Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κι αν θελετε κατι εξτρα...

 

P31111B.jpg

 

http://www.thepersonalsurvivor.com/dohaal.html

 

http://www.asseenontvguys.com/index.asp?PageAction=VIEWPROD&ProdID=348

 

και με το που ακουμπησει κανεις απεξω τη λαβη η την κλειδαρια σας, αρχιζει και βαραει...λογικα δεν θα τολμησει να την ακουμπησει δευτερη φορα και θα παρει δρομο χωρις πολλα πολλα :)

 

επειδη το προηγουμενο που ειχαμε το χαλασα,παρηγγειλα αυτο εδω (ηθελα να δω αν λεει κατι μιας που ηταν τοσο φτηνο, αλλιως εχει κι αλλα στο ebay):

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=370310045740&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

 

14139_1.jpg

 

και το παρελαβα σημερα. σαν ποιοτητα κατασκευης δεν ειναι οπως το προηγουμενο (ειναι κανα 2 κλικ πιο κατω αλλα μια χαρα ειναι), αλλα ειναι ακομα πιο ευαισθητο και με παρα πολυ δυνατη σειρηνα (με μπαταρια 9 βολτ δουλευει οπως το πρηγουμενο). τιμη οπως βλεπετε...3 λιρες (καπου 3.5 ευρω) μαζι με εξοδα αποστολης (μου ηρθε απο κινα σε 15 μερες)...πιστευω οτι αξιζει τα λεφτα του με το παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σημερα μπηκαν στη πολυκατοικια που μενω, και ανοιξαν 5 διαμερισματα. Δε θελω να πω περισσοτερα, απλα ΚΛΕΙΔΩΝΕΤΕ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ! συρτες και διαφορα σκατα δε κανουν τιποτα.

 

5 διαμερίσματα ξεκλείδωτα;

Μερικοί νομίζουν οτι βρίσκονται 50 χρόνια πίσω και ζούν ακόμη στο χωριό τους.

 

Είναι δυνατόν το 2010 να πέφτεις για ύπνο χωρίς να κλειδώσεις?

 

sorry παιδες, αλλα 2000 εμαθα να κλειδωνω. Μου φεναιται οτι κατι εχει αλλαξει :-(. Τεσπα δε πηραν τιποτα απο κανεναν. :rolleyes:

 

Τι να σου πω? Εγω νομιζω οτι ψαχναν το διαμερισμα του γειτονα μου να του παροθν το οπλο (αστυνομικος ειναι ο γειτονας).

 

Btw Πριν λιγο πηγα να πληρωσω την ΕΥΔΑΠ στην αγροτικη... και μαντεψε... ΤΗΝ ΕΚΛΕΨΑΝ :-(

 

Πριν κάτι χρόνια μπήκαν στο σπίτι μιας φίλης μου που δεν είχε ΟΥΤΕ pc και της σήκωσαν ΟΛΑ τα ρούχα. Όλα όμως. Την άφησαν με ένα τζιν, ένα μπλουζάκι και το βρακί που φορούσε.:shock:

 

παιδια δεν διαβασα τις προηγουμενες σελιδες και δεν γνωριζω αν εχει αναφερθει...

 

απλα προσφατα ανοιξαν το σπιτι του διπλανου μ διαμερισματος και ο κλειδαρας,αφου του εγκατεστησε πορτα ασφαλειας, του ειπε να κλειδωνει παντα,οταν ειναι μεσα στο σπιτι,την πορτα μεχρι το τελος και να βγαζει το κλειδι γιατι πλεον εχουν εξεληχτει τα πραγματα....

 

παλιοτερα,οταν πριν 10 χρονια βαλαμε πορτα ασφαλειας μας ειπαν οταν ειμαστε μεσα να κλειδωνουμε 1 ή 3 φορες για να μη μπορει να γυρισει το κλειδι απεξω....

τωρα εχουν βρει τροπο αν εχεις επανω το κλειδι και χωνουν στην τρυπα ενα ματσουκακι που γραπωνει το κλειδι και ανετα μπορει να το γυρισει απεξω.....

