Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο δίσκος; Βάφτε τον μπλε και ΧΑΡΙΣΤΕ τον


washcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

wash το πρόβλημα που περιγράφει ο φίλος δείχνει διαφορετικό από αυτό των bricked 7200.11 (0 lba error, bsy error).

Άσχετα αν τυχαίνει να έχει ύποπτο fw.

Ακόμα χειρότερα, αν δοκιμάσει να τον επαναφέρει με το γνωστό fix ίσως κάνει τη κατάσταση χειρότερη.

Εγώ δε θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά για την αιτία του προβλήματος...

 

Ακριβώς έτσι. Ο φίλος με βρήκε (εδώ, από το adslgr απέχω πλέον), αλλά το πρόβλημα που περιγράφει είναι μηχανική βλάβη (κεφαλές ανάγνωσης μάλλον) και δεν μπορώ να κάνω κάτι.

 

Να ξεκαθαρίσω επίσης ότι είμαι χομπίστας και όχι επαγγελματίας, δεν έχω πάρει χρήματα από κανένα από αυτούς που βοήθησα, ούτε και πρόκειται.

 

Όποιος αντιμετωπίζει το πρόβλημα του Bsy error ή του 0LBA πολύ ευχαρίστως να τον βοηθήσω.  :-)  Για τα υπόλοιπα στους ειδικούς. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wash το πρόβλημα που περιγράφει ο φίλος δείχνει διαφορετικό από αυτό των bricked 7200.11 (0 lba error, bsy error).

Άσχετα αν τυχαίνει να έχει ύποπτο fw.

Ακόμα χειρότερα, αν δοκιμάσει να τον επαναφέρει με το γνωστό fix ίσως κάνει τη κατάσταση χειρότερη.

Εγώ δε θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά για την αιτία του προβλήματος...

 

...γιατί, εγώ το έβαλα; Εκείνο το κεφαλαίο ΠΙΘΑΝΩΣ γιατί το έγραψα ωρέ; :ρ

Ήθελα να του επιστήσω την προσοχή σε κάτι πιθανό (όντως γιατί το f/w version είναι ύποπτο, και δη με τόσα χρόνια χρήσης. Πόσο μάλλον όλα αρχίσανε μετά από ένα restart...) που δεν φαίνεται καν να το γνώριζε.

 

Άλλωστε όπως και οι δυο μας γνωρίζουμε, ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ, ούτε η αλλαγή PCB θα τον βοηθήσει, με συμπτώματα όπως αυτά που ανέφερε.

 

Kανονικά, όπως ξέρεις, δε θα έγραφα κάτι πέρα του "άνοιξε θρεντ", αλλά όπως έχω ξαναπεί, καλό μου φαίνεται πού και πού να γίνεται κάποια σχετική αναφορά στο συγκεκριμένο ζήτημα, να το βλέπουν μάτια που ίσως δεν το 'χαν ξαναδεί...

 

 

 

 

από το adslgr απέχω πλέον

 

[...]

 

Να ξεκαθαρίσω επίσης ότι είμαι χομπίστας και όχι επαγγελματίας, δεν έχω πάρει χρήματα από κανένα από αυτούς που βοήθησα, ούτε και πρόκειται.

 

Ωραίος για την ενημέρωση. Είχα μάλιστα την εντύπωση ότι ανάποδα πήγαινε...

 

Όσο για το "δωρεάν", συνήθως το αναφέρω (και διότι σε τιμά, αλλά και για να ξέρει ο κόσμος τί να περιμένει), αλλά όντως ο χώρος "μη κατάλληλος" εδώ (για πολλά-πολλά), το παρέλειψα...

 

Όπως και 'να 'χει, ρησπέκτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει !

 

Εχω έναν δίσκο WESTERN DIGITAL 500GB  CAVIAR BLUE ο οποίος βάρεσε.

 

Κωδικός προιόντος είναι WD5000AAKS -00A7B2

 

Μάλλον για πλακέτα τον κόβω.

