Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυο στροφών και ναι είναι σίγουρα 5+ ετών.

 

Έχω ένα θέμα με την ασφάλεια είναι η αλήθεια οπότε με την ολοκλήρωση της ανακαίνισης  - που δεν έχει καν αρχίσει μιας και μόλις μπήκα :lol: - και βάσει των όσων λες  σίγουρα θα χρειαστεί και νέα κλειδαριά.

 

Δεν κάνω εκπτώσεις σε θέματα ασφαλείας καλώς ή κακώς. Στην γειτονιά το μόνο σπίτι χωρίς όπλο είναι το δικό μας. Και θα ήθελα έτσι να μείνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 στροφών ή 4 στροφών θα είναι η κλειδαριά. 7+ ετών.

 

καλό θα ήταν να αλλαχθεί πρωτα για λογους συντηρησης κ ακολουθως για λογους ασφαλειας.

αν και με τα μετρα που εχουν ληφθει περιμετρικα του οικοπεδου, μου φαινεται πως μοιαζει με στρατοπαιδο.

 

omega plus ή κλειδαριά ασφαλείας κυλίνδρου μεχρι 250€, μιας και οπως ειπαμε υπαρχει αρκετη φυλαξη

είναι οι περιπτώσεις που πρέπει να κοιτάξεις και εχουν νοημα ως προς το κομματι της αναβαθμισης.

 

Για το θέμα συντήρησης που αναφέρθηκε να πω τη δική μου περίπτωση.

Εϊχαμε κι εμείς potent με κλειδί χρηματοκιβωτίου σε όλη την πολυκατοικία. Διαμερίσματα και εξώπορτα (ξέρει ο mclein).

Λοιπόν στην 10ετία πάνω άρχισαν μία-μία να έχουν θέματα λειτουργίας. Δηλαδή σιγά-σιγά να έχουν δυσκολία στο κλείδωμα-ξεκλείδωμα-άνοιγμα, να χειροτερεύει μέχρι που κάποια στιγμή η μία (στο δικό μου διαμέρισμα) δεν τραβούσε καθόλου τη γλώσσα μέσα.

Αλλάχθηκε.

Μετά από κάποιους μήνες, άλλη σε άλλο διαμέρισμα. Μετά άλλη. Μετά άλλη. Σα να ήταν συνεννοημένες.

Και βέβαια, στο θέμα ασφάλειας, είναι πια κοινό μυστικό ότι αυτός ο τύπος κλειδιού θεωρείται ξεπερασμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το "κακό" με τις πόρτες που είναι εφοδιασμένες με ποτεντ κλειδαρια, ειναι οτι η κατασκευη μοιαζει πατενταδικη.

 

εχω αλλαξει κ σε αλλες πολυκατοικιες σερι διαμμερισματα με Ατρα κλειδαριες κ ολα ηταν αψογα.

ουτε τριψιμο, ουτε σκαψιμο, ουτε βιδες εξτρα. καμια ιδεα δε χρειαστηκε για να εχουμε ενα αποτελεσμα με ροη.

 

ε, στην πολυκατοικια του haris_216 όλες, ΜΑ ΟΛΕΣ, οι πόρτες ηταν διαφορετικες εσωτερικά.

είχαν την ίδια κλειδαριά, τον ίδιο (κακό) μηχανισμό κι όμως όλες ήταν κάτι διαφορετικό.

 

μετά από 4 χρόνια εμπειρίας-μετατροπών στην Αττική,

οι χειρότερες & ταυτόχρονα οι καλύτερες πόρτες της αγοράς είναι οι DiBi.

 

ταυτόχρονα, οι χειρότερες πόρτες από θέμα τοποθέτησης - συντήρησης - κατασκευής είναι όσες έχουν 3 πύρους.

πάντα κάτι θα χαλάει. το κακό είναι οτι οι περισσότερες βρίσκονται στη Θεσσαλονίκη & τη Λάρισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα χαλανε μετα από κάποια χρόνια συνεχής λειτουργιας ,το ποσο χρεωνουν ειναι το θεμα

 

οι παλαιού τύπου κλειδαριές, αν κάποιος είναι προσεκτικός με τα κλειδιά, μπορεί να μη χαλάσουν ούτε στα 20 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καλύτερη πόρτα που έχουμε αναβαθμίσει. διπλή θωράκιση ΠΑΝΤΟΥ και τριπλή στο σημείο της κλειδαριάς.

