Προς το περιεχόμενο

Η Apple προσφέρει δωρεάν θήκες σε όσους αγοράσουν το iPhone 4


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έχω το nexus και βλέπω ότι προσπαθούν να πείσουν ότι έχει το ίδιο πρόβλημα θέλω να ξεκαθαρίσω ότι αυτό είναι μεγάλο ψέμα

Για να ξεκαθαρίσω αυτό που δεν φαίνεται στα επίδοξα βίντεο με την πρώτη ματιά είναι ότι για να χάσει αρκετά το σήμα του το nexus ώστε να φανεί στις μπάρες πρέπει να το σφιχταγκαλιάσεις με την παλάμη σου, να εφάπτεται όλο το πίσω μέρος του κινητού στην παλάμη αλλά και στα πλαϊνά, να το κρατάς δηλαδή με τρόπο αφύσικο που σε κανονική χρήση δεν θα το έκανες γιατί δεν βολεύει.

 

Δεν μας πείθει δηλαδή με κορδέλες και κολπάκια ότι και τα άλλα κινητά έχουν το ίδιο πρόβλημα.

 

Όταν κρατάς με φυσικό τρόπο το κινητό μόνο το iphone4 χάνει σε σημαντικό ποσοστό το σήμα του λόγο κακοτεχνίας. Δεν είναι ο κανόνας σε όλα τα κινητά.

Τώρα ποιος αρνείται να δεχτεί την πραγματικότητα; Τα appla fanboys; Το nexus ήταν ένα από τα τρία κινητά των δοκιμών του anandtech. Και τα βίντεο δε λένε ψέμματα, 22 db εξασθένιση με ένα απλό κράτημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 271
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είναι μία τακτική του μάρκετινγκ που την έχουν υιοθετήσει κατά καιρούς πολλές εταιρίες για συγκεκριμένα προϊόντα. ATI, Nvidia, AMD, Intel, Nikon, Canon πριν κυκλοφορήσουν ένα καινούριο μοντέλο, αρχίζουν από μόνες τους, να διαρρέουν φήμες, λίγες βδομάδες πριν την επίσημη κυκλοφορία.

 

 

Με αυτό τον τρόπο προκαλούν μία ανέξοδη βαβούρα σε Internet και έντυπο τύπο που λειτουργεί ακριβώς όπως την διαφήμιση, μόλις αυτή η βαβούρα αγγίξει ένα ικανοποιητικό επίπεδο έρχεται η επίσημη ανακοίνωση και συνεχίζουν με διαφημίσεις, review κτλπ.

 

 

Εάν κάτι διαρρεύσει τυχαία όπως με την περίπτωση του Gizmodo και το Iphone πρέπει να εκμεταλλευτείς την ευκαιρία γιατί αλλιώς καις το χαρτί των "rumors".

 

 

Πολλές φορές μια βιαστική κυκλοφορία λόγο πιέσεων από το τμήμα του μάρκετινγκ μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα τον ελλιπή έλεγχο του προϊόντος πριν την κυκλοφορία, μπορεί όλα να πάνε καλά μπορεί και όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέω είναι ότι αν προσέξεις δεν είναι ένα απλό κράτημα!!!!!

Ο τύπος το αγκαλιάζει προσεχτικά έτσι ώστε να καλύπτει την πλάτη και τα πλαϊνά του κινητού. Κανονικά όταν κρατάς το κινητό δεν μπορείς να ακουμπήσεις την πλάτη και τα πλαϊνά ταυτόχρονα γιατί δεν βολεύει, πόσο μάλλον να το σφίγγεις κιόλας.

 

Για να χάσει αυτά τα 20dbm πρέπει.

1) Να εφάπτεται το πίσω μέρος στην παλάμη.

2) Να εφάπτεται μεγάλο μέρος των πλαϊνών στην παλάμη,

3) Να Βάζεις δύναμη, για να το κρατάς σφιχτά.

4) Πρέπει τα 1, 2 και 3 να συμβαίνουν ταυτόχρονα.

