Προς το περιεχόμενο

Πεζοπορία - Ορειβασία


Chrisxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 30/01/2023 at 13:22, Rebirth said:

Καλή εβδομάδα παιδιά. Αρχάριος εδώ, έχω κάνει λίγες διαδρομές σε Πάρνηθα, Υμηττό, λίγο Πάρνωνα πιο παλιά. 

Επειδή αρχίζω να το βλέπω λίγο πιο σοβαρά και επειδή ταλαιπωρήθηκα λίγο ακολουθώντας (μη σηματοδοτημένες) διαδρομές που βρήκα "ανεβασμένες" στο διαδίκτυο, ήθελα να δω αν υπάρχουν σχετικά προσιτές λύσεις για navigation. Να ξεκαθαρίσω ότι σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα κάτι που να πρέπει να κοιτάζω διαρκώς στη διαδρομή μη χαθεί το μονοπάτι, επομένως κάτι με ηχητική προειδοποίήση (πχ όταν βγαίνεις από το μονοπάτι) θα ήταν επιθυμητό. Έχετε δοκιμάσει Topoguide (την ελληνική εννοώ εφαρμογή), WikiLoc και Anavassi Mapp;

Θα εξυπηρετούσε κάτι τέτοιο; Εσείς τι μεθόδους χρησιμοποιείτε; 

χρησιμοποιω garmin etrex 10. ειναι το πιο απλο.δεν εχει ηχητικη ειδοποιηση αλλα πρεπει να κοιτας για να δεις που πηγαινεις.βεβαια δεν σημαινει οτι θα το κοιτας συνεχεια αφου πολλες φορες φαινεται το μονοπατι. αλλα ναι χωρις gps δεν θα πηγαινα διοτι μια φορα θα γινει στραβη και θα τρεχεις.

21 hours ago, Maurikycli said:

Εμείς χρησιμοποιούμε χάρτινο χάρτη!

Αν έχεις δυσκολίες με τον προσανατολισμό δεν είναι καλή ιδέα να πηγαίνεις μόνος σου σε άγνωστες διαδρομές.

Γράψου σε ένα σύλλογο να το πάρεις από την αρχή και εκεί θα καταλάβεις αν μπορείς να σταθείς μόνος σου σε φυσικό - εχθρικό περιβάλλον.

Αλλά και πάλι μόνος στο βουνό δεν είναι καλή ιδέα

ο χαρτινος χαρτης εχει τα καλα του αλλα εχει και τα ασχημα του.πχ το gps μπορω να το κοιταξω και σε full βροχη ή με αερα χωρις να χανω χρονο να προσπαθω να ανοιξω χαρτη. εχω βγαλει πολλα βουνα (εξωτερικο) με gps σαν υποβοηθηση και χωρις χαρτη. οχι οτι ενας χαρτης δεν μπορει να βοηθησει εξτρα απλα δεν ειναι και ο πιο ευχρηστος plus να μαθει καποιος να τον χρησιμοποιει με πυξιδα εκτος απο reference. ειμαι και στην φαση αγορας 2ου gps για backup του πρωτου γιατι συσκευη ειναι και μπορει να παθει οτιδηποτε.σιγουρα καποιος δεν πρεπει να κολλαει στο gps αλλα να σημειωνει και απο που περασε πχ απο μια καλυβα κτλ. να εχει παρατηρητικοτητα

21 hours ago, MISKIN said:

Το Wikiloc έχει ηχητική ειδοποίηση, αλλά το πρόβλημα με αυτή την εφαρμογή είναι ότι ακολουθείς μια πορεία που έχει ανεβάσει κάποιος (όπως εγώ πχ) που μπορεί να έχει χαθεί, να έχει πάει για κατούρημα, να είναι τρελός, κλπ, κλπ. Θα το συνιστούσα μόνο αν ήσουν αρκετά έμπειρος για να αναγνωρίζεις τις "κακοτοπιές"...

Το Anavassi map, δίνει πολύ καλό στίγμα στο χάρτη, με ακρίβεια (το wiki κάποιες φορές ρετάρει) μερικών μέτρων. Έχει σηματοδοτημένα μονοπάτια, αλλά δεν έχει ηχητική προειδοποίηση, οπότε είναι εύκολο να παρεκλίνεις.

