Προς το περιεχόμενο

Πεζοπορία - Ορειβασία


Chrisxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Suunto πολλά λεφτά, δε διαθέτω τόσα. 

Μου αρέσει το Garmin Instinct αλλά δε θέλω garmin για τους λόγους που προανέφερα. 

Μάλλον για Coros με βλέπω, αλλά δεν έχω καταλήξει σε ποιο μοντέλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 07/12/2023 at 11:41, MISKIN said:

Suunto πολλά λεφτά, δε διαθέτω τόσα. 

Μου αρέσει το Garmin Instinct αλλά δε θέλω garmin για τους λόγους που προανέφερα. 

Μάλλον για Coros με βλέπω, αλλά δεν έχω καταλήξει σε ποιο μοντέλο. 

βγαινω παλι Off topic αλλα σε αγγελιες τοσο εδω οσο και σε Facebook σε γκρουπακια εχω βρει καλες ευκαιριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, MISKIN said:

Τα κοιτάω, μόνο Garmin αγοράζει ο Έλληνας.... 😅

δεν μπορω να πω δυστυχως κατι παραπάνω. σε smartwatch ειχα Huawei και πιο παλια ειχα παιξει με 2 suunto(Οχι smartwatch). (καταδυτικο,ορειβατικο) και τα δυο πολυ ωραια.

σε handheld εχω garmin και μάλιστα 2 για θεματα backup και δεν εχω παράπονο. Και δεν ξερω αν υπάρχει και αλλη εταιρεια εναλλακτικη. και ευτυχως οι δυστυχως πολλα ατομα παραπανω ξερουν την Garmin παρα την suunto ή την coros κτλ.οποτε ειναι λογικο να πηγαινουν να παιρνουν garmin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά. Φτηνές γκέτες αδιάβροχες έστω και μεταχειρισμένες που μπορώ να βρω; Δεν σκοπεύω να τις κάνω πεζοπορία στο χιόνι συχνά και κρίμα να δώσω πολλά λεφτά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, 731001 said:

Καλησπέρα παιδιά. Φτηνές γκέτες αδιάβροχες έστω και μεταχειρισμένες που μπορώ να βρω; Δεν σκοπεύω να τις κάνω πεζοπορία στο χιόνι συχνά και κρίμα να δώσω πολλά λεφτά 

οπως ειπε και ο απο πανω οι γκετες της polo ειναι value for money. τις ειχα παρει για το χειμερινο σχολειο και τις φορεσα και στο kilimanjaro οπου τις χαρισα εκει. βρισκεις μεχρι και ανταλλακτικα αν χαλασει κατι. μετα πηρα goretex

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή χρονιά σε όλους/ες!

Ήθελα να ρωτήσω για Πεντέλη, αν υπάρχει πρόταση για μέτριας δυσκολίας μονοπάτι, έως 4-5 ώρες σύνολο. Καλό θα ήταν να είναι σηματοδοτημένο, εκτός αν υπάρχει κανένα δωρεάν λινκ με χάρτη. 

Kοιτάζουμε το Γαλάζιο Μονοπάτι που δείχνει εύκολο, όμως δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τη σήμανση. Το έχει και το topoguide, φυσικά με πληρωμή (δείτε εδώ). 

Χάρτης: 

Spoiler

galazio-monopati.png.e53d50c27dbef1c8336e018d2cdb7c34.png

Έχουμε εξαντλήσει τις διαδρομές στον Υμηττό, κάναμε και τη διάσχιση και πάμε γι' άλλα σιγά σιγά (Πάρνηθα ερχόμαστε). Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Rebirth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Rebirth said:

Καλή χρονιά σε όλους/ες!

Ήθελα να ρωτήσω για Πεντέλη, αν υπάρχει πρόταση για μέτριας δυσκολίας μονοπάτι, έως 4-5 ώρες σύνολο. Καλό θα ήταν να είναι σηματοδοτημένο, εκτός αν υπάρχει κανένα δωρεάν λινκ με χάρτη. 

Kοιτάζουμε το Γαλάζιο Μονοπάτι που δείχνει εύκολο, όμως δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τη σήμανση. Το έχει και το topoguide, φυσικά με πληρωμή (δείτε εδώ). 

Χάρτης: 

  Reveal hidden contents

galazio-monopati.png.e53d50c27dbef1c8336e018d2cdb7c34.png

Έχουμε εξαντλήσει τις διαδρομές στον Υμηττό, κάναμε και τη διάσχιση και πάμε γι' άλλα σιγά σιγά (Πάρνηθα ερχόμαστε). Ευχαριστώ!

περιπου κανα 3 ωρο αν θυμαμαι καλα πανω κατω ειναι απο νεα πεντελη, σπηλια νταβελη μεχρι radar

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Rebirth είπε

Καλή χρονιά σε όλους/ες!

