Προς το περιεχόμενο

Πεζοπορία - Ορειβασία


Chrisxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, pagv said:

Καλημέρα σας, 

Τον τελευταίο χρόνο έχουμε χαρεί με την πεζοπορία με τη γυναίκα μου, και κάνουμε κάθε τόσο οι 2 μας ή με φίλους. Οι 2 τελευταίες που κάναμε ήταν φαράγγι κενταύρων και δρυοδάσος στη Φολόη και το μονοπάτι της Καστανιάς  στις Καρυές. Και στις 2 είχαμε πολύ μεγάλο πρόβλημα με τα πάρα πολλά μυγάκια / μικρά έντομα που έρχονται στο πρόσωπο, και μπαίνουν σε μάτια στόμα (μέσα  στο φαράγγι ήταν οκ, όταν βγήκαμε ήταν το θέμα). Το γράφω πιο πολύ γιατί δεν είχε τύχει να διαβάσω κάτι για αυτό. Είναι θέμα θερμοκρασίας ; Και στις 2 περιπτώσεις είχε αρκετή ζέστη. Μήπως σχετίζεται με τις βελανιδιές που είχε και στα 2 μέρη ;

Χθες παράγγειλα κουνουπιέρες κεφαλής από skroutz 🙂

η ζεστη οπως καταλαβαινεις δεν βοηθαει με τα μυγακια κουνουπια .οπως και η βλαστηση. πχ οταν ειχα παει στο kilimanjaro στα 2800 πυκνη βλαστηση και τα airwolf κουνουπια εκαναν παρτυ.στα 3800 δεν υπηρχε τπτ.ουτε βλαστηση ουτε κουνουπι παρα ελαχιστα φυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, poulinos said:

η ζεστη οπως καταλαβαινεις δεν βοηθαει με τα μυγακια κουνουπια .οπως και η βλαστηση. πχ οταν ειχα παει στο kilimanjaro στα 2800 πυκνη βλαστηση και τα airwolf κουνουπια εκαναν παρτυ.στα 3800 δεν υπηρχε τπτ.ουτε βλαστηση ουτε κουνουπι παρα ελαχιστα φυτα

Thanks, πήγε κι εκεί το μυαλό μας, μήπως ανεβαίνοντας λίγο γλυτώσουμε. 
Μιλάμε βέβαια για πολύ πιο ταπεινά υψόμετρα 🙂: 900  εκκίνηση + μερικές εκατοντάδες μέτρα.
Κουνούπια πάντως δεν είχαμε καθόλου, μόνο κάτι άλλα "μυγάκια".

Πάντως ήταν τόσο ενοχλητικά ώστε να σου χαλάει πολύ η εμπειρία. Και τις 2 φορές ψάξαμε να βρούμε εναλλακτική από δρόμο που δεν είχε τόσα έντομα. Αντίστοιχα  στο φαράγγι της Φλαμπουρίτσας δεν είχαμε θέμα.

Επεξ/σία από pagv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, pagv said:

Thanks, πήγε κι εκεί το μυαλό μας, μήπως ανεβαίνοντας λίγο γλυτώσουμε. 
Μιλάμε βέβαια για πολύ πιο ταπεινά υψόμετρα 🙂: 900  εκκίνηση + μερικές εκατοντάδες μέτρα.
Κουνούπια πάντως δεν είχαμε καθόλου, μόνο κάτι άλλα "μυγάκια".

Πάντως ήταν τόσο ενοχλητικά ώστε να σου χαλάει πολύ η εμπειρία. Και τις 2 φορές ψάξαμε να βρούμε εναλλακτική από δρόμο που δεν είχε τόσα έντομα. Αντίστοιχα  στο φαράγγι της Φλαμπουρίτσας δεν είχαμε θέμα.

