Προς το περιεχόμενο

Πληροφοριες Προγραμματιστη

salonica3

Ερώτηση

Καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα να εκφράσω κάπιες σκέψεις πάνω στο ζήτημα της επαγγελματικής αποκατάστασης που μπορεί να αφορα πολλούς από εδώ μέσα.Σε περίπτωση που κάποιος έχει σπουδάσει πληροφορική σε ιδιοτική σχολή όπως εγώ και δεν έχουμε γνώσεις πανεπιστιμίου τι προτείνετε να κάνω για να αναπτύξω της γνώσεις μου και πως να ξεκινήσω για να αρχίσω να δουλέυω σαν προγραμματιστής?Στην σχολή μου ενας καθηγητής μου είπε οτι αυτοι δεν μας μαθένουν προγραμματισμό, αυτοί μας μαθένουν να μαθένουμε προγραμματισμό.Εχω διαβάσει και βιβλία πανεπιστιμίου και πολλά ξένα βιβλία προγραμματισμού αλλα νιώθω οτι δεν εχω της γνώσεις για να ξεκινήσω να δουλέυω σε εταιρία.Αν κάνω πρακτική σαν προγραμματιστής σε μια εταιρία τι γνώσεις πρέπει να έχω ακριβώς? ξέρω άψογα οτι με έμαθαν στην σχολή και οτι διάβασα στα βιβλία αλλα θεωρώ οτι υπάρχουν πάρα πολλά ακόμα να μάθω τα οπία δεν ξέρω τι εέναι και δεν ξέρω πως να τα μάθω αφου δεν εχω ιδέα πως να προχωρήσω και να αναπτύξω της γνώσεις μου ετσι ώστε να νιώθω έτοιμος να μπω σε κάπια ετερία για να ξεκινήσω να δουλέυω

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 256
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@salonica3 Διαλέξε το αντικείμενο που πραγματικά σε ελκύει.. Κάνε την δουλεια που σου αρέσει και δέν θα εργαστείς ποτέ σου που λένε και οι Κινέζοι.. Κακα τα ψέμματα.. Το ΙΤ ειναι Χάος.. Τι σου αρέσει πιο πολύ? .ΝΕΤ? Java? Oracle?..

Προφανώς μπορείς να αποκτήσεις ενα γενικότερο φόντο βασικών γνώσεων.. Κατέβασε σημειώσεις απο ΑΕΙ και ΤΕΙ Πληροφορικής.. Ξεκίνα με απλά πραγματάκια.. παιξε με μια Αccess και χτυπα SQL.. Παρε εδώ προτζεκτάκια..

http://www.codeproject.com/script/Membership/View.aspx?mid=3166422&tg=302024303492474

Τα πράγματα δέν είναι τόσο φοβερά όσο τα φαντάζεσαι.. Το θέμα είναι να στρώσεις τον ποπό σσυ.. :)

http://www.w3schools.com/

Κατέβασε eBooks για αρχάριους σε αυτό που θές να ειδικευτείς και φάτα.. Ξεκίνα απο την αρχή.. Εγώ ξεκίνησα με C παίζοντας με LED και στην πορεία εφτιαξα ενα ρομποτάκι :) Τι θυμήθηκα τώρα..

ΥΓ. Οπως λένε και οι άλλοι.. Για να μάθεις προγραμματισμό πρέπει να φτιάχνεις συνέχεια κώσικα.. οχι αν διαβάσεις καμια βιβλιοθήκη.. Κάνε ενα πράγμα σωστά να δουλεύει.. μετα ψάξε να το ξανακάνεις με άλλο τρόπο.. ίσως με λιγότερο κώδικα.. Η Ρώμη δέν χτίστηκε σε μια μέρα..

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Γι' αυτό και όλοι φτιάχνουν ιστοσελίδες, βάσεις δεδομένων ή προγράμματα τύπου "αρχείο αποθήκης" και λογιστικά :

επειδή αυτά δεν προϋποθέτουν παρά απλές γνώσεις εφαρμογής και είναι κατά κανόνα τα εύκολα (και βέβαια στην Ελλάδα έχουν ζήτηση).

Τέλος, πρέπει να ξέρεις ότι σε ενδιαφέροντες τομείς όπως οι παραπάνω οι αμιγείς προγραμματιστές δεν τα καταφέρνουν όσοι καλοί κι' αν είναι,

ακριβώς επειδή ο προγραμματισμός είναι το μόνο που ξέρουν. Αλλά αυτό δεν αρκεί.