 

Εχω μέσα φωτογραφίες από τότε που ήμουν τσολιάς τις οποίες δεν θέλω να χάσω.

 

Αν έχει κάποιο ανταλλακτικό κανείς ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γιατί, εγώ το έβαλα; Εκείνο το κεφαλαίο ΠΙΘΑΝΩΣ γιατί το έγραψα ωρέ; :ρ

Ήθελα να του επιστήσω την προσοχή σε κάτι πιθανό (όντως γιατί το f/w version είναι ύποπτο, και δη με τόσα χρόνια χρήσης. Πόσο μάλλον όλα αρχίσανε μετά από ένα restart...) που δεν φαίνεται καν να το γνώριζε.

 

Άλλωστε όπως και οι δυο μας γνωρίζουμε, ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ, ούτε η αλλαγή PCB θα τον βοηθήσει, με συμπτώματα όπως αυτά που ανέφερε.

 

Kανονικά, όπως ξέρεις, δε θα έγραφα κάτι πέρα του "άνοιξε θρεντ", αλλά όπως έχω ξαναπεί, καλό μου φαίνεται πού και πού να γίνεται κάποια σχετική αναφορά στο συγκεκριμένο ζήτημα, να το βλέπουν μάτια που ίσως δεν το 'χαν ξαναδεί...

 

 

 

 

 

Ωραίος για την ενημέρωση. Είχα μάλιστα την εντύπωση ότι ανάποδα πήγαινε...

 

Όσο για το "δωρεάν", συνήθως το αναφέρω (και διότι σε τιμά, αλλά και για να ξέρει ο κόσμος τί να περιμένει), αλλά όντως ο χώρος "μη κατάλληλος" εδώ (για πολλά-πολλά), το παρέλειψα...

 

Όπως και 'να 'χει, ρησπέκτ.

 

Τα PCB πλέον είναι "παντρεμένα" με το partition table του εκάστοτε δίσκου. Μπορεί με αλλαγή πλακέτας να δουλέψει αν φορμάρεις τα πάντα αλλά τα δεδομένα πάνε περίπατο.

 

Οι καιροί έρχονται και παρέρχονται.... ;)

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ ειλικρινά. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Εχω εναν WD 500αρη WD5000AAKS-00YGA0 SEPT2007 πιθανοτατα με καμμενη πλακετα. Υπαρχει καποιος με τον αντιστοιχο δισκο σε λειτουργικη κατασταση η με προβλημα στο δισκο και οχι στην πλακετα για να αλλαξω στον δικο μου πλακετα προκειμενου να σωσω τα αρχεια μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα παιδια.Εχω 2 IDE σκληρους.Εναν WD800JB-00JJC0 και εναν WD400JB-00ENA0.Οι πλακετες τους ειναι κομπλε,οι δισκοι οχι.

Ο WD800 μπορει να ψευτοδουλεψει ως δευτερος αλλα οχι να bootαρει,ο WD400 bootαρε(με 4% υγεια) μεχρι που πηγα να του περασω android και νεκρωσε λογω λαθους στο φορματ,αλλα λογικα καπως επανερχεται :P.

Αν καποιος τους θελει ας στελει πμ.

edit: εφυγαν  :-)

Επεξ/σία από spgkolem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα.

 

Ενας   WD5000AAVS    5   ημερων   απο   πτωση    εδω.......

 

 

http://www.insomnia.gr.........

 

 

 

 

 

ΔΟΘΗΚΕ!

Επεξ/σία από tigergreg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, εχω με χαλασμενες κεφαλες τον 2.5'' δισκο:

MDL : WD5000BEVT-26A0RT0

WWN: 50014EE65558421C

DATE: 02 MAR 2010

DCM: HANTJAB

DCX: LA06022R3

αν καποιος εχει τον αντιστοιχο με καμμενη πλακετα θα τον ηθελα, ευχαριστω! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ soteras : Η αλήθεια είναι ότι καλύτερα το παρόν θρεντ να προσφέρεται για ζητήσεις πλακετών ή προβληματικών δίσκων. Αλλιώς ενδέχεται ο καθένας που έχει ανάγκη δίσκου, να μπαίνει και να ποστάρει, και όντας σίγουρα περισσότεροι οι σε ανάγκη, πιθανώς θα πήξει στις ζητήσεις.

