Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε Fan επειδη την έχω πάθει 2 φορές εγω και η οικογενειά μου άλλες 2 να ξέρεις το εξης ωστε να μη στεναχωριέσαι.

1. Δεν χτυπάνε μονο τα πλουσια σπιτια. Χτυπάνε όποιο νάναι. Ετυχε να εισαι εσυ. Ψάχνουν κατα βάση για χρυσαφικά για να τα πουλησουν στα γνωστά μαγαζακια για αγορά χρυσου.

2. Η κλειδαριά mauer ειναι καλή, δε σπάει ο αφαλός, αλλά αν θέλουν να μπουν, θα ξυσουν την πόρτα ή απλά θα τη σπάσουν (εκτος και αν ειναι καμια γερή). Τους καθυστερεί ομως και τέτοιους τυπους, ισως να τους απωθήσει να μπουν.

3. Συναγερμος. Λειτουργει απωθητικά συνήθως. Υπάρχουν και φθηνοί. Η Securicon για παράδειγμα προσφέρει με 200 ευρω.

4.Πυρροί σε κάθε παράθυρο.

 

Σε εμένα δεν ειχαν βρει τιποτε το ιδιαιτερο. Το ιδιο και στους δικους μου. Αλλά το σπιτι το έκαναν χαλια. Φαντάσου οτι σε εμε΄να ειχαν σπάσει τη μπανιέρα και ειχαν αδειάσει ολα τα ντουλάπια της κουζινας αδειάζοντας ακομα και τη...ζάχαρη!!!!!(προφανως έψαχναν για κρυμμένα λεφτά που φυσικά δεν υπήρχαν)

Επισης το οτι μπηκαν μια φορά δε σημαινει οτι δε θα ξαναμπουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εμένα είχαν ανοίξει το σπίτι των γονιών μου πέρσι (σε επαρχιακή πόλη)...Δεν υπήρχε κλειδαριά ασφαλείας οπότε μπήκαν αρκετά εύκολα.

Το κουφό είναι ότι δεν πήραν απολύτως τίποτα, ούτε π.χ. ένα laptop που ήταν σε κοινή θέα. Έκαναν τα πάντα πάνω-κάτω ψάχνοντας για χρήματα και χρυσαφικά και ευτυχώς δεν είχαν στο σπίτι οι δικοί μου.

Από το διαμέρισμα όμως του κάτω ορόφου αφαίρεσαν αμέσως μετά (ή πριν) αρκετά λεφτά που είχαν μέσα οι ένοικοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμος με τον οποιο λειτουργουν αυτά τα μαγαζάκια αγοράς χρυσού, επιτρέπουν στον καθένα χωρίς ταυτότητα, να μπαίνει με σακουλες και να πουλάει τζάμπα τα κλεμμένα του. (τα χρυσοχοΐα παρεμπιπτόντως ζητάνε ταυτότητα)

Μηδαμινός έλεγχος, το κράτος απλά παιρνει τους φόρους οπότε ειναι ευχαριστημένο.

 

Σε άλλες χωρες, τέτοια μαγαζιά λειτουργουν μόνο με επειδηξη ταυτότητας και η πληρωμη γινεται με επιταγη μετά απο 1 μήνα περίπου, αφου έχει βεβαιωθεί (δε ξέρω με τι τροπο), οτι το αντικειμενο δεν ειναι κλεμμένο. Εννοειται πως αν μπεις με σακουλες μέσα, σε πάνε ζουμπιτο στο αυτοφωρο...Εδω βέβαια, ειναι οπως βολευει...Ολοι κερδισμένοι. Δανειστές κράτους, κλέφτης, μαγαζάτορας, εκτος απ αυτον που τον έκλεψαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πόρτα είναι ασφαλείας και πολύ βαριά οπότε δεν νομίζω ότι θα είναι κάτι εύκολο. Τώρα για παράθυρα τί να βάλω; Στον τέταρτο όροφο μένω και δεν έχει άλλο μπαλκόνι δίπλα ώστε πηδήξουν.

 

Και εμένα μου έκαναν δεν πήραν τίποτα αξίας. Ούτε τηλεοράσεις, οθόνες, υπολογιστές, home theater κτλ. Κάτι ρολόγια και μια αλυσίδα λαιμού συνολικής αξίας το πολύ 200 ευρώ όλα μαζί.

 

Και εμένα άδειασαν το απορρυπαντικό αλλά δεν πείραξαν την μπανιέρα. Την είχαν σπάσει όμως σε ένα διπλανό σπίτι που είχαν μπει καθώς και τα κάτω μέρη από τις ντουλάπες!!

