Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συζήτηση που ειχα με κλειδαρά, μου είπε πως η περίπτωση της γνωστής συρόμενης σιδεριάς, είναι δώρον άδωρον διότι εύκολα μπορουν να την ξεβιδώσουν και παράλληλα ειναι πανάκριβες.

Η πρόταση ήταν η αλλαγή όλων των εξωτερικών τουλάχιστον ξυλινων παραθύρων, με αλουμινένια νέας γενιάς, που θα έχουν το καφέ χρώμα του ξύλου. Ακριβη προοπτική αλλά παρέχει ασφάλεια.

 

Σημείωση. Το να βάλει κανεις σκέτη σιδεριά, επίσης δεν βολεύει αφου θα καθιστά ανενεργά όλα τα πορτοπαράθυρα.

 

αν κάποιος έκοψε τα ξυλινα, θα κοψει και τα αλουμινενια ή θα τα ξηλώσει.

 

η μονη λυση ειναι ρολο ηλεκτρικο ή μηχανικό + τα παραθυρα μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για πόρτα εισόδου ασφαλείας που να κοιτάξω; Λέγοντας εισόδου εννοώ την εξωτερική, οχι του σπιτιού. Πρόκειται για οροφοδιαμέρισμα/μονοκατοικία.

 

Δηλαδή ψάχνεις κάτι με σχέδιο ή τζάμι ή κάτι περίεργο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με σχέδιο - αν και δεν είναι απαιτούμενο - και χωρίς τζάμι!

 

Ευχαριστώ.

 

η τελευταια καλη πορτα που ειδα ειναι της portablock, η εκδοση diamond.

βεβαια πολυ ακριβη για τα δεδομενα της εποχης κ με 1-2 γκριζα σημεια για τα οποια διαφωνω αλλά ειναι σοβαρη κατασκευη. στα συν, 24 ατοκες δοσεις ή έως 400€ έκπτωση σε απευθείας εξόφληση.

 

κατα τ'αλλα θα περναγα απο το καταστημα Siamo για τα τεχνικα & για μεγαλυτερο/ευελικτο παζαρι στην τιμη.

εννοειται οτι ειναι καλυτεροι επαγγελματιες + γνωριζουν τα παντα σχετικα με τις κλειδαριές αλλά κ τις πορτες.

βασικοτατος συνδιασμος !

Επεξ/σία από mclein
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν λες πολύ ακριβή;

 

Στο site τους η μοναδική τιμή που βλέπω αφορά μια πόρτα shell στα 550 με τοποθέτηση. Που ναι πάνω κάτω τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω. Αυτή τι λέει;

 

Update: Βασικά διάβασα τα σχόλια σου οπότε κρίνοντας από το τι φοράει για κλειδαριά πρόκειται για μουφα

Επεξ/σία από chill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες. 

Αν κάποιος γνωρίζει:

Σε παλιές κατοικίες, υπάρχει το φαινόμενο τα παράθυρα να καλύπτονται με ξύλινα πατζούρια, μικρού η μεγάλου μεγέθους, σιρόμενα ή ανοιγόμενα.

Ακριβως επειδή οι κατοικίες αυτές είναι παλαιές, τα αλουμίνια ειναι ανύπαρκτα (συνήθως ξύλινα με τζάμι)

Ανεξάρτητα από τις γνωστές κινήσεις που μπορεί να κάνει ενας ιδιοκτήτης μιας τέτοιας κατοικίας, όπως

1. Συναγερμός

2. Κλειδαριές και στα ξυλινα πατζουρια και στα εσωτερικά παράθυρα

3. Σκύλος

 

Τι άλλο προτείνουν για την αποτροπή κλοπής; (ρωτάω διοτι κοντινό σπίτι με αυτές τις προδιαγραφές, πριόνισαν μέρα μεσημέρι, το πορτοπαράθυρο, έσπασαν μετά το εσωτερικό τζάμι, χτύπησε ο συναγερμός, πήγε ο σκυλος αλλά τον αφόπλισαν και μέσα σε 10 λεπτά έκαναν το σπίτι μπάχαλο (άγνωστο τι πήραν και αν πήραν). Η αστυνομία που ήρθε ειχαν ηδη φυγει.

 

Σε συζήτηση που ειχα με κλειδαρά, μου είπε πως η περίπτωση της γνωστής συρόμενης σιδεριάς, είναι δώρον άδωρον διότι εύκολα μπορουν να την ξεβιδώσουν και παράλληλα ειναι πανάκριβες.

