Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Topic


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ξερεις επισης οτι καποια διαμαντακια της νιντεντο λογο μη ψηφιακης διαθεσιμοτητας - απουσιας πια στην αγορα φυσικου μεσου λ.χ. metroid fusion / FE shadow dragon θα χρειαστει να χακαρεις το μηχανακι για να τα παιξεις.

 

Καπως σαν να θες να παιξεις Ico / Shadow of the colossus στο σονυ PS2 σημερα.

 

 

Και αυτό ήθελα να ρωτήσω. Χακαρονται όλα η εξαρτάται από την παρτίδα, πρέπει να είναι παλιότερο κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πλέον όλα, δες το 3ds hacking thread.

 

 

Ξέρει κανείς εάν οι pokemon gold/silver του 3ds περιέχουν και κάτι άλλο μέσα στο κουτί εκτός του κωδικού;

Οι ιαπωνικές εκδόσεις έχουν και μαγνητάκια νομίζω με τις κασέτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχτες πηρα το λευκο new 2ds xl μαζι με το Zelda Α link between worlds. Επειδη δεν ειχα ποτε nintendo πηγα στο store και μπορουσα να αγορασω οτιδηποτε ηθελα κατευθειαν . Δεν χρειαζεται να φτιαξω account , να βαλω e mail κλπ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχτες πηρα το λευκο new 2ds xl μαζι με το Zelda Α link between worlds. Επειδη δεν ειχα ποτε nintendo πηγα στο store και μπορουσα να αγορασω οτιδηποτε ηθελα κατευθειαν . Δεν χρειαζεται να φτιαξω account , να βαλω e mail κλπ? 

 

Εκτος εαν αλλαξε κατι, οταν θα πας να γορασεις θα σε βαλει να φτιαξεις NNID και να συνδεσεις η οχι τροπο πληρωμης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τελείωσα σήμερα το Samus Returns. Μου πήρε 16 ώρες και κάτι ψιλά, σε χαλαρούς ρυθμούς. Σίγουρα δεν είναι το καλύτερο Metroid, είναι πολλά σκαλιά κάτω από το Super Metroid και το Other M (δεν συζητάμε καν για τα Prime). Χαζοχαρούμενα χρωματιστό, σε βγάζει εκτός κλίματος σε σχέση με την νταρκίλα των προηγούμενων της σειράς.

 

Ενιγουέι, για αυτό το Metroid ισχύει αντίστοιχα ότι και για το A Link Between Worlds: δεν είναι το καλύτερο της σειράς, αλλά από την άποψη του gameplay είναι ο ιδανικός τίτλος για να σε μπάσει στο νόημα. Προτείνεται για τους αδαείς, δεν προτείνεται για τους core fans (αν και οι core fans έχουν μείνει τόσο καιρό με το πουλί στο χέρι που θα το παίξουν ούτως ή άλλως).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΑΜ2R λοιπον; η Axiom Verge προτιμας; Και η μεγαλη ερωτηση: ανοιξες τη συσκευασια του legacy edition η freeshopαες το παιχνιδι...για να μεινει στα παιδια σου.... :-D

Επεξ/σία από Mazinga
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα σήμερα το Samus Returns. Μου πήρε 16 ώρες και κάτι ψιλά, σε χαλαρούς ρυθμούς. Σίγουρα δεν είναι το καλύτερο Metroid, είναι πολλά σκαλιά κάτω από το Super Metroid και το Other M (δεν συζητάμε καν για τα Prime). Χαζοχαρούμενα χρωματιστό, σε βγάζει εκτός κλίματος σε σχέση με την νταρκίλα των προηγούμενων της σειράς.

 

Ενιγουέι, για αυτό το Metroid ισχύει αντίστοιχα ότι και για το A Link Between Worlds: δεν είναι το καλύτερο της σειράς, αλλά από την άποψη του gameplay είναι ο ιδανικός τίτλος για να σε μπάσει στο νόημα. Προτείνεται για τους αδαείς, δεν προτείνεται για τους core fans (αν και οι core fans έχουν μείνει τόσο καιρό με το πουλί στο χέρι που θα το παίξουν ούτως ή άλλως).

Σκαλες κατωτερο απο το Other M; Ενδιαφερον αποψη.

Δεν διαφωνω μαζι σου, απεναντιας, πιστευω πως το Other M ειναι ενα πολυ καλο παιχνιδι. Αλλα... Μετα βιας το βλεπω σαν Metroid. Και σιγουρα οχι ως της "βασικης" σειρας, αλλα ως πολυ παραπλησιο τιτλο. Οπως πχ και με τα Resident Evil 4 / Silent Hill 4.

Για το Samus Returns τωρα συμφωνω οτι οφειλε να ειναι σκοτεινοτερο, οπως το αυθεντικο παιχνιδι.. Αλλα αμφιβαλω αν θα ειχε επιτυχια, οχι για την επιτυχια που θα ηθελαν.

