Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν κατάλαβα τι γράφεις.

 

Αυτό το κατάστημα σου προτείνει και τη λύση #3 απο 6 επι συνόλου. Η λύση #3 σου προσφέρει αυτόν τον συνδυασμό κατασκευαστών. Τι είναι το περίεργο?

 

είναι το ίδιο με αυτό που γράφεις παρακάτω...

 

μου προτείνει αυτό το συνδιασμό, για να ξεφορτωθεί αύτο που έχει στοκάρει...

 

αν σου φαίνεται λογικό να αγοράζεις κύλινδρο 120€ και να έχεις defender των 40€...

ενώ ο μελετημένος διαρρήκτης θα έχει πρώτη επαφή με το defender, τότε το μόνο που θα πω εγώ είναι "πάσο, έχεις δίκιο" !

 

 

 

Για αυτό υπάρχει η έννοια χρυσή τομή σε όλα τα πράγματα. Η χρυσή τομή σε καινούργια πόρτα με σωστή κλειδαριά είναι απο 700-800 περίπου ευρω. Με λιγότερα είναι σαν να βάζεις έξυπνη σίτα!

 

και με 700-800, πάλι έξυπνη σίτα βάζεις...

 

αν κρατήσω τις τιμές των 250 ~ 400€ για την κλειδαριά, υπολόγισε πόσα μένουν για την πόρτα...

 

ε, κόντρα πλακέ με επένδυση αλουμινίου....100% ασφάλεια !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

είναι το ίδιο με αυτό που γράφεις παρακάτω...

 

μου προτείνει αυτό το συνδιασμό, για να ξεφορτωθεί αύτο που έχει στοκάρει...

 

αν σου φαίνεται λογικό να αγοράζεις κύλινδρο 120€ και να έχεις defender των 40€...

ενώ ο μελετημένος διαρρήκτης θα έχει πρώτη επαφή με το defender, τότε το μόνο που θα πω εγώ είναι "πάσο, έχεις δίκιο" !

 

 

 

και με 700-800, πάλι έξυπνη σίτα βάζεις...

 

αν κρατήσω τις τιμές των 250 ~ 400€ για την κλειδαριά, υπολόγισε πόσα μένουν για την πόρτα...

 

ε, κόντρα πλακέ με επένδυση αλουμινίου....100% ασφάλεια !!!!

 

Ειλικρινά όσο και να προσπαθώ, δεν καταλαβαίνω που το πας και τι εννοείς. Έτσι λοιπόν θέτω ερωτήσεις:

 

  • Οταν ο κύλινδρος έχει 120 και το Defender 40 εσένα δεν σου αρέσει. Ποια και γιατί είναι η γνώμη σου για τη σωστή αναλογία τιμών ? Τι περισσότερο θα έχει κάποιος με αυτά που θα προτείνεις?
  • Πόσες κλοπές έχεις δει που ο κλέφτης ασχολήθηκε να σπάσει την πόρτα "ασφαλείας" και όχι την κλειδαριά?
  • Αντιλαμβάνεσαι τη χρήση του όρου Χρυσή τομή?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ειλικρινά όσο και να προσπαθώ, δεν καταλαβαίνω που το πας και τι εννοείς. Έτσι λοιπόν θέτω ερωτήσεις:

 

  • Οταν ο κύλινδρος έχει 120 και το Defender 40 εσένα δεν σου αρέσει. Ποια και γιατί είναι η γνώμη σου για τη σωστή αναλογία τιμών ? Τι περισσότερο θα έχει κάποιος με αυτά που θα προτείνεις?
  • Πόσες κλοπές έχεις δει που ο κλέφτης ασχολήθηκε να σπάσει την πόρτα "ασφαλείας" και όχι την κλειδαριά?
  • Αντιλαμβάνεσαι τη χρήση του όρου Χρυσή τομή?

 

 

Δεν το πάω πουθενά γιατί δεν έχω 100% συμφέρον ιντερνετικά παρόλο που γνωρίζω & εξασκώ το επάγγελμα σε ελλάδα & εξωτερικό.

