Προς το περιεχόμενο

Η Apple προσφέρει δωρεάν θήκες σε όσους αγοράσουν το iPhone 4


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύς φθόνος από ανθρώπους που ΔΕΝ έχουν iPhone άρα δεν δικαιούνται να κάνουν κρίσεις. Όσοι τώρα έχουν Αpple ξέρουν ότι έχουν πίσω τους μια εταιρεία που ΣΕΒΕΤΑΙ τον καταναλωτή όσα χρόνια κι αν περάσουν. Αν υπήρχε ίδια συνέπεια σε όλους τότε η Microsoft θα έπρεπε να υποστηρίζει ακόμα το DOS που χρόνια πουλούσε σαν δικό της κατασκεύασμα. Τα Windows βέβαια ακόμα προσπαθούν να γίνουν ...Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 271
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το "software patch" το οποιο δειχνει με *γκουχου γκουχου* πιο σωστο τροπο τις μπαρες του σηματος Στηβ... ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε. Δηλαδη οταν πχ θα εχω 20% signal strength με το παλιο τροπο θα ειχα 1 μπαρα και τωρα θα εχω 2 η και 3? Orly? Εισαι φαουλ εδω Στηβ.\/

 

Μάγκα ανάποδα θα είναι...Παλιά έβλεπες 5 μπάρες πιο εύκολα και τώρα θα το κάνουν να είναι σαν τα άλλα κινητά και να βλέπεις το χαμηλότερο αλλά ακριβέστερο σήμα. Το Death grip μπορούσε να ρίξει 3-4-5 μπάρες ενώ έβλεπες 5 διότι το 5 του iphone ήταν τεράστιο. Οπότε τώρα με το patch αντί για 5 θα βλέπεις 3-4 και με το death grip άντε να ρίξεις 1-2 μπάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας.

 

Διαβασα το μεγαλυτερο μερος των 15 σελιδων με το θεμα και θα ηθελα να κανω 1-2 μικροσχολια.

Καταρχην ειμαι κατοχος iPhone3G και μελλοντικος κατοχος iPhone4, το αν ειμαι fanboy, το αφηνω στην κριση/αποψη σας. Σεβαστη οποια κι αν ειναι.

 

Βρισκω λιγο χαζο να προσπαθουμε να πεισουμε η μια πλευρα την αλλη. Ουτε η Apple πληρωνει εμας ουτε καποια ανταγωνιστικη εταιρεια εσας φυσικα. Θα μου πει καποιος... κουβεντα να γινεται ρε αδερφε οκ... τι τα εχουμε τα φορουμ, για να τα βλεπουμε μονο?

 

Σχετικα με το προβλημα ή "προβλημα" του iPhone4. Προσωπικη επαφη με το τηλεφωνο θα εχω λογικα τον Σεπτεμβρη μολις ερθει στην Ελλαδα. Θεωρω υπεροβολικο ολο τον ντορο που εχει γινει, διοτι οντως αν υπηρχε τοσο σκανδαλωδες προβλημα ( οπως καποιοι παρουσιαζουν ) οι επιστροφες και οι καταγγελιες θα ηταν γεωμετρικα πολλαπλασιες ( βεβαια μενει και να δουμε τα νεα..."data" του Στηβ μετα τις προσφατες δηλωσεις του ). Μεχρι στιγμης παντως οι αριθμοι λενε οτι η συσκευη παρουσιαζει στατιστικα που κινουνται στο Μ.Ο. των συσκευων της κατηγοριας της, οσων αφορα το Σερβις εννοω, επιστροφες/παραπονα κλπ.

 

Γιατι ομως ρε φιλε εχει γινει τοσος ντορος? Ολοι βλακες,ψευτες και haters ειναι? Φυσικα και οχι. Η Apple παρουσιασε ενα προιον, να το πω καλυτερα, μια αναβαθμιση προιοντος, το οποιο ειχε μερικες καινουργιες πατεντες (οθονη,κεραια κλπ). Ειναι αυτονοητο λοιπον η προσοχη και η κριτικη να πεφτει κυριως σε αυτα. Η κεραια βρεθηκε εκτεθημενη στο νεο μοντελο, και αρα πιο "ευαισθητη" σε εξωτερικους παραγοντες. Το αν η "καινοτομια" αυτη ηταν σωστη απο θεμα... πως το λεει... engineering, θα φανει απο μελλοντικο μοντελο, η αν το υιοθετησουν και αλλοι κατασκευαστες.

