Προς το περιεχόμενο

Mass Effect 3


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικό-άσχετο με Origin/DRM και (όχι μόνο) το συγκεκριμένο game.

 

Έπαιξα το 1ο, ενθουσιάστηκα, το τερμάτισα, το αγόρασα.

 

Λόγω του 1ου, αγόρασα το 2ο, ψιλοαπογοητεύτηκα, το τερμάτισα, έπαιξα και τα DLC's, απογοητεύτηκα.

 

Το 3ο, πάει καρφί για τη συνταγή του 1ου, όπως σχεδόν και κάθε υποψήφιο προς αγορά.

 

Αν και εφόσον με ενθουσιάσει οποιοδήποτε game, έχει καλώς, θα τιμηθεί δεόντως.

 

Αν είναι μια αρπαχτή (όπως το ΜΕ2 στο μεγαλύτερό του μέρος, για εμένα) ή μια υπερτιμημένη αποτυχία η οποία στηρίζεται σε ένα "βαρύ" όνομα (βαριά κουβέντα θα πω, το ξέρω - αναφέρομαι στο DEx3-HE) την οποία θα βαριέμαι ακόμα και να προχωρήσω μέχρι το τέρμα, τα λιγοστά μου € δε θα τα δει.

 

 

Αν θεωρείς αρπαχτές/πατάτες/αποτυχίες τα Mass Effect 2 & Deus Ex 3 - HE, μπορώ να ρωτήσω ποια ακριβώς θεωρείς καλά παιχνίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχει βγει βιντεο στο youtube beta demo mass effect 3 leaked :P

 

τρελα spoiler warning :shifty:

 

 

χαχαχ τωρα ειδα οτι ειναι παλιο ;)

Επεξ/σία από gio@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικό-άσχετο με Origin/DRM και (όχι μόνο) το συγκεκριμένο game.

 

Έπαιξα το 1ο, ενθουσιάστηκα, το τερμάτισα, το αγόρασα.

 

Λόγω του 1ου, αγόρασα το 2ο, ψιλοαπογοητεύτηκα, το τερμάτισα, έπαιξα και τα DLC's, απογοητεύτηκα.

 

Το 3ο, πάει καρφί για τη συνταγή του 1ου, όπως σχεδόν και κάθε υποψήφιο προς αγορά.

 

Αν και εφόσον με ενθουσιάσει οποιοδήποτε game, έχει καλώς, θα τιμηθεί δεόντως.

 

Αν είναι μια αρπαχτή (όπως το ΜΕ2 στο μεγαλύτερό του μέρος, για εμένα) ή μια υπερτιμημένη αποτυχία η οποία στηρίζεται σε ένα "βαρύ" όνομα (βαριά κουβέντα θα πω, το ξέρω - αναφέρομαι στο DEx3-HE) την οποία θα βαριέμαι ακόμα και να προχωρήσω μέχρι το τέρμα, τα λιγοστά μου € δε θα τα δει.

 

Είναι άδικο να θεωρείς "αρπαχτές" sequel που δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε ποιότητα τα original. Ειδικά το DE3HR είναι καλό παιχνιδάκι που αν το είχαν "σουλουπώσει" στα γραφικά θα μπορούσε να φτάσει το DE1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Disclaimer: Όλα τα παρακάτω αποτελούν προσωπικές απόψεις, δεν ζητώ από κανέναν να τις ασπαστεί/υιοθετήσει/ακολουθήσει

 

Ζητώ συγγνώμη για το off:

 

@Arcanaloth, hurin:

 

Το ΜΕ2 δεν είχε ούτε 1 εξέλιξη σε οποιονδήποτε τομέα σε σχέση με το 1, αντίθετα είχε ένα σκασμό πισωγυρίσματα, με σχεδόν πλήρη εξάλειψη του RPG στοιχείου (για την ακρίβεια, της παραμετροποίησης - 1 μονοπάτι είχε ο καθένας από την αρχή, 1 όπλο, 1 πανοπλία, απλά άλλαζες χρώματα και από Mk1 πήγαινες σε 5), αντικατάσταση μιας βαρετής χαζομάρας (ατέλειωτες βόλτες με το rover - στις οποίες τουλάχιστον είχες απρόοπτα, ανακαλύψεις, μάχες, σκουλήκια) με μια ανούσια χαζομάρα, αδιάφορα (παναδιάφορα, όμως) side quest και DLC's εκ των οποίων μόνο το "Λημέρι" είχε ελάχιστο ενδιαφέρον και ουσία, αλλά κι αυτό μισό ήταν.