-

Φίλε smirnov ποιός σου είπε ότι όσοι ασχολούνται με βάσεις και πληροφοριακά συστήματα είναι της σειράς. Ξαχνάς ότι αρκετα εργαλεία που χρησιμοποιούν ( σε πολλές περιπτώσεις case tools ) είναι φτιαγμένα για αυτό τον σκοπό .Να ξεφυγει ο προγραμματιστης απο το τεχνικό κομμάτι γρήγορα, να κάνει κάτι γρήγορα και να ασχοληθεί με το business και την ανάλυση. Η δυσκολία δεν είναι ο προγραμματισμός αλλά το business κομμάτι το οποίο αγνόησες. Τι σημαίνει βάσεις επίσης ? Ότι κάποιος που ασχολείται με data warehouses και business intelligence είναι της σειράς?

Όσον αφορά τον φίλο κοίτα τι ζητάνε στην αγορά ( αγγελίες )και διάλεξε. Α και μια συμβουλή αν θέλεις να μείνεις στην Ελλάδα που μου έχουνε δώσει πολλά άτομα κάποιας ηλικίας.

Ξέφυγε απο το τεχνικό κομμάτι.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
ερώτηση: έχω ακούσει για τους Ρώσους , τι στο καλό έχουν και βγάζουν τους καλύτερους προγραμματιστές??:-(:-(

Δεν ξερω μπορει να ειναι κατι στο νερό :P

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Θες λογιστικά ; πρέπει να ξέρεις στατιστική, επιχειρησιακή έρευνα/βελτιστοποίηση.

Θες γραφικά ; πρέπει να ξέρεις γεωμετρία, διανυσματική ανάλυση ενίοτε και υπολογιστική γεωμετρία.

Θες επεξεργασία εικόνας ή σήματος ; πρέπει να ξέρεις ανάλυση Fourier.

Θες κρυπτογραφία και τα σχετικά τους ; πρέπει να ξέρεις άλγεβρα και θεωρία αριθμών.

Θες εκπαιδευτικές εφαρμογές - π.χ. φυσική ; πρέπει να ξέρεις φυσική.

Θες παιχνίδια ; πρέπει να ξέρεις γεωμετρία, φυσική, αριθμητική ανάλυση κ.α.

Θες αλγόριθμους τεχνητής νοημοσύνης π.χ. νευρωνικά δίκτυα ; πρέπει να ξέρεις διακριτά μαθηματικά.

Θες ένα πρόγραμμα που κάνει defrag στο δίσκο ; oι αλγόριθμοι που κάνουν την ανάλυση και βελτιστοποίηση της κατανομής είναι μαθηματικές μέθοδοι βελτιστοποίησης.

Απορώ τότε τι αποφοίτους βγάζουν όλες οι σχολές και τα πανεπιστήμια πληροφορικής.

Κανένας που ξέρει μόνον προγραμματισμό δεν έχει φτιάξει κάποιο αξιόλογο πρόγραμμα.

Απλώς διότι δεν ξέρει τι και πώς να το φτιάξει.

Αυτό προσωπικά "δε το πιάνω". Δεν έχει φτιάξει αξιόλογο πρόγραμμα κανείς που ξέρει μόνο προγραμματισμό? Γιατί δεν ξέρει τι και πως να το φτιάξει? :confused:

Παρεπιμπτόντως πριν κανα δίμηνο έγραψα μία σειρά από posts ακριβώς γιατί δε θες μαθηματικά (αγγλικά δυστυχώς) για να γράψεις OO κώδικα. (προβλέπω να γυρίζει σε flame με C/C++ ambassadors)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
O Bill Gates και ο Mark Zuckerberg ποσο καλα μαθηματικα ξερουν;

Είναι δύσκολο και λάθος να προσπαθείς να βγάλεις συμπέρασμα για κάτι κρίνοντας "ειδικές" περιπτώσεις. Ο ισχυρισμός αυτός θα έχει βάση, αν πάρα πολλοί γνωστοί και πετυχημένοι προγραμματιστές είναι άσχετοι με τα μαθηματικά. Όχι ένας και δύο.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

@DirectX

Aγαπητέ φίλε η όλη κουβέντα ξεκίνησε από το γεγονός ότι επισημάναμε κάποιοι στο παιδί που ζήτησε τη

γνώμη μας ότι πρέπει να εμπλουτίσει τις γνώσεις του πέραν της ξερής γραφής κώδικα.