 

Εμπαίζει τον κόσμο γιατί κανονικά έτσι δεν το κρατάς το κινητό. Για την ακρίβεια εγώ έπρεπε να προσπαθήσω για να ανακαλύψω ότι το κάνει αυτό.

 

ΥΓ. Με κανονικό κράτημα χάνει κάπου 5dbm που δεν φαίνεται στις μπάρες αλλά αυτό μπορεί να είναι και το παίξιμο του σήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Αυτό που λέω είναι ότι αν προσέξεις δεν είναι ένα απλό κράτημα!!!!!

Ο τύπος το αγκαλιάζει προσεχτικά έτσι ώστε να καλύπτει την πλάτη και τα πλαϊνά του κινητού. Κανονικά όταν κρατάς το κινητό δεν μπορείς να ακουμπήσεις την πλάτη και τα πλαϊνά ταυτόχρονα γιατί δεν βολεύει, πόσο μάλλον να το σφίγγεις κιόλας.[...]

Τώρα πραγματικά αρνείσαι κι εσύ την πραγματικότητα. Διαπιστώνουμε λοιπόν ότι fanboys υπάρχουν παντού. :lol:

 

Το κράτημα του κινητού στο βιντεάκι του anandtech είναι ακριβώς ο τρόπος που κρατώ το iPhone 3GS μου όταν το χρησιμοποιώ με το δεξί χέρι. Ούτε σφιχταγκάλιασμα ούτε τίποτα, κανονικό κράτημα.

 

Φαίνεται λοιπόν ότι και το nexus one έχει το ίδιο θεματάκι. Περίεργο ε; Εσύ δεν κραύγαζες (χωρίς καν να το έχεις δει) ότι το iPhone 4 έχει κατασκευαστικό πρόβλημα; Τώρα τι λες; Δεν έχει και η htc κατασκευαστικό πρόβλημα στο nexus one; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όταν πιάνεις το iPhone και χάνει σήμα γίνεται επανάσταση και η Apple είναι η χειρότερη εταιρεία του πλανήτη, αλλά όταν πιάνεις άλλα smartphone και χάνουν σήμα η Apple δεν ξέρει να χάνει. Και να έλεγε κανείς ότι δεν υπάρχουν αποδείξεις..και η ίδια η Apple έβγαλε video με το σήμα να πέφτει σε πολλά άλλα smartphones και υπάρχουν και άλλα πολλά αντίστοιχα video από χρήστες. Ο μηδενισμός στο μεγαλέιο του.

 

Κάποιους τους έχει πειράξει πάαααρα πολύ η επιτυχια της Apple μάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι εχουν κομπλεξ οι ανθρωποι το εχουν...αλλα τι να βγουν να πουν..ο αφελης και ο ασχετος που θα ακουσει οτι ολα τα σμαρτφονες εχουν προβλημα θα το πιστεψει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι εχουν κομπλεξ οι ανθρωποι το εχουν...αλλα τι να βγουν να πουν..ο αφελης και ο ασχετος που θα ακουσει οτι ολα τα σμαρτφονες εχουν προβλημα θα το πιστεψει..

Πήγαινε πες το σε αυτούς...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=728030

 