 

Τέλος πάντων, μου είπαν ότι είναι δυο τρεις συγκεκριμένες συμμορίες που έχουν αυτο το σύστημα. Το θέμα είναι ότι και να τους πιάσουν δεν τους κλείνουν μέσα αφού τα δικαστήρια δεν το θεωρούν τόσο σημαντικό την απλή άοπλη διάρρηξη.

 

Α και φυσικά οι περισσότερες διαρρήξεις γίνονται μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι πηγαίνουν τυχαία. Έσυ πχ ήσουν παραλία γενικά σταμπαρουν διαμερίσματα ή ενεργούν σε ωρα που ξερουν οτι ο άλλος θα ειναι δουλεια ή λαϊκή ή γενικα καπου για αρκετή ωρα.δεν γίνεται να κανεις το διαμερίσμα αναστα ο κυριος σε ενα 10λεπτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Η κλειδαριά mauer ειναι καλή, δε σπάει ο αφαλός, αλλά αν θέλουν να μπουν, θα ξυσουν την πόρτα ή απλά θα τη σπάσουν (εκτος και αν ειναι καμια γερή). Τους καθυστερεί ομως και τέτοιους τυπους, ισως να τους απωθήσει να μπουν.

Προφανώς και το καταλαβαίνεις πως έτσι όπως το θέτεις δεν έχει ΚΑΜΙΑ ουσία το πόστ σου.

 

H Mauer είναι εταιρία, και η NW4 απο τους καλύτερους αφαλούς παγκοσμίως. Το να μιλάς γενικά για την Mauer δεν λέει κάτι.

 

Όπως φυσικά δεν λέει το να σου σπάσουν τη θωρακισμένη πόρτα?!?!. Δηλαδή έλεος, πάει ο άλλος να κλέψει και θα γκρεμίσει με τανξ τη θωρακισμένη πόρτα ενός τυχαίου! ΟΧΙ, ΔΕΝ θα πάει στη διπλανή που έχει μούφα κύλινδρο ή ξυλόπορτα? !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

παιδια ηρθε η ωρα να τσιμπισω και εγω μια καλη κλειδαρια.ειμαι αναμεσα στις κλασικες επιλογες omega plus και axis home 3d.η απορια μου ειναι η εξης:γνωριζω οτι στην ομεγα εχει 2 επιπλεον ζωες οπου αμα χρειαστει μπορεις και μονος σου να κανεις την αλλαγη σε καινουργια κλειδια.με τη 3d τι γινεται?εχει κατι αναλογο ή αμα παιξει καμια βλακεια αλλαζει η κλειδαρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ ενδιαφέρει κι εμένα γιατί είμαι στο ψάξιμο εδώ και καιρό. Από ότι διαβάζω στο site του Μπαλομένου, η Axi 3D δεν αντιγράφεται με τίποτε από κλειδαρά, και πρέπει να παραγγείλεις άλλο κλειδί από Γαλλία, το οποίο βγάζουν με κωδικό και σου στέλνουν με κούριερ, με τσουχτερό μάλλον κόστος.  Αλλά αυτό είναι ΟΚ αν απλά θέλεις ένα ακόμη αντίγραφο, αν χάσεις κλειδί τί γίνεται; Τί με νοιάζει αν το κλειδί έρχεται μόνο από τη Γαλλία, ο σκοπός είναι να ξέρω ότι αυτό που έχασα δεν είναι σε λάθος χέρια (και πώς μπορείς να είσαι 1000% σίγουρος για αυτό αφού το ΕΧΑΣΑ;).   Πιό λογικό μου φαίνεται να έχει από πριν τα τρία "σετ" που αλλάζουν με κάθε απώλεια, και τα αγοράζεις απευθείας με την κλειδιαριά, έτσι ώστα να ξέρεις τί σου γίνεται.   

 

Μια λύση σαν την Axi όπως το βλέπω εγώ είναι καλή αν δεν θέλεις να κυκλοφορούν αντίγραφα της κλειδιαριάς σου σε όλο το ντουνιά.  Πχ νοικιάζω σπίτι σε κάποιον, δεν θέλω να το κάνει κέντρο διερχομένων ή να αλλάζω κλειδαριά κάθε φορά που φεύγει ο ενοικιαστής, οπότε με την Axi ούτε μπορεί να βγάλει αντίγραφα αν χάσει κλειδί και να με δουλέψει, και μπορεί στο συμβόλαιο να αναλάβει  τη χρέωση της κλειδαριάς αν χάσει κλειδιά.  Οπότε όσοι ενοικιαστές πάνε-έρθουν, είσαι καλυμμένος.  Αλλά αν το σπίτι είναι δικό σου και μένεις ο ίδιος τί κάνεις; Με την Omega ακυρώνεις όλη τη σειρά και δεν πα να' έχεις χάσει

και 10 κλειδιά, με άλλο θα ανοίγει.  Απλά, από όσο έχω ακούσει, τα Omega αντιγράφονται σε κλειδαράδικο πλέον (με ή χωρίς την "ταυτότητα", ανάλογα με την...εντιμότητα του κλειδαρά) , οπότε θέλουν επίβλεψη.