Κάποιοι αυτό το θεωρούν άχρηστο πλεονασμό για ποικίλους λόγους.

Δεν υπήρχε πρόθεση να θιγεί κανείς - τουλάχιστον από εμένα.

Στα όσα λες νομίζω έχεις δίκιο (και αφού είσαι και του χώρου κάτι θα ξέρεις και το λες...)

Μου φαίνεται ότι δεν έχει νόημα περαιτέρω κουβέντα επί του θέματος και σταματώ εδώ...

-

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Η αλήθεια ειναι οτι σήμερα με ενα rapidshare account και google γίνεσαι οτι θέλεις αρκεί να ξες αγγλικά και να εχεις όρεξη.

O αυτοδιδακτισμός είναι το μέλλον. Εχω δει πράγματα και θαυματα απο τυπάδες που ξερουν τι θα πει google, (επίσης και εγώ θεωρώ τον εαυτό μου self learner, το μόνο που χρειάζομαι ειναι τα βιβλία δεν χρειάζομαι κανέναν να μου εξηγήσει κάτι)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Η πλέιοψηφία τους ασχολείται με τετριμμένα πράγματα και κοινοτοπίες.

Έχεις κάποιο paper ή στατιστική έρευνα που να το αποδεικνύει?

Την απόδειξη την είπαμε νωρίτερα. Δες ποιοί είναι πίσω από κάποιο "δύσκολο" πρόγραμμα. Μηχανικοί, μαθηματικοί, φυσικοί και απόφοιτοι πληροφορικής όλοι με μεταπτυχιακά και phD.

Ή δες τις γραμματικές γνώσεις οποιουδήποτε συγγραφέα βιβλίου προγραμματισμού.

Μόνον απλοί προγραμματιστές δεν είναι.

οποιουδήποτε συγγραφέα? :/ "Απλοί" προγραμματιστές? Όπως λέμε ο απλός, η απλή το απλό? Τι έχουν? Διδακτορικό στα μαθηματικά?

Αλίμονο αν πούμε ότι τα μαθηματικά είναι αχρείαστα αλλά όχι ντε και καλά να πρέπει να ξέρεις μαθηματικά για να γίνεις προγραμματιστής αλλιώς δεν μπορείς να φτιάξεις αξιόλογο πρόγραμμα. :shock:

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Άμα δεν είχαμε την "ξερή συγγραφή κώδικα", τότε δε θα είχαμε ούτε insomnia, ούτε firefox, ούτε chrome, ούτε τίποτα. Απλά ένα συφερτό από βιβλιοθήκες που κανείς δε θα ήξερε να τις ενώνει.

BTW, είναι η ιδέα μου ή ο πιο δύσκολα αναγνώσιμος κώδικας γράφεται από μαθηματικούς;

Ναι αλλά αν δεν είχαμε μηχανικους (μαθηματικά,φυσική,VLSI,programming,κλπ) παρά μόνο στεγνό programming δεν θα υπήρχαν ικανοί επεξεργαστές,μνήμες κλπ για να γραφούν τα apps που αναφέρεις ή θα είχαμε μείνει στον zx spectrum! Το λέω φυσικά απλοϊκά μήπως και γίνει αντιληπτό!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δεν είναι το ίδιο με το να φτιάξεις π.χ. μια γεννήτρια πλέγματος για ένα πρόγραμμα FEM.

Τις γνώσεις που απαιτούνται εκεί δεν μπορεί να τις παρακολουθήσει η σάρα κι η μάρα.

Και δεν πα να πάρεις τον καλύτερο αναλυτή...

Τα ίδια και σε άλλους τομείς (επεξεργασία εικόνας-σήματος, προσομοιώσεις πεδίου, μηχανική ρευστών κλπ.)

Πραγματικό περιστατικό : φίλος μου μαθηματικός και ερασιτέχνης προγραμματιστής έμπλεξε σε ένα project ενός εργοστασίου όπου

έπρεπε να φτιάξουν ένα πρόγραμμα για να ανασυντίθεται 3D διανυσματικά μια εικόνα από λήψεις κάμερας.

Μετά, η ανασυντεθειμένη 3D εικόνα θα χρησιμοποιούνταν για collission detection και αυτόματη οδήγηση του ρομποτικού βραχίονα.