 

α) ή ανάποδα οι τιμές ή καλύτερα, 80€ defender - 80€ κύλινδρος. προτιμώ την περίπτωση που κάποιος θα αποτύχει να περάσει το defender παρά να ρισκάρω να φτάσει στον κύλινδρο κ να δω αν περνάει αυτός τα τεστ αντοχής κλπ.

 

β) στην ελλάδα ομολογώ πως οι κλέφτες ασχολούνται με ότι είναι ευκολότερο. η συνεργασία μου με την αστυνομία δείχνει επίσης πως οι διαρρήκτες προτιμούν πρώτα τα συγγενικά ή γνωστά/οικία τους σπίτια. στο εξωτερικό, είναι σύνηθες φαινόμενο οι τρύπες και άρα καταστροφή κλειδαριάς επιτόπου. όπως και στα νότια προάστια αττικής, οπού έχω δει ολόκληρες πόρτες απ'αυτές με τα 700-1000-1500€ να είναι βγαλμένη η κάσα που πατούσε μόνο σε αφρό ή σιλικόνη. 

 

γ) Η χρυσή τομή εγώ ξέρω ποιά είναι. εσύ προσαρμόζεις αυτή σε όρους που συμβαδίζουν με την οικονομική κρίση, ανέχεια κ όλα τα σχετικά. πάραυτα κ χωρίς να αγνοώ τις συνθήκες επιμένω πως Ή ΚΑΝΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ Ή ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ. και πίστεψέ με, θα μπορούσα να έχω βγάλει περισσότερα χρήματα αλλά παραμένω τίμιος κ δεν παραπλανώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρυσή τομή είναι να φτάσεις και να αποτρέψεις το 85% των κλοπών που μπορεί να γίνονται σε μια περιοχή.

 

Αν σε 2άρι στα Πατήσια σε πολυκατοικία, βάλεις πόρτα 3000€ για να είσαι καλυμμένος, μάλλον είσαι @@. Αν στη Γλυφάδα σε μεζονέτα βάλεις 500€ μάλλον πάς γυρευνοντας.

 

Για τα υπόλοιπα ίσως έχεις δίκιο, μόνο όμως αν λάβεις υπόψη τα παραπάνω που έγραψα! Δεν υπάρχει γενική οδηγία βάλτε πόρτες 3000€...

 

Σε αυτό μόνο μια γενική απάντηση θα σου δώσουν και δεν θα είναι και ωραία...!!! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός κ συμφωνώ, όμως ξέρεις πολύ καλά πως η Γλυφάδα δεν έχει μόνο μεζονέτες αλλά και πολλά διαμερίσματα & αρκετούς κατοίκους που απλά έτυχε κ μένουν εκεί...παρά το σχετικά ακριβό της περιοχής. Όπως και στα Πατήσια, δεν έχει μόνο πολυκατοικίες του 70 ή ερείπια...έχει και ανακαινισμένα σπίτια.

 

Γενικώς όμως, καλό είναι να ψάχνουμε το καλύτερο για αρχή και μετά να το προσαρμόζουμε στην τσέπη μας.

 

Όπως πχ για ένα μεταχειρισμένο αυτο/το, έχουμε για αρχή ξεχωρίσει 2-3 μάρκες που μας αρέσουν/βολεύουν ή απλώς προτιμούμε...και αργότερα ψάχνουμε στις αγγελίες τις τιμές...έτσι πάει και για τις πόρτες. Ρωτάμε, μαθαίνουμε και μετά βρίσκουμε πως, που, πόσο κλπ.

 

Συμφωνούμε γενικώς απλώς ο γραπτός λόγος συχνά είναι "παρεξηγίσιμος" ή όχι απόλυτα κατανοητός όσον αφορά το πνεύμα του συνομιλιτή !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Γεια σας παιδιά ,

 

Πριν 8 μήνες έκλαπη ο χαρτοφύλακας μου και μαζι τα κλειδιά του σπιτιού μου. Τοτε άλλαξα ταχέως και χωρις έρευνα τη κλειδαριά της θωρακισμένς πόρτας του σπιτιού μου. Η κλειδαριά που μπήκε ηταν η omega plus με κόστος 250 ευρω κατόπιν προτροπής του κλειδαρα.

