Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Topic


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω εχω και τα 2 (ετυχε απλα) και το κανονικο δεν αναβει πλεον καθολου....το πιξελιασμα δεν ενοχλει καθολου, το 3d effect λογω μεγαλυτερης οθονης ειναι καλυτερο και φυσικα ακομα υπαρχει το θεμα με την λαθος γωνια στο 3d...εγω πλεον το χω σβηστο....δε θα παθω αγκυλωση για να δω το 3d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εγώ για 3DS XL κατευθείαν με κόβω. Έχω ακούσει ότι το XL πιξελιάζει πολύ σε ορισμένα παιχνίδια ενώ κάποια άλλα είναι πολύ πιο ωραία στην μεγάλη οθόνη του. Γενικά έχει και καλύτερη μπαταρία από το απλό 3DS και πιο στιβαρή κατασκευή. 

 

Βασικά δε ξέρω πως εννοείς το πιο στιβαρή κατασκευή, αλλά για μένα το XL δείχνει πολύ πιο "πλαστικούρα" και πιο φθηνό από το απλό. Από την άλλη η μεγαλύτερη οθόνη είναι συν (δε νομίζω πως το πιξέλιασμα ενοχλεί τόσο).

 

Αν έπρεπε να διαλέξω τώρα θα είχα πρόβλημα αφού αυτά τα δύο τα θεωρώ ισοδύναμα πλεονεκτήματα και επιπλέον το XL είναι ακριβότερο, αλλά γενικά βλέπω πως το XL αρέσει μάλλον περισσότερο.

 

Στα του παιχνιδιού τώρα το Awakenig απλά σπέρνει. Έχω παίξει 4-5 ώρες μέχρι τώρα σίγουρα είναι ανώτερο από ότι περίμενα (και δε περίμενα και λίγα). Έχω βάλει και το Jap voice over και γουστάρω τρελά. Πραγματικά κορυφαία πρόταση για όποιους τη παλεύουν έστω με παιχνίδια στρατηγικής. Ελπίζω μέσα στο ΣΚ να προλάβω να λιώσω πιο πολύ να έχω και πιο πλήρη γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι Ikaruga έχει Japanese voice και subs αγγλικά ,αυτό το ξέραμε και για την ευρωπαική έκδοση, μιλάμε για 10/10 τίτλο, my persona goty ότι και να βγει δεν το αγγίζει και ας μην το έχω παίξει ακόμα ,έχω δει τόσα πολλά που δεν νομίζω να με απογοητέυσει,μόνο την ιστορία δεν ξέρω χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει αμα το εκαναν αυτο για εναν ΦΟΡΗΤΟ τιτλο τοτε δεν εχουν καμια δικαιολογια για πουθενα αλλου καμια εταιρια. Τωρα απο ιστορια ρε συ Skanjo φανταζομαι μια απο τα ιδια, ενα super duper evil force/king/whatever παει να κατακτησει τον κοσμο και εδω ειμαστε. Δεν νομιζω ομως ποτε να μας στεναχωρησε αυτο το γεγονος ποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά το demo μιλάει για δαίμονες που έρχονται απο άλλες εποχές,hence marth, "και αργότερα τα παιδιά?" αλλα ναι λογικα η ιστορία ακολουθάει το γνωστό evil force/king,

 

btw αν είναι να παίξετε ένα save file πείτε με τι class θέλετε το γιο/κόρη του main unit που είναι το πιο δυνατό unit του game να σας πω τι πρέπει να του βάλετε +- και με ποιόν να παντρέψετε, έχω κάνει 4 λίστες χαχαχαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ikaruga24

Φίλε, όπως σου είπανε και οι άλλοι ναι έχει Ιαπωνικό / Αγγλικό voice over απλά το voice over αυτό δεν είναι 100% πλήρες. Στα cut scenes υπάρχει κανονικά, αλλά στους διαλόγους με τους άλλους χαρακτήρες περιορίζεται σε κάποια επιφωνήματα, σκόρπιες λέξεις κλπ. Φυσικά αυτό ισχύει και για τα Αγγλικά, δεν είναι ότι έχουν κάποια χειρότερη αντιμετώπιση τα Ιαπωνικά.

 

@skanjos

Να πω απλώς πως το παιχνίδι είναι πολύ πιο εντυπωσιακό στις οθονούλες του 3DS από ότι σε youtube κλπ. Μόνο το logo να δεις μόλις φορτώσει θα καταλάβεις τι λέω. Χαλαρά το καλύτερο παιχνίδι του 3DS σε γραφικά / παρουσίαση που έχω δει μέχρι τώρα (δεν έχω δει Super Mario 3D και RE:Revalations και κρατάω μια πισινή για γενικά). Πολύ δύσκολα θα απογοητευτείς εκτός και αν η ιστορία αποδειχθεί μούφα (που δε πιστεύω). 