Τι πιστευω εγω τωρα με αυτα που εχω διαβασει/δει πανω στο θεμα? Οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια. Σαφως και πιστευω οτι η καινουργια κεραια θα ειναι πιο ευαισθητη. Η λογικη αυτο λεει... εξω ειναι, την ακουμπαμε με το χερι μας, την κανουμε ακομα και κυκλωμα με αλλη κεραια απο οτι καταλαβα στο αλλο μερος του τηλεφωνου και λοιπα. Οχι ομως ρε παιδια και τετοια υπερβολη! Αν ηταν τοσο μεγαλο το προβλημα θα ειχε γινει σαλος (σαλος ηδη εχει γινει κατα μερικους, εγω εννοω μεγαλυτερο απο αυτο). Και οι αριθμοι λενε οτι δεν υπαρχει τοσο μεγαλη φωτια οσο παρουσιαζεται.

Πιστευω οτι απλα το θεμα... "πουλαει". Υπαρχουν οι Apple fanboys, υπαρχουν οι Apple haters, και θα ελεγα οτι υπαρχει και μια μικρη 3η κατηγορια... οι apple fanboys-haters. Αυτοι δηλαδη που δεν εχουν κανενα προβλημα με την Apple και τα προιοντα της, αλλα τρελενονται οταν βλεπουν τα fanboys αυτης, να μην βλεπουν μπροστα απο την μυτη τους και να μην παραδεχονται τα λαθη της εταιρειας με το μηλο, οταν αυτα γινονται που σαφως ειναι πολλα.

 

Ρωτησε καποιος φιλος πιο πανω, τι εχει το iPhone αυτην την στιγμη που δεν εχει ο ανταγωνισμος. Θα μπορουσα να αναφερω 1-2 αλλα ειναι καθαρα θεμα υποκειμενικο, οποτε θα σου πω... τιποτα. Τιποτα απολυτως. Πλεον ο ανταγωνισμος εχει καλυψει την αποσταση σε μεγαλο βαθμο. Ισα ισα θα μπορουσα να πω οτι ο ανταγωνισμος σε καποια σημεια ειναι καλυτερος ( ραδιο, καλυτερη καμερα κλπ ). Αλλα... υπαρχει ενα αλλα ( δεν παει προσωπικα σε σενα φιλε μου ). Η Apple στην πρωτη της προσπαθεια σε εναν αγνωστο χωρο γι αυτην ανεβασε τοσο πολυ τον πηχη που ο ανταγωνισμος τοτε... εβλεπε με κυαλια. Στο τελος αυτο βοηθησε συνολικα εμας τους καταναλωτες να εχουμε καλυτερα προιοντα μεσω αυτου του ανταγωνισμου, Apple η μη προιοντα. Οχι δεν πιστευω οτι αν δεν ειχε βγει το τηλεφωνο αυτο θα ειμασταν ακομα 4 χρονια πισω, ομως δεν θα ειμασταν σε αυτο το επιπεδο επισης. Εθελοτυφλει οποιος δεν το παραδεχεται. Το οτι ολοι ακολουθησαν σε τετοιου ειδους τηλεφωνα στην κατηγορια λεει πολλα. Οκ thank you Apple, ειναι αυτος λογος να συνεχιζω να αγοραζω προιοντα σου ες αει? Σαφως και οχι, αλλα μην παραβλεπουμε το παρελθον και ας μην ειμαστε τοσο υπερμετρα, μην πω κακοπροεαιρετα επικριτικοι/υπερβολικοι.

 

Το φιλετο ( $$$ ) ειναι μεγαλο, και οι ανταγωνιστες ειναι λογικο να προσπαθουν να κερδισουν απο την ολη κατασταση. Το προιον ειναι ακρως επιτυχημενο, φαινομενο τα τελευταια χρονια, οποτε δεχεται και την αναμενομενη κριτικη. Η μεν Apple να προσπαθει να υποβαθμισει το προβλημα, οι ανταγωνιστες να το προβαλουν πιο πολυ. Η αληθεια πιστευω οτι ειναι καπου στην μεση. Το "software patch" το οποιο δειχνει με *γκουχου γκουχου* πιο σωστο τροπο τις μπαρες του σηματος Στηβ... ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε. Δηλαδη οταν πχ θα εχω 20% signal strength με το παλιο τροπο θα ειχα 1 μπαρα και τωρα θα εχω 2 η και 3? Orly? Εισαι φαουλ εδω Στηβ. Την δωρεαν θηκη παλι τι την ηθελε? Ισα ισα εδωσε παραπανω δικαιωμα στους επικριτες οτι δινει "1ε θηκη για να καλυψει το λαθος¨.