Γενικώς όμως θα συμφωνήσω με τον προλαλίσαντα. Καλύτερα να πας με κάποιο σύλλογο (δε χρειάζεται να γραφτείς), γιατί έτσι θα αποκτήσεις εμπειρία με μια σχετική ασφάλεια. 

επειδη συνηθως μια διαδρομη εχει ανεβει απο πολλα ατομα μπορεις να τις δεις και να τις περασεις ακομα και σε google maps για να δεις αν ειναι "ιδιες" ή ποια η διαφορα της μιας με την αλλης. συν οτι υπαρχουν ατομα που εχουν ανεβασει απειρες διαδρομες.

17 hours ago, subdee said:

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει GPS συσκευή της Garmin (eTrex 33), το Garmin fenix 7 και την εφαρμογή Komoot στο κινητό σε πεζοπορίες/ορειβασίες.

Το fenix 7 έχει τους χάρτες της topoactive ενσωματωμένους και μπορείς να του φορτώσεις μια διαδρομή που είτε έχεις κατεβάσει (gpx) ή έχεις δημιουργήσει και σε ειδοποιεί αν παρεκκλίσεις από τη διαδρομή.

Αν δεν έχεις garmin συσκευή, το Komoot έχει και αυτό τη δυνατότητα να φορτώσεις διαδρομή και να σε πάει, αλλά δε θυμάμαι αν σε ειδοποιεί αν ξεφύγεις από την πορεία σου, νομίζω πως ναι.

με garmin etrex παιζω και εγω απλα το 10 και μια χαρα δουλεια και πολυ καλη αυτονομια.

19 hours ago, Rebirth said:

 

Ευχαριστώ :) Σε καμία περίπτωση δεν είναι από κάποιο σνομπισμό, αλλά έχω τόσο έντονη καθημερινότητα στη δουλειά, που θα ήθελα η επαφή με το βουνό να γίνεται με όσο το δυνατόν λιγότερους ανθρώπους. Θα δω μήπως το anavassi έχει trial. Το topoguide δεν το έχεις δοκιμάσει, σωστά; 

δεν θα επιβραβευσω το solo στο βουνο αλλα ουτε θα το κατακρινω μια που εχω κανει πολλα βουνα solo ακομα και το teide που ειναι 3715.και σε καταλαβαινω σε αυτο που λες οτι δεν θες κοσμο. ναι μεν αμα γινει κατι εισαι on your own απο την αλλη η αισθηση του solo ειναι μοναδικη. σιγουρα βοηθαει να διαλεγεις βουνο που το κανουν πολλα ατομα και ξερεις οτι θα πετυχεις ατομα στην διαδρομη.

17 hours ago, MISKIN said:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, και γω τώρα πια πηγαίνω στο βουνό πιο πολύ με 2-3 φίλους, αλλά πρώτα δοκίμασα το σύλλογο για να αποκτήσω εμπειρία, να βρω παρέες, να ανταλλάξω απόψεις για εξορμήσεις, εξοπλισμό κλπ.

Αν παρόλα αυτά θες να αποφύγεις το πολύ κόσμο, μια λύση είναι να κατεβάσεις την anavasi και να κάνεις διαδρομές με πολύ καλή σήμανση, όπου δε θα χρειάζεται να κοιτάς συνέχεια το κινητό. Για παράδειγμα αν θυμάμαι καλά, το μονοπάτι από Βαμβακού για καταφύγιο του Πάρνωνα μέχρι τη Μεγάλη Τούρλα έχει αρκετά καλή σήμανση. Δε θυμάμαι να άνοιξα το κινητό ή το έντυπο χάρτη καθόλου.

επισης να προσθεσω σε αυτο οτι ειναι πολυ ωραιο να κανει καποιος και το σχολειο του χειμερινου βουνου που δινει πολλες πληροφοριες.

