Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο τυπος παιδευόταν 1 ωρα περιπου και η εγγύηση που έδωσε στην κοπέλα (προφορική) ειναι πως η συγκεκριμένη κλειδαριά απλά θα τους κάνει να στρέψουν το ενδιαφέρον τους αλλου, όχι ομως οτι δε μπορουν να την ανοιξουν. Ο ίδιος είπε οτι μπορεί να την ανοιξει στο 5λεπτο με φασαρία κτλ κτλ. Αυτο πληρωνεις.

 

Σημείωση* Φασαρία = άπειρη φασαρία. Ουσιαστικά παίρνει ένα τρυπάνι και επι 5 λεπτά τρυπάει την κλειδαριά μέχρι να μην μείνει τίποτα.

 

Αυτό το γράφω για τους τύπους που που έχουν σαν καραμέλα και λένε, "Αν είναι να γίνει, θα γίνει" "Αν θέλουν να την ανοίξουν την ανοίγουν" και λοιπές πίπες και όλα αυτά για να δικαιολογήσουν την απραγία τους και νομίζουν πως έχουν άποψη.

 

ΟΧι φίλε, έτσι έχουν τα πράγματα , αλλά μπορείς να τα αποφύγεις. Τέτοιες δικαιολογίες ΔΕΝ έχουν βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Σκέφτομαι να αντικαταστήσω την κλειδαριά με κλειδί χρηματοκιβωτίου που έχω και κάτι πιο ποιοτικό.
 
είχα στο νου μου για το πακέτο 3 από εδώ ( www.keyman.gr/kleidaries-asfaleias )
 
έχετε να προτείνεται κάτι άλλο? Το site είναι παράδειγμα δεν σημαίνει ότι θα αγοραστούν από εκεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αντικαταστήσω την κλειδαριά με κλειδί χρηματοκιβωτίου που έχω και κάτι πιο ποιοτικό.

 

είχα στο νου μου για το πακέτο 3 από εδώ ( www.keyman.gr/kleidaries-asfaleias )

 

έχετε να προτείνεται κάτι άλλο? Το site είναι παράδειγμα δεν σημαίνει ότι θα αγοραστούν από εκεί!

 

πολύ καλές όλες οι επιλογές απ'το 2 και κάτω...

 

η μόνη ένστασή μου είναι στο defender σε σχέση με τον κύλινδρο.

 

αν θέλεις στείλε μου πμ να σου πω περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αντικαταστήσω την κλειδαριά με κλειδί χρηματοκιβωτίου που έχω και κάτι πιο ποιοτικό.

 

είχα στο νου μου για το πακέτο 3 από εδώ ( www.keyman.gr/kleidaries-asfaleias )

 

έχετε να προτείνεται κάτι άλλο? Το site είναι παράδειγμα δεν σημαίνει ότι θα αγοραστούν από εκεί!

 

 

Εγώ έχω το 3 γιατί θεωρώ πως είναι απο τις καλύτερες επιλογές

 

Αν ήθελα κάτι παραπάνω θα πήγαινα στο 6, αλλά νομίζω η αφάλεια που προσφέρει είναι ελάχιστα καλύτερη σε σχέση με τα επιπλέον χρήματα που απαιτούνται

 

 

3)

 

  • Κύλινδρος με κάρτα ιδιοκτησίας
  • Περιλαμβάνει:
  • Κύλινδρο NW4 της εταιρίας MAUER.
  • Κλειδαριά LOS της Mul-t-lock.
  • Defender Monolito Sferik Rok του ιταλικού οίκου DISEC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα μου αρέσει που πριν κάποια χρόνια (10ετία+,-) που όλοι είχαμε λίγο πολύ μικρά κλειδιά, οι κλειδαριές με κλειδί "χρηματοκιβωτίου" ήταν ότι καλύτερο και ασφαλέστερο.

Και μόλις γεμίσαμε όλοι (και τρύπησαν οι τσέπες μας από αυτά) ξαφνικά ανακαλύψαμε ότι είναι χάλια. Όχι ότι βγήκε κάτι καλύτερο όπως συμβαίνει σε όλα τα πράγματα (εξέλιξη) αλλά ότι τα χρηματοκιβωτίου ήταν και παραμένουν χάλια και ότι χειρότερο.

Και βέβαια μας τα λένε οι ίδιοι άνθρωποι που παλιά τα παίνευαν (οι κλειδαράδες)

Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να πω ότι στο μεσοδιάστημα δεν εξελίχθηκαν κλειδαριές και διαρρήκτες. Αλλά τη μία να λες ισοπεδωτικά "μόνο οι χρηματοκιβωτίου είναι καλές" και μετά μηδενιστικά "αν έχεις χρηματοκιβωτίου πέτα την και βάλε κουρελού για πόρτα" ε, δημιουργεί κάποιες σκέψεις

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10ετία θα έλεγα (για την ακρίβεια λιγότερο) αφού γύρω στο 2006-7 εργαζόμουν στον χώρο και τα κλειδιά χρηματοκιβωτίου ήταν "πανάκεια δια πάσαν νόσον".