σχόλιο μέλους: "Just thought I'd post my experience. Just like I hate iPhone fanboys who just deny anything could be wrong with their phone I also hate it in case galaxy s owners react like that"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ήξερα το γεγονός ότι και άλλες εταιρίες βγάζουν τηλέφωνα με προβληματικό σήμα αναιρεί το πρόβλημα του iphone; Εδώ το θέμα μας είναι το προβληματικό σήμα του iphone και το μόνο που αποκόμισα από την συνέντευξη τύπου είναι ότι όλα τα iphone έχουν ψιλοπροβλήματα με το σήμα, πράγμα που το έβλεπα και στο 3G και δεν περίμενα τον Steve για να το μάθω. Αδιαφορώ αν το Galaxy S ή το Nexus 1 έχουν πρόβλημα με το σήμα! Ούτε σκοπεύω να τα αγοράσω ούτε είμαστε στο κατάλληλο μέρος του φόρουμ για να μιλήσουμε για αυτά. Εγώ το iphone 4 θέλω να αγοράσω αλλά στο τέλος με βλέπω με το 3G για 3ο χρόνο αν δεν σοβαρευτεί η Apple να λύσει το πρόβλημα! Το να το γυρνάει από το δεν υπάρχει πρόβλημα στο μα και οι άλλοι έχουν πρόβλημα μου θυμίζει δικαιολογία 8χρονου. Πάντως για τα συγκεκριμένα μοντέλα που αναφέρει η Apple δεν μπορώ να έχω άποψη αλλά όποιο smartphone είχα στη κατοχή μου είτε Sony Ericsson είτε Htc είτε Samsung ποτέ δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με το σήμα. Με το 3G αντιμετώπισα αρκετές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα αφορά κατά 99% την Αμερικάνικη αγορά. Στην Ευρώπη έχουμε διαφορετικό GSM και το πρόβλημα ελαχιστοποιείται για να μην πω εκμηδενίζεται! Οπότε τσάμπα σκάτε. Πάρτε το άφοβα! Ήδη 3 φίλοι το έχουν και δεν έχουν πρόβλημα στην Ελλάδα με ελληνικό πάροχο. Εγώ περιμένω το δικό μου το αργότερο μέχρι την Παρασκευή...Παράγειλα και την reception case της ivy-skin για να εκμηδενίσω και όποια πιθανότητα υπάρχει...Τσάμπα το κουράζετε...

 

Υ.Γ. Δεν είμαι apple fanboy. Δεν είχα ποτέ apple προιόντα, μόνο το 3gs από το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol::lol::lol::lol:

Φιλικη συμβουλη: οταν περπατατε στο δρομο μην κοιτατε συνεχως τα κινητα σας και τα ρολογια σας, γιατι μπορει να κοπανησετε πουθενα! :P
:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

respect

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ήξερα το γεγονός ότι και άλλες εταιρίες βγάζουν τηλέφωνα με προβληματικό σήμα αναιρεί το πρόβλημα του iphone; Εδώ το θέμα μας είναι το προβληματικό σήμα του iphone και το μόνο που αποκόμισα από την συνέντευξη τύπου είναι ότι όλα τα iphone έχουν ψιλοπροβλήματα με το σήμα, πράγμα που το έβλεπα και στο 3G και δεν περίμενα τον Steve για να το μάθω. Αδιαφορώ αν το Galaxy S ή το Nexus 1 έχουν πρόβλημα με το σήμα! Ούτε σκοπεύω να τα αγοράσω ούτε είμαστε στο κατάλληλο μέρος του φόρουμ για να μιλήσουμε για αυτά. Εγώ το iphone 4 θέλω να αγοράσω αλλά στο τέλος με βλέπω με το 3G για 3ο χρόνο αν δεν σοβαρευτεί η Apple να λύσει το πρόβλημα! Το να το γυρνάει από το δεν υπάρχει πρόβλημα στο μα και οι άλλοι έχουν πρόβλημα μου θυμίζει δικαιολογία 8χρονου. Πάντως για τα συγκεκριμένα μοντέλα που αναφέρει η Apple δεν μπορώ να έχω άποψη αλλά όποιο smartphone είχα στη κατοχή μου είτε Sony Ericsson είτε Htc είτε Samsung ποτέ δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με το σήμα. Με το 3G αντιμετώπισα αρκετές φορές.

Εντάξει, μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε... Η άποψη της Apple είναι πως με τον έναν ή άλλο τρόπο, εξασθένιση σήματος (το ίδιο μεγάλη όπως βλέπουμε από βίντεο και μαρτυρίες των ίδιων των κατόχων αυτών των συσκευών) έχουν όλα τα σύγχρονα κινητά και είναι κάτι αναπόφευκτο αυτή τη στιγμή αφού δε μπορείς να πας κόντρα στους νόμους της φυσικής. Τώρα, αν κάποιος επιμένει να το βλέπει ΑΚΟΜΑ ως αποκλειστικό πρόβλημα του iPhone 4 δικαίωμά του. Μπορεί να πάρει οποιοδήποτε άλλο κινητό που το σήμα του παραμένει αναλλοίωτο από την ανθρώπινη επαφή