17 hours ago, Rebirth said:

Ευχαριστώ ξανά. Θα δοκιμάσω τότε το Anavassi, να δούμε που θα μας βγάλει (διπλής). Θα το πάω safe! Και εδώ θα είμαστε να το συζητάμε. Να είσαι καλά 

Καλησπέρα! Δεν έχω Garmin (αν και κάπου πήρε το μάτι μου ένα second hand etrex, 25 νομίζω, σε σχετικά νορμάλ τιμή). Το Komoot το έχω ήδη κατεβάσει για να δω τι μπορεί να προσφέρει. Το θέμα είναι τι χάρτες του φορτώνω (user made ή... αγοραστούς που λέει ο λαός). 

πριν λιγο καιρο ειχε σηκωσει καποιος στο fb σε group για πωλησεις ορειβατικου εκοπλισμου ενα garmin e trex touch. ωραια gps γενικοτερα και αξιζουν τα λεφτα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@poulinosσε ευχαριστώ πολύ. Solo δεν πάω, πάω μια 1-2 άτομα ακόμα, δηλαδή σύνολο 3. Ναι, παίζει ακόμα το etrex 25 νομίζω στα 130 ή 140. Θα τσεκάρω μήπως βγαίνει άκρη με τα apps και αν όχι θα προχωρήσω σε κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, την επομενη κυριακη σχεδιαζω να παω πεζοπορια ορεινη κορινθια λιμνη δασιου. Θα χρειαστω παππουτσια-μποτακια οτιδηποτε. Εχετε να μου προτεινεται κατι εως 80€; Επισης και γαντια μεχρι 40€. Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, geomrk said:

Καλησπέρα, την επομενη κυριακη σχεδιαζω να παω πεζοπορια ορεινη κορινθια λιμνη δασιου. Θα χρειαστω παππουτσια-μποτακια οτιδηποτε. Εχετε να μου προτεινεται κατι εως 80€; Επισης και γαντια μεχρι 40€. Ευχαριστω πολυ

προτιμω salomon.value for money. τωρα αν θα πας σε αδιαβροχο ή σε χαμηλο,ημιμποτακι ή μποτακι το αποφασιζεις εσυ βαση συνθηκων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/02/2023 at 13:48, Rebirth said:

@poulinosσε ευχαριστώ πολύ. Solo δεν πάω, πάω μια 1-2 άτομα ακόμα, δηλαδή σύνολο 3. Ναι, παίζει ακόμα το etrex 25 νομίζω στα 130 ή 140. Θα τσεκάρω μήπως βγαίνει άκρη με τα apps και αν όχι θα προχωρήσω σε κάτι τέτοιο. 

για μενα τα αξιζει τα λεφτα του.και πολυ στιβαρη σαν κατασκευη.του εχω σκισει οτι εχει και ακομα δουλευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Εκ μέρους φίλου θέλω μια μικρή βοήθεια.

Αναζητά παπούτσι πεζοπορίας, το οποίο μπορεί να συνδυάζει άσφαλτο και μονοπάτι (βατό-μέτριο). Είναι εποχιακό, καθώς το θέλει μόνο για άνοιξη-καλοκαίρι. Χειμώνα θα πάρει άλλο ζευγάρι. Μπάτζετ χρημάτων έως 170 ευρώ. Μένει επαρχία.

Κάθε ιδέα και πρόταση, είναι πάντα καλοδεχούμενα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από Dr.MikeD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dr.MikeD said:

Καλησπέρα,

Εκ μέρους φίλου θέλω μια μικρή βοήθεια.

Αναζητά παπούτσι πεζοπορίας, το οποίο μπορεί να συνδυάζει άσφαλτο και μονοπάτι (βατό-μέτριο). Είναι εποχιακό, καθώς το θέλει μόνο για άνοιξη-καλοκαίρι. Χειμώνα θα πάρει άλλο ζευγάρι. Μπάτζετ χρημάτων έως 170 ευρώ. 

