό για να ανοίγεις κλειδαριές και θα την πέσεις στο πρώτο τυχαίο σπίτι που θα βρεις; Με κίνδυνο να σε σκοτώσουν κιόλας; Φαντάζομαι πως όχι. Αντ' αυτού, θα σχεδιάσεις προσεχτικά την κίνησή σου, θα παρακολουθήσεις ποιοι μένουν στο σπίτι και όταν βρεις ευκαιρία θα μπουκάρεις.

 

Το θέμα είναι... θα το κάνεις όλο αυτό για να "σηκώσεις" μία τηλεόραση των 500 Ε, ένα Home Cinema των, άντε, 2000 Ε, ένα Η/Υ των 500 Ε και τίποτα χρυσαφικά που να κάνουν, όλα μαζί, 5.000 Ε; Σύνολο 8.000 Ε; Και πόσο θα τα πουλήσεις στον κλεπταποδόχο; Εάν κάνουν 8.000 Ε, θα στα πάρει (φαντάζομαι) κάτω από μισή τιμή. Δηλαδή, τόσος κόπος και λεφτά για τα εργαλεία, για να βγάλεις λιγότερα από 4.000 για 1 μήνα παρακολούθησης και ενασχόλησης με ένα σπίτι.

 

Βέβαια... εάν στοχεύσεις σε σπίτι όπου τα χρυσαφικά μόνο κάνουν 30.000 Ε.. .τότε αλλάζει το θέμα :P

 

 

Βέβαια... εάν δεν έχεις πόρτα ασφαλείας, και την αφήνεις και ξεκλείδωτη, τότε δεν είναι ανάγκη κανείς να στην πέσει με ειδικά μηχανήματα και τα ρέστα.

 

 

Επίσης, η πόρτες ασφαλείας έχουν και ένα προστατευτικό για την τρύπα της κλειδαριάς που σηκώνεται όταν την "οπλίσεις" full την πόρτα. Οπότε, δεν μπορείς να έχεις πάνω τα κλειδιά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα οταν λεμε πορτα ασφαλειας λογικα εννοουμε απο ατσαλι ή καποιο αλλο γερο υλικο. Δε εχει σχεση με την κλειδαρια. Αν δεν ειναι ασφαλειας και η κλειδαρια δε κανουμε τιποτα.

 

Με λιγα λογια, οτι κλειδαρια και πορτα να εχεις, εαν αφησεις ξεκλειδωτη την πορτα, με κλειδια πανω ή χωρις, τοτε απλα με μια καρτα ανοιγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα οταν λεμε πορτα ασφαλειας λογικα εννοουμε απο ατσαλι ή καποιο αλλο γερο υλικο. Δε εχει σχεση με την κλειδαρια. Αν δεν ειναι ασφαλειας και η κλειδαρια δε κανουμε τιποτα.

 

Με λιγα λογια, οτι κλειδαρια και πορτα να εχεις, εαν αφησεις ξεκλειδωτη την πορτα, με κλειδια πανω ή χωρις, τοτε απλα με μια καρτα ανοιγει;

 

 

 

Ε, αφού ξέρεις τόσο καλά τι εννοούμε όταν λέμε πόρτα ασφαλείας και πότε κάνουμε ή δεν κάνουμε τίποτα, τότε δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι κάτι να μάθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό όμως, για να το κάνουν έχουν καταχωρηθεί σε μητρώα της αστυνομίας.

Και αν φωναξετε κλειδαρά να του ζητήσετε πρωτα να δειτε την άδεια/ταυτότητα, πολύ πρόσφατα έχει κολληθεί προειδοποίηση στην περιοχή μου ότι κυκλοφορεί τύπος ο οποίος αφήνει καρτα/αυτοκόλλητο κλειδαρά, ο οποίος δεν είναι κλειδαράς, μη καταχωρημένος στο μητρώο αστυνομίας κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ετοιμη καλη λυση omega plus +πλακα μαγγανιου = 200+ε .το σακουλακι με τα κλειδια θα ανοιγετε μονο απο σας.(κυκλοφορει με 3+1 ή 5+1 κλειδια μονο)

αλλιως κυλινδρου(αφαλος,προστατευτικο αφαλου,σωμα κλειδαριας)+defender-αν δεν ειναι το προστατευτικο αφαλου- με εναν καλο συνδιασμο που δεν τον ξερω και αφου δεν ξερετε τον κλειδαρα καλυτερα να πατε στην ετοιμη λυση.

