Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις [Old]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια στα ρολογια της ΔΕΗ τι ειναι αυτο το κοκκινο διακοπτακι στο κατω μερος τους? Μου χουν πει να το δοκιμαζω οταν πεφτει το ρευμα και ειναι σηκωμενες οι ασφαλειες. Σημερα βραχυκυκλωσα μια λαμπα και επεσε το ρευμα στον πανω οροφο. Για καποιο λογο ομως δεν ειχε πεσει καμμια ασφαλεια, και ανεβοκατεβαζα διακοπτες και γνεικους και ρευμα γιοκ. Μονο οταν πηγα το διακοπτακι τερμα δεξια και ξανα τερμα αριστερα επανηλθε το ρευμα στον οροφο.

 

rologi.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς εμπειρικά, έχω την εντύπωση πως είναι κάτι αντίστοιχο με τον γενικό/ασφάλεια/ρελέ που χεις στον πίνακα στο εσωτερικό του σπιτιού. Νομίζω είναι σα δικλείδα ασφαλείας του πίνακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σηκώνεις την μέσα ασφάλεια χωρίς να ανοίξεις το κουτί

 

Χμμ δεν το πιασα, ποια μεσα ασφαλεια? Υπαρχουν ασφαλειες και μεσα στο ρολοι?

 

Εντελώς εμπειρικά, έχω την εντύπωση πως είναι κάτι αντίστοιχο με τον γενικό/ασφάλεια/ρελέ που χεις στον πίνακα στο εσωτερικό του σπιτιού. Νομίζω είναι σα δικλείδα ασφαλείας του πίνακα.

 

Και γω καπως ετσι το καταλαβαινω, αν και δεν βλεπω το λογο να προσφερει κατι διαφορετικο. Αφου καταβεζα ρελεδες και γενικους απο τον πινακα και δουλεια δεν γινοταν μεχρι να το δοκιμασα και απο το ρολοι. Παραξενα πραματα! Τουλαχιστον παλι καλα που αυτο ηταν η λυση και στην τελικη δεν εκαψα και κανα PC με το βραχυκυκλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Και γω καπως ετσι το καταλαβαινω, αν και δεν βλεπω το λογο να προσφερει κατι διαφορετικο. Αφου καταβεζα ρελεδες και γενικους απο τον πινακα και δουλεια δεν γινοταν μεχρι να το δοκιμασα και απο το ρολοι. Παραξενα πραματα! Τουλαχιστον παλι καλα που αυτο ηταν η λυση και στην τελικη δεν εκαψα και κανα PC με το βραχυκυκλωμα.

Κανονικά (νομίζω) πως θα πρεπε να χει πέσει η ασφάλεια μέσα στο σπίτι. Επειδή κάτι τέτοιο δεν έγινε, για να μη συμβεί κανα ατύχημα, έπεσε αυτή του ρολογιού.

 

edit: Το ίδιο ρολόι έχει και ο κάτω όροφος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά (νομίζω) πως θα πρεπε να χει πέσει η ασφάλεια μέσα στο σπίτι. Επειδή κάτι τέτοιο δεν έγινε, για να μη συμβεί κανα ατύχημα, έπεσε αυτή του ρολογιού.

 

Λογικο επιχειρημα, ομως πως δικαιολογειται να μην πεφτει η ασφαλεια του πινακα και να πρεπει να επεμβει το ρολοι? Εκτος και αν ηταν τοσο μεγαλο το βραχυκυκλωμα που μαις και προηγειται το ρολοι κοβεται πριν φτασει στον πινακα? :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε ο cthulhucarbide, αφού το ρολόι βρίσκεται εκτός του σπιτιού, πρώτα περνάει από κει το ρεύμα. Οπότε ό,τι και να κάνεις στον πίνακα δεν παίζει ρόλο αν αυτή έχει πέσει.

 

Τώρα γιατί δεν έπεσε ο γενικός, θα σε γελάσω. Προβληματική ασφάλεια; Ένας ηλεκτρολόγος θα ξέρει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα γενικοτερα οι ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις ειναι κατω του αποδεκτου. Αλλα τωρα δεν μπορεις να γκρεμιζεις τοιχους και να ξαναπερνας ολα τα καλωδια απο την αρχη. Ενα ρολοι ειναι ενας πινακας και 2 οροφοι που επικοινωνουνε. Το ρολοι ειναι στον αποθηκη, και ο πινακας ειναι στο ισογειο και τροφοδοτει και τους 2 οροφους. Αλλα ενω πανω δεν ελεγε να δωσει ρευμα με τιποτα, κατω λειτουργουσαν ολα κανονικα. Οποτε δεν ξερω αν το ρολοι μεσα εχει 2 ασφαλειας και ειχε πεσει η ασφαλεια ρολογιου του β'οροφου. Εν πασει περιπτωση μην κουραζω αλλα με το εν λογο θεμα, πιστευω πως εχω πληροφορηθει για αυτο που ηθελα, ευχαριστω πολυ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες μια ερωτηση

σε midi keyboard

τα sounds τα περνας ενα ενα

η

σου εχει κατι αυτοματο για τα 49 πληκτρα

και

εσυ μετα βαζεις βγαζεις αν θες...?

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...