 

Α και μη ξεχάσω! Aν έχετε τη δυνατότητα παίξτε με ακουστικά. Μεγάλη διαφορά σε σχέση με τα αναιμικά ηχειάκια του 3DS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vasilis pap μέχρι και αυτό το έχω δοκιμάσει στο demo,να παίξω με ακουστικά δλδ χαχαχα ,έχω παίξει και revelations και super mario 3d/Monster hunter 3 εκεί είναι και το φιρε εμβλεμ αλλα άλλου είδους παιχνίδι,για τα βίντεο δεν μιλάω καν φυσικά που  το 3d είναι σε αλλα επίπεδα και εκεί.δεν ήρθε χτες περιμένω δευτέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

skanjos ξες τι παιζει με το fire emblem....να σου πω την αληθεια δεν ειμαι τοσο φαν αυτου του ειδους παιχνιδιων. αλλα το συγκεκριμενο οντας ιαπωνικο tactical rpg , ειναι ανιμε(ουσιαστικα αυτο ειναι ...απο αποψη ιστοριας χιουμορ κλπ) και γι αυτον το λογο μιας και τον τελευταιο καιρο ηθελα να δω κανα ανιμε , με τραβηξε αααυτοοοοο!!!! σπερνει φιλαρακι...ειλικρινα τελειωσε η μ,παταρια και νιωθς λες και περιμενω το επομενο σαββατο για το καινουργιο επεισοδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχω γράψει κανά 10ωρο σύνολο αλλά το save μου λέει λιγότερο γιατί έχασα κόσμο σε μάχες και τις ξανα-έπεξα από την αρχή. Δεν ήθελα να αρχίσω να χάνω κόσμο από τόσο νωρίς! Το παίζω σε hard/με perma-death προφανώς και το παιχνίδι δεν είναι εύκολο. Για την ακρίβεια είναι όσο δύσκολο χρειάζεται (τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα - ικανότητες). Η ΑΙ στο 90% των περιπτώσεων δουλεύει σωστά. Βρίσκει τις αδυναμίες σου και ...σε κοπανάει αναλόγως, για αυτό και το να χάσεις κάποιο αδύναμο μέλος της παρέας στη μάχη είναι αρκετά εύκολο.

 

Κατέβασα και κάποια DLC μέσα από το παιχνίδι αλλά έχω κάποιες απορίες. Skanjos, φίλε εσύ που το έχεις σπουδάσει ίσως να ξέρεις. Συγκεκριμένα ένα DLC πακέτο σου βγάζει στο χάρτη μια ομάδα από άλλους χαρακτήρες. Αν πας στο σημείο αυτό στο χάρτη έχεις την επιλογή είτε να αγοράσεις το πρώτο μέλος της παρέας με ένα πολύ μεγάλο ποσό (το οποίο δεν έχω ακόμα) είτε να τους προκαλέσεις σε μάχη το οποίο είναι ακόμα πιο γελοίο γιατί είναι όλοι lvl20 αν κατάλαβα καλά και φυσικά ...σε λιανίζουν.

 

Η επιλογή αυτή υπάρχει για αργότερα όταν αυτές οι επιλογές θα έχουν περισσότερο νόημα, ή απλά δεν έχω καταλάβει κάτι καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν αυτό είναι το spotpass challenge, το παιχνίδι έχει 120 χαρακτήρες απο παλιότερα fire emblem για free download, όταν έχεις το spot pass ανοιχτό κατεβάζει απο μόνο του ομάδες με έναν αρχηγό, τον σποουνάρεις στον χάρτη και μπορείς ή να τον αγοράσεις ή να τον προκαλέσεις σε μάχη και να τον κερδίσεις να τον πάρεις στην ομάδα σου ,συνήθως ο κάθε χαρακτήρας έχει δίπλα του units απο το παιχνίδι του πχ η l'arachel έχει δίπλα της έναν warrior και έναν hero που είναι συγκεκριμένα Units.η eirika ¨εχει δίπλα έναν paladin με silver lance(seth)

 

τέσπα μπορείς να έχεις μέχρι 20 χαρακτήρες απο spotpass και dlc, μπορεί να σου τύχει spotpass που δεν νικιέται ακόμα απλά περιμένεις μέχρι να είσαι αρκετά δυνατός.ειδικά στα dlc μετριέται η δυσκολία με αστεράκια, έχει ένα Dlc που βγήκε τώρα που οι αντίπαλοι είναι πιο δυνατοί και απο lunatic+!!! καθαρά σαν endgame content που αν δεν έχεις κάνει καλούς γάμους δεν το βγάζεις για κανένα λόγο.να η λίστα με τα dlc για όλα τα regions, λογικά υπολογίζετε ημερομηνίες όπως στην αμερική,το marth dlc είναι δωρεάν, τα Must dlc είναι το exp-gold-legendary weapons ,τα 2 new classes (bride-dark knight)και του Ike(skill limit breaker+10 σε όλα τα Stats)http://serenesforest.net/fe13/dlc_eu.html#list