γενικως ειναι φυση ειναι μικρα υψομετρα και μεγαλες σχετικσ θερμοκρασιες.οππτε δεν ειναι παραξενο δυστυχως να βλεπειε τετοια.αλλα ζουγκλα στυλ.ολα τα ζωυφια μαζεμενα.υποτιθεται οτι κανει δουλεια και το jungle το δυνατο που εχει deet. το ψεκαζεις ΠΑΝΩ αποντα ρουχα.ειναι το νο5 αν θυμαμαι καλα που ειναι το πιο δυνατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, poulinos said:

γενικως ειναι φυση ειναι μικρα υψομετρα και μεγαλες σχετικσ θερμοκρασιες.οππτε δεν ειναι παραξενο δυστυχως να βλεπειε τετοια.αλλα ζουγκλα στυλ.ολα τα ζωυφια μαζεμενα.υποτιθεται οτι κανει δουλεια και το jungle το δυνατο που εχει deet. το ψεκαζεις ΠΑΝΩ αποντα ρουχα.ειναι το νο5 αν θυμαμαι καλα που ειναι το πιο δυνατο.

ok, thank you.

Θα δω προς το παρόν πώς θα τα πάμε με τις κουνουπιέρες 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, κάποια διαδρομή για Αττική και κοντινά περίχωρα για πεζοπορία με παιδί, υπάρχει? Και ας μην φτάσεις μέχρι το τέρμα του προορισμού ας πούμε, αντικειμενικός σκοπός η επαφή με τη φύση, ο καθαρός αέρας, bonding με το τέκνο κτλ.

Κατά προτίμηση χωρίς ανάγκη για ιδιαίτερο εξοπλισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/10/2023 at 06:20, Αντώνης Τ. said:

Παίδες, κάποια διαδρομή για Αττική και κοντινά περίχωρα για πεζοπορία με παιδί, υπάρχει? Και ας μην φτάσεις μέχρι το τέρμα του προορισμού ας πούμε, αντικειμενικός σκοπός η επαφή με τη φύση, ο καθαρός αέρας, bonding με το τέκνο κτλ.

Κατά προτίμηση χωρίς ανάγκη για ιδιαίτερο εξοπλισμό.

απο νεα πεντελη προς σπηλια νταβελη. δεν ειναι κατι τρελο αλλα ωραια η σπηλια του νταβελη και διπλα η εκκλησια μεσα στο βραχο.max 1 ωρα περπατημα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2023 στις 6:20 ΠΜ, Αντώνης Τ. είπε

Παίδες, κάποια διαδρομή για Αττική και κοντινά περίχωρα για πεζοπορία με παιδί, υπάρχει? Και ας μην φτάσεις μέχρι το τέρμα του προορισμού ας πούμε, αντικειμενικός σκοπός η επαφή με τη φύση, ο καθαρός αέρας, bonding με το τέκνο κτλ.

Κατά προτίμηση χωρίς ανάγκη για ιδιαίτερο εξοπλισμό.

Και προς μονη Καισαριανής / Λόφο ταξιαρχων μπορείτε να πάτε. Ήπια διαδρομή, ασφαλής, διαλέγεις που θες να πας και αν θες να ξαποστασεις. Ανεβαίνεις από το πυροφυλακιο Καισαριανής στο οποίο φτάνεις ή από τον κεντρικό δρόμο (Αντιστάσεως) ή από περιφερειακή Υμηττού

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 25/09/2023 at 12:51, vmaria said:

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε υπόστρωμα για σκηνή. Με ενδιαφέρει να είναι ελαφρύ, ποιοτικό και να μπορώ να κάνω άνετο ύπνο- όσο το δυνατόν γίνεται- σε χωμα.Θα προτιμούσα να είναι αυτοφούσκωτο. Ποιά η γνώμη σας για τα αυτοφούσκωτα?

Ευχαριστώωω

 

το γραφω να υπαρχει.

αυτοφουσκωτα. δεν εχουν τεραστιο ογκο, ειναι πιο βαρια απο τα απλα του αφρου αλλα κανεις καλυτερο υπνο . ειναι λιγο ακριβα.

αφρου.τα απλα ειναι φτηνα ειναι ελαφρια.πιανουν χωρο αν και συνηθως τα βαζεις εξω απο το σακιδιο ειτε δεξια ειτε αριστερα ειτε αποκατω. τα καλα εχουν ενα χ κοστος και ειναι σαν αυγουλοθηκες για να εισαι πιο ανετα.τα απλα οχι οτι καλυτερο διοτι "βρισκεις χωμα". η μονωση δεν ειναι ασχημη αλλα μετρας τα bones σου .δεν ειναι για πολλα πολλα.τωρα για ενα βραδυ οκ θα βολευτεις.

