Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο δίσκος; Βάφτε τον μπλε και ΧΑΡΙΣΤΕ τον


washcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

320άρης 2.5'' είναι;

 

Γράφετε γενικώς και τη χωρητικότητα, για να μη χρειάζεται να μπαίνει ο άλλος στο τριπάκι να ψάχνει για ποιόν δίσκο πρόκειται, καθώς είναι σίγουρα ανασταλτικό στοιχείο (τί να γίνει - ΕΙΝΑΙ δυστυχώς μια πραγματικότητα...) για τον όποιον τυχόν επίδοξο "καλό Σαμαρείτη" το να "παρα-ασχοληθεί"...

 

Γενικώς όσο πιο "καλοπαρουσιασμένο" ποστ κάνει κανείς που αναζητά (το ιδανικό θα ήταν μέχρι και φωτό ας πούμε - αλλά άντε πες αυτό είναι ολίγον τραβηγμένο), σίγουρα όλο και περισσότερες πιθανότητες θα έχει να ασχοληθεί κάποιος άλλος που θα το δει. Εγώ προσωπικά ας πούμε, ξέρω τους δίσκους που έχω είτε με το...όνομά τους, είτε με τη χωρητικότητά τους (και μετά με τη μάρκα τους και τέλος με το μοντέλο τους κτλκτλκτλ). Κι αν κάποιος μου μιλήσει για τάδε GB, σίγουρα θα πάει πιο εύκολα το μυαλό μου στην "εικόνα" των δίσκων που έχω, ώστε να κάνω την "σύγκριση". Και φαντάζομαι που δεν είμαι ο μόνος "που τους έχει έτσι καταχωρημένους μέσα του".

Οπότε........

 

(...και για την ιστορία, δυστυχώς δεν μου βρίσκεται τέτοιος δίσκος ώστε να σ' εξυπηρετήσω, καρντάση...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα θεμα με εναν wdc 500gb ενω τον διαβαζε κανονικα η μιτρικη στα windows στο υπολογηστι μου δεν το βγαζη καθολου τι μπορω να κανω για να μην χασω τα αρχια μου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Να τον χαρίσεις, όπως λέει κι ο τίτλος του παρόντος νήματος. Και μετά να εξασφαλίσεις ότι ο παραλήπτης θα τα φυλάει για πάντα ως οφθαλμοκόρη και θα τα έχει διαθέσιμα όποτε του τα ζητήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

^ Σωστά, οπότε εκτός από φωτό, καλό είναι και να γράφονται τα στοιχεία που ενδιαφέρουν.

(...πάντως, αν δεν κάνω λάθος, μιλάμε για WD5000AAKS DDYGAD...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χαίρετε.!! Πρόσφατα, παρέδωσε πνεύμα ενας σκληρός δίσκος Western Digital 100 GB EIDE. Συγκεκριμένα σαν να ξεκινούν οι κεφαλές και μετα από λίγο ακούγεται δυνατά τακ-τακτακ και μετά από λίγο σταματά (power-down ?) και ξανά το ίδιο...

Τον έβαλα σε εξωτερική θήκη για να το ελέγξω, αλλά δεν φαίνεται στο σύστημα (μόνο κάτω δεξιά το εικονίδιο USB φαίνεται)..ενα πρόγραμμα της WD το έβλεπε όμως με σωστή χωρητικότητα και έκανε κάποιους ελέγχους.

Το HDD Regenarator το έβλεπε με λάθος χωρητικότητα και ξεκίνησσα να κάνω ελέγχους. αλλά μετά από λίγη ώρα το τροφοδοτικό της θήκης κάηκε και το κουτί είχε ανεβάσει θερμκρασία..
Οι περισσότεροι μου είπαν οτι κατα 99% φταίει η πλακέτα ελεγκτή του δίσκου και ψάχνω να βρω ιδιο, μήπως και μπορέσω να σώσω τα δεδομένα. Αν κάποιος έχει κάτι ή ξέρει που μπορώ να βρω παρακαλώ ας απαντήσει:

WD Caviar WD1000
LBA 195371568 100.0 GB
S/N: WMA9P1545366
MDL: WD1000BB-22CCB0
DATE: 11 NOV 2001
DCM: HREHBT2AH
WD P/N: WD1000BB-22CCB0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....100GB μοντέλο...................... (....)

 

Πού πάτε και τα βρίσκετε, ωρέ παίδες........(120άρηδες και 160άρηδες και 80άρηδες, "βρίσκονται" τουλάχιστον.....)

 

(...δύσκολα θα βρεις κάτι αδερφέ....Δύσκολα.......Το μόνο θετικό είναι ότι είναι "αρκετά παλιό", με την έννοια ότι δεν θα είναι εν λειτουργία πιθανώς  - από την άλλη βέβαια, όσο πιο παλιό, τόσο πιο "εξαφανισμένο", καθώς μόνο τα..."ψώνια" διατηρούν τόσο παλιούς δίσκους....Μόνο αν είσαι τυχερός και σε πετύχει "συλλέκτης"...

Γενικά ψάξου τουλάχιστον στο eBay πάντως, όσο περιμένεις...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είμαι πολύ τυχερός..!! Ξανέβαλα το δίσκο επάνω και για κάποιο λόγο δούλεψε..!!

Δεν ξέρω αν έπαθε..θερμοπληξία, αλλά τουλάχιστον πρόλαβα να κάνω back-up και δεν με ενδιαφέρει αν ξαναχαλάσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω πλακέτα seagate 9zh9p9-raa

Εξωτερικός είναι. Για περισσότερα στοιχεία θα πρέπει να τον ανοίξω από μέσα; Εννοώ τη θήκη του.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιέπ. Η θήκη δεν λέει τίποτα για το ποιό ΑΚΡΙΒΩΣ μοντέλο σκληρού μπορεί να περιέχει.

 

...πώς όμως είσαι σίγουρος ότι η πλακέτα του σκληρού έχει το πρόβλημα (αφού δεν έχεις ανοίξει την θήκη); Κάλλιστα μπορεί να το έχει η μικρή controller card της θήκης και ο σκληρός να είναι οκ...

(Στη χειρότερη μπορεί απλά να έχει χάσει το partitioning του. Αυτό όμως ΕΙΝΑΙ επιλύσιμο. Στην δε καλύτερη, τον συνδέεις εσωτερικά και είναι όλα οκ και το μόνο που μένει είναι να πάρεις άλλη θήκη με περίπου 20Ε για να συνεχίσεις να τον έχεις εξωτερικό, αν θες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...