Κάθε ιδέα και πρόταση, είναι πάντα καλοδεχούμενα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ενα trekking παπουτσι πχ salomon κανει και για τα δυο. δεν χρειαζεται goretex αφου θα του ειναι ζεστο το καλοκαιρι και δεν χρειαζεται υποχρεωτικα μποτακι αφου οπως γραφεις θα ειναι βατο προς μετριο.μπορει να παει σε χαμηλο ή σε ημιμποτακι ωστε να του ειναι πιο ανετο πανω στο ποδι.ολες οι ορειβατικες εταιρειες βγαζουν. la sportiva, salomon ,north face. σε φτηνα ειναι τα salomon σε πιο ακριβα παει la sportiva κτλ.αν ειναι αθηνα μπορει να παει και στην Polo που εχει αρκετα καλη γκαμα για ελληνικο καταστημα και να δει διαφορα μοντελα. για χειμωνα θα χρειαστει goretex για να ειναι αδιαβροχο καταρχην

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

ενα trekking παπουτσι πχ salomon κανει και για τα δυο. δεν χρειαζεται goretex αφου θα του ειναι ζεστο το καλοκαιρι και δεν χρειαζεται υποχρεωτικα μποτακι αφου οπως γραφεις θα ειναι βατο προς μετριο.μπορει να παει σε χαμηλο ή σε ημιμποτακι ωστε να του ειναι πιο ανετο πανω στο ποδι.ολες οι ορειβατικες εταιρειες βγαζουν. la sportiva, salomon ,north face. σε φτηνα ειναι τα salomon σε πιο ακριβα παει la sportiva κτλ.αν ειναι αθηνα μπορει να παει και στην Polo που εχει αρκετα καλη γκαμα για ελληνικο καταστημα και να δει διαφορα μοντελα. για χειμωνα θα χρειαστει goretex για να ειναι αδιαβροχο καταρχην

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς μένει επαρχία, συνεπώς οι επιλογές είναι παρα πολύ περιορισμένες. Λογικά θα πάει για αγορά από internet.

Εχεις υπόψιν σου κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο/μοντέλα; Θα το εκτιμούσα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, Dr.MikeD said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς μένει επαρχία, συνεπώς οι επιλογές είναι παρα πολύ περιορισμένες. Λογικά θα πάει για αγορά από internet.

Εχεις υπόψιν σου κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο/μοντέλα; Θα το εκτιμούσα πολύ.

ελπιζω να εχει καποιο ορειβατικο καταστημα εκει κοντα του πχ dimitriadis action store κτλ.το λεω διοτι αμα δεν ξερει το νουμερο του θα ειναι τελειως guess και αν του βγει λαθος οπως εχει βγει σε πολλους μετα θα τρεχει.

σε salomon πχ

Salomon X Braze

Salomon X Ultra 3 

Salomon Hypulse

Salomon X Raise

 

σε la sportiva

https://www.lasportiva.com/en/tx-guide-man-black-27n999100

La Sportiva TX4

 

γενικοτερα ζηταει απλο παπουτσι αφου εχει και ευκολο terrain και δεν το θελει αδιαβροχο.οποτε μπρορει να διαλεξει οτι θελει αρκει να μην ειναι goretex διοτι θα τον προστατευσει μεν απο βροχη αλλα το καλοκαιρι θα τον ζεστανει αρκετα.ναι μεν αναπνεει το ποδι αλλα παλι ειναι ζεστο παπουτσι.

και η salewa βγαζει ωραια παπουτσια ορειβατικα ,και η scarpa. αλλα ναι γενικως ειμαι της αποψης δοκιμαζεις και παιρνεις και δεν πας στα τυφλα.τα salomon ειναι τα πιο value for money και συνηθως καθονται στα περισσοτερα ποδια χωρις προβλη,α

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

ελπιζω να εχει καποιο ορειβατικο καταστημα εκει κοντα του πχ dimitriadis action store κτλ.το λεω διοτι αμα δεν ξερει το νουμερο του θα ειναι τελειως guess και αν του βγει λαθος οπως εχει βγει σε πολλους μετα θα τρεχει.

σε salomon πχ

Salomon X Braze

Salomon X Ultra 3 

Salomon Hypulse

Salomon X Raise

 

σε la sportiva

https://www.lasportiva.com/en/tx-guide-man-black-27n999100

La Sportiva TX4

 

γενικοτερα ζηταει απλο παπουτσι αφου εχει και ευκολο terrain και δεν το θελει αδιαβροχο.οποτε μπρορει να διαλεξει οτι θελει αρκει να μην ειναι goretex διοτι θα τον προστατευσει μεν απο βροχη αλλα το καλοκαιρι θα τον ζεστανει αρκετα.ναι μεν αναπνεει το ποδι αλλα παλι ειναι ζεστο παπουτσι.