Το μόνο που έπαιζε τότε ήταν ότι μερικοί υπερασπίζονταν την σειρά ATRA ενώ άλλοι την έθαβαν. Αλλά την κλειδαριά, όχι το κλειδί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η omega plus χρειάζεται και επιπλέον defender?

Υπαρχει defender για την omega plus,αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα και θελεις να εχεις την μεγιστη ασφαλεια μπορεις να το βαλεις αν και δεν το εχει πολύ αναγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η omega plus χρειάζεται και επιπλέον defender?

 

υπάρχει και δεν είναι πολύ ακριβό. το αν χρειάζεται εξαρτάται απ'αύτο που προστατεύει η πόρτα σου + την αξία της πόρτας.

 

 

Εμένα μου αρέσει που πριν κάποια χρόνια (10ετία+,-) που όλοι είχαμε λίγο πολύ μικρά κλειδιά, οι κλειδαριές με κλειδί "χρηματοκιβωτίου" ήταν ότι καλύτερο και ασφαλέστερο.

Και μόλις γεμίσαμε όλοι (και τρύπησαν οι τσέπες μας από αυτά) ξαφνικά ανακαλύψαμε ότι είναι χάλια. Όχι ότι βγήκε κάτι καλύτερο όπως συμβαίνει σε όλα τα πράγματα (εξέλιξη) αλλά ότι τα χρηματοκιβωτίου ήταν και παραμένουν χάλια και ότι χειρότερο.

Και βέβαια μας τα λένε οι ίδιοι άνθρωποι που παλιά τα παίνευαν (οι κλειδαράδες)

Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να πω ότι στο μεσοδιάστημα δεν εξελίχθηκαν κλειδαριές και διαρρήκτες. Αλλά τη μία να λες ισοπεδωτικά "μόνο οι χρηματοκιβωτίου είναι καλές" και μετά μηδενιστικά "αν έχεις χρηματοκιβωτίου πέτα την και βάλε κουρελού για πόρτα" ε, δημιουργεί κάποιες σκέψεις

 

οι πορτάδες και οι "πορτάδες" φταίνε κατά κύριο λόγο, μαζί με τις εταιρείες που κατασκευάζουν κλειδαριές.

 

οι "πορτάδες" = βάλε καινούρια πόρτα με 300-400-600-800€....θωρακισμένη στο φουλ.

 

και τώρα ακόμη, βλέπω πόρτες δήθεν ασφαλείας -> κλειδαριά με κύλινδρο...και ο κύλινδρος είναι αξίας 10 έως 20 ευρώ....ή σαν το παρακάτω παράδειγμα, 100+ ευρώ κύλινδρος...με defender των +-35 ευρώ.

 

 

 

Εγώ έχω το 3 γιατί θεωρώ πως είναι απο τις καλύτερες επιλογές

 

Αν ήθελα κάτι παραπάνω θα πήγαινα στο 6, αλλά νομίζω η αφάλεια που προσφέρει είναι ελάχιστα καλύτερη σε σχέση με τα επιπλέον χρήματα που απαιτούνται

 

3)

  • Κύλινδρος με κάρτα ιδιοκτησίας
  • Περιλαμβάνει:
  • Κύλινδρο NW4 της εταιρίας MAUER.
  • Κλειδαριά LOS της Mul-t-lock.
  • Defender Monolito Sferik Rok του ιταλικού οίκου DISEC

 

κύλινδρος +-100€...και defender των +-40.....μάλλον κάτι λάθος πάει εδώ.

 

όπως κ η κλειδαριά....ΌΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ, ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΠΕΛΤΗ. 

 

το καταλαβαίνεις κ με το απλό : όλες οι μάρκες (fiam, cisa, mul-t-lock κλπ) είναι ΙΔΙΑΣ ΤΙΜΗΣ.

 

όποιος έχει απορίες ή θέλει να μάθει περισσότερα σε πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κύλινδρος +-100€...και defender των +-40.....μάλλον κάτι λάθος πάει εδώ.

Δεν κατάλαβα τι γράφεις.

 

Αυτό το κατάστημα σου προτείνει και τη λύση #3 απο 6 επι συνόλου. Η λύση #3 σου προσφέρει αυτόν τον συνδυασμό κατασκευαστών. Τι είναι το περίεργο?

Εμένα μου αρέσει που πριν κάποια χρόνια (10ετία+,-) που όλοι είχαμε λίγο πολύ μικρά κλειδιά, οι κλειδαριές με κλειδί "χρηματοκιβωτίου" ήταν ότι καλύτερο και ασφαλέστερο.

Και μόλις γεμίσαμε όλοι (και τρύπησαν οι τσέπες μας από αυτά) ξαφνικά ανακαλύψαμε ότι είναι χάλια. Όχι ότι βγήκε κάτι καλύτερο όπως συμβαίνει σε όλα τα πράγματα (εξέλιξη) αλλά ότι τα χρηματοκιβωτίου ήταν και παραμένουν χάλια και ότι χειρότερο.

