Προς το περιεχόμενο

Η Apple προσφέρει δωρεάν θήκες σε όσους αγοράσουν το iPhone 4


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον σημερα βαλαμε διπλα διπλα desire και Iphone 4, δυστυχως δεν ειχαμε αλλο κινητο ή καμερα για να τραβηξουμε. Απο ταχυτητα τα ιδια. Ανοιξαμε και οι 2 explorer, mails, maps, music player, photos, fring, fb app, sms, guitar hero, twitter app, δεν θυμαμαι τι αλλο ανοιξαμε. Κανενα κινητο απο τα 2 δεν μασησε.

 

Και 2 χαναν σημα οταν το επιανες. 5-6 db το desire, 14-20 το iphone 4. απο επιπεδα σηματος ηταν τα ιδια οταν ηταν πανω στο τραπεζι. Το iphone εχει λιγο καλυτερη φωτογραφικη σε χαμηλο φωτισμο, σε κανονικο φωτισμο ειναι σχεδον τα ιδια οι φωτογραφιες. Το desire φορτωνει πιο γρηγορα σελιδες ομως ειτε με 3g ειτε με wifi. Οθονες και οι 2 πολυ καλες, το iphone εχει πιο κορεσμενα χρωματα και ειναι λιγο πιο καλη η αναλυση αλλα η διαφορες δεν ειναι χαωδεις. Το desire ειναι ελαχιστα πιο ελαφρυ απο το iphone.

 

Αυτα τεσταραμε μονο τον χρονο που ειχαμε. Τα κινητα ειναι πολυ κοντα σε επιδοσεις και γενικα δεν εχουν τεραστιες διαφορες μεταξυ τους απο θεμα ποιοτητας. Η βασικη διαφορα τους ειναι η τιμη... (και τα app store μεχρι να ανοιξουν οι επι πληρωμη εφαρμογες στην ελλαδα για το android). Αυτο που με αφησε εκπληκτο ηταν οτι περασε τοσος κοσμος στην καφετερια που τα δοκιμαζαμε και κανεις δεν προσεξε το iphone 4. Ηταν καμια 10αρια ατομα με macbook, αλλα κανεις δεν προσεξε το κινητο, ενω μας ειδαν οτι τα κοντραραμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 271
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επίσης το SAR ανεβαίνει κατακόρυφα όταν το κινητό δεν έχει καλή λήψη γιατί απεγνωσμένα προσπαθεί να επικοινωνήσει με τον δορυφόρο, για τον λόγο αυτό στις οδηγίες χρήσης παλιότερων κινητών με εξωτερική κεραία που ξεβίδωνε, στις πρώτες σελίδες με τις επισημάνσεις του κατασκευαστή, γράφανε "προσοχή μην αφαιρείται την κεραία από το κινητό"

 

Καλά, όταν το κινητό δεν έχει σήμα, απλά μήν το ψάχνετε.

 

Σε προηγούμενη δουλειά μου, όπου ήμουν τεχνικός πομπών τηλεόρασης, είχαμε μηχανάκια ανίχνευσης ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας.

 

Ανάλογα με τα επίπεδα της ακτινοβολίας ανάβουν τα αντίστοιχα λαμπάκια και σου λένε πόση ώρα είναι ασφαλές να μείνεις στο πεδίο. 1 λαμπάκι σημαίνει όλη την ημέρα, 2 λαμπάκια 8 ώρες, 5 λαμπάκια 1 ώρα, όλα τα λαμπάκια 30 δευτερόλεπτα.

 

Απλώς να σας πώ ότι όταν το κινητό σας δεν έχει καλό σήμα, καλύτερα κλείστε το.

 

Ειδικά για τους άντρες, αν δε έχει σήμα, μήν το βάζετε σε τσέπη κοντά στην "οικογένειά" σας.

 

Επίσης όταν το κινητό κάνει κλήση, μήν το έχετε στο κεφάλι σας.

