Προς το περιεχόμενο

Πεζοπορία - Ορειβασία


Chrisxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 minutes ago, Thechosennone said:

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα κάποια πρόταση για παπουτσια πεζοπορίας που θα χρησιμοποιηθούν το φθινόπωρο στον γύρο της Ισλανδίας. Οι πορείες θα είναι μικρές 2-5 χιλιομετρα σε υγρό περιβάλλον με έντονους κατα τόπους ανέμους. Τα παπούτσια θα φοριούνται καθόλη την ημέρα καθώς μετακίνηση και διαμονή θα γίνει με campervan οπότε ένα σχετικά ελαφρύ και άνετο παπούτσι θα ήταν προτιμότερο. Να διευκρινήσω οτι δεν είμαι ορειβάτης ωστόσω συχνά ανεβαίνω σε υψώματα για λήψη φωτογραφιων. Τα τωρινά μου ορειβατικά είναι τα merrel moab που για την χρήση που τους κάνω είναι τίμια αλλά δεν νομίζω να τα καταφέρουν στην Ισλανδία ούτε με γκέτες.

εφοσον εχεις υγρο περιβαλλον τοτε καταρχην θα πηγαινα σε goretex μια που δεν θα ειναι καλοκαιρι εκει τωρα που θα πας.εφοσον θες κατι ελαφρυ οπως αναφερεις θα πηγαινα σε ημιμποτακι και οχι σε μποτακι θεωροντας οτι δεν θα τσαλαβουτας μεσα σε βαθυ νερο ωστε να μπει νερο απο το πανω μερος του παπουτσιου. σιγουρα σαν εξτρα protection μπορεις να βαλεις γκετες ειδικα αν δεν θες να φαει το παπουτσι απειρη λασπη. προσοχη τι γκετες θα παρεις για να καθονται στο συγκεκριμενο παπουτσι αφου δεν ειναι τελειως μποτακι. αν θες να πας σε normal τιμη πας σε salomon. αν θες να πας σε κατι πιο καλο πιο ακριβο πας σε la sportiva.

Παιζουν απειρες ορειβατικες εταιρειες μετα οπως salewa,asolo. το βασικο ειναι τι καθεται στο ποδι σου μετα.

για τα salomon επειδη καποιος μπορει να ξυνισει να αναφερω οτι εβγαλα χωρις προβλημα 

α.ολο το kilimanjaro και οκ ας το αφησουμε αυτο που δεν ειχε πολυ υγρο στοιχειο.

β.30 μερες στα πυρηνναια που εφαγα και βροχες και λασπες και κρυο και απο ολα.το παπουτσι εγραψε 420 km σε ανηφορες κατηφορες με το δικο μου βαρος 80 κιλα + 20 του σακιδιου.απειροελαχιστες φθορες.

εν τω μεταξυ θα γινω τωρα δρακουμελ -> σας μισω απαισια στρουμφακια. ισλανδια ειναι ενα απο τα μερη που θελω να παω για να κανω το Hvannadals- hnúkur

αν θες μπορεις να πας και σε μποτακι απλα να ξερεις οτι γενικοτερα σε οδηγηση ή σε απλες βολτες θα ειναι λιγο πιο αβολο.

και οχι ημιακαμπτα και παπουτσια για semi fast crampons Κτλ διοτι δεν θα τα χρησιμοποιησεις για την χρηση που προοριζονται εκτος αν θα φορας κραμπον ,και θα σου κουρασουν τα ποδια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, poulinos είπε

εφοσον εχεις υγρο περιβαλλον τοτε καταρχην θα πηγαινα σε goretex μια που δεν θα ειναι καλοκαιρι εκει τωρα που θα πας.εφοσον θες κατι ελαφρυ οπως αναφερεις θα πηγαινα σε ημιμποτακι και οχι σε μποτακι θεωροντας οτι δεν θα τσαλαβουτας μεσα σε βαθυ νερο ωστε να μπει νερο απο το πανω μερος του παπουτσιου. σιγουρα σαν εξτρα protection μπορεις να βαλεις γκετες ειδικα αν δεν θες να φαει το παπουτσι απειρη λασπη. προσοχη τι γκετες θα παρεις για να καθονται στο συγκεκριμενο παπουτσι αφου δεν ειναι τελειως μποτακι. αν θες να πας σε normal τιμη πας σε salomon. αν θες να πας σε κατι πιο καλο πιο ακριβο πας σε la sportiva.

