Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Topic


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πως καταλαβαίνετε ότι η κονσόλα έχει οθόνη με ips πάνελ? Έχει κάποιο συγκεκριμένο serial number?

Αν googlάρεις διαφορές TN panels με IPS θα δεις τις διαφορές.

Στο μάτι η κύρια διαφορά είναι ότι το IPS από το πλάι δεν "ξεθωριάζει". Στο μεγαλύτερο ποσοστό η κάτω οθόνη είναι TN, δεν έχει τύχει να δω live με το μάτι μου κάποια IPS κάτω. Η πάνω οθόνη λένε ότι είναι και IPS και TN, αναλόγως την παρτίδα.

Δεν υπάρχει διαχωρισμός με το Serial Number. Στο εξωτερικό έγινε κάποια προσπάθεια να καταγραφούν οι παρτίδες των Serials ανά οθόνη, αλλά και πάλι δε βγήκε κάτι. Τυχαίνει και το διαπιστώνεις όταν το ανοίξεις.

 

Θεωρώ από τη στιγμή που το DS το βλέπεις μόνο εσύ, το πρόσωπό σου είναι κάθετα και δεν μοιράζεις πχ την οθόνη με το διπλάνό σου που θα κοιτάει στο πλάι, ότι δεν υπάρχει πρόβλημα σε χρώματα.

 

Προσωπικά έχω παίξει με 3 κονσόλες ως τώρα και πάντα ήμουν υπερευχαριστημένος από τα χρώματα και αυτό που εισέπραττε το μάτι. Ανοίγει το μάτι και χορταίνει χρώματα, ειδικά στο New 3DS XL.

 

Με προβλημάτισαν απλά τα παιδιά αν τυχαία έχω παίξει μόνο με IPS πάνελς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις τερματισα το Metroid remake... Σε 18 ωρες με 98% ακριβως. Τελικά κύλισε πολύ όμορφα κιας μου άφησε την αίσθηση οτι λείπει "κατι". ΑΑΑ παιχνίδι για μενα και πολλα μπράβο στη μαμα νιντεντο που μας χάρισε ενα τέτοιο παιχνίδι στα τελειώματα του 3ds. Εντυπώσεις απο καποιον αλλον που το τερμάτισε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογο του gameplay και επειδή ξεκλειδώσα hard mode (αφου τερμάτισε) μαλλον θα το ξαναπαίξω σε κανα χρόνο παλι ολο... Γενικα ήθελα λίγο παραπάνω στόρι... Ηταν μεγάλη η αναμονή για τοσο μονο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καποιος εχει παιξει το παρακατω παιχνιδι ας με βοηθησει.. Rabbits Rumble 3ds, εχω παρει ολα τα λαγουδακια και τα αλλα, δεν εχω αφησει τιποτα, αλλα τωρα δεν ξερω πως θα παω στο επομενο επιπεδο για να μαζεψω και τα υπολοιπα, καμια βοηθεια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση. Δεν με ενδιαφέρει το 3D. Οπότε έχει διαφορά το 3ds με το 2ds; Γιατί το 2DS είναι και πιο φθηνό. Πρέπει να κοιτάξω κάτι στο serial number; Ελαττωματικά κομμάτια ή κάποιο μειονέκτημα ή όλα είναι το ίδιο;

 

Και υπάρχει και το παλιότερο 2ds που δεν κλείνει(χωρίς πορτάκι) και έχει και τον Μάριο προεγκατεστημένο.