... not!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε ότι θέλετε, μπορείτε να γράψετε και άλλες 50 σελίδες με το πόσο άθλιο είναι το iPhone και η Apple. Τα γεγονότα είναι τα εξής: Η Apple έβγαλε ένα smartphone στο οποίο μπορεί κάποιος με εύκολο και προφανή τρόπο να ρίξει το σήμα του κινιτού. Το πρόβλημα αυτό υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει σε ΟΛΑ τα smartphones των οποίων καλύπτεις την κεραία με κάποιο τρόπο. Όπως αρέσκονται να λένε και οι Αμερικάνοι: It's law of physics. Απλά μέχρι τώρα κανείς δεν ασχολούνταν με το θέμα γιατί δεν είχε πέσει στην αντίληψη κανενός καθώς ακόμα και να πέφτει το σήμα δεν υπήρχαν προβλήματα στις κλήσεις.

 

Επειδή ότι βγάζει η Apple όμως προκαλέι τεράστιο hype μας αρέσει τον τελευταίο μήνα να βάζουμε το δάχτυλό μας στη σχισμή και να βλέπουμε το σήμα να πέφτει. Και μετά το βάζουμε στο youtube και βρίζουμε. Στην τελική όμως ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ δεν έχει σχεδόν κανείς!! Πόσοι έχουν dropped calls?? Και μη μου πείτε στην Αμερική που το δίκτυο της ΑΤΤ είναι στη μισή χώρα για τα μπάζα. Εγώ δεν είχα ούτε ένα dropped call πάντως, και ναι, αμα χουφτώσο το iphone με δύναμη πέφτει το σήμα (το ποιος χουφτώνει έτσι το κινητό του στη καθημερινή χρήση είναι άλλο θέμα αλλά ας το αφήσουμε). Άμα θέλει κάποιος να δημιουργήσει πρόβλημα μπορεί πολύ εύκολα. Στη καθημερινή χρήση όμως απλά δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Ήμουν ο πρώτος εδώ μέσα που το είχα στα χέρια μου και ως τώρα απείχα από τα δικαστήρια της Apple γιατί ο παραλογισμός έχει φτάσει σε αξεπέραστα όρια. Χαρά στο κουράγιο του billdanos..

 

Το μόνο πράγμα που δεν έκανε σωστά η Apple είναι ότι το έκανε τόσο εμφανές. Από την άλλη το γεγονός αυτό μας χάρισε αυτό το καταπληκτικό design οπότε εμένα δεν με ενδιαφέρει.

 

Βγήκε και κάτι καλό από όλο αυτό βέβαια. Είδαμε τα Black Labs της Apple, νευρίασαν την Apple που σημαίνει ότι θα δουλέψουν ακόμα περισσότερο στο μέλλον για να κλείσουν στόματα και πήραμε και ένα bumper.

 

Μήπως είναι καλύτερο να συνεχίσετε να γκρινιάζετε? Θα μείνουν και παραπάνω iphone για τους υπόλοιπους. Αν και ξέχασα, οι μισοί απο σας τα λέτε μόνο για να τα πείτε και κατα των Οκτώβρη θα απολαμβάνετε τη retina display...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τα λεγόμενα σου...διαφωνώ με τη προσέγγιση του Jobs που δε βγήκε να πεί πως το πρόβλημα είναι το ίδιο σε όλα τα smartphones και αρα δεν υπάρχει θέμα στην ουσία. Το οτι επιστρέφει χρήματα είναι ύποπτο πως όντως κάποια στραβή έχει γίνει...κάτι που θα μπορούσαν να το αποφύγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Steven αποκλείεται … κάποιο λάθος κάνεις. Και που το έχεις στα χέρια σου δεν έχει καμία σημασία. Αυτοί που δεν το χρησιμοποιούν όλη μέρα και απλά διαβάζουν για αυτό θα σου πουν καλύτερα.

 

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...