Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν συστήματα που προστατεύουν την κλειδαριά της πόρτας απο την παραβίαση και την κάνουν 'απορθητη'. Μπαίνουν στην εξωτερική πλευρά και ο κλέφτης βλέποντάς τα, απλά την κάνει για αλλού ... Απο προσωπική εμπειρία! Εγω έβαλα και ξέγνοιασα.... (δεν αναφέρω ονομα γιατί θα θεωρηθεί διαφήμιση... ψάξτε στο ιντερνετ για το σύστημα με σήμα τον σκύλο της αρχαιοτητας..)

 

 

Βρήκα το σχόλιο αυτό στο protothema, ξέρει κανείς ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ή πιο σύστημα μιλάει ο τύπος ?

Επεξ/σία από qwerty99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχει βρει κανείς κάτι αντίστοιχο με το lockitron (https://lockitron.com) διαθέσιμο στην Ελλάδα ?

 

Δεν με ενδιαφέρει το app για κινητό, αλλά ο ηλεκτρονικός χειρισμός του σύρτη

(μπαίνει πάνω σε αυτόν, και τον ανοίγει/κλείνει ηλεκτρονικά, με κάποιο μηχανισμό wireless αντίστοιχο πχ με την ηλεκτρονική πόρτα γκαράζ).

 

ψάξε για ηλεκτροπύρο με access control. αναλογες δυνατότητες + επιλογές έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είσαι κλειδαράς, τι γνώμη έχεις για τέτοια συστήματα χωρίς κλειδί (πχ eternal, ηλεκτρομαγνητικα, κλπ) από άποψη ασφάλειας στην παραβίαση αλλά και λειτουργικότητας-ποιότητας (να μην κολλήσει μετά από λίγα χρόνια και σπας την πόρτα)? Ας πούμε μην έρθει ο άλλος με κανένα universal χειριστήριο και να ανοίξει π.χ. (το λέω απλουστευμένα, αλλα καταλαβαίνεις...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τοποθετηθούν σωστά, με όλες τις προδιαγραφές* τους δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

*ρεύματα, σημείο ή πόρτα τοποθέτησης, μπαταρίες έλεγχος τακτικά αν ειδικά είναι εκτεθειμένες κ προφανώς ποιότητα...

 

Universal τηλεχειρισμοί δεν υπάρχουν γι'αυτό κ τόσα χρόνια έχουμε σπασμένα τζάμια & στραβωμένες πόρτες στ'αυτοκίνητα. (εκτός απ'τις περιπτώσεις που αντέγραψαν τα χειριστήρια στο πληντύριο ή όπου αλλού είχαν χρόνο & διάθεση) !

 

γενικώς με αυτά που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά εγώ είμαι επιφυλακτικός & συνιστώ διαφορετικές λύσεις ανάλογα  φυσικά κ την περίπτωση. εάν μιλάμε όμως για επώνυμα ευρωπαϊκά προϊόντα δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας εκτός απ'το χρηματικό που είναι χαοτική η διαφορά (250-300 ευρώ προς τα επάνω) !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς πριν λίγους μήνες ψαχτηκαμε για κλειδαρια και στην αρχη κοιταγαμε ηλεκτρονικες (Samsung, eternal, και ηλεκτροπίρους). Για ηλεκτροπίρους ήταν ολόκληρη ιστορία να βαλεις και το παρατήσαμε. Η Samsung δεν τις εχει στην Ελλάδα οποτε αντε να βρεις κλειδαρα να ξερει να τη βαλει σωστα. Στην eternal που πηγαμε, εμενα μου φανηκε οτι κατι τυποι στη βορεια Ελλαδα τις φτιαχνουν και πουλανε παραμυθι οτι ειναι Αμερικανικες. Μονο και μονο απο αυτο εχασα την εμπιστοσυνη μου στο προϊόν τους, ασε που το εκθεσιακο  φαινοταν πολυ ψεύτικο, λες και αν το κοπάναγες λίγο θα έσπαγε.

Τελικά βάλαμε mul-t-lock αλλά η απορία έμεινε: έχουν αντοχή αυτές? Αντε πες δεν ξεκλειδώνουν, αλλά δεν σπάνε πιό εύκολα από τις άλλες με το defender?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι στις ηλεκτρονικές κλειδαριές δεν το ψάξατε πολύ γιατί σας φάνηκε πολύπλοκο κ αυτοί που σας εξηγούσαν

δεν είχαν την απόλυτη γνώση / διάθεση. Υπάρχουν και άλλες μάρκες και αρκετά αξιόπιστες. 

