Προς το περιεχόμενο

Πεζοπορία - Ορειβασία


Chrisxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 minutes ago, sotiris123 said:

Λογικά είμαι λίγο εκτός θέματος αλλά επειδή αναφέρονται εδώ είπα να ρωτήσω. Ψάχνω για παπούτσι πόλης για βροχερό καιρό και περπάτημα. Και μια φορά το τρίμηνο βατά μονοπάτια. Το τελευταίο καιρό στο μαίναλο και τις διαδρομές που έχει. Ψάχντοντας το θέμα είδα ότι προτίνονται τα salomon x braze (απλά σκέφτομαι για τη goretex έκδοση λόγο αδιαβροχοπόιησης). Η απορία μου είναι αν αυτά τα παπούτσια σε πεζοδρόμιο και άσφαλτου βρεγμένο γλιστράνε μιας και όλα τα ορειβατικά είναι για πιο τραχιές δοαδρομές. 

προσωπικα ολο το χρονο φοραω ορειβατικα. δεν εχω παρατηρησει να γλυστραω πιο πολυ.σιγουρα τα ελληνικα πεζοδρομια ειναι 10 φορες πιο χαλια αφου στο εξωτερικο και ειδικα σε χωρες που εχουν χιονι τα πεζοδρομια ειναι 10 φορες καλυτερα. γενικως τα salomon ειναι μια ωραια εταιρεια και value for money. εννοειται προτιμας καποιο με goretex αφου θες να ειναι αδιαβροχα. αν θες να πας μετα σε κατι πιο καλο ακριβο βλεπεις Scarpa,salewa, la sportiva.

Η ασφαλος γλυστραει πολυ λιγοτερο απο τα πεζοδρομια μας. εκτος αν εχει πιασει τρελη γλιτσα σε ψιλοβροχια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε ευχαριστώ πολύ. σε καλοκαιρινούς μήνες χρησιμοποιώ αθλητικά new balance και asics που ούτως η άλλως γλιστράνε με λίγο νερό. Οπότε φαντάζομαι θα είναι καλύτερα με τα ορειβατικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, sotiris123 said:

Σε ευχαριστώ πολύ. σε καλοκαιρινούς μήνες χρησιμοποιώ αθλητικά new balance και asics που ούτως η άλλως γλιστράνε με λίγο νερό. Οπότε φαντάζομαι θα είναι καλύτερα με τα ορειβατικά.

γενικως το ορειβατικο εχει φτιαχτει για να εχει grip οσο grip μπορεις να εχεις στα αθανατα ελληνικα πεζοδρομια που θυμιζουν παγοδρομιο χωρις παγο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπάρχει κάποιος σύλλογος - ομάδα 'ωστε σαν αρχάριος να ξεκινήσω? Δε θέλω να πάω για αρχή κάπου μόνος μου. μιλάω για Θεσσαλονίκη.

Επεξ/σία από milos_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, milos_ said:

υπάρχει κάποιος σύλλογος - ομάδα 'ωστε σαν αρχάριος να ξεκινήσω? Δε θέλω να πάω για αρχή κάπου μόνος μου. μιλάω για Θεσσαλονίκη.

https://www.eosthessalonikis.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/12/2023 στις 6:54 ΜΜ, poulinos είπε

δεν μπορω να πω δυστυχως κατι παραπάνω. σε smartwatch ειχα Huawei και πιο παλια ειχα παιξει με 2 suunto(Οχι smartwatch). (καταδυτικο,ορειβατικο) και τα δυο πολυ ωραια.

σε handheld εχω garmin και μάλιστα 2 για θεματα backup και δεν εχω παράπονο. Και δεν ξερω αν υπάρχει και αλλη εταιρεια εναλλακτικη. και ευτυχως οι δυστυχως πολλα ατομα παραπανω ξερουν την Garmin παρα την suunto ή την coros κτλ.οποτε ειναι λογικο να πηγαινουν να παιρνουν garmin.

Το Handheld πόσο μεγάλη διαφορά έχει από ένα κινητό με χάρτες topoguide; γιατί να μη πάρει κάποιος ένα κινητό με τα λεφτά ενός etrex32, πχ; 

Κοιτάω και τα Garmin etrex, μιας και δε το χρειάζομαι πια για άθληση, οπότε ίσως είναι υπερβολή να δώσω 400+€ επειδή αυτό που χω δε διαβάζει καλά το υψόμετρο. 

Είναι τόσο καλύτερο από κινητό; η οθόνη 2.2" είναι ευανάγνωστη; είναι δύσκολο στο βουνό να βγάζεις γυαλιά πρεσβυωπίας.... 