 

Tα ίδια ακριβώς επαληθεύει φίλος μου που δουλεύει στους πομπούς κινητής τηλεφωνίας. Πιό πολύ τον ανησυχεί το κινητό που βάζει στο κεφάλι, παρά η κεραία που πάει να φτιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Για το iphone δεν το λέω εγώ, τα λέει όλη πλάση :P

Σου θυμίζω ότι η μισή πλάση λέει ότι ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα. :-)

Καταλαβαίνω βέβαια ότι σε βολεύει να υποστηρίζεις το αντίθετο, ως σωστός fanboy. :P

 

 

Για nexus όμως που το κρατάω στα χέρια μου μπορώ να σου πω, [...]

Μα έχουμε μέλη, εδώ, στο forum, που κρατάνε στα χέρια τους το iPhone4, γράφουν επανειλλημένα ότι δεν έχουν πρόβλημα και προσπαθείς να τους βγάλεις τρελλούς.

Γιατί να ισχύει κάτι διαφορετικό για εσένα; :lol:

 

Λυπάμαι αλλά από εσένα που έχεις δει το iPhone4 μόνο ζωγραφιστό (!), προτιμώ να πιστέψω την πρώτη ανάγνωση του μέλους euklidis - ο οποίος, σου θυμίζω κάθε άλλο παρά Apple fan μπορεί να κατονομαστεί.

Κι όμως, το συγκεκριμένο μέλος έγραψε δύο λόγια νηφάλια και ήρεμα για αυτό που βλέπει ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ, όχι που του έχουν πει ή που διάβασε, όπως εσύ. :P

 

Καταλαβαίνω βέβαια ότι 'χαλιέσαι' που το σούπερ-ντούπερ-ουάου κινητό σου (το οποίο η ίδια η Google το ΑΠΟΣΥΡΕΙ) πάσχει από το ίδιο "πρόβλημα" που πάσχουν ΟΛΑ τα smartphones (μεταξύ αυτών και το iPhone) αλλά μην το παίρνεις κατάκαρδα. Και μην φανατίζεσαι, κρίμα είναι, όλοι καταναλωτές είμαστε. :P

 

Η λασπολογία προς τους άλλους κατασκευαστές δεν ανεβάζει την apple ίσα-ίσα το αντίθετο. Εγώ δεν ακολουθώ ούτε την htc ούτε την samsung πάντως :-)

Η λασπολογία προς την Apple δεν ανεβάζει το Android, ίσα-ίσα, το αντίθετο. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πολλοί έχετε ψύχωση με την Apple. :P

 

Δηλαδή τι να πω... βγαίνει και λέει ναι, υπάρχει πρόβλημα αλλά όχι στο βαθμό για τον οποίο φημολογείται. Παρ' όλα αυτά δίνουν τη θήκη που λύνει το πρόβλημα δωρεάν. Αν δεν είσαι ικανοποιημένος, το δίνεις πίσω και παίρνεις τα λεφτά σου. Δηλαδή τι πιο υπεύθυνο από αυτό; Μιλάμε για full-refund.

 

Σίγουρα θα διορθωθεί στις επόμενες παρτίδες. Αλλά μέχρι τότε κάνει το καλύτερο που θα μπορούσε: επιστροφή χρημάτων. Εκτός κι αν έπρεπε να δίνουν και κάνα Civic Type-R για ηθική αποζημίωση... :-D

 

What he said.

Δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία εταιρεία που κυκλοφορεί κάποια παρτίδα ελλατωματικών προιόντων.

Νομίζω οτι η τακτική της στο θέμα ήταν υπεράψογη και το μόνο που κάνετε εδώ και 20 σελίδες είναι να βγάζετε hate για μια κίνηση που ήταν φυσικά απαραίτητη, αλλα απο όσα έχουμε δεί απο εταιρείες του χώρου μέχρι σήμερα, δεν ήταν δεδομένη.

 

Έκανε μλκεία.. Την κάλυψε όσο καλύτερα μπορούσε όπως θα έκανε και κάθε άλλη εταιρεία στη θέση της. Δίνει θήκη για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα. Δίνει refund αν τυχόν έχεις ήδη αγοράσει θήκη. Hell δίνει refund ακόμα και για το ίδιο το κινητό.