Παιζουν απειρες ορειβατικες εταιρειες μετα οπως salewa,asolo. το βασικο ειναι τι καθεται στο ποδι σου μετα.

για τα salomon επειδη καποιος μπορει να ξυνισει να αναφερω οτι εβγαλα χωρις προβλημα 

α.ολο το kilimanjaro και οκ ας το αφησουμε αυτο που δεν ειχε πολυ υγρο στοιχειο.

β.30 μερες στα πυρηνναια που εφαγα και βροχες και λασπες και κρυο και απο ολα.το παπουτσι εγραψε 420 km σε ανηφορες κατηφορες με το δικο μου βαρος 80 κιλα + 20 του σακιδιου.απειροελαχιστες φθορες.

εν τω μεταξυ θα γινω τωρα δρακουμελ -> σας μισω απαισια στρουμφακια. ισλανδια ειναι ενα απο τα μερη που θελω να παω για να κανω το Hvannadals- hnúkur

αν θες μπορεις να πας και σε μποτακι απλα να ξερεις οτι γενικοτερα σε οδηγηση ή σε απλες βολτες θα ειναι λιγο πιο αβολο.

και οχι ημιακαμπτα και παπουτσια για semi fast crampons Κτλ διοτι δεν θα τα χρησιμοποιησεις για την χρηση που προοριζονται εκτος αν θα φορας κραμπον ,και θα σου κουρασουν τα ποδια

Σ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!  Θα το συνδυασω με καλτσες merino πιστευω να μην κρυώσω. Γνωρίζεις κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που έχει ποικιλία για να δοκιμάσω;

Πιστευεις ότι π.χ κάτι τέτοιο θα έκανε;

https://www.skroutz.gr/s/37119986/Salomon-X-Ultra-4-Mid-GTX-413834-Andrika-Oreivatika-Mpotakia-Adiavrocha-me-Memvrani-Gore-Tex-Black-Magnet-Pearl-Blue.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Thechosennone said:

Σ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!  Θα το συνδυασω με καλτσες merino πιστευω να μην κρυώσω. Γνωρίζεις κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που έχει ποικιλία για να δοκιμάσω;

Πιστευεις ότι π.χ κάτι τέτοιο θα έκανε;

https://www.skroutz.gr/s/37119986/Salomon-X-Ultra-4-Mid-GTX-413834-Andrika-Oreivatika-Mpotakia-Adiavrocha-me-Memvrani-Gore-Tex-Black-Magnet-Pearl-Blue.html

σωστα κατι τετοιο εχω και εγω απλα ηταν μποτακι γιατι λιγο πιο δυσκολες συνθηκες λογω των πολλων ωρων πεζοποριας, terrain και βαρους.

η polo αν εισαι απο αθηνα -> εισαι αθηνα τωρα που το ξαναδιαβασα. φερνει αρκετα salomon και συνηθως παιζουν και προσφορες.και ειναι ενα παπουτσι που μπορειςνα το φορεσεις και στην πολη. επισης αν πας polo παιζουν και οι καλτσες Horizon που εχει διαφορες κατηγοριες.απο απλες trekking καλτσες μεχρι πιο expedition και πιο χοντρες.αν δεν εχει κανα τρελο κρυο δηλαδη να πηγαινει μειον δεν θα πηγαινα σε πολυ χοντρες καλτσες. θα πηγαινα σε ενα φυσιολογικο trekking ζευγαρι. δεν θες να γινει και το ποδι μουσκεμα μεσα.δηλαδη τις expedition θα τις φορεσω σε θερμοκρασιες -10 -15 και παει λεγοντας και συνηθως μεγαλα υψομετρα. επισης η polo στο νεο κοσμο εχει και stock απο salewa οπως μου εχουν πει.δεν το εχω προσεξει παροτι εχω παει για να παρω διαφορα πραγματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ξέρει κανείς τι παίζει με τα μονοπάτια στην Πάρνηθα αυτή την εποχή? 

Πχ, από τηλεφερίκ προς καζίνο και μετά προς Μπάφι/Φλαμπούρι είναι ανοιχτά στο κοινό αυτή την εποχή? Δεν ξέρω αν πήγαν οι φωτιές προς τα κει.

Επίσης και από την άλλη μεριά της Πάρνηθας από Μονή Κλειστών/'Αγιο Κυπριανό προς Άρμα/σπήλαιο Πανός τι παίζει? Υποθέτω εκεί πρέπει να κάηκε αρκετό κομμάτι.