Επεξ/σία από MISKIN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2024 στις 7:39 ΠΜ, milos_ είπε

υπάρχει κάποιος σύλλογος - ομάδα 'ωστε σαν αρχάριος να ξεκινήσω? Δε θέλω να πάω για αρχή κάπου μόνος μου. μιλάω για Θεσσαλονίκη.

Υπάρχει ο εος Θεσσαλονίκης και ο σεο Θεσσαλονίκης
Πολύ καλοι σύλλογοι και δυο και αμφότεροι έχουν σχολές ορειβασίας και αναρρίχησης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/02/2024 at 20:41, MISKIN said:

Το Handheld πόσο μεγάλη διαφορά έχει από ένα κινητό με χάρτες topoguide; γιατί να μη πάρει κάποιος ένα κινητό με τα λεφτά ενός etrex32, πχ; 

Κοιτάω και τα Garmin etrex, μιας και δε το χρειάζομαι πια για άθληση, οπότε ίσως είναι υπερβολή να δώσω 400+€ επειδή αυτό που χω δε διαβάζει καλά το υψόμετρο. 

Είναι τόσο καλύτερο από κινητό; η οθόνη 2.2" είναι ευανάγνωστη; είναι δύσκολο στο βουνό να βγάζεις γυαλιά πρεσβυωπίας.... 

Οι λογοι που πηρα etrex. το 10 το πηρα κανα 130 καινουριο ενω το 30 στα 100 ευρω μεταχειρισμενο.

α.πολυ καλη διαρκεια μπαταριας.θεωρητικα δινει 24 ωρες.

β.το software. μπορω να περασω την διαδρομη μπορω να δω τα στατιστικα που θελω μπορω να κλειδωσω και με gps και με glonass, μπορω να εχω την διαδρομη που εκανα εγω και να την ακολουθησω αμα νιωθω οτι χαθηκα.δεν παθαινει τιποτα αφου ειναι αδιαβροχο και γενικως Heavy duty. εχω σκασει με το gps κατω σε πετρες και περα απο γρατζουνια δεν επαθε κατι αλλο. δεν εχω θεμα να διαβασω την οθονη αλλα προς ωρας παροτι 43 σχεδον διαβαζω μια χαρα. εχει και πιο καλα μοντελα αλλα εμενα αυτα με καλυψαν.δεν εχω δοκιμασει κινητο με topo χαρτες .συν οτι το etrex το βαζω με το καραμπινερ πανω μου και το κοιταω ανα πασα στιγμη .ουτε θηκη ουτε τιποτα. ουτε χρειαζεται βεβαια να πληρωσω κατι παραπανω για προγραμμα κτλ. δεν μπορω να πω αποψη για το κινητο αλλα ετσι βολευτηκα και ετσι συνεχιζω.ειχα το 10 πηρα και το 30 σαν backup αφου το βρηκα καλη τιμη.θα μπορουσα να εχω backup το κινητο αλλα .....

ο λογος που πηρα και backup ειναι οτι σε πολλα βουνα παω solo.

ps. γενικα δεν εχω θεμα να διαβασω την οθονη ακομα και κατω απο τον ηλιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα είμαι νέος στην ομάδα θα ηθελα την γνώμη σας θέλω να αγοράσω μποτάκια-αρβύλα να είναι όσο το δυνατό ελαφρύτερα για πετρωτο έδαφος σε ορεινά μονοπάτια 

ειμαι ανάμεσα σε 

Lowa Στρατιωτικά Άρβυλα Z-8N GTX 

Salomon Quest 4 GTX 

έχετε να μου προτείνεται κάτι καλύτερο ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, AlexandrosCanino είπε

Καλημέρα είμαι νέος στην ομάδα θα ηθελα την γνώμη σας θέλω να αγοράσω μποτάκια-αρβύλα να είναι όσο το δυνατό ελαφρύτερα για πετρωτο έδαφος σε ορεινά μονοπάτια 

ειμαι ανάμεσα σε 

Lowa Στρατιωτικά Άρβυλα Z-8N GTX 

Salomon Quest 4 GTX 

έχετε να μου προτείνεται κάτι καλύτερο ;

 

Καθαρά για πεζοπορία τό Salomon είναι από τα καλύτερα τής κατηγορίας τού, πολύ ελαφρύ, άνετο και με πρόσφυση σέ διάφορα τερέν αλλά θέλει προσοχή από πού θα αγοράσεις γιατί παίζει αρκετή μαϊμού 

Τό αρβύλο είναι λύση αν μένεις σέ ορεινό μέρος και θέλεις ένα παπούτσι και για την καθημερινότητα σού

Για πετρώδες έδαφος όμως και κυρίως χειμώνα δεν κάνει κανένα από τά δύο, χρειάζεται μποτάκι με ημιακαμπτη σόλα για να βάζεις και κραμπον αν χρειαστεί κάπου

Για τέτοια χρήση δες σέ Scarpa,Asolo καί Salewa 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα
Αναζητώ για πεζοπορία το δυνατόν πιο ελαφρύ  και κυρίως πιο "απαλό" και ξεκούραστο πάτημα (τύπου running παπούτσι αν είναι δυνατόν) για ταξίδι που θα έχει 3-4 ώρες καθημερινή πεζοπορία . Ιδανικά μποτάκι και αδιάβροχο και μέχρι 150... 