Σεβαστή η ανάγκη σου για έναν οποιονδήποτε δίσκο (εννοώ όχι συγκεκριμένου μοντέλου, που θα ήταν θεμιτό), αλλά καλύτερα να ποστάρεις αγγελία ζήτησης στο section των αγγελιών (με ένδειξη πως ζητάς να σου χαριστεί).

Άλλη φάση το να μπει κάποιος και να χαρίσει έναν.

 

@ Νίκο : ...καταλαβαίνω πώς το είδες, αλλά δεν ήταν "και τόσο εγκληματικό" το να ζητήσει αυτό που ζήτησε. Προφανώς θεώρησε ότι ήταν ο κατάλληλος χώρος, ο άνθρωπος.

Οπότε, υπερβολή ο σαρκασμός (αλλά νταξ', ήταν διακριτικός)

 

@ Giga : ...τα είδα και εγώ τα 2 ποστ που προηγήθηκαν, και θεώρησα ότι δεν ήταν ανάγκη να γίνει και θέμα. Ολίγον τρολλάρισμα, ποτέ δεν έβλαψε κανέναν. Αλλά αν μπεις "επιθετικά", ενδεχομένως θα γίνει χειρότερα η φάση.

 

@ Νίκο και πάλι : ...απλά μην το συνεχίζετε. Και εσύ και ο Giga. Δεν υπάρχει λόγος. Έχετε και οι δυο και τα δίκια σας, αλλά και τα άδικά σας. Αφήστε το εδώ, και θα είναι όλα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια  εχω ενα western digital WD 800 που εχει κτυπησει πλακετα .

 

mdl: WD800JB-00ETAO

date: 19 JAN 2004

dcm: HSBHNAJCH

 

Εαν εχει καποιος ιδιο δισκο θα εκτιμουσα παρα πολυ την προσφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

απο wd scorpio blue 500gb wd5000bevt που εκανε bungee jumping (χωρίς σκοινί) απο 1,5 μετρο ενώ ήταν σε λειτουργία δίνεται pcb με στοιχεια

 

REVP1

2060-771692-002

 

o δισκος μετα το τo bungee jumping επαιρνε κανονικα ρευμα και γυριζε το μοτερ (αλλα ειχε θέμα με τις κεφαλές) οποτε το pcb ειναι οκ.

Καλό ειναι να το πάρει κάποιος που χει πρόβλημα με το δίσκο αν δεν παιρνει ρεύμα. Αν σας έχει πέσει και εχουν προβλημα οι κεφαλες δεν θα σας κάνει τπτ το pcb.

 

Eπιπλεον αν και ειναι σχετικά παλιος (4-5χρονια), οι καινουριοι δισκοι πανε μαζι με το pcb και για να βαλεις αλλο pcb πρεπει να περασεις και το αντιστοιχο firmware του αρχικου. Σε αυτον δεν ξερω αν ισχύει αν και εχω την εντύπωση οτι το χρειάζεται.

 

edit Link.png Site: εδώ γράφει ότι θέλει αλλαγή τελικα το firmware στο rom chip. bevt και bpvt ειναι σχεδον ιδιοι με μικροδιαφορές

 

 

προυποθεση παραλαβή απο περιοχή μου, κοντα σε σταθμό μετρό Κατεχάκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Seagate barracuda 7200.11

500 gb

 

ST3500320AS

P/N 9BX154-303

Firmware SD15

 

 

Δεν δεχεται fw update και το συστημα δεν ανοιγει με αυτον επανω αλλα ζηταει backup / replace

Ανακυκλωση η χαρισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...