Το πρόβλημα σας ποιο είναι απο κεί και πέρα;

 

Όσα, τώρα, διαβάζω για οικονομική κρίση, είναι πράσινες τηγανιτές ντομάτες και δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα.

Το ίδιο και πόστ τύπου: "θα τρέξουν όλοι να πάρουν ένα προβληματικό κινητό". Λες και μέχρι το Σεπτέμβριο που θα το δούμε εδώ δεν θα έχουν ξεστοκάρει οποιαδήποτε "προβληματικά" (γιατί ανάθεμα αν είναι serious issue αυτό) κινητά.

Για εμάς τα κρατάνε για έκπληξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Επειδή έχω το nexus και βλέπω ότι προσπαθούν να πείσουν ότι έχει το ίδιο πρόβλημα θέλω να ξεκαθαρίσω ότι αυτό είναι μεγάλο ψέμα

Για να ξεκαθαρίσω αυτό που δεν φαίνεται στα επίδοξα βίντεο με την πρώτη ματιά είναι ότι για να χάσει αρκετά το σήμα του το nexus ώστε να φανεί στις μπάρες πρέπει να το σφιχταγκαλιάσεις με την παλάμη σου, να εφάπτεται όλο το πίσω μέρος του κινητού στην παλάμη αλλά και στα πλαϊνά, να το κρατάς δηλαδή με τρόπο αφύσικο που σε κανονική χρήση δεν θα το έκανες γιατί δεν βολεύει.

 

Δεν μας πείθει δηλαδή με κορδέλες και κολπάκια ότι και τα άλλα κινητά έχουν το ίδιο πρόβλημα.

 

Όταν κρατάς με φυσικό τρόπο το κινητό μόνο το iphone4 χάνει σε σημαντικό ποσοστό το σήμα του λόγο κακοτεχνίας. Δεν είναι ο κανόνας σε όλα τα κινητά.

 

Τώρα πραγματικά αρνείσαι κι εσύ την πραγματικότητα. Διαπιστώνουμε λοιπόν ότι fanboys υπάρχουν παντού. :lol:

 

Το κράτημα του κινητού στο βιντεάκι του anandtech είναι ακριβώς ο τρόπος που κρατώ το iPhone 3GS μου όταν το χρησιμοποιώ με το δεξί χέρι. Ούτε σφιχταγκάλιασμα ούτε τίποτα, κανονικό κράτημα.

 

Φαίνεται λοιπόν ότι και το nexus one έχει το ίδιο θεματάκι. Περίεργο ε; Εσύ δεν κραύγαζες (χωρίς καν να το έχεις δει) ότι το iPhone 4 έχει κατασκευαστικό πρόβλημα; Τώρα τι λες; Δεν έχει και η htc κατασκευαστικό πρόβλημα στο nexus one; :P

 

Σου θυμίζω ότι η μισή πλάση λέει ότι ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα. :-)

Καταλαβαίνω βέβαια ότι σε βολεύει να υποστηρίζεις το αντίθετο, ως σωστός fanboy. :P

 

 

 

Μα έχουμε μέλη, εδώ, στο forum, που κρατάνε στα χέρια τους το iPhone4, γράφουν επανειλλημένα ότι δεν έχουν πρόβλημα και προσπαθείς να τους βγάλεις τρελλούς.

Γιατί να ισχύει κάτι διαφορετικό για εσένα; :lol:

 

Λυπάμαι αλλά από εσένα που έχεις δει το iPhone4 μόνο ζωγραφιστό (!), προτιμώ να πιστέψω την πρώτη ανάγνωση του μέλους euklidis - ο οποίος, σου θυμίζω κάθε άλλο παρά Apple fan μπορεί να κατονομαστεί.