Τωρα κάλεσα παλι κάποιον κλειδαρα για αλλαγή κλειδαριάς σε συγγενικό μου πρόσωπο , μετα απο περιστατικό κλοπής στη πολυκατοικία. Ο συγκεκριμένος κλειδαρας με απέτρεψε απο την επιλογή της omega λέγοντας οτι εχουν παρουσιαστεί κρούσματα παραβίασης και οτι υπαρχει πασπαρτού στη Βουλγαρία. Πρότεινε ελβετική κλειδαριά ,keso αν δεν κάνω λάθος. Μαλιςτα επέμενε για την ανωτερότητα σε ποιοτητα των ελβετικών κλειδαριως έναντι των ιταλικών . Βέβαια η λυςη που προτείνει ειναι στα 450 ευρω ( με μια δυνατότητα καλύτερης τιμής στα 420) λέγοντας οτι τα κλειδιά δεν αντιγράφονται, Ειναι πιο ποιοτική κτλ

Θα ήθελα τη γνώμη σας επι του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά ,

 

Πριν 8 μήνες έκλαπη ο χαρτοφύλακας μου και μαζι τα κλειδιά του σπιτιού μου. Τοτε άλλαξα ταχέως και χωρις έρευνα τη κλειδαριά της θωρακισμένς πόρτας του σπιτιού μου. Η κλειδαριά που μπήκε ηταν η omega plus με κόστος 250 ευρω κατόπιν προτροπής του κλειδαρα.

Τωρα κάλεσα παλι κάποιον κλειδαρα για αλλαγή κλειδαριάς σε συγγενικό μου πρόσωπο , μετα απο περιστατικό κλοπής στη πολυκατοικία. Ο συγκεκριμένος κλειδαρας με απέτρεψε απο την επιλογή της omega λέγοντας οτι εχουν παρουσιαστεί κρούσματα παραβίασης και οτι υπαρχει πασπαρτού στη Βουλγαρία. Πρότεινε ελβετική κλειδαριά ,keso αν δεν κάνω λάθος. Μαλιςτα επέμενε για την ανωτερότητα σε ποιοτητα των ελβετικών κλειδαριως έναντι των ιταλικών . Βέβαια η λυςη που προτείνει ειναι στα 450 ευρω ( με μια δυνατότητα καλύτερης τιμής στα 420) λέγοντας οτι τα κλειδιά δεν αντιγράφονται, Ειναι πιο ποιοτική κτλ

Θα ήθελα τη γνώμη σας επι του θέματος.

H omega plus προς το παρον είναι απαραβιαστη,ουτε υπαρχει διαρρηκτικο εργαλειο,ουτε πασπαρτου κλειδι.Ένα βιντεο που υπαρχει στο youtube και δειχνει καποιον βουγλαρο να την ανοιγει είναι ψευτικο(εχουν τοποθετηθεί ειδικοι επι του θεματος).

Αν ψαξεις θα δεις ότι υπαρχουν βιντεο που δειχνουν ολες τις μαρκες κλειδαριών που υπαρχουν στην αγορα να παραβιάζοντε σε λιγα δευτερόλεπτα.Τα περισσοτερα από αυτά είναι ψευτικα(εχουν πειραχθει οι κλειδαριες και εχουν αφαιρεθεί τα πιν).

Αν θελεις μπορεις να τοποθετήσεις εξτρα για μεγαλυτερη ασφαλεια ένα defender για την omega ή ακομα καλυτερα ένα μαγνητικο defender.

 Δεν μετραει μονο η μαρκα της κλειδαριας αλλα ολος ο συνδιασμος πρεπει να είναι καλος,δηλαδή κλειδαρια,αφαλος και defender.H κλειδαρια θα πρεπει να διαθετει καταπελτη(relock) είναι ένα συστημα προστασιας που αν καποιος σπασει τον αφαλο(σε καποιες κλειδαριες το defender) τοτε πεφτει ο καταπέλτης και μπλοκαρει τους πυρους,Δηλαδη ακομα και αν καποιος σπασει τον κυλινδρο και το defender η πορτα παραμενει κλειδωμενη και είναι αδυνατη η παραβιαση της.

Ο κύλινδρος(αφαλος) θα πρεπει να εχει προστασια κατά του τρυπηματος(anti drilling),κατά του σπασιματος(break secure) και προστασια anti bumping και anti picking.

