Προς το περιεχόμενο

Sherlock - BBC TV Series


privateer

  

173 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος είναι ο αγαπημένος σας ήρωας αστυνομικής λογοτεχνίας?

    • Ηρακλής Πουαρώ (Αγκάθα Κρίστι)
    • Σέρλοκ Χολμς (Σερ Άρθουρ Κόναν Ντόυλ)
    • Αρσέν Λουπεν (Μορις Λεμπλαν)
    • Άλλος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το οποίο λύνει όλο το μυστήριο? Εδώ τόσοι παράγοντες παίζουν επί της ουσίας.

 

Σχετικά με τον Sherlock το μόνο "out of character" που βρίσκω είναι

 

 

 

ότι δάκρυσε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την Δευτέρα που είδα το επισόδειο ακόμα είναι μεσα στο μυαλό μου και με τριβελίζει... Ο Μοριαρτί της πρόσφατης ταινίας είναι λελες μπροστά στον τρελό Μοριαρτι της σειράς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτα που λετε με ψησατε να το δω..λετε να πηδηξω τα δυο τελευταια του πρωτου???η μηπως να τα δω ..γιατι μετρανε στο πως θα μου φανουν τα αλλα επεισοδια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα επεισόδια μετράνε.

Πραγματικός ψυχοβγάλτης πάντως μέχρι να μάθουμε τι έγινε.

Εγώ ευτυχώς είδα και τα 6 μαζεμένα και δεν περίμενα το ένα μετά το άλλο.

 

 

γιατί εγώ πιστεύω ότι ούτε ο Μοριάρτι είναι νεκρός;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα επεισόδια μετράνε.

Πραγματικός ψυχοβγάλτης πάντως μέχρι να μάθουμε τι έγινε.

Εγώ ευτυχώς είδα και τα 6 μαζεμένα και δεν περίμενα το ένα μετά το άλλο.

 

 

γιατί εγώ πιστεύω ότι ούτε ο Μοριάρτι είναι νεκρός;

 

πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

πως?

Δύο -εξαιρετικά απίθανα- ενδεχόμενα σκέφτομαι για αυτό...

 

 

αν και κατά τη γνώμη μου όντως ο Moriarty αυτοκτόνησε - τέρμα.

Anyway, τα ενδεχόμενα:

1) Δεν ήταν ο Moriarty, αλλά όντως ένας ηθοποιός που τον υποδυόταν, για τους σκοπούς του πραγματικού (πολύ λίγες πιθανότητες δίνω εδώ).

2) Ήταν προετοιμασμένος για μια σκηνοθετημένη αυτοκτονία, (παρότι έπρεπε να πείσει τον Sherlock). Αυτό από όσο γνωρίζω έχει χρησιμοποιηθεί και σε άλλες σειρές, αλλά πάντα είναι παρατραβηγμένο.

 

Δεν ξέρω αν ο papahlamidas σκέφτεται κάτι άλλο.

 

 

 

Επίσης για τα επεισόδια θα συμφωνήσω με τον papahlamidas -αν και σε προηγούμενη σελίδα πρότεινα μια εναλλακτική στον Sellers. 6 επεισόδια είναι έτσι κι αλλιώς, και ήδη αρκετός κόσμος εδώ την προτείνει ως πάρα πολύ καλή σειρά. Τι μανία είναι αυτή να προσπεράσετε επεισόδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που διάβασα στα boards του imdb...

 

 

 

 

Στην πρώτη φορά που πήγε να αυτοκτονήσει ο σερλοκ ενώ ήταν έτοιμος είδε από μακριά κάποιο sniper από αυτούς που θέλανε να του πάρουν τον κωδικό.