Το 2ds xl είναι ακριβώς το ίδιο με το new 3ds αλλά δεν υποστηρίζει τη λειτουργία 3d.Αν δεν χρησιμοποιήσεις τη λειτουργία 3d αγοράζεις το 2ds xl.Το new 3ds xl πλέον δεν αξίζει γιατί είναι πανάκριβο για φορητό και με 100 ευρώ παραπάνω παίρνεις το switch.Από την άλλη υπάρχει και το παλιό 2ds που δεν κλείνει που είναι πολύ φθηνό αλλά δεν παίζει τα παιχνίδια του snes σε virtual console,επίσης δεν παίζει το xenoblade,fire emblem warriors και λαγκάρει στο hyrule warriors.Επίσης έχει χαμηλότερη ταχύτητα στο download(κάνει cap γύρω στα 600kb/s),και είναι πιο αργό στα loading.Κατά τα άλλα είναι η καλύτερη επιλογή αν δεν σε ενδιαφέρουν τα 3 παιχνίδια που ανέφερα και τα παιχνίδια του snes γιατί το παίρνεις πολύ φτηνά και με ένα δωρεάν παιχνίδι(υπάρχουν κάμποσες εκδόσεις με διαφορετικό παιχνίδι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2ds xl είναι ακριβώς το ίδιο με το new 3ds αλλά δεν υποστηρίζει τη λειτουργία 3d.Αν δεν χρησιμοποιήσεις τη λειτουργία 3d αγοράζεις το 2ds xl.Το new 3ds xl πλέον δεν αξίζει γιατί είναι πανάκριβο για φορητό και με 100 ευρώ παραπάνω παίρνεις το switch.Από την άλλη υπάρχει και το παλιό 2ds που δεν κλείνει που είναι πολύ φθηνό αλλά δεν παίζει τα παιχνίδια του snes σε virtual console,επίσης δεν παίζει το xenoblade,fire emblem warriors και λαγκάρει στο hyrule warriors.Επίσης έχει χαμηλότερη ταχύτητα στο download(κάνει cap γύρω στα 600kb/s),και είναι πιο αργό στα loading.Κατά τα άλλα είναι η καλύτερη επιλογή αν δεν σε ενδιαφέρουν τα 3 παιχνίδια που ανέφερα και τα παιχνίδια του snes γιατί το παίρνεις πολύ φτηνά και με ένα δωρεάν παιχνίδι(υπάρχουν κάμποσες εκδόσεις με διαφορετικό παιχνίδι).

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Αγόρασα για λογαριασμό φίλου ένα 3ds μεταχειρισμένο με ver. 1.1.0-0E.Απ ότι είδα στο 3dsguide δεν μπορώ να το "σπάσω".Υπάρχει τρόπος να το αναβαθμίσω σε firmware που να μπορώ να το "σπάσω";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2ds xl είναι ακριβώς το ίδιο με το new 3ds αλλά δεν υποστηρίζει τη λειτουργία 3d.Αν δεν χρησιμοποιήσεις τη λειτουργία 3d αγοράζεις το 2ds xl.Το new 3ds xl πλέον δεν αξίζει γιατί είναι πανάκριβο για φορητό και με 100 ευρώ παραπάνω παίρνεις το switch.Από την άλλη υπάρχει και το παλιό 2ds που δεν κλείνει που είναι πολύ φθηνό αλλά δεν παίζει τα παιχνίδια του snes σε virtual console,επίσης δεν παίζει το xenoblade,fire emblem warriors και λαγκάρει στο hyrule warriors.Επίσης έχει χαμηλότερη ταχύτητα στο download(κάνει cap γύρω στα 600kb/s),και είναι πιο αργό στα loading.Κατά τα άλλα είναι η καλύτερη επιλογή αν δεν σε ενδιαφέρουν τα 3 παιχνίδια που ανέφερα και τα παιχνίδια του snes γιατί το παίρνεις πολύ φτηνά και με ένα δωρεάν παιχνίδι(υπάρχουν κάμποσες εκδόσεις με διαφορετικό παιχνίδι).

100€ είναι λίγα?

Επίσης άλλα παιχνίδια έχει το ένα άλλα το άλλο, διαφορετική ποικιλία και πλήθος καθώς και διαφορετικές τιμές.

