Προς το περιεχόμενο

amazon.co.uk δωρεαν μεταφορικά με παραγγελία άνω των £25


akalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, Έχω κάνει μία παραγγελία στο γαλλικό άμαζον και η η αποστολή έγινε με Deutche post DHL (μου έδωσε tracking number). Δοκιμάζω στο dhl.com αλλά δεν βγάζει αποτέλεσμα στην αναζήτηση. Ξέρει κανείς που πρέπει να κοιτάξω; Όσες φορές έχω παραγγείλει απο amazon.uk και τα έστειλαν με DHL δεν είχα tracking nr και δεν έχει χρειαστεί να το ψάξω ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε εδω.

 

http://www.packagetrackr.com/

 

επισης αν εκανες την παραγγελια παρασκευη, επειδη μεσολαβει σαββατοκυριακο, θελει τουλαχιστον μια ημερα (μπορει και παραπανω) για να φανει η πορεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραγγείλει κάτι games από το amazon την προπροηγούμενη εβδομάδα. Έφυγαν την προ-προηγούμενη Παρασκευή σε τρία πακέτα. Τα δύο πρώτο με royal mail έδιναν εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης την Παρασκευή που μας πέρασε (7 Δεκεμβρίου) ενώ το τρίτο με dhl με εκτιμώμενη ημερομηνία την 14 Δεκεμβρίου. Το θέμα είναι ότι τα δύο πρώτα δεν ήρθαν ούτε την Παρασκευή αλλά και ούτε σήμερα (Δευτέρα). Τί με συμβουλεύετε να κάνω; Να το παίξω άνετος και να περιμένω ακόμα 1-2 μέρες ή να ενημερώσω το amazon?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να περιμένεις και άλλες μέρες, θα σου έρθουν. Ο ταχυδρόμος ήρθε γενικά;

 

Με Royal Mail περίεργο που άργησαν (στις ίδιες ημερομηνίες με σένα εγώ παρέλαβα κανονικά σε 5 εργάσιμες, στην εκτιμώμενη ημερομηνία) αλλά θα έρθουν. Με Deutsche Post DHL είναι που συνήθως αργούν λίγο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μου κάνει και μένα εντύπωση... Σε γενικές γραμμές έχω παραγγείλει πολλές φορές από το amazon και όταν τα έστελναν με royal πάντα έφταναν στην ώρα τους -άντε κάποιες φορές και με μία μέρα καθυστέρηση-. Με dhl πάντα κάνω τον σταυρό μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γινεται οταν δεν υπαρχει τρακινγκ και η το αντικειμενο δεν εχει ερθει ομως?

Εχει κανεις αντιστοιχη εμπειρια?

 

εμενα μια παραγγελια μου ηταν να παραδωθει την προηγουμενη εβδομαδα και εχει καθυστερησει 5 μερες

επικοινωνησα μαζι τους και μου ειπαν να περιμενω μεχρι την Παρασκευη και αν δεν εχει ερθει μεχρι τοτε να ξανα επικοινωνησω μαζι τους

 

Μεχρι στιγμης, οτι παραγγελια ειχα κανει απο αμαζον αγγλιας, μου ερχοταν παντα με τρακινγκ (ειτε με UPS ειτε με DHL) με εξαιρεση μια φορα.

Σε αυτην την εξαιρεση, αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι πως κατα την παραλαβη απο το ταχυδρομιο (ηταν μεγαλο και ογκωδες το πακετο), οταν απρελαβα, η υπαλληλος δεν μου εδωσε να υπογραψω καποιο χαρτι οτι παρελαβα και την ταυτοτητα ισα που την εριξε μια ματια.Δηλαδη ποιοσδηποτε επαιρνε το ειδοποιητηριο απο την πολυκατοικια θα μπορουσε να παει και να παρει το αντικεικενο μου Οο

 

Στην παραγγελια που αργησε, καθως και σε μια ακομα που εχει φυγει απο Αγγλια, δεν μου εχουν δωσει τρακινγκ για ακομα μια φορα

 

Στην επικοινωνια μου μαζι τους, με ενημερωσαν πως απο τη στιγμη που δεν υπαρχει τρακινγκ δεν μπορουν να εντωπισουν το δεμα...

Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?

δηλαδη αυτα που ειναι χωρις τρακινγκ, μπορει να τα "αρπαξει" οποιοσδηποτε μεσα απο το ταχυδρομιο και ουτε γατα ουτε ζημια?