 

Κατά τη γνώμη μου, κοντά στα 1000€ (αν αξίζει για την πόρτα) πηγαίνεις με τηλεχειρισμό ή/και πληκτρολόγιο ή με κάρτα.

 

Οι καλύτερες περιπτώσεις είναι οι Ευρωπαϊκές. Δεν υπάρχει συζήτηση επί τουτου. Είτε σε ηλεκτροπύρο, είτε σε κλειδαριά.

 

Βέβαια και οι ηλεκτρικές κλειδαριές & οι απλές έχουν τους ίδιους τρόπους διάρρηξης. Τρύπημα.

 

Είναι τόσοι πολλοί αυτοί που έχουν τις παλιές ή τις περιπτώσεις των 80€ που πωλούνται 200€ ωστέ να μην ασχοληθεί κάποιος με τόσο πολύπλοκες περιπτώσεις εκτός αν γνωρίζει οτι θα βρει περισσότερα από 10.000€ σε μετρητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έπαιζε τόσο μεγάλο budget έτσι κι αλλιώς. Οταν λες να "αξιζει η πόρτα", ποια χαρακτηριστικά εννοείς? Εντελώς ενημερωτικά, δεν σκέφτομαι να αλλάξω. Η δική μας είναι Dierre 15ετιας (λαμαρινα με ντυσιμο που φαινεται σαν ξυλο) θεωρητικά ασφαλείας. Μου φαίνεται δύσκολο να την ξηλώσουν χωρίς να σκουστούν... Αλλά τι κάνει μια πόρτα να αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έπαιζε τόσο μεγάλο budget έτσι κι αλλιώς. Οταν λες να "αξιζει η πόρτα", ποια χαρακτηριστικά εννοείς? Εντελώς ενημερωτικά, δεν σκέφτομαι να αλλάξω. Η δική μας είναι Dierre 15ετιας (λαμαρινα με ντυσιμο που φαινεται σαν ξυλο) θεωρητικά ασφαλείας. Μου φαίνεται δύσκολο να την ξηλώσουν χωρίς να σκουστούν... Αλλά τι κάνει μια πόρτα να αξίζει?

 

Είναι απ'τις καλές η δική σου γιατί όσο πιο κοντά φτάνουμε προς το 2015...τόσο χειρότερα τα πράγματα...

 

αρκετά περίπλοκο το σύστημα για να στο εξηγήσω από εδώ αλλά μπορείς να τσεκάρεις τον υπερβολικό κ.Σιάμο :

 

http://www.siamo.gr/317/montela-thwrakishs

 

 

Κλειδαρια securemme Κ2 μετα τα 10 Pins.

Και κλειδαρια securemme Κ5;

 

Ποια απο τις 2 και γιατι;

 

Τελος γιατι δεν την φερνουν στην Ελλαδα.(Κ5).

 

ερχόταν o K5 κάποια στιγμή δεν ξέρω γιατί δεν έρχεται πλέον.

 

ρωτάς για τον κύλινδρο έτσι απλά ή για θωρακισμένη πόρτα ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωταω για τον κυλινδρο.

Υποτιθεται οτι ο Κ5 εχει περισσοτερα features αλλα δεν τον φερνει κανεις.Εχω ψαξει παντου και ειναι κριμα.

Εχει ολες τις προστασιες και το καλυτερο εναντι και του σπασιμου του κυλινδρου λογω παρεμβολης ασφαλειας ενος αλλου κομματιου κυλινδρου.

Μεταξυ του Κ2 και Κ5(ασχετα αν εχει λιγοτερα pins)δεν ειναι καλυτερος και ασφαλεστερος ο Κ5;

 

Mονο σε ιταλικα sites τον βρισκω(λογικο λογω εταιρειας)αλλα δισταζω γιατι δεν ξερω κανενα αξιοπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωταω για τον κυλινδρο.

Υποτιθεται οτι ο Κ5 εχει περισσοτερα features αλλα δεν τον φερνει κανεις.Εχω ψαξει παντου και ειναι κριμα.