Η πρόταση ήταν η αλλαγή όλων των εξωτερικών τουλάχιστον ξυλινων παραθύρων, με αλουμινένια νέας γενιάς, που θα έχουν το καφέ χρώμα του ξύλου. Ακριβη προοπτική αλλά παρέχει ασφάλεια.

 

Σημείωση. Το να βάλει κανεις σκέτη σιδεριά, επίσης δεν βολεύει αφου θα καθιστά ανενεργά όλα τα πορτοπαράθυρα.

 

η επόμενη λύση για μενα ειναι το συστημα καπνου...  γραψε fog alarm στο youtube και θα σου βγαλει πολλα βιντεακια.. απο αρκετες μαρκες.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση και από εμένα για αναβάθμιση της κλειδαριάς mottura τύπου χρηματοκιβωτίου που έχω τώρα. Βλέπω πως είναι με 3 πίρους και μετρώ κέντρο 90mm. Υπάρχει ciza revolution με αυτά τα χαρακτηριστικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση και από εμένα για αναβάθμιση της κλειδαριάς mottura τύπου χρηματοκιβωτίου που έχω τώρα. Βλέπω πως είναι με 3 πίρους και μετρώ κέντρο 90mm. Υπάρχει ciza revolution με αυτά τα χαρακτηριστικά;

 

όχι. η πόρτα σας είναι gardesa και δέχεται mul-t-lock los ή iseo/fiam.

 

το "κακό" με τη συγκεκριμένη περίπτωση είναι η "ελαφρώς" μεγαλύτερη τίμη

για το συνολικό πακέτο σε σχέση με τα συνηθισμένα (+20€ έως +40€ στην τελική τιμή) !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mclain ή αλλος ;;;

εχω μια θωρακισμενη πορτα με κλειδι τυπου χρηματοκιβοτιου. και αντι να αλλαζω κλειδαρια βρηκα αυτο:

ειναι οσο καλο το βλεπω; εχεις γνωμη πανω σε αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mclain ή αλλος ;;;

εχω μια θωρακισμενη πορτα με κλειδι τυπου χρηματοκιβοτιου. και αντι να αλλαζω κλειδαρια βρηκα αυτο:

ειναι οσο καλο το βλεπω; εχεις γνωμη πανω σε αυτο;

 

 

βλέπω ένας "έξυπνος" που πουλάει συναγερμούς, αγόρασε ένα προστατευτικό μαγνητικό της disec,

το τοποθέτησε στην είσοδο του κλειδιού & μετά έκανε τη δική του εργασία και την πουλάει.

 

όλα μια χαρά αλλά δεν καταλαβαίνω τι πρωτοποριακό βλέπουμε +

οτι την κλειδαρια δεν την αλλαζουμε μονο για λογους ασφαλειας

αλλα κυριως (οπως δειχνει η εμπειρια μου) για λογους συντηρισης. 

 

7 στους 10 πελατες αλλαζουν κλειδαρια (σε αναβαθμισμενη εκδοση) οταν κολλησει η προηγουμενη.

 

φυσικα οτι καλυτερο μπορει να αγορασει καποιος, καλοδεχουμενο ειναι μιας και ειμαστε στην εποχη

που ξηλωνονται πορτες, κασες κ οτι αλλο χρειαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πορτα ασφαλειας σε διαμερισμα τι θα προτεινε καποιος; Τιμη δεν μας ενδιαφερει αλλα η ασφαλεια κατι το οποιο θα αποτρεψει τους υποψηφιους κλεφτες να ασχοληθουν; Καποια προταση για μαρκα και κλειδαριες; Περιοχη Αθηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πορτα ασφαλειας σε διαμερισμα τι θα προτεινε καποιος; Τιμη δεν μας ενδιαφερει αλλα η ασφαλεια κατι το οποιο θα αποτρεψει τους υποψηφιους κλεφτες να ασχοληθουν; Καποια προταση για μαρκα και κλειδαριες; Περιοχη Αθηνα

 

μάρκα πόρτας + υφιστάμενης κλειδαριάς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

να κάνω κι εγώ μια ερώτηση;

 

Τι γνώμη έχετε για τις κλειδαριές με NFC, bluetooth κλπ τεχνολογίες; 

Μιλάω για κλειδαριές που μπορείς να τις ξεκλειδώσεις ΚΑΙ με το κινητό, αλλά έχουν και κλασσικό κλειδί.

Αξίζουν; Παρέχουν επαρκή ασφάλεια;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...