Τουλαχιστον εξιλεωθηκαν εν μερη μετα το σκουπιδι το Federation Force.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σκαλες κατωτερο απο το Other M; Ενδιαφερον αποψη.

Δεν διαφωνω μαζι σου, απεναντιας, πιστευω πως το Other M ειναι ενα πολυ καλο παιχνιδι. Αλλα... Μετα βιας το βλεπω σαν Metroid. Και σιγουρα οχι ως της "βασικης" σειρας, αλλα ως πολυ παραπλησιο τιτλο. Οπως πχ και με τα Resident Evil 4 / Silent Hill 4.

 

 

Γιατί έτσι; Τι σε ξένισε; Καταλαβαίνω ότι στο RE4 μπορεί να σε ξένισε π.χ. το ότι δεν είχε ζόμπια και ότι το σενάριο ήταν εντελώς αλλού γι' αλλού.

 

Στο Other M τι σε χάλασε; Οι μηχανισμοί του gameplay ήταν εκεί, η ατμόσφαιρα ήταν εκεί, το σενάριο ήταν εκεί άμεσα συνδεδεμένο με το Super Metroid. Οκ, κατανοώ ότι ο χειρισμός ήθελε ένα άλφα learning curve, αλλά μόλις τον συνήθιζες ήταν παιχνιδάκι.

 

 

Για το Samus Returns τωρα συμφωνω οτι οφειλε να ειναι σκοτεινοτερο, οπως το αυθεντικο παιχνιδι.. Αλλα αμφιβαλω αν θα ειχε επιτυχια, οχι για την επιτυχια που θα ηθελαν.

 

Δεν ξέρω αν θα είχε την επιτυχία που ήθελαν, πάντως αν με ρώτας το Samus Returns είναι με διαφορά το λιγότερο Metroid από τα Metroid (εννοείται ότι το Federation Force το έχω διαγράψει από τη μνήμη μου). Πάρα πολύ φαντεζί, δεν αισθάνθηκα πουθενά στο game τη μοναξιά της Samus, έτσι όπως την αισθάνθηκα στο Super Metroid και στα Prime. Ακόμα και το Return of Samus είναι πολύ καλύτερο στο κομμάτι της ατμόσφαιρας. 

 

Για να μην φαίνεται ότι το αδικώ εντελώς πάντως, στο κομμάτι του gameplay είναι άψογο, όπως οφείλει να είναι κάθε τίτλος που φέρει το όνομα Metroid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έτσι; Τι σε ξένισε; Καταλαβαίνω ότι στο RE4 μπορεί να σε ξένισε π.χ. το ότι δεν είχε ζόμπια και ότι το σενάριο ήταν εντελώς αλλού γι' αλλού.

 

Στο Other M τι σε χάλασε; Οι μηχανισμοί του gameplay ήταν εκεί, η ατμόσφαιρα ήταν εκεί, το σενάριο ήταν εκεί άμεσα συνδεδεμένο με το Super Metroid. Οκ, κατανοώ ότι ο χειρισμός ήθελε ένα άλφα learning curve, αλλά μόλις τον συνήθιζες ήταν παιχνιδάκι.

 

Το RE4 εχει τεραστιες αλλαγες τοσο στην ιστορια του, οσο και στους μηχανισμους του. Η σειρα ξεκινησε ως φορος-τιμη σε κλασικες ζομποταινιες, και γενικοτερα κλασικες ταινιες τρομου, αλλα με το 4 μεταλαχθηκε σε σειρα δρασης με καποια στοιχεια τρομου.

Μιλαμε φυσικα για μια ολοκληρωτικη αλλαγη στην ολη ιδεα για το τι αντιπροσωπευει η σειρα. Απο τα παραπανω, τελικως εγινε ενα πολυ καλο παιχνιδι δρασης. Αλλα.. Οταν στα παλαιοτερα παιχνιδια, ειχες την ατμοσφαιρα των εργαστηριων και των πειραματων, τις επαυλεις και την εξερευνηση στο μυστηριο, το να εισαι ενας που θεριζει τα παντα, ειναι πολυ μεγαλη αλλαγη.

Μακαρι να ειχαν κρατησει το Haunted Grounds ως RE τιτλο, και το RE4 να ειχε αρχισει με διαφορετικο ονομα σε αυτο το υφος για δικη του σειρα. Εκτοτε υπηρξε ελευθερη πτωση στα βασικα παιχνιδια..

 

Το προβλημα με το Other M πρωτιστως ειναι η ιστορια και η εξιστοριση της. Δεν ειναι καλη και δεν ειναι συγκρισιμη με κανενα αλλο παιχνιδι της σειρας. Πολλοι διαλογοι ειναι επισης φριχτοι. Οι μονολογοι της Samus πχ........ επιπονοι. Διαφωνω για την ατμοσφαιρα, οχι πως δεν ειχε, αλλα δεν ειχε καμια σχεση με την σειρα.