Κι όμως, το συγκεκριμένο μέλος έγραψε δύο λόγια νηφάλια και ήρεμα για αυτό που βλέπει ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ, όχι που του έχουν πει ή που διάβασε, όπως εσύ. :P

 

Καταλαβαίνω βέβαια ότι 'χαλιέσαι' που το σούπερ-ντούπερ-ουάου κινητό σου (το οποίο η ίδια η Google το ΑΠΟΣΥΡΕΙ) πάσχει από το ίδιο "πρόβλημα" που πάσχουν ΟΛΑ τα smartphones (μεταξύ αυτών και το iPhone) αλλά μην το παίρνεις κατάκαρδα. Και μην φανατίζεσαι, κρίμα είναι, όλοι καταναλωτές είμαστε. :P

 

 

Η λασπολογία προς την Apple δεν ανεβάζει το Android, ίσα-ίσα, το αντίθετο. :lol:

 

Λοιπόν έχοντας το Nexus και γω για μερικούς μήνες τώρα να αναφέρω πως πέρα από την αισθητή πτώση του σήματος όταν απλά το κρατάω από κάτω, σαν τηλέφωνο έχει τις περισσότερες χαμένες κλήσεις όταν κατά τη διάρκεια της ομιλίας πάει να αλλάξει από GPRS σε 3G και το ανάποδο! Τα πρωτεία σε αυτό το πρόβλημα τα είχε το Blackberry 9700, μετά ακολουθεί το Nexus και πολύ μετά το 3GS!

 

Επίσης το Nexus έχει τα περισσότερα κολλήματα πολλών δευτερολέπτων στη ροή data από οποιοδήποτε άλλο τηλέφωνο πέρασε από τα χέρια μου! Ειδικά αν είστε στο δρόμο και ταξιδεύετε και αλλάζει συχνά κεραίες κλπ, απλά ...το ξεχνάτε! Ενδεικτικό στοιχείο είναι το γεγονός πως ενώ με την έκδοση froyo η αυτονομία της μπαταρίας βελτιώθηκε σημαντικά (full 24 ώρες με όλα τα data συνεχώς ανοιχτά), σε όσα ταξίδια έκανα η μπαταρία άντεχε το πολύ 5-7 ώρες μιας και το τηλέφωνο "τρελαίνεται" με τις συχνές εναλλαγές στα δίκτυα!

 

Γενικότερα δεν έχω τρελά παράπονα, είχα μια συσκευή για ατελείωτους πειραματισμούς με roms κλπ, με πολύ καλή ενσωμάτωση των υπηρεσιών της Google, με σχετικά πολύ καλή εμφάνιση (για τα δικά μου γούστα) κλπ κλπ κλπ αλλά ως εκεί! Δεν μπορώ να συνεχίσω να δουλεύω για πολύ ακόμη μαζί του, γιατι στις καθημερινές μου ανάγκες που πρέπει να είμαι 24ώρες online ...με κουράζει και πολλές φορές με εκνευρίζει! Για να μην πω πως τις τελευταίες μέρες στην παραλία, πρέπει να μπω κάτω από την πετσέτα για να δω στην οθόνη ποιος με καλεί (μην πω για τα mails κλπ...).

 

Μετά την επιστροφή ανμένεται παραγγελία iphone4 για να επιστρέψω στην παλιά καλή ηρεμία! Εξάλλου έχω αγοράσει άπειρες εφαρμογές από το App Store που μου λείπουν εδώ και καιρό!

B)

 

Και τέλος: http://dontholditwrong.tumblr.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λέξη κλειδί!

 

Και γιατί δε χρησιμοποιεί το 3Gs που έχει μαζί του τότε; Νομίζω δε διαφέρουν τραγικά σε ταχύτητα...Βέβαια άντε βρες συνδετήρα για να βγάλεις το sim tray στην παραλια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, αλλά πολλές φορές τα έχουμε πεί ξανά και ξανά αυτά τα πράγματα, όσον αφορά το τί λέμε εδώ μέσα και το τί γίνεται εκεί έξω.

 

Ακόμα και 30% των κατόχων να είχε πρόβλημα με το iphone 4, δηλαδή 900.000 άτομα στα 3 εκατομμύρια που πουλήθηκαν, και πάλι αρκετά δύσκολο να έχεις σφαιρική άποψη από τα 5 άτομα (αν είναι καν 5) που έχουν τη συσκευή εδώ πέρα.