 

Το Deus, λυπάμαι που το λέω, αλλά με εξαίρεση το σενάριο (αυτά που υπαινισσόταν περισσότερο και λιγότερο αυτά που έδειχνε), ήταν ντροπή.

Τα γραφικά δε με ενοχλούσαν και τόσο (εκτός από τα ελεεινά low-res σε πολύ κοντινές αποστάσεις σε πίνακες, αφίσες, σημειώματα κλπ), έφτιαχναν όμορφο περιβάλλον.

Αλλά το gameplay, sorry (να σωριαστώ, ξέρω) ήταν ανούσιο.

Παντού και πάντα υπήρχε υπόνομος/αεραγωγός να συρθώ, κιβώτιο να καλυφθώ, "νεκρή" γωνία να σταθώ, τερματικό να "πειράξω". "Καθάριζα" ολόκληρες βάσεις απο κόσμο, ούτε μία φορά κάποιος από τους υπερανθρώπους αντιπάλους δεν αντιλήφθηκε πως όλοι οι υπόλοιποι είχαν "πάει τουαλέτα" ήδη για 40'.

Μέσα στο club, χάκεψα συναγερμό και ο μπράβος δίπλα μου μόνο που δε μου κράταγε την εργαλειοθήκη, (όλα αυτά σε hard, έτσι?).

Όσο για το "αλεξίπτωτο" το οποίο δεν ξέρω σε ποιά αρχή της φυσικής αναφέρεται (mech augs όχι nano, έτσι?)...

 

Για τα Boss Fights, αξίζει νέο κεφάλαιο κραξίματος πιστεύω.

 

Παραξεφεύγω και δεν έχει νόημα.

 

Μόνο ένα άξιο θα αναφέρω, το οποίο μάλιστα είναι και sequel: The Witcher 2. Δεν το προχωρώ επίτηδες, μέχρι να σιγουρευτώ ότι δεν έχει άλλα DLC's, να το βγάλω στο full.

 

Στο θέμα "μας", το ΜΕ3 πάει καρφί για action/shooter από όσο έχω καταλάβει (κάθε διάψευση ευπρόσδεκτη), οπότε τί να λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα το 1ο, ενθουσιάστηκα, το τερμάτισα, το αγόρασα.

Λόγω του 1ου, αγόρασα το 2ο, ψιλοαπογοητεύτηκα, το τερμάτισα, έπαιξα και τα DLC's, απογοητεύτηκα.

 

Έχοντας παίξει σερί full Mass Effect 1 και Mass Effect 2 λέω με το χέρι στην καρδιά πως το πρώτο είναι σχεδόν unplayable σήμερα. Έχει γεράσει τόσο άσχημα στα βασικά (party AI, εντολές, επανάληψη περιοχών, side quests, εξερεύνηση, το shooting του) που μόνο για τη σεναριακή συνέχεια αξίζει να το υποστεί κάποιος σε 100% ολοκλήρωση. Στο 2 έχουν γίνει οι κατάλληλες αλλαγές για να είναι πολύ πιο δεμένο και λειτουργικό σαν παιχνίδι, με μόνο στραβοπάτημα την υπερβολική απλούστευση του character building (μα όχι του RP).

 

Για το Human Revolution διαφωνώ πλήρως.