Ο φίλος μου εξήγησε στους υπόλοιπους τρεις προγραμματιστές γιατί και πώς έπρεπε να χειριστούν το πρόβλημα και τους έδωσε το βιβλίο

και σημειώσεις που έπρεπε να διαβάσουν. Μόνον εγκεφαλικό δεν έπαθαν !!

Για το πρόβλημα απαιτούνταν παραστατική γεωμετρία και θεωρία μετασχηματισμών και οι τρεις προγραμματιστές που ήταν στην ομάδα δεν

ήξεραν καν πώς να χειρίζονται ένα επίπεδο στο χώρο. Τελικά μετά την παρέλευση τριών μηνών χωρίς ουσιαστική πρόοδο, ο φίλος πήγε στον

εργοδότη του και του είπε

1) να εξαιρέσει τους κατά τα άλλα "έμπειρους και επαγγελματίες" προγραμματιστές από το συγκεκριμένο κομματι του project διότι απλώς τον

καθυστερούσαν, δεν μπορούσαν να κάνουν ουσιωδώς τίποτε και θα το έγραφε μόνος του.

2) να πληρωθεί και την δουλειά των άλλων.

Αλλιώς θα εγκατέλειπε. Η δοιϊκηση στο εργοστάσιο που ήθελε να γίνει το πρόγραμμα για να το εφαρμόσουν σε ρομποτικούς βραχίονες τον

πλήρωσε σχεδόν τέσσερις φορές περισσότερο διότι "πού να βρίσκουν προγραμματιστή που να μπορεί να το κάνει".

Φυσικά οι 3 προγραμματιστές ξύνισαν πολύ διότι τους πήρε τα λεφτάκαι την δουλειά αλλά δεν τους έφταιγε κανείς.

Ήξεραν πολύ καλά να γράφουν κώδικα και ήταν έμπειροι σ' αυτό αλλά ηταν και το μόνον που ήξεραν.

Δεν μπορούσαν να καταλάβουν την απαιτούμενη θεωρία παρά τις εξηγήσεις και τα σεμινάρια που τους έκανε το παιδί.

Τελικά αφού ο φίλος μου έγραψε το πρόγραμμα και δούλεψε, τους το έδωσε για να το ενσωματώσουν στο interface και

τους εξήγησε αν και πού θα μπορούσε να βελτιστοποιηθεί. Aυτό ήταν δευτερεύουσα δουλειά - το εύκολο που το πήραν οι άλλοι.

Δεν χρειάζεται να βγάλω κανένα συμπέρασμα, το δίδαγμα είναι προφανές.

Κανένας "έμπειρος" αναλυτής δεν μπορούσε να τους βοηθήσει διότι δεν είχε το απαραίτητο υπόβαθρο για να παρακολουθήσει

αυτό που χρειαζόταν.

Ξέρω μερικές τέτοιες ιστορίες ακόμη που δείχνουν την ανικανότητα των "μονολιθικών" προγραμματιστών για ενδιαφέροντα projects όπως το παραπάνω.

Tώρα αν κάποιοι νομίζουν ότι το να ξέρεις να γράφεις μόνον κώδικα αρκεί και ότι οι αναλυτές μπορούν χωρίς ισχυρές περιφερειακές γνώσεις να τα

καταφέρουν σε projects όπως το προηγούμενο που είναι τα πιο ενδιαφέροντα και προσοδοφόρα, απλώς στρουθοκαμηλίζουν και κακό του κεφαλιού τους.....

-

Το ίδιο θα συνέβαινε αν οι 3 προγραμματιστές του έλεγαν "Αυτό είναι το πρόγραμμα, είναι γραμμένο στη τάδε γλώσσα και χρησιμοποιεί αυτές τις βιβλιοθήκες, πάρτα και βάλε μέσα ότι θες". Θα κοπάναγε το κεφάλι του στον τοίχο καθότι μπορεί να μην ήξερε τη συγκεκριμένη γλώσσα και τη φιλοσοφία της, και φυσικά δε θα μπορούσε να ξέρει τις βιβλιοθήκες της εταιρίας.