επισης, απο τη στιγμη που δεν υπαρχει τρακινγκ, το δεματακι το παραδιδει ο ταχυδρομος στην πολυκατοικια και το αφηνει εκει (οποτε υπαρχει πιθανοτητα να το αρπαξει ο πρωτος περαστικος) ή αφηνουν ειδοποιητηριο (μιλαω κατα βαση για μικρου μεγεθους πακετα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μην ανησυχεις. Αν χαθει θα στο ξαναστειλουν η στην χειροτερη θα σου επιστρεψουν τα χρηματα. Και αν τιυς κραξεις μπορει να στο στειλουν και εξπρες χωρις χρεωση. Γενινα παντως οσο πιο κοντα στις γιορτες ειμαστε τοσο πιο χαλια διαχειριζονται τα ταχυδρομεια το αυξημενο ογκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα μου κανει τεραστια εντυπωση αυτο το "κενο ασφαλειας" με τα απλα δεματα

 

Δηλαδη δεν τους νοιαζει αν χανονται, ειδικα τωρα που ειμαστε κοντα στις γιορτες και οι ταχυδρομικες υπηρεσιες βαρανε κοκκινα....??

 

Το απλο αυτο δεμα χωρις τρακινγκ (και με την διαδικασια που περιεγραψα πιο πανω αλλα και που αναφερθηκε και απο αλλα παιδια οσον αφορα την ταυτοποιηση οπου μια ζητανε ταυτοτητα και μια οχι)), μπορει οποιοσδηποτε να το παρει...

 

Τους συμφερει κατι τετοιο? Οο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ενδιαφέρομαι για την αγορά του συγκεκριμένου φακού, για να δώ τα μεταφορικά πρέπει να προχωρήσω στην παραγγελία?

 

Δέν εχω ξανακάνει παραγγελία απο amazon, γενικά είναι καλύτερα απο ebay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα μου κανει τεραστια εντυπωση αυτο το "κενο ασφαλειας" με τα απλα δεματα

 

Δηλαδη δεν τους νοιαζει αν χανονται, ειδικα τωρα που ειμαστε κοντα στις γιορτες και οι ταχυδρομικες υπηρεσιες βαρανε κοκκινα....??

 

Το απλο αυτο δεμα χωρις τρακινγκ (και με την διαδικασια που περιεγραψα πιο πανω αλλα και που αναφερθηκε και απο αλλα παιδια οσον αφορα την ταυτοποιηση οπου μια ζητανε ταυτοτητα και μια οχι)), μπορει οποιοσδηποτε να το παρει...

 

Τους συμφερει κατι τετοιο? Οο

Για το κενό ασφαλείας δεν ευθύνεται το Amazon αλλά οι υπεύθυνοι/ανεύθυνοι του ταχυδρομείου της περιοχής σου. Σε όλα τα δέματα, απλά ή συστημένα, που αποθηκεύονται στο ταχυδρομείο για παραλαβή λόγω όγκου πρέπει να ζητάνε ταυτότητα και υπογραφή.

Την επόμενη φορά που θα ξαναγίνει κάτι τέτοιο κάνε παρατήρηση μήπως και διορθωθεί καθόλου η κατάσταση.

 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά του συγκεκριμένου φακού, για να δώ τα μεταφορικά πρέπει να προχωρήσω στην παραγγελία?

 

Δέν εχω ξανακάνει παραγγελία απο amazon, γενικά είναι καλύτερα απο ebay?

Μπορείς να προχωρήσεις τη παραγγελία για να δεις τα έξοδα χωρίς να την ολοκληρώσεις. Κι αν κατά λάθος την ολοκληρώσεις μην αγχώνεσαι, ακυρώνεται πανεύκολα.

Συνήθως γύρω στις 5-6 λίρες είναι τα έξοδα, εκτός αν συμπληρώσεις 20 λίρες κ διαλέξεις free super saver delivery.

 

Καλύτερα είναι να αγοράζεις από εκεί που σε συμφέρει περισσότερο, η μόνη διαφορά είναι ότι στο ebay χρειάζεται να προσέχεις το feedback των πωλητών και να διαβάζεις προσεκτικά τα description και τα έξοδα αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι...

 

εχω κάνει αρκετές αγορές αλλά ποτέ ηλεκτρόνικά/pc components

οπότε έχω 2 ερωτήσεις:

 

1) αν παραγγείλω ένα σκληρό δίσκο ή μια μητρική για παράδειγμα και χαλάσει τότε τους στέλνω mail και μου στέλνουν άμεσα αντικατάσταση ή πρέπει πρώτα να παραλάβουν το προϊόν μου και μετά να μου στείλουν αντικατάσταση;

 

2) αν παραγγείλω πχ ένα smartphone samsung και χαλάσει μπορώ να το πάω κανονικά στην αντιπροσωπεία εδω με την απόδειξη από το amazon; μπορώ μήπως να το πάω και σε ένα καταστημα γερμανος (τυχαιο το παραδειγμα) και να το στείλουν αυτοί αντιπροσωπεια; .... Η ακόμα και αυτό πρέπει να το στείλω στο amazon ;

 

Sent from my Galaxy Nexus using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 1ο, ναι θα πρέπει να το στείλεις κ μόλις το παραλάβουν κ το ελέγξουν σου στέλνουν αντικατάσταση ή τα λεφτά σου πίσω.

Για το 2ο, νομίζω πως πρέπει να το στείλεις πίσω στην amazon (αλλά χωρίς να είμαι 100% σίγουρος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...