 

τωρα δεν ξερω αν εχετε ακουσει κατι παρομοιο

 

Όταν η αδερφή μου έπεσε θύμα τσαντάκηδων και αλλάξαμε κλειδαριά (πόρτα ασφαλείας) ο κλειδαράς μας είπε ότι όταν κλειδώνουμε το βράδυ, να κλειδώνουμε 3 φορές (από τις 4 διαθέσιμες) και να αφήνουμε το κλειδί μέσα (ούτως ή άλλως δεν βγαίνει αν κλειδώσεις 1 ή 3 φορές) ώστε να μην μπορούν να βγάλουν το κλειδί από έξω. Αυτά για τους μαγνήτες που λέτε, αφού δεν πιάνουν τα κλειδιά, τι χάνω;

 

Παλιά πηγαίναμε για ύπνο με ορθάνοιχτες πόρτες - μπαλκονόπορτες ενώ τα πρωινά που έλειπαν όλοι τα παράθυρα ανοικτά για να αερίζεται το σπίτι. Για κλειδώματα δε το συζητάμε, άγνωστη λέξη... μόνο όταν φεύγαμε για διακοπές.

 

Αλλά ένα ωραίο καλοκαιρινό βράδυ του 98 μπήκαν διαρρήκτες την ώρα που κοιμόμασταν οικογενειακώς και μάζεψαν τα πορτοφόλια και το (πρώτο και ολοκαίνουριο) κινητό μας τηλέφωνο.

Από τότε αμπαρωθήκαμε :-(

 

Παιδιά, εδώ Αγγλία πάντως, το κλείδωμα της πόρτας θεωρείται must -και δεν είμαι Liverpool, Brixton ή Middlesbrough αλλά Newcastle. Έχω ακούσει πόσες και πόσες περιπτώσεις που μπούκαραν "chavs" σε σπίτι με άτομα μέσα και σήκωσαν ό,τι βρήκαν τη στιγμή που οι ένοικοι κοιμόντουσαν, έκαναν μπάνιο κλπ. Εδώ δυο φίλοι μου μαγείρευαν στην κουζίνα και είδαν την πόρτα να ανοίγει (πολυκατοικία) κι έναν ξέμπαρκο να μπαίνει στο ξεκούδουνο. Τους αντιλήφθηκε βέβαια και το 'βαλε στα πόδια, αυτοί τον κυνηγούσαν με τα κουζινομάχαιρα αλλά τελικά τους ξέφυγε!

 

Anywayz, άλλο Αγγλία, άλλο Ελλάδα φαντάζομαι, αλλά όπως και να 'χει, εμπειρίες είναι αυτές κι όσα περισσότερα ακούς, τόσο πιο πολύ υποψιάζεσαι.

 

 

Em

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=oKKMdmPBWRk]http://www.youtube.com/watch?v=oKKMdmPBWRk[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά είναι δυνατόν στη σημερινή εποχή έτσι όπως έχει αυξηθεί η εγκληματικότητα να κοιμάται κάποιος με ξεκλέιδωτη την πόρτα?Εγώ φοβάμαι πολυ!Πριν ένα χρόνο λήστεψαν τους διπλανούς που είχαν παλιά πόρτα.Εγώ είμαι φοιτήτρια και μένω μόνη μου και έτσι είχα αλλάξει την πόρτα και είχα βάλει ασφαλείας!Μετά από πολλη αναζήτηση.Εμένα δεν κατάφεραν να την ανοίξουν..Μπορεί βέβαια να μην είχαν και πολυ χρόνο!Πάντως εγώ είμαι ικανοποιημένη από την πόρτα ασφαλείας που έχω επιλέξει.Οπως και να το κάνεις η πόρτα ασφαλείας τους δυσκολεύει!

Επεξ/σία από Lucifer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλειδώνεται και αφήστε τις μαλακίες αν και άμα είσαι μέσα λίγο δύσκολα να μπούν, ειδικά άμα δεν παρακολουθούν τα σπίτια & ποιος ξέρει ποιος μένει μέσα. Τέσπα κλειδώνεται καλού κακού γιατί πριν κάνα μηνα έφερα κλειδαρά και μου άνοιξε την πόρτα σε 2 δευτερόλεπτα. Χωρίς πλακα έμεινα κάγκελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πάντως παρατηρήθηκε μείωση κατά 30 % με την εφαρμογή του νέου μέτρου Δίκυκλης Αστυνόμευσης (ΔΙ.ΑΣ.) σε Αττική και Θεσσαλονίκη. Δείτε το δελτίο τύπου

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

 

Μηνιαίος απολογισμός δράσης της ομάδας «ΔΙ.ΑΣ.»