Εχει ολες τις προστασιες και το καλυτερο εναντι και του σπασιμου του κυλινδρου λογω παρεμβολης ασφαλειας ενος αλλου κομματιου κυλινδρου.

Μεταξυ του Κ2 και Κ5(ασχετα αν εχει λιγοτερα pins)δεν ειναι καλυτερος και ασφαλεστερος ο Κ5;

 

Mονο σε ιταλικα sites τον βρισκω(λογικο λογω εταιρειας)αλλα δισταζω γιατι δεν ξερω κανενα αξιοπιστο.

 

κοίτα σε καμιά άλλη μάρκα...γενικώς & ειδικώς γιατί η securemme δεν είναι τίποτα το αξιόπιστο ή τρομερό γενικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα σε καμιά άλλη μάρκα...γενικώς & ειδικώς γιατί η securemme δεν είναι τίποτα το αξιόπιστο ή τρομερό γενικά !!!

Γιατι ειναι κανενας προκομενος αλλος νομιζεις;οτι κυκλοφορει εχει ανοιχτει.

Τους mauer τους πολυδιαφημιζαν αλλα και αυτοι ανοιγουν στα 2 λεπτα.

 

https://www.youtube.com/watch?v=UlJdEfQp7p4

 

Τουλαχιστον σε Κ5 δεν ειδα ακομη και ο Κ2 ειναι ψιλοζορικος.

 

https://www.youtube.com/watch?v=oSIxCKWDtn8

 

Bεβαια ενταξει οπως το δειχνουν ειναι σε ιδανικες συνθηκες και χωρις να εχει το βαρος της κλειδαριας των γραναζιων αλλα και των 3 ή 4 κλειδωματων.

Απλα μονο και μονο ψυχολογικα το σκεφτεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειναι κανενας προκομενος αλλος νομιζεις;οτι κυκλοφορει εχει ανοιχτει.

Τους mauer τους πολυδιαφημιζαν αλλα και αυτοι ανοιγουν στα 2 λεπτα.

 

https://www.youtube.com/watch?v=UlJdEfQp7p4

 

Τουλαχιστον σε Κ5 δεν ειδα ακομη και ο Κ2 ειναι ψιλοζορικος.

 

https://www.youtube.com/watch?v=oSIxCKWDtn8

 

αμα κοιτάς βιντεάκια...που δεν ξέρουμε τίποτα απ'τις συνθήκες που διεξάγονται...καλύτερα άφησε τις πόρτες ανοιχτές !

 

επίσης, αν νομίζεις οτι κάποιος διαρρήκτης ασχολείται όπως οι αργόσχολοι στα βίντεο...στείλε ένα κινητό 

να σε πάρω να πάμε να δεις σπίτι με θωρακισμένη ή μη πόρτα κατόπιν διάρρηξης !

 

έλα αύριο αν θες στο μαγαζί να σου δείξω έναν Κ2 πως τρυπιέται ή πως σπάει στη μέση σε 30''.

*θα τον πληρώσεις όμως :D :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα κοιτάς βιντεάκια...που δεν ξέρουμε τίποτα απ'τις συνθήκες που διεξάγονται...καλύτερα άφησε τις πόρτες ανοιχτές !

 

επίσης, αν νομίζεις οτι κάποιος διαρρήκτης ασχολείται όπως οι αργόσχολοι στα βίντεο...στείλε ένα κινητό 

να σε πάρω να πάμε να δεις σπίτι με θωρακισμένη ή μη πόρτα κατόπιν διάρρηξης !

To ιδιο λεμε και νομιζω οτι το εξηγησα με απλα λογια.

Μιλησα απλα οτι και ψυχολογικα το σκεφτεσαι.

 

Ο mauer new wave 5 λεει τιποτε;

Εαν ειναι να αλλαξω κυλινδρο σε αλλη εταιρεια πρεπει να αλλαχτει και η κλειδαρια η κεντρικη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο mauer new wave 5 λεει τιποτε;

Εαν ειναι να αλλαξω κυλινδρο σε αλλη εταιρεια πρεπει να αλλαχτει και η κλειδαρια η κεντρικη;

 

Δεν ξέρω τι κλειδαριά έχεις....ούτε τι πόρτα...

 

Οτιδήποτε κοστίζει από 60€ έχει σοβαρές προδιαγραφές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...