 

Τέλος πάντων, για το 3 δεν περιμένω μεγάλες αλλαγές στο gameplay (σιγά το omniblade), θέλω να δω τι έχουν κάνει στο character building (αν έχουν κάνει κάτι) και ασφαλώς αυτό που ενδιαφέρει περισσότερο απ'όλα είναι το story. Εκεί λογικά θα δούμε μεγάλα πράγματα, και άντε να φτιάχνεις saves...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Disclaimer: Όλα τα παρακάτω αποτελούν προσωπικές απόψεις, δεν ζητώ από κανέναν να τις ασπαστεί/υιοθετήσει/ακολουθήσει

 

Ζητώ συγγνώμη για το off:

 

@Arcanaloth, hurin:

 

Το ΜΕ2 δεν είχε ούτε 1 εξέλιξη σε οποιονδήποτε τομέα σε σχέση με το 1, αντίθετα είχε ένα σκασμό πισωγυρίσματα, με σχεδόν πλήρη εξάλειψη του RPG στοιχείου (για την ακρίβεια, της παραμετροποίησης - 1 μονοπάτι είχε ο καθένας από την αρχή, 1 όπλο, 1 πανοπλία, απλά άλλαζες χρώματα και από Mk1 πήγαινες σε 5), αντικατάσταση μιας βαρετής χαζομάρας (ατέλειωτες βόλτες με το rover - στις οποίες τουλάχιστον είχες απρόοπτα, ανακαλύψεις, μάχες, σκουλήκια) με μια ανούσια χαζομάρα, αδιάφορα (παναδιάφορα, όμως) side quest και DLC's εκ των οποίων μόνο το "Λημέρι" είχε ελάχιστο ενδιαφέρον και ουσία, αλλά κι αυτό μισό ήταν.

 

Το Deus, λυπάμαι που το λέω, αλλά με εξαίρεση το σενάριο (αυτά που υπαινισσόταν περισσότερο και λιγότερο αυτά που έδειχνε), ήταν ντροπή.

Τα γραφικά δε με ενοχλούσαν και τόσο (εκτός από τα ελεεινά low-res σε πολύ κοντινές αποστάσεις σε πίνακες, αφίσες, σημειώματα κλπ), έφτιαχναν όμορφο περιβάλλον.

Αλλά το gameplay, sorry (να σωριαστώ, ξέρω) ήταν ανούσιο.

Παντού και πάντα υπήρχε υπόνομος/αεραγωγός να συρθώ, κιβώτιο να καλυφθώ, "νεκρή" γωνία να σταθώ, τερματικό να "πειράξω". "Καθάριζα" ολόκληρες βάσεις απο κόσμο, ούτε μία φορά κάποιος από τους υπερανθρώπους αντιπάλους δεν αντιλήφθηκε πως όλοι οι υπόλοιποι είχαν "πάει τουαλέτα" ήδη για 40'.

Μέσα στο club, χάκεψα συναγερμό και ο μπράβος δίπλα μου μόνο που δε μου κράταγε την εργαλειοθήκη, (όλα αυτά σε hard, έτσι?).

Όσο για το "αλεξίπτωτο" το οποίο δεν ξέρω σε ποιά αρχή της φυσικής αναφέρεται (mech augs όχι nano, έτσι?)...

 

Για τα Boss Fights, αξίζει νέο κεφάλαιο κραξίματος πιστεύω.

 

 

Να μην τα τερματιζεις αμα δε σου αρεσαν! Το καθε παιχνιδι εχει το χαρακτηρα του και διαφωνω μαζι σου το ΜΕ2 ηταν και ειναι καλύτερο απο ΜΕ1 κατα τη γνώμη μου σα sequel. Με τη λογικη του μηδενισμού σου αν συνεχιζεις ετσι, δε θα σε παιρνουν στα σοβαρα.

 

Και οσων αφορα με το Deus Ex 3 για μενα μου είναι αστεία αυτα που λες !

 

Αν εισαι όμως 15χρονο παιδι, δικαιολογείσαι σε ενα βαθμο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην τα τερματιζεις αμα δε σου αρεσαν! Το καθε παιχνιδι εχει το χαρακτηρα του και διαφωνω μαζι σου το ΜΕ2 ηταν και ειναι καλύτερο απο ΜΕ1 κατα τη γνώμη μου σα sequel. Με τη λογικη του μηδενισμού σου αν συνεχιζεις ετσι, δε θα σε παιρνουν στα σοβαρα.