 

Τελικα προεκυψε Wall of Text, αντι για 1-2 μικροσχολια -.-

Τελος παντων, εγω ανυπομονω να ερθει η συσκευη να την αγορασω, ειναι μια καλη αναβαθμιση απο το 3G μου και ξερω οτι τα χρηματα που θα δωσω, αξιζουν στο ακεραιο.

Ναι ισως να εχω λιγο ασθενεστερο σημα, ισως. Παλι δεν θα εχω ραδιο. Μετα απο χρονια θα εχω μια καλυτερη καμερα και φλας. Παλι θα χρειαστει να το "σπασω" για να ξεκλειδωσω καποιες λειτουργιες οπως ΒΤ. Ομως αυτα που μου προσφερει το τηλεφωνο οπως ευκολια χρησης, αξιοπιστια, ευκολια/ταχυτητα συγχρονισμου ολων των media μεσω του Mac + το πιο αναβαθμισμενο hardware σε σχεση με το υπαρχον τηλεφωνο που εχω, σε αυτο το ωραιο design, δεν μπορω να τα βρω αυτην την στιγμη στην αγορα σε αλλη συσκευη. Ολα αυτα βεβαια ειναι υποκειμενικα. Ο καθενας με τα θελω του.

 

Ελπιζω υποψηφιοι αγοραστες του να βγαλουν μια ακρη απο αυτες τις σελιδες. Παντως αυτο που ειπε ο μιστερ Μηλο για το οτι "οι πελατες μας αγαπουν τα προιοντα μας, και τα αγοραζουν και στο μελλον" ισχυει σε μεγαλο βαθμο, καλως η κακως.

 

Συγνωμη αν κουρασα. Φιλικα. Peace \/

 

Συμφωνω μαζι σου στο 90% και ετσι πρεπει να σκεφτομαστε. Η βασικη μου διαφωνια ειναι μια... Εχεις το 3G αυτη τη στιγμη. Ειναι ενα παρα πολυ καλο κινητο και απο οτι ξερω με iOS 4 αν βαλεις τα backround παιζει αξιοπρεπως και multitasking για 3-4 εφαρμογες. Ειναι οντως αναγκη η αλλαγη συσκευης καθε φορα που βγαινει κατι καινουριο ή εχουμε καταντησει θυματα του καταναλωτισμου; (και βαζω και εμενα μεσα σε αυτο γιατι και εγω τα ιδια σκατα ειμαι, οσο μπορω φροντιζω να συγκρατουμαι γιατι με βλεπω ταπι και ψυχραιμο στο τελος). Σε ολα τα υπολοιπα συμφωνω. Ολοι εχουμε προτιμησεις σε καποια προιοντα, αυτο δεν σημαινει οτι τα επιλεγουμε με κλειστα τα ματια. Για παραδειγμα εγω θεωρω τον εαυτο μου intel fanboy γιατι μεχρι στιγμης με εχει καλυψει 1000% σε αυτα που θελω να κανω. Ελα ομως που απο το 2011 αλλαζει σοκετ και περναει σε Χ68. Πηρα μητρικη 400 ευρω και δεν θα εχω σοβαρη αναβαθμισημοτητα απο οτι φαινεται. Ε κακως το καναν και ειναι απαραδεκτο. Δεν θα κατσω να πω οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι καλα κανουν και το αλλαζουν και μαλιστα αν δεν δω φως και η amd προσφερει κατι αντιστοιχα καλο, θα αλλαξω πλατφορμα. Πρεπει να ειμαστε ανοιχτοι και να μην υποστηριζουμε καμια εταιρια.

 

Ο Στηβ μπορει να λεει οτι μας αγαπαει, αλλα στην ουσια αγαπαει την τσεπη μας και μονο. Δεν τον ενδιαφερει αν εσυ φτυσεις αιμα για να παρεις το προιον του, τον νοιαζει μονο να το παρεις. Προσωπικα η αλαζωνικη του σταση στο δελτιο τυπου χτες δεν μου αρεσε. Ηταν πολυ εριστικος και ειναι ασχημο οταν εχεις προβλημα και του εχεις σκασει τα ωραια σου λεφτακια τα οποια δεν στα χαρησε κανεις αλλα δουλεψες για να τα βγαλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύς φθόνος από ανθρώπους που ΔΕΝ έχουν iPhone άρα δεν δικαιούνται να κάνουν κρίσεις. Όσοι τώρα έχουν Αpple ξέρουν ότι έχουν πίσω τους μια εταιρεία που ΣΕΒΕΤΑΙ τον καταναλωτή όσα χρόνια κι αν περάσουν. Αν υπήρχε ίδια συνέπεια σε όλους τότε η Microsoft θα έπρεπε να υποστηρίζει ακόμα το DOS που χρόνια πουλούσε σαν δικό της κατασκεύασμα. Τα Windows βέβαια ακόμα προσπαθούν να γίνουν ...Apple.