Βέβαια συμφωνώ και εγώ πως για όποιον δεν ενδιαφέρεται για το 3D η καλύτερη λύση είναι το 2DS XL.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100€ είναι λίγα?

Επίσης άλλα παιχνίδια έχει το ένα άλλα το άλλο, διαφορετική ποικιλία και πλήθος καθώς και διαφορετικές τιμές.

Βέβαια συμφωνώ και εγώ πως για όποιον δεν ενδιαφέρεται για το 3D η καλύτερη λύση είναι το 2DS XL.

Όχι, δεν είναι λίγα, εγώ ξέρω πως τα μάζεψα, αλλά το λέει με το εξής πνεύμα. Πως με 100 ευρώ ακόμα παίρνεις το switch που μόλις κυκλοφόρησε αντί να πάρεις ένα φορητό. Δηλαδή από την μια παίρνεις την καινούρια κονσόλα που λειτουργεί και σαν φορητή και από την άλλη ένα φορητό που μπορεί να είναι και στα τελευταία του. Εγώ μάζευα πολύ καιρό χρήματα για PS4 αλλά έφαγα μια φλασιά και πήρα Switch. Πρώτη φορά παίρνω κονσόλα την ίδια χρονιά της κυκλοφορίας της.   :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δυο πραγματάκια που πρόσεξα μετά που πήρα 2DS XL (τώρα πρόσφατα δηλαδή), είναι πως:

 

1. Το stylus του New 2DS XL είναι πιο μικρό απο αυτό που είχε το (παλιό) 3DS XL, περίπου στα 2/3 του σε μήκος. Προσωπικά δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα, αλλά για κάποιο που έχει μεγάλα χέρια (και σκοπεύει να παίξει παιχνίδια που χρησιμοποιούν ενεργά την 2η οθόνη, όπως για παράδειγμα Persona Q ή κάποιο απο τα Etrian Odyssey) ίσως είναι θέμα. Υποψιάζομαι επίσης (αν και δεν έχω κοιτάξει ακόμα) πως υπάρχουν 3rd party stylus τα οποία αναδιπλώνονται/επεκτείνονται για αυτό ακριβώς τον σκοπό.

 

2. Λόγω της πιο ελαφριάς κατασκευής (ή ίσως επειδή το πίσω plate είναι λίγο πιο λεπτό απο ότι είχα συνηθίσει στο παλιό 3DS XL), ο ήχος μερικές φορές (ειδικά όταν είναι bass-heavy) αφήνει μια ελαφρά αίσθηση vibration στην πίσω μεριά της κονσόλας. Πάλι, δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα γιατί συνήθως χρησιμοποιώ ακουστικά - το φαινόμενο δε είναι κυρίως εμφανές όταν ο ήχος είναι maxed - αλλά για κάποιο που σκοπεύει να παίζει χωρίς ακουστικά ίσως θέλει λίγο συνήθεια στο χέρι :P

 

Πάντως, έμεινα αρκετά εντυπωσιασμένος με την ταχύτητα που έγινε η μεταφορά του NNID απο την παλιά στην νέα κονσόλα, ήθελε περίπου ένα τέταρτο πάνω-κάτω μαζί με τα αρχικά setup και στις δύο κονσόλες, μετά δε ήταν απλά υπόθεση plug n' play η μεταφορά της (micro)SD (με χρήση SD adapter) απο το παλιό 3DS XL στο New 2DS XL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Αγόρασα για λογαριασμό φίλου ένα 3ds μεταχειρισμένο με ver. 1.1.0-0E.Απ ότι είδα στο 3dsguide δεν μπορώ να το "σπάσω".Υπάρχει τρόπος να το αναβαθμίσω σε firmware που να μπορώ να το "σπάσω";

μην το πειραξεις και βαλε το σε αγγελια στο reddit η στο github για χακεραδες. Αξιζει περιπου ανταλλαγη με ενα Ν2ΧΛ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...