Αν ξέρει κανείς ας δώσει καμιά πληροφορία, έλεγα να πάω μια βολτίτσα αύριο να πάρω λίγο αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, tasoe said:

Καλημέρα, ξέρει κανείς τι παίζει με τα μονοπάτια στην Πάρνηθα αυτή την εποχή? 

Πχ, από τηλεφερίκ προς καζίνο και μετά προς Μπάφι/Φλαμπούρι είναι ανοιχτά στο κοινό αυτή την εποχή? Δεν ξέρω αν πήγαν οι φωτιές προς τα κει.

Επίσης και από την άλλη μεριά της Πάρνηθας από Μονή Κλειστών/'Αγιο Κυπριανό προς Άρμα/σπήλαιο Πανός τι παίζει? Υποθέτω εκεί πρέπει να κάηκε αρκετό κομμάτι.

Αν ξέρει κανείς ας δώσει καμιά πληροφορία, έλεγα να πάω μια βολτίτσα αύριο να πάρω λίγο αέρα.

οι φωτιες ηταν απο την πισω πλευρα οποτε θεωρητικα πρεπει να εισαι οκ για τελεφερικ κτλ.γενικως με το που πιασει ζεστη και λιγος αερας κοβουν την προσβαση. δεν εχω παει προς αρμα κτλ μετα τις φωτιες . εδω μεχρι λαι το ποικιλο εκλειναν:p

βεβαια τα ατομα που βαζουν ειναι πιο πολυ για να σταματανε οχηματα.αν καποιος ειναι με τα ποδια τοτε ευκολα μπορει να ξεγλυστρισει.εναλλακτικα μπορεις απο νεα πεντελη να πας radar ή σπηλια νταβελη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, Maurikycli said:

Λ

Όταν κλείνουν για αυτοκίνητα το δρόμο για Πάρνηθα στο ύψος του τελεφερίκ, είναι κλειστός και για τα ποδήλατα;

δεν ξερω γενικα και πεζος αν θα σε αφησουν. γενικως δεν θελουν να ανεβαινει κοσμος πανω για θεματα ειτε να βαλει καποιος φωτια είτε πιθανότατα να παγιδευτει και στην φωτια. και γενικως το καλοκαιρι ναι πολλες φορες βλεπεις κλειστο τον δρομο.νομιζω αν ειναι 4 και 5 επιπεδο την κλεινουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Maurikycli said:

Από 4 επίπεδο την κλείνουν

και τωρα ειμαστε 2

οποιος παει σπηλια νταβελη θα εχει και tip για μια τρυπα ,σπηλαιο που υπαρχει μεσα και κατεβαινεις καμια 10 μετρα κατω απο το εδαφος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε υπόστρωμα για σκηνή. Με ενδιαφέρει να είναι ελαφρύ, ποιοτικό και να μπορώ να κάνω άνετο ύπνο- όσο το δυνατόν γίνεται- σε χωμα.Θα προτιμούσα να είναι αυτοφούσκωτο. Ποιά η γνώμη σας για τα αυτοφούσκωτα?

 

Ευχαριστώωω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vmaria είπε

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε υπόστρωμα για σκηνή. Με ενδιαφέρει να είναι ελαφρύ, ποιοτικό και να μπορώ να κάνω άνετο ύπνο- όσο το δυνατόν γίνεται- σε χωμα.Θα προτιμούσα να είναι αυτοφούσκωτο. Ποιά η γνώμη σας για τα αυτοφούσκωτα?

 

Ευχαριστώωω

 

Άνεση και βουνό μόνο αν κοιμηθείς σέ καταφύγιο και γενικά μιλώντας, ότι αφορά στρώματα και υποστρώματα τό τί είναι άνετο είναι τελείως υποκειμενικό 

Αν θέλεις για πολύ περιστασιακή χρήση, για 1-2 βραδιά και σέ καλές συνθήκες, θα σού πρότεινα καλύτερα κάποιο αφρώδες στρώμα πού είναι ελαφρύ και φθηνό .

