Προς το περιεχόμενο

Sherlock - BBC TV Series


privateer

  

173 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος είναι ο αγαπημένος σας ήρωας αστυνομικής λογοτεχνίας?

    • Ηρακλής Πουαρώ (Αγκάθα Κρίστι)
    • Σέρλοκ Χολμς (Σερ Άρθουρ Κόναν Ντόυλ)
    • Αρσέν Λουπεν (Μορις Λεμπλαν)
    • Άλλος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με αυτά που λέω στην αρχή:

 

Καλό ήταν το πρώτο, αλλά ήταν σαν να πήρε το πρώτο βιβλίο του Ντόυλ για τον Χολμς (Σπουδή στο Κόκκινο) και να το έφερε σε σημερινά δεδομένα. Έτυχε και δεν έχει ούτε εναμιση μήνα σχεδόν που διάβασα την σπουδή στο Κόκκινο και υπήρχαν πάρα πολλά πράγματα που μπήκαν αυτούσια και τα θυμόμουν ότι έτσι έγιναν και στο βιβλίο. Είναι μαι καλή ευκαιρία για όποιον δεν έχει διαβάσει ποτέ Ντόυλ να πάρει μια γεύση, αν και ο χαρακτήρας του Σέρλοκ σε καμία περίπτωση δεν είναι έτσι.

 

κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει. Αλλά τώρα εχω φτάσει σε σημείο να μην συμφωνώ μαζί μου. Άντε με τον μαλάκα να πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα και εγώ να το βλέπω.Προχθές είδα το 1ο επεισόδιο και εχθές το 2ο.Μπορώ να πω ότι το 1ο μου κίνησε την περιέργεια και ήθελα να βάλω εκείνη την στιγμή το 2ο.Αλλά συγκρατήθηκα...

Το 2ο βέβαια το βρήκα λιγότερο "κολλητικό" από το 1ο...

 

Περιμένω με ανυπομονησία το 3ο γιατί και μιας και είναι season finale θα κρύβει εκπλήξεις...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με αυτά που λέω στην αρχή:

 

 

 

κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει. Αλλά τώρα εχω φτάσει σε σημείο να μην συμφωνώ μαζί μου. Άντε με τον μαλάκα να πούμε.

 

Πως μιλας ετσι? Μαλακας εισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλειο το τελευταίο επεισόδιο! Από το φινάλε της πρώτης και μέτα δηλαδή όλο και βελτιωνόταν.

 

 

δεν εξηγήθηκε καθόλου γιατί το κοριτσάκι ούρλιαξε όταν είδε τον Σέρλοκ, το οποίο με κάνει να σκέφτομαι ότι μπορεί να υπάρχει look-alike ή κάτι παρόμοιο. θα μπορούσε και αυτό να παίζει ρόλο στην λύση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τέλειο το τελευταίο επεισόδιο! Από το φινάλε της πρώτης και μέτα δηλαδή όλο και βελτιωνόταν.

 

 

δεν εξηγήθηκε καθόλου γιατί το κοριτσάκι ούρλιαξε όταν είδε τον Σέρλοκ, το οποίο με κάνει να σκέφτομαι ότι μπορεί να υπάρχει look-alike ή κάτι παρόμοιο. θα μπορούσε και αυτό να παίζει ρόλο στην λύση.

 

Έδωσε μια εξήγηση ο Sherlock, απλά δεν ήταν αναλυτική.

Πάντως δεν ήταν απαραίτητο να παίζει look-alike ή κάποια μάσκα. Απλά μια σχετικά παραπλησια (μετ)αμφίεση από τον Moriarty και κάποια "προσπάθεια" να τους πείσει ότι είναι ο Sherlock που τους απήγαγε. Ειδικά σε παιδικό μυαλό η φαντασία εύκολα συμπληρώνει τα κενά.

 

Και πάλι βέβαια, είναι κάτι που εφόσον δεν το εξήγησαν ρητά, μπορούν να το χρησιμοποιήσουν στη "λύση".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλειο το τελευταίο επεισόδιο! Από το φινάλε της πρώτης και μέτα δηλαδή όλο και βελτιωνόταν.

 

 

δεν εξηγήθηκε καθόλου γιατί το κοριτσάκι ούρλιαξε όταν είδε τον Σέρλοκ, το οποίο με κάνει να σκέφτομαι ότι μπορεί να υπάρχει look-alike ή κάτι παρόμοιο. θα μπορούσε και αυτό να παίζει ρόλο στην λύση.

 

΄

 

Έχω μια ιδέα για αυτό:

 

 

Σε κάποια φάση εκεί στο σπίτι της κοκκινομάλας που ο Μοριάρτυ το έπαιζε ηθοποιός που προσέλαβε ο Χολμς, είπε ότι και καλά είναι αφηγητής σε παιδική τηλεόραση και ότι κυκλοφόρησε αυτο που έκανε και σε DVD. Υποψιάζομαι ότι θα έστησε κομπίνα έτσι ώστε το κοριτσάκι να πάρει το DVD και εκεί, μέσα απο το γνωστό κόλπο με τις γρήγορες εικόνες να της πέρασε στο υποσυνήδειτο μια κακιά αντίληψη για τον Χολμς που μέσα και απο το σοκ που πέρασε απο την απαγωγή να της βγήκε το ουρλιαχτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η ταινία δεν έχει σχέση με τη σειρά Sherlock (BBC) που συζητάμε εδώ πάντως. Κοίτα και το πρώτο post του thread: http://www.insomnia.gr/topic/364995-sherlock/page__view__findpost__p__3438231.

 

edit: aw crap ninja'd by sellers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...