Το defender πρεπει να είναι σφαιρικο.Αρκετα defender σε θωρακισμένες πορτες που δεν είναι σφαρικα,αλλα της πλακας των 25 ευρω σπανε πολύ ευκολα με μια σωληνα Φ50.(σπαει το defender μαζι με τις βιδες του που το κρατανε στην κλειδαρια και σπαει και ο κύλινδρος).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασσικα μου φαινεται ο ενας βγαζει αχρηστο τον αλλο.ενας αλλος κλειδαρας ορκιζοταν στις CISA οτι ειναι οι καλυτερες κοκ.

 

αποσο ξερω,βασικο ειναι το κλειδι σου να ειναι ιδιαιτερης μορφης πχ  κυλινδρικο,με σταυρωτες ακμες,να μοιαζει σαν σουβλι καπως.αυτα ειναι τα πιο δυσκολα στην αντιγραφη κ παραβιαση.

 

το προβλημα που εγειρεται βεβαια ειναι αν κλειστεις απεξω τι κανεις?καταστρεφεται η κλειδαρια/πορτα για να ανοιξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς εδώ και 10 χρόνια τα κλειδιά το βράδυ τα αφήνουμε πάνω απλα κλειδώνουμε και βάζουμε και την ασφάλεια. Υπάρχει όντως δυνατός μαγνήτης που τα γυρνάει ? Ένας φίλος που έχει και αυτός ασφαλείας αλλά τυπική κλειδαριά δεν κλειδώνει ΠΟΤΈ

 

Αποστολή από το C2105 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H omega plus προς το παρον είναι απαραβιαστη,ουτε υπαρχει διαρρηκτικο εργαλειο,ουτε πασπαρτου κλειδι.Ένα βιντεο που υπαρχει στο youtube και δειχνει καποιον βουγλαρο να την ανοιγει είναι ψευτικο(εχουν τοποθετηθεί ειδικοι επι του θεματος).

Αν ψαξεις θα δεις ότι υπαρχουν βιντεο που δειχνουν ολες τις μαρκες κλειδαριών που υπαρχουν στην αγορα να παραβιάζοντε σε λιγα δευτερόλεπτα.Τα περισσοτερα από αυτά είναι ψευτικα(εχουν πειραχθει οι κλειδαριες και εχουν αφαιρεθεί τα πιν).

Αν θελεις μπορεις να τοποθετήσεις εξτρα για μεγαλυτερη ασφαλεια ένα defender για την omega ή ακομα καλυτερα ένα μαγνητικο defender.

Δεν μετραει μονο η μαρκα της κλειδαριας αλλα ολος ο συνδιασμος πρεπει να είναι καλος,δηλαδή κλειδαρια,αφαλος και defender.H κλειδαρια θα πρεπει να διαθετει καταπελτη(relock) είναι ένα συστημα προστασιας που αν καποιος σπασει τον αφαλο(σε καποιες κλειδαριες το defender) τοτε πεφτει ο καταπέλτης και μπλοκαρει τους πυρους,Δηλαδη ακομα και αν καποιος σπασει τον κυλινδρο και το defender η πορτα παραμενει κλειδωμενη και είναι αδυνατη η παραβιαση της.

Ο κύλινδρος(αφαλος) θα πρεπει να εχει προστασια κατά του τρυπηματος(anti drilling),κατά του σπασιματος(break secure) και προστασια anti bumping και anti picking.

Το defender πρεπει να είναι σφαιρικο.Αρκετα defender σε θωρακισμένες πορτες που δεν είναι σφαρικα,αλλα της πλακας των 25 ευρω σπανε πολύ ευκολα με μια σωληνα Φ50.(σπαει το defender μαζι με τις βιδες του που το κρατανε στην κλειδαρια και σπαει και ο κύλινδρος).