Αν έχεις χώρο στην σκηνή σου, υπάρχει και η λύση του στρώματος θαλάσσης, θά πρέπει νά τό φουσκώσεις έξω από την σκηνή με το στόμα σου αλλά κοιμηθείς σίγουρα άνετα 

Αν έχεις σκοπό νά ασχοληθείς με ορεινό κάμπινγκ και θά πάς σέ σημείο με αρκετή υγρασία και κρύο τοτες αξίζει να επενδύσεις σέ αυτοφουσκωτο 

Εγώ έχω αυτό

https://www.vango.co.uk/gb/sleeping/1200-trek-pro-5-standard.html

Τό έχω σχεδόν 4 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος τό είχα πάρει από κατάστημα στην Θεσσαλονίκη περίπου 80€

Αν έχει κάποιος γνωστός σού κάποιο υπόστρωμα ζητά το καί  δοκίμασε νά ξαπλώσεις στο πάτωμα του σπιτιού σού 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manapa είπε

Άνεση και βουνό μόνο αν κοιμηθείς σέ καταφύγιο και γενικά μιλώντας, ότι αφορά στρώματα και υποστρώματα τό τί είναι άνετο είναι τελείως υποκειμενικό 

Αν θέλεις για πολύ περιστασιακή χρήση, για 1-2 βραδιά και σέ καλές συνθήκες, θα σού πρότεινα καλύτερα κάποιο αφρώδες στρώμα πού είναι ελαφρύ και φθηνό .

Αν έχεις χώρο στην σκηνή σου, υπάρχει και η λύση του στρώματος θαλάσσης, θά πρέπει νά τό φουσκώσεις έξω από την σκηνή με το στόμα σου αλλά κοιμηθείς σίγουρα άνετα 

Αν έχεις σκοπό νά ασχοληθείς με ορεινό κάμπινγκ και θά πάς σέ σημείο με αρκετή υγρασία και κρύο τοτες αξίζει να επενδύσεις σέ αυτοφουσκωτο 

Εγώ έχω αυτό

https://www.vango.co.uk/gb/sleeping/1200-trek-pro-5-standard.html

Τό έχω σχεδόν 4 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος τό είχα πάρει από κατάστημα στην Θεσσαλονίκη περίπου 80€

Αν έχει κάποιος γνωστός σού κάποιο υπόστρωμα ζητά το καί  δοκίμασε νά ξαπλώσεις στο πάτωμα του σπιτιού σού 

 

Άνετο εννοώ να μη νιώθω το χώμα κ να μην είναι σαν πλάκα.

Από ποιο κατάστημα το πήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις στο google Vango trek 5 θα στο βγάλει, ένα κατάστημα είναι μόνο Θεσσαλονίκη, για νά μήν κάνουμε και διαφήμιση

Αλλά αυτό σχεδόν πλάκα είναι, 5εκατοστα ύψος έχει φουσκωμένο

Η διαφορά αυτοφουσκωτου με στρώμα αφρού είναι κυρίως στην μόνωση από το έδαφος και όχι στην άνεση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, manapa είπε

Αν βάλεις στο google Vango trek 5 θα στο βγάλει, ένα κατάστημα είναι μόνο Θεσσαλονίκη, για νά μήν κάνουμε και διαφήμιση

Αλλά αυτό σχεδόν πλάκα είναι, 5εκατοστα ύψος έχει φουσκωμένο

Η διαφορά αυτοφουσκωτου με στρώμα αφρού είναι κυρίως στην μόνωση από το έδαφος και όχι στην άνεση 

Οκ το βρηκα!!! Απλά μου φαίνεται λίγο βαρύ αν σκεφτείς ότι θα το χρησιμοποιώ σε αναβάσεις....

Ξέχασα να το αναφέρω αλλά με ενδιαφέρει κ η μόνωση εννοείται.

 

Πάντως σ ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σας, 

Τον τελευταίο χρόνο έχουμε χαρεί με την πεζοπορία με τη γυναίκα μου, και κάνουμε κάθε τόσο οι 2 μας ή με φίλους. Οι 2 τελευταίες που κάναμε ήταν φαράγγι κενταύρων και δρυοδάσος στη Φολόη και το μονοπάτι της Καστανιάς  στις Καρυές. Και στις 2 είχαμε πολύ μεγάλο πρόβλημα με τα πάρα πολλά μυγάκια / μικρά έντομα που έρχονται στο πρόσωπο, και μπαίνουν σε μάτια στόμα (μέσα  στο φαράγγι ήταν οκ, όταν βγήκαμε ήταν το θέμα). Το γράφω πιο πολύ γιατί δεν είχε τύχει να διαβάσω κάτι για αυτό. Είναι θέμα θερμοκρασίας ; Και στις 2 περιπτώσεις είχε αρκετή ζέστη. Μήπως σχετίζεται με τις βελανιδιές που είχε και στα 2 μέρη ;

Χθες παράγγειλα κουνουπιέρες κεφαλής από skroutz 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...