Eχω δει (όχι από κοντά) τα  https://performance-store.gr/product/altra-running-olympus-mid-goretex/ 

ή σε όχι μποτάκι https://www.cosmossport.gr/el/462666-nike-react-pegasus-trail-4-gtx.html#/468789-χρωμα-black_vivid_sulfur_lt_photo_blue

 

και σε μη αδιάβροχο αυτό: https://www.cosmossport.gr/el/433470-adidas-terrex-free-hiker-2-and-wndr.html#/438895-χρωμα-cblack_msilve_puloli/57560-μεγεθοσ-44

 

Όποια άλλη πρόταση δεκτή !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, AlexandrosCanino said:

Καλημέρα είμαι νέος στην ομάδα θα ηθελα την γνώμη σας θέλω να αγοράσω μποτάκια-αρβύλα να είναι όσο το δυνατό ελαφρύτερα για πετρωτο έδαφος σε ορεινά μονοπάτια 

ειμαι ανάμεσα σε 

Lowa Στρατιωτικά Άρβυλα Z-8N GTX 

Salomon Quest 4 GTX 

έχετε να μου προτείνεται κάτι καλύτερο ;

 

ασε τα στρατιωτικα αρβυλα και παρε ενα salomon οπως εγραψες. με τα salomon ταμποτακια (goretex) εβγαλα πεζοπορια 30 ημερων σε κακοτραχηλο εδαφος με περιπου 20 κιλα βαρος και συνολικη διαδρομη 420 km. Οι φθορες ελαχιστες και ουτε με χτυπησε ουτε με κουρασε ουτε τιποτα.

1 hour ago, manapa said:

Καθαρά για πεζοπορία τό Salomon είναι από τα καλύτερα τής κατηγορίας τού, πολύ ελαφρύ, άνετο και με πρόσφυση σέ διάφορα τερέν αλλά θέλει προσοχή από πού θα αγοράσεις γιατί παίζει αρκετή μαϊμού 

Τό αρβύλο είναι λύση αν μένεις σέ ορεινό μέρος και θέλεις ένα παπούτσι και για την καθημερινότητα σού

Για πετρώδες έδαφος όμως και κυρίως χειμώνα δεν κάνει κανένα από τά δύο, χρειάζεται μποτάκι με ημιακαμπτη σόλα για να βάζεις και κραμπον αν χρειαστεί κάπου

Για τέτοια χρήση δες σέ Scarpa,Asolo καί Salewa 

αν δεν εχει καλο χιονι μην βαλει ημιακαμπτο γιατι θα τον κουρασει. ακομα και σε πετρωδες κουραζει αρκετα λογω της στιβαροτητας του. εχω τα scarpa ribelle lite hd και σε πετρωδες εδαφος με κουρασε.πιο μετα ειχε χιονι που εβαλα crampons και εκει ηταν super.

51 minutes ago, Kid2023 said:

Καλημέρα
Αναζητώ για πεζοπορία το δυνατόν πιο ελαφρύ  και κυρίως πιο "απαλό" και ξεκούραστο πάτημα (τύπου running παπούτσι αν είναι δυνατόν) για ταξίδι που θα έχει 3-4 ώρες καθημερινή πεζοπορία . Ιδανικά μποτάκι και αδιάβροχο και μέχρι 150... 

Eχω δει (όχι από κοντά) τα  https://performance-store.gr/product/altra-running-olympus-mid-goretex/ 

ή σε όχι μποτάκι https://www.cosmossport.gr/el/462666-nike-react-pegasus-trail-4-gtx.html#/468789-χρωμα-black_vivid_sulfur_lt_photo_blue

 

και σε μη αδιάβροχο αυτό: https://www.cosmossport.gr/el/433470-adidas-terrex-free-hiker-2-and-wndr.html#/438895-χρωμα-cblack_msilve_puloli/57560-μεγεθοσ-44

 

Όποια άλλη πρόταση δεκτή !

εδω λιγο μπερδευονται τα πραγματα. αν θες κατι ξεκουραστο ανετο τοτε θα πηγαινα σε ενα απλο ωραιο salomon με goretex αν το θες αδιαβροχο, και μη goretex αν δεν το θες αδιαβροχο. εχω παρει και Trail running goretex και hiking goretex απο salomοn και δεν ειναι τοσο μεγαλες οι διαφορες. δεν θα πηγαινα σε μποτακι γιατι απο οτι καταλαβα δεν το θες ακριβως για βουνο.το μποτακι γινεται λιγο πιο δυσχρηστο λιγο πιο βαρυ κτλ. οποτε ή χαμηλο ή ημιμποτακι.