 

εκτός απο το spotpass και το dlc έχει και duels 2v2 απο spotpass αλλα και μάχες με φίλους σου απο streetpass που στον εμφανίζει στον χάρτη και τον πολεμάς,αν τον νικήσεις μπορείς να πάρεις το main unit του στο party σου(δεν παντρέυεται όμως,σαν Dlc champ), το καλό με τους dlc-spotpass characters είναι οτι μπορείς να τους κάνεις reclass σε ότι class θέλεις του genre τους, το κακό είναι οτι δεν μπορείς να τους παντρέψεις.γιαυτό endgame οι περισσότεροι τους έχουν σαν rally bots(buffers)επειδή μπορούν να πάρουν όλα τα buffs ταυτόχρονα. μπορεί να γουστάρεις όμως έναν χαρακτήρα και να θες να τον έχεις μέσα άσχετα απο τα statistics του(Love sothe!!!!) 

 

στο Dlc που δίνουν δωρεάν με τον Marth δεν πέρνεις άλλο αντιπαλο στην ομάδα οπότε τους σκοτώνεις χωρίς τύψεις, και όταν νικήσεις σου δίνεται ο Marth.οι αντίπαλοι είναι γύρω στα 7 lvl και είναι το πιο low lvl dlc.χαίρομαι πάντος που έχουν χαμηλές τιμές 3.5ε το πρώτο πακέτο γιατί το Marth map είναι free για 1 μήνα και 5ε τα επόμενα πακέτα αν τα πάρεις μαζί συμφέρει, πχ το exp-gold-a weapons το θεωρώ must, σκεφτείτε είναι maps στα οποία δεν σε βαράνε οι αντίπαλοι καθόλου και έχει τρελό exp ή 72000gold ή 3x a rank weapons ,και το καλό είναι οτι παίζεις τις πίστες όσες φορές θες, πχ όταν αγοράσει κάποιος το dlc του ike θα μπορεί να το φαρμάρει για να δώσει το limit breaker σε όλους τους χαρακτήρες του που το skill δεν δίνει απλά +10 σε όλα αλλα ανεβάζει το μέγιστο stat +10 είναι broken εντελώς.

 

εγώ θα το παίξω στο hard mode χωρίς permadeath ,το Perma death ¨ηταν ένα mechanic το οποίο έδινε χρόνο στο παιχνίδι, έτσι και αλλιώς δεν άφηνα ποτέ χαρακτήρα να πεθάνει και πάντα έκανα reset όπως και οι περισσότεροι, τώρα έχει άποιρο grinding το παιχνίδι δεν χρειάζεσαι τα resets για να τραβήξει το longetivity,έχεις τόσα πολλά να κάνεις,μόνο να προσπαθήσει κάποιος να πάρει όλα τα support chats σε Α rank είναι άποιρος καιρός, που να δοκιμάσει και για s ranks με multiple run throughs, δεν θέλω να δώσω spoilers της ιστορίας αλλα προσέξτε με ποιά θα βάλετε μαζί τον chrom γιατί δεν έχει πολύ χρόνο (ολοι οι άλλοι έχουν μέχρι το τέλος του παιχνιδιού ο chrom μέχρι το chapter 11)μπορεί να σας καταστρέψει το Save αν τον βάλετε με κάποια που δεν σας αρέσει και να τραβάτε τα μαλιά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα γυρισω σε παλαιοτερο chapter εφτασα στο 8.... και εχασα τον frederick(o lancer  προστατης του chrom που ειναι..το ονομα δεν θυμαμαι) και τον vaike(αυτος με το axe..) οποτε γυριζω πισω...hard mode εκανα εντελη με perma-death.....να μην το παω ετσι λετε ε??? να ξανακανω αλλο χωρις permadeath???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα γυρισω σε παλαιοτερο chapter εφτασα στο 8.... και εχασα τον frederick(o lancer  προστατης του chrom που ειναι..το ονομα δεν θυμαμαι) και τον vaike(αυτος με το axe..) οποτε γυριζω πισω...hard mode εκανα εντελη με perma-death.....να μην το παω ετσι λετε ε??? να ξανακανω αλλο χωρις permadeath???

παίξτο μια έτσι δες την ιστορία και μετά κάνε ένα δυνατό save με τα dlcs και αποφάσισα τα ιδανικά σου ζευγάρια για τα παιδιά.

εγώ δεν έχω υπομονή οποτε τα έψαξα όλα για να κάνω το τέλειο run. δεν μπορείς να παίξεις το τελευταίο Dlc με permadeath on, θα εχεις ξοδέψει 100+ ώρες και θα σου πεθάνει χαρακτήρας στάνταρ

 

εγώ πήρα τηλέφωνο σήμερα και μου είπαν το αργότερο πεμπτη θα το έχω. αργά είναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...