 

Και οσων αφορα με το Deus Ex 3 για μενα μου είναι αστεία αυτα που λες !

 

Αν εισαι όμως 15χρονο παιδι, δικαιολογείσαι σε ενα βαθμο !

 

Μπορείς να διαφωνείς, μπορώ να έχω την άποψή μου.

 

Κανένα δεν προσπαθώ να πείσω, να αποτρέψω ή να του αλλάξω γνώμη.

 

Επίσης, το Deus, βαρέθηκα να το τερματίσω, ακριβώς για τους λόγους που ανέφερα. Ούτε 2 ωρίτσες δεν πρέπει να είχαν μείνει, με τα πάντα ολοκληρωμένα μέχρι εκεί σε "silent mode".

 

15χρονο... ήμουν πριν 16 χρόνια, οπότε τα μεγαλειώδη συμπεράσματά σου... κράτα τα και μη τα πολυεμφανίζεις...μπορεί να σου απαντήσει κανείς ανάλογα.

 

Α, παιγνίδια είναι, θυμήσου. Δεν έκρινα κανένα με βάση τη γνώμη του για αυτά, εσύ πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να διαφωνείς, μπορώ να έχω την άποψή μου.

 

Κανένα δεν προσπαθώ να πείσω, να αποτρέψω ή να του αλλάξω γνώμη.

 

Επίσης, το Deus, βαρέθηκα να το τερματίσω, ακριβώς για τους λόγους που ανέφερα. Ούτε 2 ωρίτσες δεν πρέπει να είχαν μείνει, με τα πάντα ολοκληρωμένα μέχρι εκεί σε "silent mode".

 

15χρονο... ήμουν πριν 16 χρόνια, οπότε τα μεγαλειώδη συμπεράσματά σου... κράτα τα και μη τα πολυεμφανίζεις...μπορεί να σου απαντήσει κανείς ανάλογα.

 

Α, παιγνίδια είναι, θυμήσου. Δεν έκρινα κανένα με βάση τη γνώμη του για αυτά, εσύ πάλι...

 

Για το Deus ex 3 και για το αλεξίπτωτο που λες από ενα sci-fi παιχνίδι τι περιμενες; Αν ηταν ετσι κατι super mario δε θα ηταν επιτυχημενα... Και πανω απ ολα παιχνδι παιζεις, δε το συγκρινεις με κανονες νομους και αξιες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ πάλι ευχαριστήθηκα κυρίως σε ιστορία, περισσότερο το 2ο. Ίσως γουστάρω μερικά πράγματα να απλοποιούνται και ναι, αν κοιτάξεις τι έκαναν για τους Reapers στο 2, δεν έκαναν και πολλά, αλλά δεν θα το έλεγα και filler. Character development, νέοι χαρακτήρες, καλύτερη μουσική, πιο πολύ action.

 

Όπως έχω ξαναπεί, περιμένω πώς και πώς το 3ο, για να σώσω για τελευταία ( ; )φορά τον γαλαξία με τον (Bro)Garrus και την Tali (μακάρι να δούμε με τι μοιάζει, μην βάλετε parody pics πάλι). :P

 

Και κάποια στιγμή, παίζει να τα παίξω σερί από την αρχή, αφού τερματίσω και το 3, ώστε να μην κάνω romance την Liara και μετά την Tali. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι ευχαριστήθηκα κυρίως σε ιστορία, περισσότερο το 2ο. Ίσως γουστάρω μερικά πράγματα να απλοποιούνται και ναι, αν κοιτάξεις τι έκαναν για τους Reapers στο 2, δεν έκαναν και πολλά, αλλά δεν θα το έλεγα και filler. Character development, νέοι χαρακτήρες, καλύτερη μουσική, πιο πολύ action.