τρεις τροχοι φαγώθηκαν κατά τη διαμμορφωση ! τέτοιες πορτες φυσικα δε βγαινουν πλεον κατω απο 2000€.

 

15536979_1658005607558456_1419147116_o.j

 
 

rsz_20161215_193117.jpg  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν καποιος συμφορουμιτης εχει τοποθετησει πορτα απο balomenos doors στα 500€-600€

τον 11ο ή 12ο μήνα, παρακαλω ας μου στειλει ενα προσωπικο μηνυμα !

Επεξ/σία από mclein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αντικαταστησω την κλειδαρια τυπου χρηματοκιβωτιου με κατι πιο συγχρονο. Πηγα σημερα σε εναν κλειδαρα να ρωτησω και μου ειπε για πληρες σετ με defender και εργασια, 250 ευρω για CISA και 300 για omega plus και μαλιστα μου ειπε οτι κατα τη γνωμη του η CISA ειναι και καλυτερη. Πολλα δεν ειναι; Ακριβως ποιο μοντελο CISA δεν μου ειπε αλλα απ ότι καταλαβαινω εδω επαρχια ζητανε οσο θελουν.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αντικαταστησω την κλειδαρια τυπου χρηματοκιβωτιου με κατι πιο συγχρονο. Πηγα σημερα σε εναν κλειδαρα να ρωτησω και μου ειπε για πληρες σετ με defender και εργασια, 250 ευρω για CISA και 300 για omega plus και μαλιστα μου ειπε οτι κατα τη γνωμη του η CISA ειναι και καλυτερη. Πολλα δεν ειναι; Ακριβως ποιο μοντελο CISA δεν μου ειπε αλλα απ ότι καταλαβαινω εδω επαρχια ζητανε οσο θελουν.  

 

καλημέρα κ καλή χρονιά, ναι ειναι μεγαλο το κοστος. φυσικα δεν ξερουμε το πακετο cisa + defender τι περιλαμβανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ευχαριστήσω και εγώ τον mclein και τον συνεργάτη του, για την άμεση ανταπόκριση και την γρήγορη και καθαρή τους δουλειά.

 

Και όχι μόνο, αλλά είναι και ηθικός.

Στην πολυκατοικία μετά από αλλαγής κλειδαριάς που έχει κάνει πριν λίγο καιρό, ήρθε  παραμονή πρωτοχρονιάς για να κάνει ρύθμιση του μηχανισμού επαναφοράς της κεντρικής πόρτας χωρίς χρέωση και για κάτι που δεν έχει καμία ευθύνη ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όχι μόνο, αλλά είναι και ηθικός.

Στην πολυκατοικία μετά από αλλαγής κλειδαριάς που έχει κάνει πριν λίγο καιρό, ήρθε  παραμονή πρωτοχρονιάς για να κάνει ρύθμιση του μηχανισμού επαναφοράς της κεντρικής πόρτας χωρίς χρέωση και για κάτι που δεν έχει καμία ευθύνη ο ίδιος.

 

ηθελα να περασω το ιδιο βραδυ ομως βγήκα εκτος προγραμματος απο αλλη εργασια  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αντικαταστησω την κλειδαρια τυπου χρηματοκιβωτιου με κατι πιο συγχρονο. Πηγα σημερα σε εναν κλειδαρα να ρωτησω και μου ειπε για πληρες σετ με defender και εργασια, 250 ευρω για CISA και 300 για omega plus και μαλιστα μου ειπε οτι κατα τη γνωμη του η CISA ειναι και καλυτερη. Πολλα δεν ειναι; Ακριβως ποιο μοντελο CISA δεν μου ειπε αλλα απ ότι καταλαβαινω εδω επαρχια ζητανε οσο θελουν.  

 

Χωρίς συγκεκριμένα μοντέλα δεν μπορεί να γίνει σύγκριση. Φέρνω ένα παράδειγμα, αν η τιμή είναι με απόδειξη και με τον κύλινδρο CISA RS3 S, είναι μια χαρά τιμή.

 

Ξαναλέω όμως, σύγκριση χωρίς ακριβή περιγραφή των υλικών, δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...