Προς το περιεχόμενο

Sherlock - BBC TV Series


privateer

  

173 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος είναι ο αγαπημένος σας ήρωας αστυνομικής λογοτεχνίας?

    • Ηρακλής Πουαρώ (Αγκάθα Κρίστι)
    • Σέρλοκ Χολμς (Σερ Άρθουρ Κόναν Ντόυλ)
    • Αρσέν Λουπεν (Μορις Λεμπλαν)
    • Άλλος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ερώτηση για το τέλος του 1ου επ. 1ης season:

 

 

τελικά ποιο ήταν το καλό χαπάκι;

 


  •  
  • Ήταν 50/50;
  • ήταν και τα 2 δηλητήρια και ο κάμπι είχε το αντίδοτο
  • ή απλά δεν ενδιαφέρει το σκηνοθέτη αφού ο Χόλμς κι ο Γουάτσον γίνανε φιλαράκια;

 

 

 

 

Ηταν 50/50.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

OMG.Leave it alone ffs.Τι ειναι αυτοι ρε σεις?Η αλλη σειρα ειναι ακομα φρεσκια,στανταρ θα την ξεχειλωσουν την αμερικανικη και θα τολμησω να κανω μια παρα πολυ δυσκολη προβλεψη( :mrgreen: ):Δεν θα ειναι ουτε καν στα μισα επιπεδα ποιoτητας της εγγλεζικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπληκτικο το φιναλε της 2ης σαιζον..

 

Η σειρα ειναι ο,τι καλυτερο εχω δει φετος και βαζει κατω απειρες ταινιες και σειρες.

 

Εκληκτικο καστινγκ ειδικα στο Μοριαρτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καπου διαβασα ο 3ος κύκλος θα ξεκινήσει το 2013 :(

Μεχρι τοτε, στα ιδια καλα επιπεδα, απο το BBC και παλι, ειναι οι 8 σεζον του Hustle που δυστυχως τελειωσε χτες. Επισης η 1η σεζον του Whitechapel ειναι σε υψηλα επιπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gio,οι επομενες 2 δεν λενε τιποτα?Δεν εχω δει ακομα καμια σεζον αλλα κατεβασα και τις 3 μιας και ηταν 3 επεισοδια η καθε μια.Κλασσικοι Αγγλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Gio,οι επομενες 2 δεν λενε τιποτα?Δεν εχω δει ακομα καμια σεζον αλλα κατεβασα και τις 3 μιας και ηταν 3 επεισοδια η καθε μια.Κλασσικοι Αγγλοι.

Φθινουσα πορεια. Η 1η ηταν η πιο "γεματη" με αποτελεσμα η 2η να μ αφησει σχεδον αδιαφορο ενω ειχα αλλες προσδοκιες. Η τριτη τελειωνει αυριο το βραδυ και την βαζω πιο πανω απο τη 2η, αλλα μεχρι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τελειώσει τις δύο πρώτες σεζόν του Sherlock αλλά επειδή τυχαίνει να έρχονται διάφοροι φίλοι και γνωστοί και να λέμε να βάλουμε να δούμε τίποτα τελικά έχω καταλήξει άλλες τέσσερις φορές να δω το πρώτο επεισόδιο της πρώτης σεζόν και μπορώ να πω ότι ακόμα δεν μπορώ να πω ότι το βαρέθηκα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις έφτασα στο τέλος της δεύτερης

και πραγματικά νομίζω ότι βρήκα τι έγινε:

 

 

O Μοριάτι δεν τίναξε τα μυαλά του στ'αλήθεια, το σχέδιο του για τον Χολμς δεν τελείωνε εκεί...

 

Ο Χολμς όμως ήταν ήδη ένα βήμα μπροστά:

πρόβλεψε την επόμενη κίνηση...

 

Αγνόησε επιδεικτικά τα σημάδια στο πεζούλι και τις χημικές ουσίες στην τσέπη του και αφέθηκε χωρίς δισταγμό στο κενό...

 

 

 

 

Ο Μοριάτι έχασε.

Ο Χολμς δεν θα δει ποτέ το remake.

 

~the end~

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ξεκίνησα χθες και μόλις το τελείωσα...

 

Τι λάτρεψα συνολικά: μουσική, μοντάζ(χέρι-χέρι με τη σκηνοθεσία), υπέροχες ερμηνείες Σέρλοκ και Μοριάρτι, έξυπνα σενάρια.

 

Τι δεν θα μου έλειπε καθόλου και το είδα με το ζόρι: 2x02. Βοοοοriiiiing. Αδιάφορο, μετριότατο σενάριο που αδικεί συνολικά τη σειρά, για να μην πω, κακό.

 

Finale ep: Ωραίο το όλο σεναριακό παιχνίδι αλλά συνολικά δεν έπαθα κανένα κακό με το επεισόδιο. Εντελώς προβλέψιμη η 'ανατροπή' με το άνοιγμα του επεισοδίου κιόλας, κακή επιλογή για μένα αυτή η λεπτομέρεια, μου στέρησε εντελώς το -έστω και για λίγο- στοιχείο αμφιβολίας/έκπληξης.

 

Tι προσκυνώ κι έχασα τον ύπνο μου να το ξαναβάζω να παίζει και να παίζει..:

2X01. Από που να το πρωτοπιάσεις και που να το αφήσεις, replay, replay, replay...

 

Αν πάρει κανείς χαμπάρι ότι κυκλοφόρησε και πουθενά η μουσική -ειδικά το irene's theme- κάποια στιγμή (κανονικά, όχι τα κλιπάκια που έχουν ριπάρει στο YT από τα επεισόδια), ας σφυρίξει κλέφτικα.

Επεξ/σία από scullyist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Εντελώς προβλέψιμη η 'ανατροπή' με το άνοιγμα του επεισοδίου κιόλας, κακή επιλογή για μένα αυτή η λεπτομέρεια, μου στέρησε εντελώς το -έστω και για λίγο- στοιχείο αμφιβολίας/έκπληξης.

Η ανατροπή είναι επίσης προβλέψιμη για όσους έχουν διαβάσει το σχετικό διήγημα του Sir Conan Doyle, στο οποίο... παραπέμπει ο τίτλος του επεισοδίου "The Reichenbach Fall"...

 

και το οποίο είναι το The Final Problem, όπου ο Doyle σκόπευε να σκοτώσει (οριστικά αρχικά) τον Sherlock Holmes σε μια μάχη με τον Moriarty στους Reichenbach Falls.

 

 

Με δεδομένο αυτό, νομίζω πως ο τίτλος ήταν σκόπιμος, και δεν σκόπευε σε "ανατροπή".

Συμφωνώ ωστόσο ότι το 2x01 θα το έβαζα και εγώ αρκετά πιο πάνω από το φινάλε της season.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζετε όμως οτι παίξαν το χαρτί της τελευταίας υπόκλισης κάπως.. νωρίς;

 

 

Θα έχει ενδιαφέρον να δουμε τι θα μπει στη θέση του μοτίβου του arch-enemy αλλά όπως και με τα βιβλία, προτιμούσα όταν υπήρχε η σκιά του Μοριάρτυ από πίσω. Ειδικά όταν ο Μοριάρτυ παίχθηκε με τόσο σουρεάλ τρόπο μου φαίνεται λίγο κρίμα που τον ξεφορτωθήκαμε τόσο νωρίς.

 

 

Προσδοκώντας το Poirot BBC..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...