 

Είπαμε... Απαγορεύονται τέτοια μηνύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις το 3G αυτη τη στιγμη. Ειναι ενα παρα πολυ καλο κινητο και απο οτι ξερω με iOS 4 αν βαλεις τα backround παιζει αξιοπρεπως και multitasking για 3-4 εφαρμογες.

 

Ο Στηβ μπορει να λεει οτι μας αγαπαει, αλλα στην ουσια αγαπαει την τσεπη μας και μονο. Δεν τον ενδιαφερει αν εσυ φτυσεις αιμα για να παρεις το προιον του, τον νοιαζει μονο να το παρεις. Προσωπικα η αλαζωνικη του σταση στο δελτιο τυπου χτες δεν μου αρεσε. Ηταν πολυ εριστικος και ειναι ασχημο οταν εχεις προβλημα και του εχεις σκασει τα ωραια σου λεφτακια τα οποια δεν στα χαρησε κανεις αλλα δουλεψες για να τα βγαλεις.

 

Βασικά η διαφορά από το 3G με το 4άρι είναι πολύ μεγάλη και εμφανής, το λέω γιατί είχα και το 3G δλδ πιστεύω αξίζει η μεταφορά στο 4αρι για κάποιον που έχει το 3G, για κάποιον που έχει το 3Gs όχι και τόσο πολύ.

 

Πιστεύεις ότι αν ήταν κάποια άλλη εταιρεία στη θέση της apple δεν θα έλεγε τα ίδια πράγματα πάνω κάτω με αυτά που είπε ο Steve;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κατάλαβα εγώ , είναι ότι η Apple (για πρώτη ίσως φορά από τότε που έχασε την πατέντα για το παραθυρικό περιβάλλον) το χειρίστηκε πολύ άσχημα επικοινωνιακά,

κυρίως γιατί τα έβαλε με το gizmodo με το οποίο έχει πόλεμο από τότε που έβγαλαν το review του iphone4 , προσπαθώντας να πλήξει την αξιοπιστία του (νομίζω και με αγωγές).

Και φυσικά το gizmodo με την πρώτη ευκαιρία ανταπέδωσε προβάλλοντας το συγκεκριμένο Bug όσο περισσότερο μπορούσε για να ρουμπώσει την apple και να υπερασπιστεί την αξιοπιστία του.

 

Προφανώς είναι υπερβολικός ο ντόρος , και προφανώς υπάρχει κατασκευαστικό πρόβλημα (δεν ξέρω πόσο σοβαρό είναι, όπως και δεν ξέρω αν μετά από λίγο καιρό δημιουργήσει άλλα προβλήματα στη συσκευή πχ λόγω βραχυκυκλωμάτων ή στατικού)..

 

Και προφανώς η apple την έχει χάσει αυτή τη μάχη, τόσο ώστε να αναγκαστεί ο Jobs να βγει ο ίδιος να μιλήσει για το πρόβλημα..

 

Τουλάχιστον προσπαθεί να ξανακερδίσει το χαμένο έδαφος δίνοντας το δικαίωμα επιστροφής και refund της συσκευής σε όσους ξενέρωσαν με τη συσκευή και δεν την θέλουν.

Το πιο πιθανό είναι ότι ελάχιστοι θα επιστρέψουν τη συσκευή, και ο σκοπός αυτής της κίνησης είναι να καθυσηχάσουν το πελατολόγιο τους, και προφανώς θα το πετύχουν.

 

Από την άλλη , η θήκη είναι γελοία αντιμετώπιση.

Το ίδιο ήταν και το αρχικό patch που είχαν δώσει: "Να κρατάτε με άλλο τρόπο τη συσκευή" :lol::lol:

Δεν πίστευα ότι κάτι τέτοιο μπορεί να έχει ειπωθεί από σοβαρή εταιρία..

 

Σίγουρα έγινε ζημιά στην εικόνα της apple, γιατί οποιοσδήποτε ουδέτερος καταναλωτής , πιθανότατα θα προσπεράσει με ελαφρά πηδηματάκια μια συσκευή για την οποία έχει γίνει τόσο αρνητικός ντόρος για κατασκευαστικό ελάττωμα (χωρίς να εξετάσουμε αν είναι σοβαρό ή όχι) ...