τα ινφο τα βρηκα απο http://www.saek.gr/mempers/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι της αδελφής μου, τους ειδοποίησαν από την εταιρεία που είχαν αγοράσει την πόρτα ασφαλείας (1000+ ευρώ) ότι για μέγιστη ασφάλεια, θα έπρεπε να αλλάξουν την κλειδαριά με μια καινούργιου τύπου η οποία δεν αντιγράφεται. Η συνάντηση έγινε κατόπιν ραντεβού. Ο τύπος έβγαλε την πόρτα και αφαίρεσε όλο το πίσω μέρος της(ξύλο). Μετά έκοψε σίδερα, έκανε πατέντες, ηλεκτροσυγκόλληση, έβαλε την καινούργια κλειδαριά η οποία έχει πολύ χοντρό κλειδί και στο τέλος πληρώθηκε ένα πολύ υψηλό ποσό (το οποίο είχαν συμφωνήσει). Νομίζω ήταν πάνω από 200 ευρώ. Η συγκεκριμένη πόρτα έχει πιστοποιητικό και εγγύηση ότι δεν ανοίγει με κλειδαρά, είναι αλεξίσφαιρη-θωρακισμένη, δεν καίγεται, κλπ. Η κάσα της συγκεκριμένης, έχει ατσάλινα σίδερα που είναι χτισμένα στον τοίχο σε όλες τις πλευρές της. Έχει αφαλό στην κλειδαριά (όχι επίπεδη επιφάνεια που μπαίνει το κλειδί), ο οποίος περιστρέφεται 360 μοίρες ακόμα και με το χέρι, αλλά για να μπει το κλειδί, πρέπει να φέρεις τον αφαλό σε συγκεκριμένη γωνία.

 

Έχω συγγενή κλειδαρά, ο οποίος επιμένει ότι τη συγκεκριμένη δεν μπορεί να την ανοίξει, εκτός αν γκρεμίσει τοίχο.

 

 

Υ.Γ. Μήπως αυτό έχει κάποια σχέση με το post φίλου ότι για κάποιο τύπο κλειδαριάς έχουν διαρρεύσει οι κωδικοί; Αλλά και έτσι να'ναι μπράβο στην εταιρεία που ειδοποίησε και άφησε την επιλογή στον πελάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι της αδελφής μου, τους ειδοποίησαν από την εταιρεία που είχαν αγοράσει την πόρτα ασφαλείας (1000+ ευρώ) ότι για μέγιστη ασφάλεια, θα έπρεπε να αλλάξουν την κλειδαριά με μια καινούργιου τύπου η οποία δεν αντιγράφεται. Η συνάντηση έγινε κατόπιν ραντεβού. Ο τύπος έβγαλε την πόρτα και αφαίρεσε όλο το πίσω μέρος της(ξύλο). Μετά έκοψε σίδερα, έκανε πατέντες, ηλεκτροσυγκόλληση, έβαλε την καινούργια κλειδαριά η οποία έχει πολύ χοντρό κλειδί και στο τέλος πληρώθηκε ένα πολύ υψηλό ποσό (το οποίο είχαν συμφωνήσει). Νομίζω ήταν πάνω από 200 ευρώ. Η συγκεκριμένη πόρτα έχει πιστοποιητικό και εγγύηση ότι δεν ανοίγει με κλειδαρά, είναι αλεξίσφαιρη-θωρακισμένη, δεν καίγεται, κλπ. Η κάσα της συγκεκριμένης, έχει ατσάλινα σίδερα που είναι χτισμένα στον τοίχο σε όλες τις πλευρές της. Έχει αφαλό στην κλειδαριά (όχι επίπεδη επιφάνεια που μπαίνει το κλειδί), ο οποίος περιστρέφεται 360 μοίρες ακόμα και με το χέρι, αλλά για να μπει το κλειδί, πρέπει να φέρεις τον αφαλό σε συγκεκριμένη γωνία.

 

Έχω συγγενή κλειδαρά, ο οποίος επιμένει ότι τη συγκεκριμένη δεν μπορεί να την ανοίξει, εκτός αν γκρεμίσει τοίχο.