 

Αν κάνω λάθος στα παραπάνω παρακαλώ διαφωτίστε με γιατί κι εγώ χρειάζομαι κλειδαριά και κουράστηκα να ψάχνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοικιάζεις σπίτι και δίνεις κλειδιά για εγκατεστημένη πόρτα ασφαλείας;:o

Και περιμένεις απ' το συμβόλαιο να σε καλύψει στην αντικατάσταση αν ο μπαταξής σου φορέσει φέσι;:o

 

Κάτι καλό πίνετε εκεί έξω...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όχι κωλώνιες.

Και επειδή προφανώς δεν έχεις ιδέα από τί κυκλοφορεί από μισθωτές, και κυρίως από υποψήφιο κοινό εκμισθωτών, αναφέρομαι στην περίπτωση που νοικιάζεις μεν σπίτι, και θέλεις ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ κλειδιαριά υψηλής ασφάλειας.  Εάν η Axi όντως δεν αντιγράφεται παρά μόνο με κωδικούς και στη Γαλλία (και παραμείνει έτσι), και δεν σε πειράζει να την πλερώ και μάλιστα χοντρά (που είναι και το βασικό προβλημα), δεν καταλαβαίνω που είναι το θέμα σου.  Απλά είπα ότι σε ΑΥΤΗΝ την περίπτωση, έχει περισσότερο νόημα από την Omega.  Προσωπικά δεν θα το έκανα με τίποτε, αλλά γιατί αμφιβάλλεις ότι υπάρχει κοινό για αυτό;

Όσο για το φέσι, αν έχεις τέτοιο σπίτι και τέτοια πόρτα, προσέχεις και ποιόν βάζεις μέσα, αλλά και πως θα διαχειριστείς τη εγγύηση. Εννοείται ότι ΤΙΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι δεν θα χάσεις χρήματα, αλλά αυτό είναι γενικό θέμα, δεν έχει να κάνει (μονο) με την πόρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται πως αν μπεις με σακουλες μέσα, σε πάνε ζουμπιτο στο αυτοφωρο...Εδω βέβαια, ειναι οπως βολευει...Ολοι κερδισμένοι. Δανειστές κράτους, κλέφτης, μαγαζάτορας, εκτος απ αυτον που τον έκλεψαν.

 

 

Κάποτε ήταν οι Εβραίοι και οι Μασόνοι

Τώρα πίσω απο όλα κρύβονται οι δανειστές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε ήταν οι Εβραίοι και οι Μασόνοι

Τώρα πίσω απο όλα κρύβονται οι δανειστές

Aν έχεις καλύτερο λόγο για την χαρακτηριστική αδιαφορία του ελεγκτικού μηχανισμου του κράτους (παρά τις 100άδες καταγγελίες, θέμα που ειχα παραθέσει παλαιότερα) για τα συγκεκριμένα μαγαζάκια και τη δράση τους, μπορείς να την εκφράσεις.

Εγω θεωρώ οτι όλοι κερδίζουν από αυτά. Κράτος από τη φορολογία, δανειστές αφού ως γνωστών τίποτε απ τη φορολογία μας δε πάει στην "ανάπτυξη", διαρρήκτες, αφού παίρνουν το κάτι τις τους, ιδιοκτήτης του καταστήματος που αγοράζει το κλεμμένο φθηνά και το πουλάει ακριβά...εκτός φυσικά απ τον ιδιοκτήτη που και το σπίτι του θα δει μπάχαλο και θα του λειπουν πράγματα αξίας.

 

Ουτε Μασονοπαραμύθια ουτε τιποτα. Απλά γεγονότα.

 

Προφανώς και το καταλαβαίνεις πως έτσι όπως το θέτεις δεν έχει ΚΑΜΙΑ ουσία το πόστ σου.

 

H Mauer είναι εταιρία, και η NW4 απο τους καλύτερους αφαλούς παγκοσμίως. Το να μιλάς γενικά για την Mauer δεν λέει κάτι.

 

Όπως φυσικά δεν λέει το να σου σπάσουν τη θωρακισμένη πόρτα?!?!. Δηλαδή έλεος, πάει ο άλλος να κλέψει και θα γκρεμίσει με τανξ τη θωρακισμένη πόρτα ενός τυχαίου! ΟΧΙ, ΔΕΝ θα πάει στη διπλανή που έχει μούφα κύλινδρο ή ξυλόπορτα? !