(Απρίλιος 2010)

 

Σημαντική μείωση παρατηρήθηκε στους δείκτες εγκληματικότητας κατά τον Απρίλιο, τον πρώτο δηλαδή μήνα εφαρμογής του νέου μέτρου Δίκυκλης Αστυνόμευσης (ΔΙ.ΑΣ.) σε Αττική και Θεσσαλονίκη.

 

Πιο συγκεκριμένα :

 

Αττική

 

*

Κατά 29,39% μειώθηκαν οι πάσης φύσεως ληστείες (από 507 τον μήνα Μάρτιο σε 358 τον μήνα Απρίλιο).

*

Κατά 18,14% μειώθηκαν οι κλοπές – διαρρήξεις (από 5.584 τον μήνα Μάρτιο σε 4.571 τον μήνα Απρίλιο)

*

Κατά 12,20% μειώθηκαν οι κλοπές τροχοφόρων (από 1.353 τον μήνα Μάρτιο σε 1.188 τον μήνα Απρίλιο)

 

Θεσσαλονίκη

 

*

Κατά 39,39% μειώθηκαν οι ληστείες (από 66 τον μήνα Μάρτιο σε 40 τον μήνα Απρίλιο).

*

Κατά 26,19% μειώθηκαν οι κλοπές – διαρρήξεις (από 1.256 τον μήνα Μάρτιο σε 927 τον μήνα Απρίλιο)

*

Κατά 13,58% μειώθηκαν οι κλοπές τροχοφόρων (από 243 τον μήνα Μάρτιο σε 210 τον μήνα Απρίλιο)

 

Οι 2004 αστυνομικοί που συμμετέχουν στην ΔΙ.ΑΣ. σε 75 Δήμους της Αττικής και οι 444 αστυνομικοί σε 21 περιοχές της Θεσσαλονίκης, περιπολούν με μοτοσικλέτες μεγάλου κυβισμού από νωρίς το πρωί έως αργά το βράδυ στην περιοχή ευθύνης τους.

 

Κατά τη χρονική περίοδο που εφαρμόστηκε το μέτρο σε Αττική και Θεσσαλονίκη, καταγράφηκε η ακόλουθη δραστηριότητα:

 

Αττική

 

*

Ελέγχθηκαν 13.399 οχήματα και 30.608 άτομα.

*

Συνελήφθησαν 391 άτομα για διάφορα αδικήματα, ενώ προσήχθησαν συνολικά 1.884 άτομα.

*

Ανευρέθησαν 34 οχήματα

 

Θεσσαλονίκη

 

*

Ελέγχθηκαν 2.627 οχήματα και 5.266 άτομα.

*

Συνελήφθησαν 184 άτομα για διάφορα αδικήματα, ενώ προσήχθησαν συνολικά 516 άτομα.

*

Ανευρέθησαν 4 οχήματα

 

Η ομάδα ΔΙ.ΑΣ. σε συνεργασία με τα περιπολικά της Άμεσης Δράσης, τις ομάδες «Ζ» και «Δ», καθώς και τους Αστυνομικούς της Γειτονιάς, αποτελεί την αιχμή του δόρατος της εμφανούς αστυνόμευσης, σύμφωνα με την αντεγκληματική πολιτική του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη για την περίοδο 2010-2014. Ήδη έχει ξεκινήσει η εκπαίδευση 1.060 επιπλέον αστυνομικών, με σκοπό την επέκταση εφαρμογής του προγράμματος και σε άλλες περιοχές της Αττικής, καθώς και στην περιφέρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι αν θελετε κατι εξτρα...

 

P31111B.jpg

 

http://www.thepersonalsurvivor.com/dohaal.html

 

http://www.asseenontvguys.com/index.asp?PageAction=VIEWPROD&ProdID=348

 

και με το που ακουμπησει κανεις απεξω τη λαβη η την κλειδαρια σας, αρχιζει και βαραει...λογικα δεν θα τολμησει να την ακουμπησει δευτερη φορα και θα παρει δρομο χωρις πολλα πολλα :)

 

αυτα τα gadget μπορουμε να τα βρουμε πουθενα στην Ελλαδα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...