Όποτε πήγε στον μοριάρτι γιατί ήξερε ότι ο sniper θα τον καθάριζε όπως είχε γίνει και με τους προηγούμενους. Ο μοριαρτι το κατάλαβε και ήταν σίγουρος ότι δεν θα την έβγαζε καθαρή οπότε λέγεται ότι δεν αυτοκτόνησε αλλά πυροβόλησε το μάγουλο του για να φαίνεται ότι αυτοκτόνησε και να μην τον φάει ο sniper (δεν λέω για τον sniper που έδειξε γιατί αυτός είχε στόχο στον σερλοκ) τώρα το πως έζησε από την πτώση πιστεύω ότι με την βοήθεια της Μολι προσγειώθηκε σε κάτι μαλακό+καμουφλαρισμένο και τον μάζεψαν στα γρήγορα οι δικοί του.

 

 

 

 

Εμένα μου φαίνεται καλό σενάριο πάντως και σίγουρα πρέπει να είναι αρκετά κοντά και στο κανονικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα το πρωτο και εμεινα ικανοποιημενος θα τα δω ολα..

και μυστηριο εχει και γελοιο,και ωραιους χαρακτηρες..εχει αναλαφρο και σοβαρο στυλακι παραλληλα,μου θυμιζει λιγο house..ωραιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μου θυμιζει λιγο house..

Αν το σκεφτεις, ο House ειναι ο Sherlock της ιατρικης.

Watson= Wilson, κοκαινη (στην original εκδοση)=τσιγαρα (σ αυτη που βλεπουμε)=βαικοτιν, μισανθρωπος ο ενας, μισανθρωπος ο αλλος και παει λεγονταςhappy.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα το πρωτο και εμεινα ικανοποιημενος θα τα δω ολα..

και μυστηριο εχει και γελοιο,και ωραιους χαρακτηρες..εχει αναλαφρο και σοβαρο στυλακι παραλληλα,μου θυμιζει λιγο house..ωραιο..

 

Tο σωστό είναι ότι ο House θυμίζει λίγο Σέρλοκ. Έτσι κ αλλιώς ο House είναι εμπνευσμένος απο τον Ho(l)mes, με πιο τρανταχτό παράδειγμα το νούμερο του σπιτιού του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι λίγο, πολύ. Και δεν το κρύβουν. Τον έχω ακούσει κάπου να λέει ότι στον Σέρλοκ βασίστηκε ο House. Αλλά και χωρίς να ξέρω λεπτομέριες, η ξιπασιά είναι ίδια.

Είδα το πρώτο χθες. Μπορεί η υπόθεση να μην ήταν τίποτα το εντυπωσιακό, ήταν όμως πολύ καλό για εισαγωγή. Νομίζω η απόδοση των χαρακτήρων είναι πολύ πετυχημενη. Ο Σέρλοκ δεν θέλει πολύ προσπάθεια, είναι έτσι κι αλλιώς απροσάρμοστο. Ο Γουότσον, όμως, είναι ό,τι πρέπει για ex-στρατιωτικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έσπασε το φινάλε. ΤΑ ΕΣΠΑΣΕ! Απο τα καλύτερα επεισόδια που έχω δει γενικά σε σειρές. Θα μπορούσε να σταθεί το θέμα του σαν μια άσχετη ταινία και να γίνει και αυτή γαμηστερή.

 

Έχω σκεφτεί διάφορα αλλά βαριέμαι τώρα να τα γράφω.

 

 

Λεστραντ: ''Πάντως μην σε επηρεάσει το κοριτσάκι. Και εγώ θέλω να ουρλιάξω όταν μπαίνεις στην αίθουσα''

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι υποθέστεις ειναι εμπνευσμένες απο τα βιβλία; Δηλαδή αν τα έχω διαβάσει θα μου κάνει λιγότερο εντύπωση ή θα ξέρω τι γινεται στο τέλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι. Υπάρχουν αρκετά κοινά στοιχεία αλλά που δεν σε προιδεάζουν για το τι τελικά συμβαίνει. Επίσης υπάρχουν και αρκετά λογοπαίγνια με τους πρωτότυπους τίτλους των υποθέσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...