Ήθελα να ρωτήσω για Πεντέλη, αν υπάρχει πρόταση για μέτριας δυσκολίας μονοπάτι, έως 4-5 ώρες σύνολο. Καλό θα ήταν να είναι σηματοδοτημένο, εκτός αν υπάρχει κανένα δωρεάν λινκ με χάρτη. 

Kοιτάζουμε το Γαλάζιο Μονοπάτι που δείχνει εύκολο, όμως δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τη σήμανση. Το έχει και το topoguide, φυσικά με πληρωμή (δείτε εδώ). 

Χάρτης: 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

galazio-monopati.png.e53d50c27dbef1c8336e018d2cdb7c34.png

Έχουμε εξαντλήσει τις διαδρομές στον Υμηττό, κάναμε και τη διάσχιση και πάμε γι' άλλα σιγά σιγά (Πάρνηθα ερχόμαστε). Ευχαριστώ!

 

Μπορείτε να κάνετε και τη διαδρομή από το Μπάφι Σκίπιζα προς το Πυροφυλάκιο  και να την κάνετε <κυκλικά> αν πάτε προς Μόλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Rebirth said:

Ευχαριστώ @nickarmy

επισης το  wikiloc εχει μεσα μονοπατια για απειρα βουνα και εχει ολο το Gpx αρχειο.οποτε εγω προσωπικα το φορτωνω σε Garmin gps και καπως ετσι κανω solo βουνα στο εξωτερικο. οποτε αν παω να χαθω εχω το gps για να ξαναμπω στο μονοπατι. ταυτοχρονα με το Gps καταγραφω και την δικη μου διαδρομη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, poulinos είπε

επισης το  wikiloc εχει μεσα μονοπατια για απειρα βουνα και εχει ολο το Gpx αρχειο.οποτε εγω προσωπικα το φορτωνω σε Garmin gps και καπως ετσι κανω solo βουνα στο εξωτερικο. οποτε αν παω να χαθω εχω το gps για να ξαναμπω στο μονοπατι. ταυτοχρονα με το Gps καταγραφω και την δικη μου διαδρομη.

Eνα etrex είχες ε; Δεν έχω εγώ. Ίσως πρέπει να πάρουμε ένα... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Rebirth said:

Eνα etrex είχες ε; Δεν έχω εγώ. Ίσως πρέπει να πάρουμε ένα... :(

δυο πλεον. ενα Etrex 10 και ενα etrex 30. χρησιμοποιω πλεον το 30 και το 10 το εχω σαν backup. επειδη παω μονος πολλες φορες + οτι πολλα βουνα ειναι στο εξωτερικο, το 2ο gps ειναι ενα backup. αλλωστε εχουν πολυ καλη αυτονομια και το βαρος τους δεν ειναι τιποτα σοβαρο.

αξιζει η αγορα του και συνηθως μπορεις να βρεις και απο τις αγγελιες καποιο σε facebook marketplace ¨η σε ορειβατικα group .

Καποιος αλλος μπορει να το κανει ενδεχομενως απο το ρολοι του ή το κινητο του αλλα προτιμω τα features που εχει το etrex.

εδω πχ μια φωτογραφια απο την start screen που μπορεις να αλλαξεις τα πεδια και να βαλεις να σου δειχνει οτι θες.

ειναι 10 πεδια που τα κανεις custom εσυ οπως θες.

20221213_125810.webp

Και επισης ειναι πολυ σκληροπυρινικα.και νερο αντεχουν αλλα και σε τουμπες οπως βλεπεις την οθονη εχει φαει αρκετες και δεν εχει παθει τιποτα. το συγκεκριμενο παιρνει 2 μπαταριες ΑΑ Ειτε αλκαλικες ειτε επαναφορτιζομενες. tip. Το τι μπαταρια εχεις βαλει μεσα καλο θα ειναι να το διαλεξεις απο το Interface διοτι ο καθε τυπος μπαταριας βγαζει και αλλη ταση.

τις διαδρομες τις κατεβαζω απο το wikiloc οπως σου ανεφερα.περα απο την καταγραφη που κανω Live εκεινη την στιγμη.

και εδω το etrex 30

 

20230925_123142.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά είμαι λίγο εκτός θέματος αλλά επειδή αναφέρονται εδώ είπα να ρωτήσω. Ψάχνω για παπούτσι πόλης για βροχερό καιρό και περπάτημα. Και μια φορά το τρίμηνο βατά μονοπάτια. Το τελευταίο καιρό στο μαίναλο και τις διαδρομές που έχει. Ψάχντοντας το θέμα είδα ότι προτίνονται τα salomon x braze (απλά σκέφτομαι για τη goretex έκδοση λόγο αδιαβροχοπόιησης). Η απορία μου είναι αν αυτά τα παπούτσια σε πεζοδρόμιο και άσφαλτου βρεγμένο γλιστράνε μιας και όλα τα ορειβατικά είναι για πιο τραχιές δοαδρομές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...