Μακαρι να το ειχαν αναπτυξει ετσι για την ξαδελφη της Samus η οτι σχεδον αλλον θα σκεφτοντουσαν, αλλα δεν μπορεσα να το δω και να το συνδεσω μεσα μου με την υπολοιπη σειρα. Γιαυτο και πιστευω πως το θαβουν οι περισσοτεροι, εχει ωραια στοιχεια, αλλα ειναι ξεπεσμος οταν συγκριθει με ολα τα αλλα προηγουμενα παιχνιδια τοτε.

Χαθηκε να βγαλουν κατι στα πλαισια του Fusion;

 

Δεν ξέρω αν θα είχε την επιτυχία που ήθελαν, πάντως αν με ρώτας το Samus Returns είναι με διαφορά το λιγότερο Metroid από τα Metroid (εννοείται ότι το Federation Force το έχω διαγράψει από τη μνήμη μου). Πάρα πολύ φαντεζί, δεν αισθάνθηκα πουθενά στο game τη μοναξιά της Samus, έτσι όπως την αισθάνθηκα στο Super Metroid και στα Prime. Ακόμα και το Return of Samus είναι πολύ καλύτερο στο κομμάτι της ατμόσφαιρας. 

 

Για να μην φαίνεται ότι το αδικώ εντελώς πάντως, στο κομμάτι του gameplay είναι άψογο, όπως οφείλει να είναι κάθε τίτλος που φέρει το όνομα Metroid.

Κοιταξε βρηκα επιπονη την σκηνοθεσια σε πολλες στιγμες. Αυτα τα φανταχτερα με τα ασκοπα ακροβατικα ηταν ανουσια. Και ειναι και πολλα τα ατιμα..Εξυπακουεται πως το Return of Samus ειναι ανωτερο μεταξυ αλλων, και στην ατμοσφαιρα. Μιλαμε για κλασικο αριστουργημα αλλωστε.

Εν ολιγης, οταν ειχε ανακοινωθει ηλπιζα πως θα ακολουθησουν μια σκοτεινη προσεγγιση, οπως πχ ειχε παρουσιασει ο Orioto.

https://wallpapersontheweb.net/wallpapers/l/video_games_metroid_samus_aran-30052.jpg

Δυστυχως, αυτο δεν εγινε ποτε. Φυσικα ομως παραμενει πολυ καλο παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι ειμαι ευκολος, καλο παιχνιδι να ειναι κατι, να μην κλαις τα λεφτα και τον χρονο που εδωσες και ειμαι κατευχαριστημενος. Σε 3ΔΣ τωρα που εχει και σουιτσ βγαλει, να εχει μια μαρκετιστικη πολιτικη που υποστηριζει ακομη την πλατφορμα με ποιοτικους τετοιους τιτλους μου αρκει. Η λεπτομερια που λετε, ε καλα, αλλα δεν βαριεσαι. Εαν σε θελει η κουκλαρα, σε νοιαζει εαν το καλτσον ειναι wolford η οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το αδικείται το samus returns . Μπορεί να χάνει λίγο σε ατμόσφαιρα όμως από gameplay τα σπάει . Κ πάντα αυτό είναι το σημαντικότερο .Σπανια συναντάς τέτοιο gameplay σήμερα ανεξάρτητου πλατφόρμας . Το παιχνίδι έπρεπε να γίνει πιο εύκολο πέμπτο για να μπορέσει να πουλήσει . Ηταν αναγκαίο αυτό..μόνο έτσι θα μπορούμε να δούμε μια συνέχεια του fusion. Κ πάλι ευκολοπεμπτο για εμάς τους hardcore φανς του,για κάποιον νέο το παιχνίδι ούτε φαντεζί είναι ούτε εύκολο .Εν τέλη θα πω πως στέκεται αξία δίπλα στα υπόλοιπα 2d metroid .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδή εχω 2 new 3ds το ενα με πανω οθόνη ips και το δεύτερο με tn. Τεραστια διαφορορα στα χρωματα. Στο τν φαίνεται υπερφωτισμενα ολα και παιδικα χρωματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδή εχω 2 new 3ds το ενα με πανω οθόνη ips και το δεύτερο με tn. Τεραστια διαφορορα στα χρωματα. Στο τν φαίνεται υπερφωτισμενα ολα και παιδικα χρωματα

 

Μηπως το κοιτας υπο περιεργη γωνια; το ιδιο εχω και δεν εχω δει κατι. Μηπως θες καλιμπρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδή εχω 2 new 3ds το ενα με πανω οθόνη ips και το δεύτερο με tn. Τεραστια διαφορορα στα χρωματα. Στο τν φαίνεται υπερφωτισμενα ολα και παιδικα χρωματα

Πραγματι, μεγαλο λαθος να κυκλοφορησουν και τα δυο. Το TN ειναι σαφως κατωτερο του IPS. Και δεν υπαρχει τροπος να τα ξεχωρισεις απο σειριακο αριθμο η απο το κουτι..

https://gbatemp.net/threads/guide-tn-and-ips-displays-which-does-my-3ds-have.409925/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...