 

Ευχαριστω για τις κατατοπιστικές πληροφορίες. H omega plus που εχω,εχει ήδη αυτές τις προστασίες ( anti drilling κλπ) για τον αφαλό και relock ? Ως Έξτρα μπορώ να ζητήσω το μαγνητικό defender; Γενικα πως μπορώ να εξασφαλίσω οτι θα διαθέτω ολα τα παραπάνω ;

Για αυτές τις keso τη γνώμη εχεις ; Δικαιολογείται η διαφορά τιμής ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς εδώ και 10 χρόνια τα κλειδιά το βράδυ τα αφήνουμε πάνω απλα κλειδώνουμε και βάζουμε και την ασφάλεια. Υπάρχει όντως δυνατός μαγνήτης που τα γυρνάει ? Ένας φίλος που έχει και αυτός ασφαλείας αλλά τυπική κλειδαριά δεν κλειδώνει ΠΟΤΈ

 

Αποστολή από το C2105 με τη χρήση Insomnia App

 

 

Οχι δεν υπάρχει μαγνήτης. Είναι εντελώς γελοίος μύθος.

 

 

Αν θέλει να σε κλέψει δε σε γλυτώνει καμιά κλειδαριά.

 

Τότε να αφήνουμε τις πόρτες ανοιχτές. Η ακόμα καλύτερα να μην έχουμε πόρτες. Γιατί αν είναι να σε κλέψει, θα σε κλέψει. Είτε έχεις πόρτα, είτε μένεις σε φρούριο, είτε δεν έχεις καν πόρτα. Γιατί είπαμε, αν είναι να σε κλέψει....θα σε κλέψει. Τέλος. Περισσότερη γενικολογία πεθαίνεις

 

Ευχαριστω για τις κατατοπιστικές πληροφορίες. H omega plus που εχω,εχει ήδη αυτές τις προστασίες ( anti drilling κλπ) για τον αφαλό και relock ? Ως Έξτρα μπορώ να ζητήσω το μαγνητικό defender; Γενικα πως μπορώ να εξασφαλίσω οτι θα διαθέτω ολα τα παραπάνω ;

Για αυτές τις keso τη γνώμη εχεις ; Δικαιολογείται η διαφορά τιμής ;

 

 

Σε γενικές γραμμές στη θέση σου δεν θα ανησυχούσα. Εκτός του ότι νομίζω πως σου ζήτησε πολλά χρήματα (εκτός αν έχει καμία μοναδική ιδιαιτερότητα η πόρτα σου ή σου πρότεινε το υπερ μοντέλο) , μάλλον έκανε την πρόταση με στόχο να πουλήσει και όχι να σε προστατέψει.

 

Κοίταξε και σε άλλους κλειδαράδες και προτίμησε κάποιον που ανήκει στον ΣΑΕΚ (Σύνδεσμος Αναγνωρισμένων Επαγγελματιών Κλειθροποιών) www.saek.gr

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις κατατοπιστικές πληροφορίες. H omega plus που εχω,εχει ήδη αυτές τις προστασίες ( anti drilling κλπ) για τον αφαλό και relock ? Ως Έξτρα μπορώ να ζητήσω το μαγνητικό defender; Γενικα πως μπορώ να εξασφαλίσω οτι θα διαθέτω ολα τα παραπάνω ;

Για αυτές τις keso τη γνώμη εχεις ; Δικαιολογείται η διαφορά τιμής ;

Αυτές οι προστασιες-παραμετροι είναι αν επιλεξει καποιος να βαλει στην πορτα του τον συνδιασμο  κλειδαρια+κυλινδρο(αφαλο)+defender

H omega plus λειτουργει με διαφορετικο-πολυπλοκο τροπο που καθιστα αδυνατο καποιος να τη τρυπησει,να την ανοιξει με picking-bumping.Οποτε στην ουσια 'διαθετει' αυτές τις προστασιες.Το μονο μειονέκτημα που καποιοι αναφερουν είναι ότι υπαρχει αρκετα χρονια στην αγορα και ισως καποια στιγμη καταφερουν οι διαρρηκτες να βρουν τροπο να την παραβιασουν.Με την ιδια βεβαια λογικη ισως στο μελλον να είναι σε θεση να παραβιασουν και τον καταπελτη των κλειδαριών.

Δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις.Αν ημουν εγω στην θεση σου δεν θα την αλλαζα την κλειδαρια.Προς το παρον η omega είναι κορυφαια,Αν θελεις εξτρα προστασια(αν και δεν την εχει πολύ αναγκη) μπορεις να βαλεις ειτε ένα απλο ειτε ένα μαγνητικο defender ειδικο για την omega plus. http://www.lockitnow.gr/accessories-for-doors-and-windows/defenders/defenders-for-armoured-doors/defenders-for-armoured-doors-omega.html

Όπως σου ειπε και ο συμφορουμιτης παραπανω να προτιμήσεις κλειδαραδες που να ανηκουν στον ΣΑΕΚ www.saek.gr

Τις keso δεν τις γνωριζω αλλα τις εχω ακουστα ως μαρκα.Την τιμη που σου προτεινε προσωπικα την βρισκω υπερβολικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τωρα κάλεσα παλι κάποιον κλειδαρα για αλλαγή κλειδαριάς σε συγγενικό μου πρόσωπο , μετα απο περιστατικό κλοπής στη πολυκατοικία. Ο συγκεκριμένος κλειδαρας με απέτρεψε απο την επιλογή της omega λέγοντας οτι εχουν παρουσιαστεί κρούσματα παραβίασης και οτι υπαρχει πασπαρτού στη Βουλγαρία. Πρότεινε ελβετική κλειδαριά ,keso αν δεν κάνω λάθος. Μαλιςτα επέμενε για την ανωτερότητα σε ποιοτητα των ελβετικών κλειδαριως έναντι των ιταλικών . Βέβαια η λυςη που προτείνει ειναι στα 450 ευρω ( με μια δυνατότητα καλύτερης τιμής στα 420) λέγοντας οτι τα κλειδιά δεν αντιγράφονται, Ειναι πιο ποιοτική κτλ

Θα ήθελα τη γνώμη σας επι του θέματος.

 

κλειδαριά keso δεν υπάρχει. ο κύλινδρος θα είναι keso. (από 80€ έως 150€)

 

αν μας γράψεις όλα τα υλικα που θ αποτελούν την κλειδαριά θα σου πούμε για την τιμή αν κ είμαι ήδη σίγουρος οτι μπορείς να το βρεις και στα 350.

 

Το defender πρεπει να είναι σφαιρικο.Αρκετα defender σε θωρακισμένες πορτες που δεν είναι σφαρικα,αλλα της πλακας των 25 ευρω σπανε πολύ ευκολα με μια σωληνα Φ50.(σπαει το defender μαζι με τις βιδες του που το κρατανε στην κλειδαρια και σπαει και ο κύλινδρος).

 

 

το δοκιμάζεις αυτό μπροστά μου ; βάζω τα εργαλεία κ τα υλικά.

 

αν δεν το πετύχεις κ μπλοκάρει η κλειδαριά, τι κερδίζω ;

 

το προβλημα που εγειρεται βεβαια ειναι αν κλειστεις απεξω τι κανεις?καταστρεφεται η κλειδαρια/πορτα για να ανοιξει?

 

όπως τρυπάμε τις ωμέγα σε 1 σημείο, οι νέες θέλουν 3-4 τρυπήματα.

 

άρα ναι, καταστρέφεται η κλειδαριά στο 90% των περιπτώσεων.

Εμείς εδώ και 10 χρόνια τα κλειδιά το βράδυ τα αφήνουμε πάνω απλα κλειδώνουμε και βάζουμε και την ασφάλεια. Υπάρχει όντως δυνατός μαγνήτης που τα γυρνάει ? Ένας φίλος που έχει και αυτός ασφαλείας αλλά τυπική κλειδαριά δεν κλειδώνει ΠΟΤΈ

 

Αποστολή από το C2105 με τη χρήση Insomnia App

 

δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιηθεί μαγνήτης. με τα διαρρηκτικά το γυρίζουμε το κλειδί εύκολα. όπως βγάζουμε τα σπασμένα κλειδιά μέσα απ'τους διάφορους κυλίνδρους.

Ευχαριστω για τις κατατοπιστικές πληροφορίες. H omega plus που εχω,εχει ήδη αυτές τις προστασίες ( anti drilling κλπ) για τον αφαλό και relock ? Ως Έξτρα μπορώ να ζητήσω το μαγνητικό defender; Γενικα πως μπορώ να εξασφαλίσω οτι θα διαθέτω ολα τα παραπάνω ;

Για αυτές τις keso τη γνώμη εχεις ; Δικαιολογείται η διαφορά τιμής ;

 

η ωμέγα πουλιέται 150-160€ κ με τοποθέτηση 200-220-250 ανάλογα την περιοχή κ την προηγούμενη κλειδαριά.