Και βέβαια μας τα λένε οι ίδιοι άνθρωποι που παλιά τα παίνευαν (οι κλειδαράδες)

Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να πω ότι στο μεσοδιάστημα δεν εξελίχθηκαν κλειδαριές και διαρρήκτες. Αλλά τη μία να λες ισοπεδωτικά "μόνο οι χρηματοκιβωτίου είναι καλές" και μετά μηδενιστικά "αν έχεις χρηματοκιβωτίου πέτα την και βάλε κουρελού για πόρτα" ε, δημιουργεί κάποιες σκέψεις

 Δεν λέει κάτι αυτό που γράφεις. ΝΑΙ κάποτε ήταν το καλύτερο το κλειδί χρηματοκιβωτίου. Κάποια στιγμή κάποιος βρήκε λύση να ανοίγει αυτές τις κλειδαριές. Αυτό σε κάποιο διάστημα έγινε γνωστό στους κλέφτες και το ξέρουν όλοι (2008). Που είναι το περίεργο?

 

Απο το 2008 υπάρχει στόκ κλειδαριών με τέτοιο κλειδί και εφόσον θέλουν να τις ξεφορτωθούν οι κλειδαράδες , τις βάζουν στις φθηνές πόρτες. ΑΝ όμως ζητήσεις καλή πόρτα χωρίς περιορισμό χρημάτων, κανείς δεν θα σου βάλει τέτοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το 2008 υπάρχει στόκ κλειδαριών με τέτοιο κλειδί και εφόσον θέλουν να τις ξεφορτωθούν οι κλειδαράδες , τις βάζουν στις φθηνές πόρτες. ΑΝ όμως ζητήσεις καλή πόρτα χωρίς περιορισμό χρημάτων, κανείς δεν θα σου βάλει τέτοια

 

Με απλά ελληνικά αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αν πάω και του πω ότι "μάστορα μπορώ να δώσω μέχρι πχ 400" (και άρα υπάρχει οικονομικός περιορισμός) μπορεί θα πάρω αυτό που θα θέλει να ξεφορτωθεί. Είτε του 2008 είτε και μεταγενέστερα, αφού μαζί με την εξελισόμενη τεχνολογία εξελίχθηκαν και οι διαρρήκτες, δεν έμειναν στάσιμοι. Και άρα σίγουρα θα υπάρχουν και νεότερα μοντέλα που χρειάζεται να μας "αδειάσουν" τη γωνία.

Όχι πως σε άλλους χώρους οι πωλητές είναι αγγελούδια. Απλά ο χώρος της ασφάλειας είναι λίγο ευαίσθητος τον τελευταίο καιρό (πάντα ήταν αλλά περισσότερο τώρα).

 

(δεν τ' αναφέρω για μένα, αφού όπως είπα έχω δουλέψει στο χώρο. απλά για να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους αφού βλέπω εδώ και 10άδες σελίδες να προτείνονται λύσεις και..."λύσεις" ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απλά ελληνικά αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αν πάω και του πω ότι "μάστορα μπορώ να δώσω μέχρι πχ 400" (και άρα υπάρχει οικονομικός περιορισμός) μπορεί θα πάρω αυτό που θα θέλει να ξεφορτωθεί. Είτε του 2008 είτε και μεταγενέστερα, αφού μαζί με την εξελισόμενη τεχνολογία εξελίχθηκαν και οι διαρρήκτες, δεν έμειναν στάσιμοι. Και άρα σίγουρα θα υπάρχουν και νεότερα μοντέλα που χρειάζεται να μας "αδειάσουν" τη γωνία.

Όχι πως σε άλλους χώρους οι πωλητές είναι αγγελούδια. Απλά ο χώρος της ασφάλειας είναι λίγο ευαίσθητος τον τελευταίο καιρό (πάντα ήταν αλλά περισσότερο τώρα).

 

(δεν τ' αναφέρω για μένα, αφού όπως είπα έχω δουλέψει στο χώρο. απλά για να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους αφού βλέπω εδώ και 10άδες σελίδες να προτείνονται λύσεις και..."λύσεις" ;) )

 

Δεν πρόκειται να σε κοροϊδέψει κανείς. Σωστά τα λες, αλλά είναι δική σου ευθύνη να ξέρεις τι αγοράζεις. Όταν ζητάς 400 ευρώ όριο φυσικά και σου δώσει πόρτα με 400€, τι θα σε κάνει? Θα σε αφήσει να φύγεις? ΔΕΝ πρόκειται ποτέ να σου πει ότι είσαι απόλυτα ασφαλής. Είναι υποχρέωση σου να το καταλάβεις αυτο.

 

Είναι σαν να θες αυτοκίνητο καλο και αξιόπιστο και να διαθέτεις έως 300 ευρώ.  Ε με αυτά τα χρήματα δεν θέλει και ιδιαίτερη σκέψη πως θα πάρεις κάτι 2ο. Σίγουρα όμως δεν θα πηγαινεις με τα πόδια.

 

Για αυτό υπάρχει η έννοια χρυσή τομή σε όλα τα πράγματα. Η χρυσή τομή σε καινούργια πόρτα με σωστή κλειδαριά είναι απο 700-800 περίπου ευρω. Με λιγότερα είναι σαν να βάζεις έξυπνη σίτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...