Μαγκιά του που πούλησε τον εαυτό του και πήρε τα φράγκα, αλλά αυτό είναι που είπα και πριν για τους μανατζαρέους.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
@directx

φυσικά και υπάρχουν έτοιμες βιβλιοθήκες, αλλά και πάλι για να μπορέσεις να τις χρησιμοποιήσεις θα πρέπει να γνωρίζεις και να έχεις διδαχτεί μαθηματικά, π.χ. κάτι πολύ απλό. translation μιας συνάρτησης, υπάρχει έτοιμη στη Java, ναι αλλά πως αν δεν γνωρίζεις τι είναι το translation! :-)

Διότι το να μάθεις θεωρητικά τι και πως δουλεύει «κάτι» είναι απλό, όπως επίσης απλό είναι να συμπεράνεις πως σε εξυπηρετεί στον κώδικα σου η χρήση αυτού του «κάτι». Το δύσκολο είναι να μετατρέψεις την θεωρητική γνώση σε πρακτική εφαρμογή και εκεί έρχονται να σε συνδράμουν οι βιβλιοθήκες.

---------- Προσθήκη στις 16:36 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:32 ----------

@V.I.Smirnov:

Είναι ένα εκπαιδευτικό λογισμικό - άρα δεν είναι απλό, είναι κάτι εξεζητημένο (τα δυσκολότερα λογισμικά είναι τα εκπαιδευτικά -από πολλές απόψεις |στο λέω από εμπειρία αλλά για άλλο γνωσιολογικό τομέα). Χρειάζεται γνώσεις φυσικής και μαθηματικών, θα αποτανθείς σε κάποιον που γνωρίζει, αν γνωρίζεις εσύ ακόμα καλύτερα. Μπορείς όμως να ρίξεις και μια ματιά σε κανένα Physics Engine ποτε δεν ξέρεις. Από την άλλη πλευρά θα μπορούσες να δώσεις ένα simulation αντί ενός πλήρους και λειτουργικού emulation (πάντα με σεβασμό στο κοινό που απευθύνεσαι).

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

BTW, είναι η ιδέα μου ή ο πιο δύσκολα αναγνώσιμος κώδικας γράφεται από μαθηματικούς;

Ο πιο δύσκολα αναγνώσιμος κώδικας γράφεται από άσχετους.

Αλλά γενικά και όσοι δεν έχουν ανάλογη προγραμματιστική εκπαίδευση δεν μπορούν να γράψουν καλά.

Όποιος θέλει να δει υπόδειγμα κώδικα από μαθηματικό ας ρίξει μια ματιά στην μηχανή γραφικών Wild Magic του Eberly.

Τέτοια σαφήνεια, ακριβολογία και νόημα από την γενική δομή μέχρι την στοίχιση του τελευταίου γράμματος δεν έχω ξαναδεί

πουθενά και από κανέναν. Και μιλάμε για 240.000 γραμμές.

Aυτό είναι το βιβλίο που την τεκμηριώνει μερικώς :

http://www.amazon.com/Game-Engine-Design-Second-Interactive/dp/0122290631/ref=sr_1_fkmr1_2?ie=UTF8&qid=1288035900&sr=8-2-fkmr1

-

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Και όμως το βιογραφικο πρέπει να είναι άρτιο. Δεν είναι τυχαίο πως είναι ολόκληρη υπόθεση να το συντάξεις σωστά και να αναδειξεις τις δυνατότητες σου. Τώρα αν κάποιος είναι όνομα δεν παίζει ρόλο.

Όμως σε ένα forum που κάποιος μπορεί να κάνει λάθη εκ παραδρομής , να γράφει από κινητό και γενικότερα να γράφει χύμα δεν είναι και τόσο σοβαρό.

Την τελευταία φορά που την πέσανε όλοι σε ένα δυσλεκτικο παιδί ξενερωσα άσχημα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

@DirectX

Φίλε μου το πρόβλημά μου το έθεσα κυρίως ρητορικά. Έχω σκεφτεί πώς θα κάνω τις πράξεις - απλώς είναι αγγαροδουλειά.

Το νόημα είναι ότι και σε φαινομενικά απλά πράγματα υπάρχει συχνά ανάγκη περιφερειακών γνώσεων.

Προφανώς εσύ έχεις ανοικτό μυαλό και ξέρεις να αυτοεκπαιδεύεσαι και πού να στραφείς για να κάνεις κάτι

ακόμα κι' αν δεν το ξέρεις. Καθόλου δεν αφορά εσένα.

Το έθεσα ως καθημερινό παράδειγμα στους άλλους που συνομιλητές που δεν αντιλαμβάνονται την ανάγκη

να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους πέραν της ξερής γραφής κώδικα.

-

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.