αν τωρα θες κατι σε αθλητικο υπαρχουν μεχρι και Hoka με goretex. η διαφορα ειναι οτι το hoka για παραδειγμα θα ειναι πιο ελαφρυ κτλ απο το αντιστοιχο ορειβατικο αλλα δεν ειναι για να το τσακισεις στην χρηση ή να το τριβεις σε βραχια κτλ.εκει θα σκιστει για πλακα και εκει ειναι που το ορειβατικο θα αντεξει την οποια κακοποιηση του κανεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2024 στις 12:38 ΜΜ, poulinos είπε

ασε τα στρατιωτικα αρβυλα και παρε ενα salomon οπως εγραψες. με τα salomon ταμποτακια (goretex) εβγαλα πεζοπορια 30 ημερων σε κακοτραχηλο εδαφος με περιπου 20 κιλα βαρος και συνολικη διαδρομη 420 km. Οι φθορες ελαχιστες και ουτε με χτυπησε ουτε με κουρασε ουτε τιποτα.

αν δεν εχει καλο χιονι μην βαλει ημιακαμπτο γιατι θα τον κουρασει. ακομα και σε πετρωδες κουραζει αρκετα λογω της στιβαροτητας του. εχω τα scarpa ribelle lite hd και σε πετρωδες εδαφος με κουρασε.πιο μετα ειχε χιονι που εβαλα crampons και εκει ηταν super.

εδω λιγο μπερδευονται τα πραγματα. αν θες κατι ξεκουραστο ανετο τοτε θα πηγαινα σε ενα απλο ωραιο salomon με goretex αν το θες αδιαβροχο, και μη goretex αν δεν το θες αδιαβροχο. εχω παρει και Trail running goretex και hiking goretex απο salomοn και δεν ειναι τοσο μεγαλες οι διαφορες. δεν θα πηγαινα σε μποτακι γιατι απο οτι καταλαβα δεν το θες ακριβως για βουνο.το μποτακι γινεται λιγο πιο δυσχρηστο λιγο πιο βαρυ κτλ. οποτε ή χαμηλο ή ημιμποτακι.

αν τωρα θες κατι σε αθλητικο υπαρχουν μεχρι και Hoka με goretex. η διαφορα ειναι οτι το hoka για παραδειγμα θα ειναι πιο ελαφρυ κτλ απο το αντιστοιχο ορειβατικο αλλα δεν ειναι για να το τσακισεις στην χρηση ή να το τριβεις σε βραχια κτλ.εκει θα σκιστει για πλακα και εκει ειναι που το ορειβατικο θα αντεξει την οποια κακοποιηση του κανεις.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 
Ναι πρόκειται για πεζοπορία με 30% βουνό και 70% οχι ουσιαστικά κ γι αυτό κοιτούσα κάτι που θα μείνει μετά το ταξίδι και θα φορεθεί και για καθημερινή χρήση. Γι αυτό και τα λινκ-προτάσεις που ζήτησα παραπάνω τη γνώμη σας. 
Σε Salomon έχω τα Salomon X Ultra Mid 3 Gore-Tex M αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι έχουν καλό πάτο για τόση πεζοπορία. Τι λες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/02/2024 at 08:27, Kid2023 said:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 
Ναι πρόκειται για πεζοπορία με 30% βουνό και 70% οχι ουσιαστικά κ γι αυτό κοιτούσα κάτι που θα μείνει μετά το ταξίδι και θα φορεθεί και για καθημερινή χρήση. Γι αυτό και τα λινκ-προτάσεις που ζήτησα παραπάνω τη γνώμη σας. 
Σε Salomon έχω τα Salomon X Ultra Mid 3 Gore-Tex M αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι έχουν καλό πάτο για τόση πεζοπορία. Τι λες; 

μια χαρα ειναι για πεζοπορια απλα ειναι ημιμποτακι .πληρως ορειβατικο ημιμποτακι ειναι. στην περιπτωση σου ισως να πηγαινα σε κατι τετοιο

https://www.sportvision.gr/athlitika-papoutsia/70870-challenger-atr-7-gtx?gad_source=1&gclid=CjwKCAiA8sauBhB3EiwAruTRJre2vvC7rxA4Ks1LQ9q-eQ2KL976SvJNqu-Jjo1Vx_4sAPhpJuzarBoCskYQAvD_BwE.

αφου θα το χρησιμοποιησεις και 70 τοις 100 σε νορμαλ εδαφος

ειναι trail running και πιο ανετο απο οτι ενα ημιμποτακι καθαρα ορειβατικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...