Έχω ηδη αναφερθεί για το συγκεκριμένο μοντέλο αυτής της μάρκας που ειναι φθηνό και καλό και δεν μπορούν να σπάσουν τον αφαλό.

Αυτό που ξεκαθάρισα ειναι πως δε σημαίνει οτι επειδή θα βάλεις μια τέτοια κλειδαριά δε μπορούν να σου ανοίξουν τη πόρτα.

 

Ξέρεις πόσος κόσμος βάζει καλές κλειδαριές με τη νοοτροπία ότι τώρα που έσκασε 100 ευρώ πχ, νιώθει ασφαλής :-)

 

Και γενικά.

ΔΕΝ μπορεις να προστατευθεις αν σε βάλουν στο μάτι. Έχω δει να μπαίνουν σε σπίτια που δεν υπήρχε τιποτε να κλέψουν (πχ στο δικό μου παλαιότερα, παρόλλο που δεν ηταν ξέφραγκο αμπέλι το σπίτι), έχω δει επισης να απενεργοποιούν συναγερμούς, να ριχνουν υπνωτικό σε σκύλο, και να σηκωνουν το μισό σπίτι σε γειτονιά που το αστυνομικο τμημα ειναι 200 μέτρα μακρυά.)

 

Σκοπός ειναι να μην διαλέξουν εσένα αλλά τον άλλο που ειναι πιο...εύκολος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες εγώ μαζί σου είμαι

 

Ξέχασες τους χρυσοχόους, όταν σε κλέψουν λίγο πολύ θα πάρεις κάτι καινούργιο και τους τραπεζίτες καθώς όποιος δεν έχει λεφτά θα αναγκαστεί να δανειστεί για να αγοράσει το νέο κόσμημα.Και πόσοι άλλοι μας διαφεύγουν αυτή τη στιγμή ε;

 

Φυσικά απο όλο αυτό το κύκλο μονίμως κερδισμένοι είναι οι δανειστές που μας ρουφάν το αίμα μέσο των κάθε λογής φόρων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ηδη αναφερθεί για το συγκεκριμένο μοντέλο αυτής της μάρκας (MAUER NW4) που ειναι φθηνό και καλό και δεν μπορούν να σπάσουν τον αφαλό.

Αυτό που ξεκαθάρισα ειναι πως δε σημαίνει οτι επειδή θα βάλεις μια τέτοια κλειδαριά δε μπορούν να σου ανοίξουν τη πόρτα.

 

Ξέρεις πόσος κόσμος βάζει καλές κλειδαριές με τη νοοτροπία ότι τώρα που έσκασε 100 ευρώ πχ, νιώθει ασφαλής :-)

Δεν είναι τα 100 ευρώ. Είναι +100 η κλειδαριά για να δεχθεί τον κύλινδρο + το deffender. Και όταν θες να την αλλάξεις , αλλάζεις ΜΟΝΟ τον κύλινδρο.

 

Ουσιαστικά είναι ένα σύνολο 300 ευρώ που είναι παραπλήσιο με τις τύπου Ομέγα.

 

Μοναδικός καλύτερος κύλινδρος είναι ο Cisa RS3 +50€ που η μόνη διαφορά είναι ότι το κλειδί αντιγράφεται μόνο στο εργοστάσιο στην Ιταλία.

 

Απο κει και πέρα ξαναλεω. ΝΑΙ αν κάποιος θέλει να κλέψει ένα σπίτι, έχει άπειρο χρόνο, έχει τη δυνατότητα να κάνει φασαρία και δεν τον ενοχλεί κάποιος, ΝΑΙ θα το κλέψει.

 

Η ασφάλεια έχει αρκετές παραμέτρους, μέρος , χρόνος , τόπος κλπ και για την κάθε παράμετρο πρέπει να υπάρξει ξεχωριστή αντιμετώπιση. Μια πόρτα ασφαλείας με καλό σετ κλειδώματος, είναι ΟΚ για μια πολυκατοικία.

 

Αν κάποιος θέλει εξτρα ασφάλεια πάει σε συναγερμό + κάγκελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Λοιπόν παιδιά, επειδή ετοιμάζομαι να παραγγείλω την κλειδιαριά, θα πάω στην Omega. Είπαμε είναι "all-inclusive" λύση έτσι; Δεν ζητάω χώρια καταπέλτες, ντιφέντερς, κλπ σωστά;  Έχει σημασία αν θα πω Omega ή Omega Plus; Είναι το ίδιο;

 

Επίσης, επειδή θα έρθει μαζί με την πόρτα (δεν θα περαστεί σε υπάρχουσα) πρέπει να προσέξω κάτι; Να μην είναι ανοιχτό κανένα σακουλάκι ή εκτεθειμένος κάποιος κωδικός πχ μέχρι την ώρα που θα έρθει η πόρτα σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...