 

το defender που για την ώρα δεν είναι απαραίτητο θα το βρεις στα 45 έως 80 ευρώ.

 

*λέω πως δεν ειναι απαραιτητο γιατι η κλειδαρια τρυπιέται δεν γίνεται διάρρηξη με τις γνωστές μεθόδους.

Επεξ/σία από mclein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε να αφήνουμε τις πόρτες ανοιχτές. Η ακόμα καλύτερα να μην έχουμε πόρτες. Γιατί αν είναι να σε κλέψει, θα σε κλέψει. Είτε έχεις πόρτα, είτε μένεις σε φρούριο, είτε δεν έχεις καν πόρτα. Γιατί είπαμε, αν είναι να σε κλέψει....θα σε κλέψει. Τέλος. Περισσότερη γενικολογία πεθαίνεις

 

Sorry αλλά και αυτό που απαντάς εσύ είναι ένα γραφικό επιχείρημα. Δεν είπε κανείς να μένεις με ανοιχτές τις πόρτες. Αν έχεις κάποιο αντικείμενο υψηλής αξίας στο σπίτι σου που μπορεί να κλαπεί και να πωληθεί με υψηλή αξία και το οποίο το έχουνε δει κάποιοι τότε θα σε στοχοποιήσουνε, δηαλδή σε βάλουν στο μάτι και τότε αργά ή γρήγορα θα βρουν τον τρόπο να μπούνε. Και δεν είναι θέμα μόνο πορτάς εισόδου, υπάρχουν τα παράθυρα το μπαλκόνι ο φωταγωγός και άλλα σημεία αν είσαι σε χαμηλό όροφο, σε σπάνιες περιπτώσεις και το ριφιφι. Αν ο άλλος πιστεύει οτι αξίζει να ρισκάρει να σου κάνει διάρρηξη για να κλέψει κάτι αξίας με οτι ρίσκο συνεπάγεται για αυτόν τότε θα στο κάνει.

 

Στην πολυκατοικία μας τα 2 τελευταία χρόνια έγιναν διαρρήξεις σε 2 διαμερίσματα με πόρτες ασφαλείας όταν οι ιδιοκτήτες έλλειπαν από το σπίτι. Η κλειδαριά ήταν κλειδωμένη και βρήκαν τρόπο και την ξεκλείδωσαν και άνοιξαν την πόρτα. Οι πόρτες αυτές ήταν των αρχών του 2000. Άρα πρακτικά τα δήθεν αδιάρρηκτα και απαραβίαστα συστήματα που παρουσιάζουνε κάποιες εταιρείες για να βγάλουν φράγκα είναι φούμαρα. Τώρα κάναμε γενική συνέλευση να δούμε αν συμφέρει να αλλάξουμε την κεντρική πόρτα της εισόδου και να βάλουμε ασφαλείας γιατί λογικά για να μπήκαν στο διαμέρισμα σημαίνει οτι παραβίασαν και την κεντρική είσοδο και τσακωνόμασταν για το κόστος.

 

Η πόρτα ασφαλείας σε προστατεύει για κάποια χρόνια μέχρι να αποκτηθεί από τους κλέφτες η απαραίτητη διαρρηκτική μέθοδος, σε μερικά χρονάκια η πόρτα είναι διαρρήξιμη λοιπόν. Για μένα κάθε 10-15 χρόνια πρέπει να αλλάζεις την κλειδαριά της πόρτας ασφαλείας με κλειδαριά τελευταίας τεχνολογίας, που σημαίνει μερικά εκατοντάδες ευρουλάκια ακόμα. Αν αυτά βέβαια τα έλεγαν οι εταιρείες καμια 15ετια πιο πριν που έσκαγε ο κόσμος τα λεφτά του για πόρτες ασφαλείας τότε οι μισοί σχεδόν δεν θα είχαν βάλει.

 

Καλύτερα να βάλεις ένα καλο σύστημα συναγερμού στο σπίτι, για την πόρτα κρατάς την παλιά με μια εσωτερική μπάρα ασφαλείας και μια πρόσθετη κλειδαριά και τελείωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...