και η salewa βγαζει ωραια παπουτσια ορειβατικα ,και η scarpa. αλλα ναι γενικως ειμαι της αποψης δοκιμαζεις και παιρνεις και δεν πας στα τυφλα.τα salomon ειναι τα πιο value for money και συνηθως καθονται στα περισσοτερα ποδια χωρις προβλη,α

Σε ευχαριστώ και πάλι. Είδα τα Adidas Terrex Free Hiker 2, και μου έκαναν καλή εντύπωση (από youtube). Είναι μέσα στο budget των χρημάτων. Αν κάνει ότι υπόσχεται, τότε τον καλύπτει. Εντομεταξύ είναι και στο στύλ του. Μπορεί να φορεθεί για πιο καθημερινό. Μήπως έχεις κάποια άποψη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, Dr.MikeD said:

Σε ευχαριστώ και πάλι. Είδα τα Adidas Terrex Free Hiker 2, και μου έκαναν καλή εντύπωση (από youtube). Είναι μέσα στο budget των χρημάτων. Αν κάνει ότι υπόσχεται, τότε τον καλύπτει. Εντομεταξύ είναι και στο στύλ του. Μπορεί να φορεθεί για πιο καθημερινό. Μήπως έχεις κάποια άποψη; 

α.ειναι goretex.οποτε λιγο Hot για καλοκαιρι. προσωπικα δεν θα πηγαινα σε adidas για να παρω παπουτσι για το βουνο .θα πηγαινα για να παρω running shoes. αν τωρα το φιλου σου του αρεσει μπορει να το παρει αλλα ας δει μηπως δεν παιζει σε goretex. δεν ειναι οτι ειναι κακη επιλογη απλα θεωρω οτι υπαρχουν εταιρειες οπως οι πιο πανω που ανεφερα που ειναι πιο εξειδικευμενες.βεβαια για την χρηση που το θελει η αληθεια ειναι οτι και τα 2 μια χαρα θα του ειναι. και ναι το adidas ειναι πιο everyday shoe σε design αντιθετα με τα ορειβατικα.μετα πιο ουδετερα ερχονται τα salomon.απο εκει και περα la sportiva,scarpa κτλ ειναι πιο ορειβατικα να το πω το design τους. εχω τα adidas terrex  Που ειναι αδιαβροχα με primaloft

https://www.intersport.gr/el/andrika/papoutsia/oreivasia/adidas-andrika-papoutsia-oreivasias-terrex-ax3-beta-mid_617318/?=13&gclid=Cj0KCQjww4-hBhCtARIsAC9gR3ZuoiA79iEIwtTGT1HBdaX8RFmSIFGYBGM9ST5katEpxMYmaSpT0hoaAn-pEALw_wcB

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, poulinos είπε

α.ειναι goretex.οποτε λιγο Hot για καλοκαιρι. προσωπικα δεν θα πηγαινα σε adidas για να παρω παπουτσι για το βουνο .θα πηγαινα για να παρω running shoes. αν τωρα το φιλου σου του αρεσει μπορει να το παρει αλλα ας δει μηπως δεν παιζει σε goretex. δεν ειναι οτι ειναι κακη επιλογη απλα θεωρω οτι υπαρχουν εταιρειες οπως οι πιο πανω που ανεφερα που ειναι πιο εξειδικευμενες.βεβαια για την χρηση που το θελει η αληθεια ειναι οτι και τα 2 μια χαρα θα του ειναι. και ναι το adidas ειναι πιο everyday shoe σε design αντιθετα με τα ορειβατικα.μετα πιο ουδετερα ερχονται τα salomon.απο εκει και περα la sportiva,scarpa κτλ ειναι πιο ορειβατικα να το πω το design τους. εχω τα adidas terrex  Που ειναι αδιαβροχα με primaloft

https://www.intersport.gr/el/andrika/papoutsia/oreivasia/adidas-andrika-papoutsia-oreivasias-terrex-ax3-beta-mid_617318/?=13&gclid=Cj0KCQjww4-hBhCtARIsAC9gR3ZuoiA79iEIwtTGT1HBdaX8RFmSIFGYBGM9ST5katEpxMYmaSpT0hoaAn-pEALw_wcB