Καπου χανεις καπου κερδιζεις.

On 08/10/2023 at 17:11, pagv said:

ok, thank you.

Θα δω προς το παρόν πώς θα τα πάμε με τις κουνουπιέρες 🙂

δοκιμασε και το jungle Παντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα 

Έχω ένα Garmin Forerunner 935, το οποίο πνέει τα λοίσθια.... 

Το είχα πάρει κυρίως για το μαραθώνιο, αλλά τώρα δε τρέχω τόσο και δε με ενδιαφέρουν όλα αυτά τα "features" και τα μπιχλιμπίδια που είχε. 

Με νοιάζει η διάρκεια της μπαταρίας και η ακρίβεια στο gps, κυρίως στο αλτίμετρο (εκεί πάσχει το Garmin μου, που διαβάζει τρέλες). 

Κοιτάω τα Coros και μάλλον προς τα εκεί θα πάω, αλλά έχει πολλά μοντέλα και χάθηκα. Μάλλον στο Coros Pace 3. 

Όποιος έχει άποψη, ας τη καταθέσει, μπας και βοηθήσει. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, MISKIN said:

Καλημέρα 

Έχω ένα Garmin Forerunner 935, το οποίο πνέει τα λοίσθια.... 

Το είχα πάρει κυρίως για το μαραθώνιο, αλλά τώρα δε τρέχω τόσο και δε με ενδιαφέρουν όλα αυτά τα "features" και τα μπιχλιμπίδια που είχε. 

Με νοιάζει η διάρκεια της μπαταρίας και η ακρίβεια στο gps, κυρίως στο αλτίμετρο (εκεί πάσχει το Garmin μου, που διαβάζει τρέλες). 

Κοιτάω τα Coros και μάλλον προς τα εκεί θα πάω, αλλά έχει πολλά μοντέλα και χάθηκα. Μάλλον στο Coros Pace 3. 

Όποιος έχει άποψη, ας τη καταθέσει, μπας και βοηθήσει. Ευχαριστώ 

για τη χρηση το θες? ελεγα μηπως το θες για κανα περπατημα βουνο και σου κανουν πχ garmin etrex που ειναι handheld

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, MISKIN said:

Για βουνό το θέλω, αλλά δε θέλω να το κρατάω στο χέρι. Δε με ενδιαφέρουν οι χάρτες. Επίσης ξέχασα να πω ότι θέλω να είναι αδιάβροχο. 

τα e trex ειναι αδιαβροχα.το κρεμας με carabiner αν θες ή το στερεωνεις σε  ζωνη κτλ.  το πιο απλο χωρις χαρτες ειναι τo etrex 10. σου δειχνει πολλα στατιστικα.εχει πολλα μοντελα. μπορεις να κανεις και roll back σε μια διαδρομη αν χαθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω ρολόι. Θέλω να το φοράω στο χέρι κάθε μέρα σαν ρολόι και στο βουνό να καταγράφω χλμ και υψομετρική. 

Και επίσης τα Garmin είναι δευτερότριτη επιλογή για μένα πια. Δεν μου αρέσει καθόλου η φιλοσοφία της εταιρείας. Μου θυμίζει την Apple σε κάποια πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το coros 3 ειναι σχετικά καινουριο. δυο φίλοι μου εχουν το coros 2 και ειναι ευχαριστημένοι. Αλλα δεν κάνουν βουνό.

εχω ενα που κανει βουνο αλλα αυτος εχει προτιμήσει να παει σε Suunto vertical

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, MISKIN said:

Θέλω ρολόι. Θέλω να το φοράω στο χέρι κάθε μέρα σαν ρολόι και στο βουνό να καταγράφω χλμ και υψομετρική. 

Και επίσης τα Garmin είναι δευτερότριτη επιλογή για μένα πια. Δεν μου αρέσει καθόλου η φιλοσοφία της εταιρείας. Μου θυμίζει την Apple σε κάποια πράγματα. 

τα garmin handheld ειναι αλλη φαση αλλα εφοσον θες για το χερι μετα θα μπορουσες να δεις σε  suunto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...