 

Τα έχουμε δεί ξανά και ξανά αυτά τα πράματα με συσκευές, κονσόλες, κάρτες γραφικών κλ κλ κλ, όπου εκεί έξω χιλιάδων κόσμου έχει πρόβλημα και εδώ μέσα το δείγμα των 10 ατόμων που έχουν τη συγκεκριμένη συσκευή έχουν άλλες εμπειρίες.

 

Οπότε επειχηρήματα τύπου "εγώ δεν έχω πρόβλημα άρα δεν έχει κανένας και ορίστε και το βίντεο" είναι τουλάχιστον αστεία.

 

Όσες φορές και να τα πούμε όμως, πάντα θα βλέπουμε τις ίδιες επιχειρηματολογίες να έρχονται και να φεύγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν βοηθά τη κουβέντα, πάντως το διάστημα που έμεινα με το iOS4 και μέχρι να βάλω την 4.1, είχα στο 3GS όσες dropped calls δεν είχα ποτέ μου σε κανένα κινητό, ούτε στο ίδιο το 3GS φυσικά. Έπεφτε η κλήση, κοιτούσα το δείκτη σήματος και έβλεπα 1-2 μπάρες. Από την 4.1 και μετά, ούτε μία, όπως και πριν την 4άρα! Τυχαίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω βέβαια ότι 'χαλιέσαι' που το σούπερ-ντούπερ-ουάου κινητό σου (το οποίο η ίδια η Google το ΑΠΟΣΥΡΕΙ) πάσχει από το ίδιο "πρόβλημα" που πάσχουν ΟΛΑ τα smartphones (μεταξύ αυτών και το iPhone) αλλά μην το παίρνεις κατάκαρδα. Και μην φανατίζεσαι, κρίμα είναι, όλοι καταναλωτές είμαστε. :P

 

Επαναλαμβάνω ότι το nexus που κρατάω έχει πολύ μικρή πτώση όταν το κρατάω φυσιολογικά (>10dbm), τόσο μικρή που δεν φαίνεται στις μπάρες αλλά πρέπει να πάω μέσα στο μενού για να την δω. Όταν το πάρω αγκαλιά, ναι θα χάσει 2 μπάρες, μπου-χου!

 

Φυσικά και δεν είναι ΤΟ σουπερ ντούπερ και δεν έχει όλα τα πράγματα που θα ήθελα αλλά δεν έχω παράπονο. Είναι κινητό που θα μείνει στην ιστορία ειδικά άμα δεν βγάλουν Nexus 2 και χαίρομαι που το πείρα, και μπορεί να μην είχε την τρελή εμπορική επιτυχία του iphone, δεν ήταν όμως τρόπος ζωής για άτομα με στιλ και γούστο, αλλά πέτυχε πολύ καλά τον σκοπό του και έγινε σημείο αναφοράς του android.

Andy Rubin: Google wasn't looking for volume sales with the Nexus One, it was looking to raise the hardware bar -- and arguably the best way to do that is to do it yourself.

 

Βασικά το nexus ήταν η σπίθα στα μπατζάκια του ΙΟΣ και ανεβαίνει ;)

Φυσικά και θέλω να βγάλει κάτι καλύτερο από αυτό που βγάζει τώρα η apple για να υπάρξει ανταγωνισμός γιατί δεν με εξέπληξε φέτος, ούτε από hardware ούτε από software. Άσε που σε λίγο η apple θα αρχίσει να αντιγράφει το android έτσι όπως πάει (γκουχου-γκούχου wifi tenthering).

 

Ξέφυγα λίγο από το θέμα αλλά με παρέσυρες, same on you sir :P

Το θέμα είναι ότι η apple έχασε λίγο από τη γυαλάδα της κατά την άποψή μου με τον τρόπο που του διαχειρίστηκε με αποτέλεσμα να την κράζει όλος ο κόσμος, καλά εντάξει ο μισός :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...