 

Όπως έχω ξαναπεί, περιμένω πώς και πώς το 3ο, για να σώσω για τελευταία ( ; )φορά τον γαλαξία με τον (Bro)Garrus και την Tali (μακάρι να δούμε με τι μοιάζει, μην βάλετε parody pics πάλι). :P

 

Και κάποια στιγμή, παίζει να τα παίξω σερί από την αρχή, αφού τερματίσω και το 3, ώστε να μην κάνω romance την Liara και μετά την Tali. :P

 

Σεναριακά, ναι, μου άρεσε αρκετά (αν και απογοητεύθηκα από την έλλειψη - σε σημείο εξάλειψης) Protheans.

 

Μουσική/Ήχος, δε συζητάμε καν, respect (όπως και στο Deus).

 

Τί να σου πω, ίσως με ενόχλησε πάρα πολύ η τελική μάχη, 5 βολές με το τουμπανοsniper που είχα βρει στο άλλο σκάφος (στη μέση δλδ του παιγνιδιού) και ολα καλά.

 

Το γαλαξία, μην έχεις ελπίδες, ΕΓΩ θα τον σώσω! :-D:P

 

Όσο για το romance, ακόμα έχω άχτι τη gilfara στο 2ο!

 

@ex3Lmei: Whatever dude, και καλή καρδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τί να σου πω, ίσως με ενόχλησε πάρα πολύ η τελική μάχη, 5 βολές με το τουμπανοsniper που είχα βρει στο άλλο σκάφος (στη μέση δλδ του παιγνιδιού) και ολα καλά.

 

2-3 δεν είναι με το nuke; :P

 

 

Το γαλαξία, μην έχεις ελπίδες, ΕΓΩ θα τον σώσω! :-D:P

 

Μπλουζάκι: 'Κι εγώ έσωσα τον γαλαξία από τους "Reapers" ' :P

 

Όσο για το romance, ακόμα έχω άχτι τη gilfara στο 2ο!

 

Ποια λέμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2-3 δεν είναι με το nuke; :P

 

 

 

 

Μπλουζάκι: 'Κι εγώ έσωσα τον γαλαξία από τους "Reapers" ' :P

 

 

 

Ποια λέμε;

 

1o) Don't know, didn't try

 

2o) Έχω μια άκρη, να τα πάρουμε μισή τιμή :P

 

3ο) Αυτή. Η "Στρουμφίτα" στο 1ο δε μου γλίτωσε, αλλά η γριά κότα (αυτή με το ζουμί, ντε) στο 2, δεν... (σιγά μην κυνηγούσα την "εύκολη"). Τελικά την πλήρωσε το "Κορίτσι με το (Dragon)Τatoo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tali και ξερό ψωμί, και μόνο από την προφορά σε προδιαθέτει για ακολασίες :mrgreen:

 

Δε λέω, bro o Garrus, αλλά έχω μια αδυναμία στο Wrex. Μαζί του είχες τον καλύτερο διάλογο στη σειρά, ποτέ κανείς δεν είπε τόσα πολλά με τόσο λίγες λέξεις.

 

http://www.youtube.com/watch?v=u5Fjc1hBwuE

 

 

B) B) B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο insanity όλοι οι απλοί εχθροί ένα headshot με το αρχικό sniper είναι (adrenaline rush φυσικά). Γενικά ως soldier ακόμα και στο insanity το παιχνίδι είναι γελοίας δυσκολίας (ακόμα και χωρίς τα heavy).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tali και ξερό ψωμί, και μόνο από την προφορά σε προδιαθέτει για ακολασίες :mrgreen:

 

Δε λέω, bro o Garrus, αλλά έχω μια αδυναμία στο Wrex. Μαζί του είχες τον καλύτερο διάλογο στη σειρά, ποτέ κανείς δεν είπε τόσα πολλά με τόσο λίγες λέξεις.

 

http://www.youtube.com/watch?v=u5Fjc1hBwuE

 

 

B) B) B)

 

Είναι τοσο παλιο το βίντεο που ακόμα wrex sheppard λενε !! ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...