Ο ωνασης εισαι;

 

 

 

Τελικα γνωριζει κανεις εαν οντως η ταριφα το βραδυ ειναι στα 80 ευρω και το πρωι στα 40; Εγω γιατι νομιζω οτι ειχα πληρωσει 20 ευρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι της αδελφής μου, τους ειδοποίησαν από την εταιρεία που είχαν αγοράσει την πόρτα ασφαλείας (1000+ ευρώ) ότι για μέγιστη ασφάλεια, θα έπρεπε να αλλάξουν την κλειδαριά με μια καινούργιου τύπου η οποία δεν αντιγράφεται. Η συνάντηση έγινε κατόπιν ραντεβού. Ο τύπος έβγαλε την πόρτα και αφαίρεσε όλο το πίσω μέρος της(ξύλο). Μετά έκοψε σίδερα, έκανε πατέντες, ηλεκτροσυγκόλληση, έβαλε την καινούργια κλειδαριά η οποία έχει πολύ χοντρό κλειδί και στο τέλος πληρώθηκε ένα πολύ υψηλό ποσό (το οποίο είχαν συμφωνήσει). Νομίζω ήταν πάνω από 200 ευρώ. Η συγκεκριμένη πόρτα έχει πιστοποιητικό και εγγύηση ότι δεν ανοίγει με κλειδαρά, είναι αλεξίσφαιρη-θωρακισμένη, δεν καίγεται, κλπ. Η κάσα της συγκεκριμένης, έχει ατσάλινα σίδερα που είναι χτισμένα στον τοίχο σε όλες τις πλευρές της. Έχει αφαλό στην κλειδαριά (όχι επίπεδη επιφάνεια που μπαίνει το κλειδί), ο οποίος περιστρέφεται 360 μοίρες ακόμα και με το χέρι, αλλά για να μπει το κλειδί, πρέπει να φέρεις τον αφαλό σε συγκεκριμένη γωνία.

 

Έχω συγγενή κλειδαρά, ο οποίος επιμένει ότι τη συγκεκριμένη δεν μπορεί να την ανοίξει, εκτός αν γκρεμίσει τοίχο.

 

 

Υ.Γ. Μήπως αυτό έχει κάποια σχέση με το post φίλου ότι για κάποιο τύπο κλειδαριάς έχουν διαρρεύσει οι κωδικοί; Αλλά και έτσι να'ναι μπράβο στην εταιρεία που ειδοποίησε και άφησε την επιλογή στον πελάτη.

σιγα

θα φερω κριό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκατσες και τα εγραψες ολα αυτα και περιμενεις καποιος να σε ρωτησει μαρκα για να πεις?

 

Και γιατί ακριβώς να το κάνω αυτό; Προφανώς γράφτηκα χτες στο insomnia και μπήκα για να κάνω διαφήμιση, έτσι; Ή μπορεί να είμαι κανένα νεόπλουτο που θέλει να πουλήσει μούρη.

 

Εκτός κι αν δεν αναφέρεσαι στο δικό μου post.

 

 

Ο ωνασης εισαι;

 

 

Μπα... Ήταν όλοι τους κακότυχοι. Άσε που είμαι και πάμφτωχος και ξενιτεμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπε οτι χρεωνει το νυχτερινο με 80 ευρω, την ημερα στα 40, τελικα του πηρε 35.

40ε για 5λ δουλεια;. ελπιζω να του κοψε αποδειξη. :mad:

 

Στο σπίτι της αδελφής μου, τους ειδοποίησαν από την εταιρεία που είχαν αγοράσει την πόρτα ασφαλείας (1000+ ευρώ) ότι για μέγιστη ασφάλεια, θα έπρεπε να αλλάξουν την κλειδαριά με μια καινούργιου τύπου η οποία δεν αντιγράφεται. Η συνάντηση έγινε κατόπιν ραντεβού. Ο τύπος έβγαλε την πόρτα και αφαίρεσε όλο το πίσω μέρος της(ξύλο). Μετά έκοψε σίδερα, έκανε πατέντες, ηλεκτροσυγκόλληση, έβαλε την καινούργια κλειδαριά η οποία έχει πολύ χοντρό κλειδί και στο τέλος πληρώθηκε ένα πολύ υψηλό ποσό (το οποίο είχαν συμφωνήσει). Νομίζω ήταν πάνω από 200 ευρώ. Η συγκεκριμένη πόρτα έχει πιστοποιητικό και εγγύηση ότι δεν ανοίγει με κλειδαρά, είναι αλεξίσφαιρη-θωρακισμένη, δεν καίγεται, κλπ. Η κάσα της συγκεκριμένης, έχει ατσάλινα σίδερα που είναι χτισμένα στον τοίχο σε όλες τις πλευρές της. Έχει αφαλό στην κλειδαριά (όχι επίπεδη επιφάνεια που μπαίνει το κλειδί), ο οποίος περιστρέφεται 360 μοίρες ακόμα και με το χέρι, αλλά για να μπει το κλειδί, πρέπει να φέρεις τον αφαλό σε συγκεκριμένη γωνία.