(Εξαιρούνται οι apple fanboys και apple haters λόγω προφανούς ανοησίας)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη για να καταλαβω

το 0.55% ειναι το ποσοστο που τους πηραν τηλ σε σχεση με οσα πουληθηκαν αρα μεσα σε ενα μηνα εχει πουλησει οσα πουλησε η νοκια 3 χρονια..

 

το να βγαινει και να κατηγορει αλλες εταιρειες (που Btw μυριζω ηδη μηνυσεις..)για δικια της ηλιθιοτητα ειναι ανηκουστο για τοση μεγαλη εταιρεια(βεβαια το ειδαμε εδω περα λεγε με ατλαντικ)

 

το να βγαινει ο ceo και να λεει εχει desing flaw το κινητο του θεου και μερικοι να προσπαθουν να τον βγαλουν ψευτη εχει ακομη πιο πολυ γελιο (ειδικα οταν ολα τα iphone εχουν αυτο το προβλημα περιεργως στην ελλαδα εφτασε μια παρτιδα που δεν εχει προβλημα μαλιστα εχει και σοβαρο multitasking χωρις να θελει api! προσωπικα αν ειχα απο αυτη την παρτιδα θα το πουλαγα 3 φορες την τιμη του! ουτε φερραρι !)

 

γελιο η γελειο οπως θελει ας το παρει κανεις..ειναι και το να αποκαλεις καποιον κομπλεξικο που δεν εχει iphone η που δεν γουσταρει μια εταιρεια να τους κοροιδευει μπροστα στα μουτρα τους..

 

αραγε ποσο κομπλεξ εχει αυτος που λεει καποιον αλλον κομπλεξικο? παραηταν στην αφανεια μαλλον και πηρε και το iphone και θα τον δειξει το star (ποιος την χαρη του! φιλακι και απο την πετρουλα!)

 

πιο πολυ την ποναει που μεσα σε μια εβδομαδα απο πρωτη εταιρεια εγινε ξανα δευτερη και εχασε μεγαλη διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω μαζι σου στο 90% και ετσι πρεπει να σκεφτομαστε. Η βασικη μου διαφωνια ειναι μια... Εχεις το 3G αυτη τη στιγμη. Ειναι ενα παρα πολυ καλο κινητο και απο οτι ξερω με iOS 4 αν βαλεις τα backround παιζει αξιοπρεπως και multitasking για 3-4 εφαρμογες. Ειναι οντως αναγκη η αλλαγη συσκευης καθε φορα που βγαινει κατι καινουριο ή εχουμε καταντησει θυματα του καταναλωτισμου; (και βαζω και εμενα μεσα σε αυτο γιατι και εγω τα ιδια σκατα ειμαι, οσο μπορω φροντιζω να συγκρατουμαι γιατι με βλεπω ταπι και ψυχραιμο στο τελος). Σε ολα τα υπολοιπα συμφωνω. Ολοι εχουμε προτιμησεις σε καποια προιοντα, αυτο δεν σημαινει οτι τα επιλεγουμε με κλειστα τα ματια. Για παραδειγμα εγω θεωρω τον εαυτο μου intel fanboy γιατι μεχρι στιγμης με εχει καλυψει 1000% σε αυτα που θελω να κανω. Ελα ομως που απο το 2011 αλλαζει σοκετ και περναει σε Χ68. Πηρα μητρικη 400 ευρω και δεν θα εχω σοβαρη αναβαθμισημοτητα απο οτι φαινεται. Ε κακως το καναν και ειναι απαραδεκτο. Δεν θα κατσω να πω οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι καλα κανουν και το αλλαζουν και μαλιστα αν δεν δω φως και η amd προσφερει κατι αντιστοιχα καλο, θα αλλαξω πλατφορμα. Πρεπει να ειμαστε ανοιχτοι και να μην υποστηριζουμε καμια εταιρια.