Σωστά αναφέρεσαι. Επειδή για τον φίλο είναι λίγο σχετική η έννοια "πεζοπορία σε μονοπάτια" (έχω την αίσθηση πως δεν θα είναι σκληροτράχηλο - αλλά πρέπει να τον εξακριβώσω - άντε ξανά να συζητάω), για τον λόγο αυτό πρότεινα το συγκεκριμένο. Επίσης πήρα έναν μπούσουλα (μεταξύ όλων των άλλων) απ το https://runrepeat.com/catalog/day-hiking-boots. Βέβαια το συγκεκριμένο forum το εμπιστεύομαι περισσότερο ως running, απλά ήθελα να διαβάσω τεχνικές λεπτομέρεις όπως επίσης και reviews. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τον έπεισα να δεί από κοντά παπούτσια και όλο τον βασικό εξοπλισμό για πεζοπορία, μιας και σταδιακά επιθυμεί να το ξεκινήσει. Υπάρχουν αντίστοιχα καταστήματα πεζοπορίας/ορειβασίας σε Τρίπολη και Καλαμάτα; Μιας και με μια πρώτη ματιά δείχνει να τον βολεύουν.

Κάθε άλλη πρόταση πάντα καλοδεχούμενη.

Στις 29/3/2023 στις 10:54 ΜΜ, poulinos είπε

α.ειναι goretex.οποτε λιγο Hot για καλοκαιρι. προσωπικα δεν θα πηγαινα σε adidas για να παρω παπουτσι για το βουνο .θα πηγαινα για να παρω running shoes. αν τωρα το φιλου σου του αρεσει μπορει να το παρει αλλα ας δει μηπως δεν παιζει σε goretex. δεν ειναι οτι ειναι κακη επιλογη απλα θεωρω οτι υπαρχουν εταιρειες οπως οι πιο πανω που ανεφερα που ειναι πιο εξειδικευμενες.βεβαια για την χρηση που το θελει η αληθεια ειναι οτι και τα 2 μια χαρα θα του ειναι. και ναι το adidas ειναι πιο everyday shoe σε design αντιθετα με τα ορειβατικα.μετα πιο ουδετερα ερχονται τα salomon.απο εκει και περα la sportiva,scarpa κτλ ειναι πιο ορειβατικα να το πω το design τους. εχω τα adidas terrex  Που ειναι αδιαβροχα με primaloft

https://www.intersport.gr/el/andrika/papoutsia/oreivasia/adidas-andrika-papoutsia-oreivasias-terrex-ax3-beta-mid_617318/?=13&gclid=Cj0KCQjww4-hBhCtARIsAC9gR3ZuoiA79iEIwtTGT1HBdaX8RFmSIFGYBGM9ST5katEpxMYmaSpT0hoaAn-pEALw_wcB

Τελικά τον έπεισα να δεί από κοντά παπούτσια και όλο τον βασικό εξοπλισμό για πεζοπορία, μιας και σταδιακά επιθυμεί να το ξεκινήσει. Υπάρχουν αντίστοιχα καταστήματα πεζοπορίας/ορειβασίας σε Τρίπολη και Καλαμάτα; Μιας και με μια πρώτη ματιά δείχνει να τον βολεύουν.

Κάθε άλλη πρόταση πάντα καλοδεχούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/03/2023 at 08:42, Dr.MikeD said:

Σωστά αναφέρεσαι. Επειδή για τον φίλο είναι λίγο σχετική η έννοια "πεζοπορία σε μονοπάτια" (έχω την αίσθηση πως δεν θα είναι σκληροτράχηλο - αλλά πρέπει να τον εξακριβώσω - άντε ξανά να συζητάω), για τον λόγο αυτό πρότεινα το συγκεκριμένο. Επίσης πήρα έναν μπούσουλα (μεταξύ όλων των άλλων) απ το https://runrepeat.com/catalog/day-hiking-boots. Βέβαια το συγκεκριμένο forum το εμπιστεύομαι περισσότερο ως running, απλά ήθελα να διαβάσω τεχνικές λεπτομέρεις όπως επίσης και reviews. 

