Προς το περιεχόμενο

Sherlock - BBC TV Series


privateer

  

173 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος είναι ο αγαπημένος σας ήρωας αστυνομικής λογοτεχνίας?

    • Ηρακλής Πουαρώ (Αγκάθα Κρίστι)
    • Σέρλοκ Χολμς (Σερ Άρθουρ Κόναν Ντόυλ)
    • Αρσέν Λουπεν (Μορις Λεμπλαν)
    • Άλλος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειπατε πολλές θεωρίες για το τελευταίο, αλλα δεν είδα να σχολίασε κανείς το εξής:

 

 

5pERWl.png

 

 

 

 

Για τον υποτιθέμενο κώδικα δεν ήταν αυτό?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Κι εγώ τον υποτιθέμενο κώδικα κατάλαβα (που νόμιζε πως ήταν γρίφος του Moriarty, οπότε το I "got" ήταν και λογοπαίγνιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τέλος του 2ου κύκλου είναι όπως το τέλος του 1ου; Αν σε αφήνει με την αγωνία να περιμένεις τι έγινε, μέχρι την αρχή του 3ου κύκλου ρωτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αναλόγως τί απαντήσεις θα δώσεις από μόνος σου, μπορεί να σε αφήσει με απορίες. Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ πιο ήπιο cliffhanger (έως και καθόλου) από της 1ης season.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω δει και εγώ την ταινία! Μου άρεσε αρκετά! Ήταν πιστεύω σε όλους τους τομείς καλύτερη από την πρώτη. Συνιστώ να τη δείτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Την ιστορία του τελευταίου επισοδείου την διηγείται ο Watson ετσι δεν είναι; Οπότε κάποια πράγματα μπορεί να ειναι διαφορετικά από οτι φαινονται. Πχ οταν πέφτει ο Sherlock φαινεται αδύνατο να μην ειναι όντως ο ίδιος που πέφτει, αλλα μπορει να το βλέπουμε έτσι επειδή ο ιδιος ο Watson πίστεψε οτι το είδε έτσι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν και θα είχε ενδιαφέρον αυτό

 

νομίζω ότι δεν την διηγείται ο Watson. Υπάρχουν σκηνές στις οποίες δεν είναι καν παρόν και δε θα μπορούσε να μάθει ποτέ πώς εξελίχθηκαν ή τι έκανε ο Sherlock σε αυτές (πχ η συζήτηση στην ταράτσα, η συνομιλία με την Molly στο νοσοκομείο -τη δεύτερη φορά).

 

Σίγουρα βέβαια, το ότι ο Sherlock ζήτησε από τον Watson να σταθεί σε συγκεκριμένο σημείο (όπου αποκρύπτονται κάποια πράγματα από το οπτικό του πεδίο) είχε κάποιο ρόλο. Όπως και ο ποδηλάτης που χτύπησε τον Watson...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και θα είχε ενδιαφέρον αυτό

 

νομίζω ότι δεν την διηγείται ο Watson. Υπάρχουν σκηνές στις οποίες δεν είναι καν παρόν και δε θα μπορούσε να μάθει ποτέ πώς εξελίχθηκαν ή τι έκανε ο Sherlock σε αυτές (πχ η συζήτηση στην ταράτσα, η συνομιλία με την Molly στο νοσοκομείο -τη δεύτερη φορά).

 

Σίγουρα βέβαια, το ότι ο Sherlock ζήτησε από τον Watson να σταθεί σε συγκεκριμένο σημείο (όπου αποκρύπτονται κάποια πράγματα από το οπτικό του πεδίο) είχε κάποιο ρόλο. Όπως και ο ποδηλάτης που χτύπησε τον Watson...

 

 

 

 

Οντως. Σιγουρα εχουν σημασία αυτά, καθώς και το γεγονός οτι δεν αφήσανε τον watson να δει καλά το "πτώμα" το οποίο μαζέψανε γρήγορα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση για το τέλος του 1ου επ. 1ης season:

 

 

τελικά ποιο ήταν το καλό χαπάκι;

 


  •  
  • Ήταν 50/50;
  • ήταν και τα 2 δηλητήρια και ο κάμπι είχε το αντίδοτο
  • ή απλά δεν ενδιαφέρει το σκηνοθέτη αφού ο Χόλμς κι ο Γουάτσον γίνανε φιλαράκια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...