 

Αντικειμενικα οχι. Δεν μου προσφερει τοσα πραγματα παραπανω ωστε να δικαιολογηθει η αγορα του. Ηταν ο λογος που περσι "κρατηθηκα" και εγω και δεν πηρα το 3GS. Εννοειται οτι τα "καινουργια" καλουδια που φετος μας προσφερει θα μπορουσαμε να τα ειχαμε 1-2 μοντελα πριν, αλλα φυσικα... μας τα δινει λιγα λιγα ωστε να δικαιολογησει τα νεα μοντελα του μελλοντος. Συνηθης πρακτικη ΟΛΩΝ των εταιρειων τεχνολογιας δυστυχως. Αδυνατω να πιστεψω οτι το iPhone δεν μπορουσε πριν 2 χρονια πχ να μην εχει βιντεο καταγραφη, καλυτερη καμερα, φλας, να μην πω το θεμα ανοιχτου ΒΤ, videocall η FM !! Το θεωρησα καφριλα με βαση την οικονομικη μου δυνατοτητα απο 3G να παω σε 3GS. Με λιγη "πειραγμα" η συσκευη εκανε οτι και το νεοτερο περιπου. Ασε για το θεμα εμφανιση, ακριβως ιδιο.

 

Ομως φιλε μου, λογω του οτι τα κινητα πλεον στην ζωη μας παιζουν μεγαλο ρολο με τις λειτουργιες τους που σε πολλους πχ τους βοηθουν εκτος απο επικοινωνια, σε ψυχαγωγια ειτε μουσικη ειτε παιχνιδια, ειτε δουλεια με email/internet, καποια στιγμη θελεις ρε αδερφε να το ανανεωσεις :) Τοσες φορες την ημερα το χρησιμοποιεις. Τουλαχιστον εγω.

Σαφως και εχεις χιλια δικια για τον λαθος υπερκαταναλωτισμο που μας βαραει στο κεφαλι... ειναι λαθος. Ομως φετος δεν θα κρατηθω. Το εχω 2 χρονια και δυσκολα θα κρατηθω για 3ο μεχρι την επομενη εκδοση. Εχει καποιες - καλουτσικες - αναβαθμισεις στο hardware, συν το λιγο ανανεωμενο λουκ...δεν θελει πολυ... με εχουν πιασει κοτσο ^^ Θα τα στερηθω τα λεφτακια μου, αλλα δεν θα το μετανιωσω το ξερω.

 

Ο Στηβ μπορει να λεει οτι μας αγαπαει, αλλα στην ουσια αγαπαει την τσεπη μας και μονο. Δεν τον ενδιαφερει αν εσυ φτυσεις αιμα για να παρεις το προιον του, τον νοιαζει μονο να το παρεις. Προσωπικα η αλαζωνικη του σταση στο δελτιο τυπου χτες δεν μου αρεσε. Ηταν πολυ εριστικος και ειναι ασχημο οταν εχεις προβλημα και του εχεις σκασει τα ωραια σου λεφτακια τα οποια δεν στα χαρησε κανεις αλλα δουλεψες για να τα βγαλεις.

 

Σιγουρα ολοι αγαπανε κατα κυριο λογο την τσεπουλα μας. Ουδεις εξαιρειται. Ομως επετρεψε μου στο θεμα Apple το customer care ειναι σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι σε αλλες εταιρειες. Ετσι δειχνει οτι προσπαθει τουλαχιστον. Θα σου πω ψεματα αν σου πω οτι χρειαστηκα κατι και καλυφτηκα πληρως. Δεν χρειαστηκε ποτε, και ευτυχως γιατι στην Ελλαδα...

Ομως το οτι η Apple εχει καταφερει να χτυσει ενα τοσο σημαντικο μεριδιο σε προιοντα τεχνολογιας, και ειδικα τα τελευταια χρονια, δεν το εχει κανει μονο απο τις συσκευες της φανταζομαι. Αλλα και απο το οτι οι πελατες της ειναι ευχαριστημενοι μαζι της. Ειτε επειδη η εταιρεια κανει συσκευες και προγραμματα που αγαπαει ο κοσμος ειτε επειδη προσπαθει να λυσει τα οποια προβληματα. Και αυτο μπορεις να το κρινεις και απο τα fanboys που εχει αν θελεις... Και ειναι πολλα.

Ο Στηβ παντως συγκριτικα με αλλους τον βρισκω πολυ πιο συμπαθη σαν ατομο απο οτι αλλους. Ολοι οι προεδροι των μεγαλων εταιριων τεχνολογιας καθονται πισω απο τις γραφειαρες τους και δεν εκτειθωνται, ουτε σε κριτικη ουτε σε τιποτα. Αυτος βγαινει ο ιδιος να προσπαθησει να διορθωσει τα οποια λαθη εκανε. Φυσικα συγκριση με τον εταιρο Μπιλακο δεν τιθεται...

Σαφως ξαναλεω κοιταει πρωτα την τσεπη μας, δεν διαφωνω, αλλα θετοντας πιο κομψα θα ελεγα οτι σαν εταιρεια ειναι... λιγοτερο χειροτερη απο τους αλλους. Ολοι κοιτανε την τσεπουλα μας πρωτα.