καταρχην για αυτο.θελει πολυ προσοχη να το πω απλα. το 200 day hiking boots εχει παρα πολλα παπουτσια τα οποια ειναι gtx δηλαδη goretex. δηλαδη και τα φιλτρα ειναι λιγο generic. πρεπει να ξερεις εσυ τι ζητας καταρχην πριν αρχισεις να εφαρμοζεις τα φιλτρα. σιγουρα το καλοκαιρι μπορει να πιασει βροχη και να θες αδιαβροχο αλλα πρεπει να το ζυγισει αν εχει 30 βαθμους τι θα κανει με το goretex στο ποδι του.και βεβαια αλλο καλοκαιρι στην ελλαδα αλλο καλοκαιρι στην ισλανδια.  πχ φορεσα goretex τωρα στην κυπρο που δεν εχουν πιασει τρελες ζεστες ακομα και ημουν και βουνο και παλι το ποδι ηταν λιγο ζεστο.

6 hours ago, Dr.MikeD said:

Τελικά τον έπεισα να δεί από κοντά παπούτσια και όλο τον βασικό εξοπλισμό για πεζοπορία, μιας και σταδιακά επιθυμεί να το ξεκινήσει. Υπάρχουν αντίστοιχα καταστήματα πεζοπορίας/ορειβασίας σε Τρίπολη και Καλαμάτα; Μιας και με μια πρώτη ματιά δείχνει να τον βολεύουν.

Κάθε άλλη πρόταση πάντα καλοδεχούμενη.

Τελικά τον έπεισα να δεί από κοντά παπούτσια και όλο τον βασικό εξοπλισμό για πεζοπορία, μιας και σταδιακά επιθυμεί να το ξεκινήσει. Υπάρχουν αντίστοιχα καταστήματα πεζοπορίας/ορειβασίας σε Τρίπολη και Καλαμάτα; Μιας και με μια πρώτη ματιά δείχνει να τον βολεύουν.

Κάθε άλλη πρόταση πάντα καλοδεχούμενη.

καλο ειναι να δει απο κοντα και να δοκιμασει παπουτσια.αν μαθει τα νουμερα του μετα κανει παραγγελια απο το εξωτερικο αν θελει παραπανω μοντελα/σχεδια κτλ.

επισης απλα να καταλαβει ενα πραγμα.

δεν υπαρχει παπουτσι να καλυψει ολες τις αναγκες του.δεν υπαρχει ρουχο που να κανει τα παντα.οσο ανεβαινει βουνα και κανει πεζοποριες θα μαθει τον ευατο του και τι χρειαζεται για καθε διαφορετικη περιπτωση. οποτε μην περιμενει οτι οκ πηρα ενα ζευγαρι παπουτσια μια μπλουζα και ολα οκ.θα πρεπει να γινει Versatile για να μπορει να καλυψει απο την ημερα που θα κανει ζεστη στο βουνο και θα εχει πχ 30 βαθμους μεχρι την επομενη μερα που το 30 μπορει να ειναι 20 με βροχη. οταν ξεκινησα τα βουνα πηρα 5-10 πραγματα.καθε φορα που πχ εκανα ενα σχολειο ή πηγαινα σε ενα πιο δυσκολο βουνο εβλεπα οτι ολο κατι μου λειπει.και αγοραζεις και ξαναγοραζεις κτλ.αναγκαιο κακο. αν τωρα το κρατησει πχ μια δυο εποχες πχ ανοιξη καλοκαιρι και σε ελληνικα βουνα οκ ειναι πιο standard αυτα που θα παρει.αν μπλεξει παραπανω με πιο ψηλα βουνα με χειμερινα βουνα κτλ το χερι θα μπει και αλλο στην τσεπη

δυστυχως επαρχια δεν ξερω πολλα καταστηματα.σιγουρα στο Intersport δεν θα βρει τρελη γκαμα αφου πιο πολυ ειναι για αθλητικα παρα για ορειβατικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...