 

Έχω συγγενή κλειδαρά, ο οποίος επιμένει ότι τη συγκεκριμένη δεν μπορεί να την ανοίξει, εκτός αν γκρεμίσει τοίχο.

 

 

 

 

την βαλαμε και αυτην την συγκεκριμενη κλειδαρια.οπως το περιγραψες ειναι,ανοιγμα ολης της πορτας,ηλεκτροκολησεις,πιστοποιητικα και εγγυησεις και γυρω στα 200+ε η δουλεια.Το προβλημα ειναι οτι αν χασεις το κλειδι σου και κλειδωθεις

απεξω χρειαζεται ολοκληρο διαδικαστικο μετα για να βγαλεις αλλο κλειδι,πρεπει να πας στα κεντρικα της εταιρεις με το πιστοποιητικο και την ταυτοτητα και να δωσεις και καποιον κωδικο,να στειλουν μετα ανθρωπο να δει την κλειδαρια και διαφορα τετοια.

 

 

και ο λογος που το καναμε ειναι αυτος:

Υ.Γ. Μήπως αυτό έχει κάποια σχέση με το post φίλου ότι για κάποιο τύπο κλειδαριάς έχουν διαρρεύσει οι κωδικοί; Αλλά και έτσι να'ναι μπράβο στην εταιρεία που ειδοποίησε και άφησε την επιλογή στον πελάτη.

 

δεν θυμαμαι το ονομα της ελληνικης εταιρειας αλλα χρεωκοπησε πριν 2 χρονια και ολα τα αντικλειδια των κλειδαριων της διοχετευτηκαν στην μαυρη αγορα.και επειδη ηταν φτηνες κλειαδριες,πολλοι κλειδαραδες που

βαζανε πορτες ασφαλειας χρησιμοποιουσαν την συγκεκριμενη μαρκα για κλειδαρια.ειχαμε και εμεις πορτα ασφαλειας με αυτη την φτηνιαρικη κλειδαρια,οποτε την αλλαξαμε και εμεις.

 

υγ.την βρηκα την εταιρεια,ειανι η ΑTRA.οριστε και λιγο ινφο:

 

"Θα ήθελα απλά να μοιραστώ μαζί σας αυτό που όλα τα κλεφτρόνια της Ελλάδας, οι κλειδαράδες και η αστυνομία ξέρουν αλλά κανείς δε μπήκε στο κόπο να μας πει.Πρόσφατα έκλεισε μια Ελληνική εταιρία κατασκευής κλειδαριών ασφαλείας από την οποία, με κάποιο τρόπο διέρευσαν σε κλεφτρόνια, κλειδιά πασπαρτού που ανοίγουν τις πόρτες 'ασφαλείας' που οι περισσότεροι από εμάς έχουμε στα σπίτια μας προκειμένου να κοιμόμαστε ήσυχοι.Το σχέδιο λειτουργεί ως εξής: μπαίνουν ανοίγοντας με το αντικλείδι και χωρίς να αναστατώσουν το σπίτι πέρνουν επιλεκτικά ό,τι τους λείπει.Μετά φεύγουν αφού κλειδώσουν πίσω τους την πόρτα. Αυτό συμβαίνει αρκετές φορές μέχρι τελικά ο νοικοκύρης να αντιληφθεί την (επαναλαμβανόμενη)κλοπή. Οι κλειδαριές της εταιρίας αυτής, με δεδομένο ότι φτιάχνονταν στην Ελλάδα και ήταν φθηνές, είναι αρκετά διαδεδομένες και χρησιμοποιήθηκαν από αρκετούς εργολάβους και αλουμινάδες.

Η φίρμα της εταιρίας λέγεται "ATRA". Αν δείτε αυτό το όνομα στο κλειδί, την κλειδαριά ή την πόρτα σας, αλλάξτε κλειδαριά άμεσα! Γνωστοποιήστε το συγκεκριμένο μήνυμα σε όλους όσους νομίζετε ότι μπορεί να τη πατήσουν. Ακόμα και αν αυτό το μήνυμα δεν αφορά εσάς προσωπικά, θυμηθείτε ότι μπορεί να εiναι χρήσιμο σε άλλους. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι 5 λεπτα. 5 δευτερολεπτα. Αποδειξη δεν εκοψε. Κανονικα λεει οτι το βραδυ παιρνουν 80ευρω και αυτος χαλαει τη πιατσα που παιρνει τοσα λιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...