 

Αυτό που κατάλαβα εγώ , είναι ότι η Apple (για πρώτη ίσως φορά από τότε που έχασε την πατέντα για το παραθυρικό περιβάλλον) το χειρίστηκε πολύ άσχημα επικοινωνιακά,

κυρίως γιατί τα έβαλε με το gizmodo με το οποίο έχει πόλεμο από τότε που έβγαλαν το review του iphone4 , προσπαθώντας να πλήξει την αξιοπιστία του (νομίζω και με αγωγές).

Και φυσικά το gizmodo με την πρώτη ευκαιρία ανταπέδωσε προβάλλοντας το συγκεκριμένο Bug όσο περισσότερο μπορούσε για να ρουμπώσει την apple και να υπερασπιστεί την αξιοπιστία του.

 

Προφανώς είναι υπερβολικός ο ντόρος , και προφανώς υπάρχει κατασκευαστικό πρόβλημα (δεν ξέρω πόσο σοβαρό είναι, όπως και δεν ξέρω αν μετά από λίγο καιρό δημιουργήσει άλλα προβλήματα στη συσκευή πχ λόγω βραχυκυκλωμάτων ή στατικού)..

 

Και προφανώς η apple την έχει χάσει αυτή τη μάχη, τόσο ώστε να αναγκαστεί ο Jobs να βγει ο ίδιος να μιλήσει για το πρόβλημα..

 

Τουλάχιστον προσπαθεί να ξανακερδίσει το χαμένο έδαφος δίνοντας το δικαίωμα επιστροφής και refund της συσκευής σε όσους ξενέρωσαν με τη συσκευή και δεν την θέλουν.

Το πιο πιθανό είναι ότι ελάχιστοι θα επιστρέψουν τη συσκευή, και ο σκοπός αυτής της κίνησης είναι να καθυσηχάσουν το πελατολόγιο τους, και προφανώς θα το πετύχουν.

 

Από την άλλη , η θήκη είναι γελοία αντιμετώπιση.

Το ίδιο ήταν και το αρχικό patch που είχαν δώσει: "Να κρατάτε με άλλο τρόπο τη συσκευή" :lol::lol:

Δεν πίστευα ότι κάτι τέτοιο μπορεί να έχει ειπωθεί από σοβαρή εταιρία..

 

Σίγουρα έγινε ζημιά στην εικόνα της apple, γιατί οποιοσδήποτε ουδέτερος καταναλωτής , πιθανότατα θα προσπεράσει με ελαφρά πηδηματάκια μια συσκευή για την οποία έχει γίνει τόσο αρνητικός ντόρος για κατασκευαστικό ελάττωμα (χωρίς να εξετάσουμε αν είναι σοβαρό ή όχι) ...

(Εξαιρούνται οι apple fanboys και apple haters λόγω προφανούς ανοησίας)..

 

Συμφωνω 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η διαφορά από το 3G με το 4άρι είναι πολύ μεγάλη και εμφανής, το λέω γιατί είχα και το 3G δλδ πιστεύω αξίζει η μεταφορά στο 4αρι για κάποιον που έχει το 3G, για κάποιον που έχει το 3Gs όχι και τόσο πολύ.

 

Πιστεύεις ότι αν ήταν κάποια άλλη εταιρεία στη θέση της apple δεν θα έλεγε τα ίδια πράγματα πάνω κάτω με αυτά που είπε ο Steve;

 

Οχι δεν πιστευω οτι θα ηταν τοσο αλλαζονες. Αλλες εταιριες πιστευω οτι θα κραταγαν πιο low profile. Η google οσες φορες εχει κανει πατατα κανει press conference ζηταει συγνωμη και λεει τι κανει για να διορθωσει τις χαζομαρες της, δεν καθεται να πει ποσο γαματη ειναι και ποσο πολυ πουλαει, ουτε ποσοι την προτιμουν καθε μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω το press conference το έκανε γιατί αυτές τις μέρες που πέρασαν έφαγε απίστευτη "επίθεση" από όλους στο internet, τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναδεί πάντως εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η διαφορά από το 3G με το 4άρι είναι πολύ μεγάλη και εμφανής, το λέω γιατί είχα και το 3G δλδ πιστεύω αξίζει η μεταφορά στο 4αρι για κάποιον που έχει το 3G, για κάποιον που έχει το 3Gs όχι και τόσο πολύ.

 

Πιστεύεις ότι αν ήταν κάποια άλλη εταιρεία στη θέση της apple δεν θα έλεγε τα ίδια πράγματα πάνω κάτω με αυτά που είπε ο Steve;

πιστευω οτι πολλες του εχουν κανει αλλα οχι 1 μερα αφου ληξει η εγγυηση να σου λεει

ξερεις κατι θα το παρω πισω αμα το εχεις αγορασει μεσα σε αυτον τον μηνα :-D

 

κοιτα τι εκανε η τογιοτα

κοιτα την Ms

την s.e πιο παλια με το t68 που δεν ειχε και τιποτα το σοβαρο

την νοκια με τις μπαταριες..(που μερικες απο την νοκια οντως εσκασαν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω το press conference το έκανε γιατί αυτές τις μέρες που πέρασαν έφαγε απίστευτη "επίθεση" από όλους στο internet, τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναδεί πάντως εγώ.

 

μα είναι δυνατόν να μην πέσουν όλοι να τους φάνε??

 

Όταν διαμαρτύρονται ο πελάτες ότι χάνεται το σήμα όταν το κρατάνε,

και η απάντηση της apple είναι "κράτα το αλλιώς"?? :confused::confused:

 

Τους γ.... ή δεν τους γ.... αν σου πουν τέτοιο πράγμα για συσκευή που κοστίζει σε πολλούς ένα μηνιάτικο ?

 

Άλλοι κάνουν ανάκληση συσκευών για πολύ μικρότερα προβλήματα (ειδικά τόσο ακριβών συσκευών)..

 

Ήταν χοντρό επικοινωνιακό fail , και φυσικά αυτά δεν συγχωρούνται , ειδικά από όσους έχουν και λόγο να τα εκμεταλλευτούν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζονται τόσες πολλές αναλύσεις.

Αν ο steve είχε δίκιο θα μπορούσε να μας βουλώσει όλους με μια απλή κίνηση.

 

Πως ;

 

Αφού μόνος του βγήκε και έδωσε στατιστικά.

 

Αν ήθελε να είναι σωστός λοιπόν θα έλεγε.

 

Κατά μέσο όρο ένα κινητό χάνει τόσες κλήσεις στις 100. Το iphone4 τόσο. Πάρτε τα. Έχω δίκιο.

 

-Δεν χρειάζεται να δώσει ακριβή νούμερα μιας και λέει ότι δεν του επιτρέπονται, απλά την αναλογία.

 

Αντί αυτού τι βγήκε και είπε. Ότι το call drop rate είναι λέει 1% μόνο μεγαλύτερο από του iphone 3gs.

 

Μούφες !!

Ποια είναι η αλήθεια ;

 

Ένα καλό smartphone έχει drop rate κοντά στο 1%. Άντε 1,5%. Με το να λέει ότι το iphone4 έχει άλλο 1% παραπάνω, πάει να μας το παίξει ξύπνιος ότι και καλά το 1% είναι λίγο !!

 

1+1 όμως μας κάνουν 2%, και σε σχέση με το 1% το αρχικό, ουσιαστικά μας λέει ότι έχει 2 φορές χειρότερη κεραία από το 3gs !!!

 

Χαχαχαχα φίλε άστο το έχασες!

 

Δεν είναι 1+1=2 κλήσεις στις 100, αλλά 1+1*1% = 1+1*0.01=1+1.01=1,01 κλήσεις στις 100.

 

Κατάλαβες τώρα ή μπερδεύτηκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα φίλε άστο το έχασες!

 

Δεν είναι 1+1=2 κλήσεις στις 100, αλλά 1+1*1% = 1+1*0.01=1+1.01=1,01 κλήσεις στις 100.

 

Κατάλαβες τώρα ή μπερδεύτηκες;

δηλαδη το οτι σου δινει ποσοστο απο την αρχη μαλλον το περνας ετσι κανει προσθεση ενα νουμερο και πολλαπλασιαζεις επι το αλλο χωρις να ξερεις το ακριβες νουμερο του προηγουμενου μοντελου!:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα φίλε άστο το έχασες!

 

Δεν είναι 1+1=2 κλήσεις στις 100, αλλά 1+1*1% = 1+1*0.01=1+1.01=1,01 κλήσεις στις 100.

 

Κατάλαβες τώρα ή μπερδεύτηκες;

 

Μαλλον εσυ δεν καταλαβες σωστα. 1%+1% = 2% μια χαρα τα ειχε πει ο φιλος πριν. Τσεκαρε ξαμα τι ειπε ο jobs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...