Προς το περιεχόμενο

Πληροφοριες Προγραμματιστη

salonica3

Ερώτηση

Καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα να εκφράσω κάπιες σκέψεις πάνω στο ζήτημα της επαγγελματικής αποκατάστασης που μπορεί να αφορα πολλούς από εδώ μέσα.Σε περίπτωση που κάποιος έχει σπουδάσει πληροφορική σε ιδιοτική σχολή όπως εγώ και δεν έχουμε γνώσεις πανεπιστιμίου τι προτείνετε να κάνω για να αναπτύξω της γνώσεις μου και πως να ξεκινήσω για να αρχίσω να δουλέυω σαν προγραμματιστής?Στην σχολή μου ενας καθηγητής μου είπε οτι αυτοι δεν μας μαθένουν προγραμματισμό, αυτοί μας μαθένουν να μαθένουμε προγραμματισμό.Εχω διαβάσει και βιβλία πανεπιστιμίου και πολλά ξένα βιβλία προγραμματισμού αλλα νιώθω οτι δεν εχω της γνώσεις για να ξεκινήσω να δουλέυω σε εταιρία.Αν κάνω πρακτική σαν προγραμματιστής σε μια εταιρία τι γνώσεις πρέπει να έχω ακριβώς? ξέρω άψογα οτι με έμαθαν στην σχολή και οτι διάβασα στα βιβλία αλλα θεωρώ οτι υπάρχουν πάρα πολλά ακόμα να μάθω τα οπία δεν ξέρω τι εέναι και δεν ξέρω πως να τα μάθω αφου δεν εχω ιδέα πως να προχωρήσω και να αναπτύξω της γνώσεις μου ετσι ώστε να νιώθω έτοιμος να μπω σε κάπια ετερία για να ξεκινήσω να δουλέυω

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 256
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το να μάθεις κάτι έτοιμο, μάλλον εννοείς πρακτικά (π.χ., σου δόθηκε έτοιμος κώδικας), πως δουλεύει είναι τελείως διαφορετικό του να μπορείς να σκεφτείς και να αποφασίσεις τι χρειάζεται (μαθηματικά) για να σχεδιάσεις αυτό το κάτι εσύ.

Εδώ είναι το θέμα, δεν θέλω να μπω στην διαδικασία του πως γίνεται αυτό το "κάτι" αυτό που χρειάζομαι είναι το αποτέλεσμα του αφού γνωρίζω ότι θέλω το "κάτι" αυτό. Σκέψου το σαν ένα black-box, όπως είναι τα API κρυπτογραφίας, γνωρίζεις θεωρητικά τις αρχές του "Δημόσιου Κλειδιού" ξέρεις που θες να το χρησιμοποιήσεις αλλά δεν ξέρεις πως να το υλοποιήσεις, εδώ έρχεται το Windows CAPI ("βιβλιοθήκη") και σου λύνει τα χέρια.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Τι μαθηματικα και πρασινα αλογα; Δηλαδη ΕΛΕΟΣ!

Οποιος το διαβαζει αυτο το ποστ, ας στρωσει το κωλο του και να μαθει:

1) WinAPI

2) COM

3) .NET (Αυτο ειναι το 1&2 μαζι)

Για linux ας απαντησει καποιος που ξερει, γιατι εγω ΔΕΝ. Και αφιστε τα μαθηματικα για τους μαθηματικους και τη φυσικη για τους φυσικους.

Το λεω αυτο γιατι για το παρακατω θες αυτα που ειπα πανω.

Σε αντιθεση με το παρακατω που θελει προγραμματισες, φυσικους, μαθηματικους και τεχνικους που να εχουν καποιο μηκος κυματος συνεννοησεις.

Στο κατω κατω, ο προγραμματιστης ειναι ενας νοημον compiler, ο οποιος θα προσπαθησει να μετατρεψει τα λεγομενα καποιου σε ενα προγραμμα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Παιδιά εγω θα σας πώ το μυστικό.. Ολα είναι νοητικές διεργασίες..

Πρίν ανοίξετε το IDE.. χαλαρώστε για λίγο.. πάρτε βαθιές αναπνοές με κλειστά τα μάτια κάνοντας φόκους στην αναπνοή σας..

Βάλτε τα ακουστικά σας με τίποτε ήχους Α, Β, Θ και Γ συχνότητες να μπαλανσάρουν τα ημισφαίρια σας..

Πιείτε το καφεδάκι σας.. χωρίς πολύ ζάχαρη ομως.. και καθηστε με όρθια την πλάτη σας..

Αυτοσυγκέντρωση στο κώδικα που γράφετε.. Εχετε κανα φαγώσιμο δίπλα σας και προτίμηση τροφές που βοηθάνε στην καθαρή σκέψη..

Αν εχετε κολήσει και δέν μπορείτε να συνεχίσετε σε κάτι πηγαινετε ενα σύντομο περίπατο εχοντας στο μυαλό σας το πρόβλημα σας.. Αν δεν βρείτε λύση όσο θα περπατάτε θα σας έρθουν σίγουρα πολλές ιδέες επι τουλάχιστον μισή ώρα..

Βάλτε πρόγραμμα στη μελέτη σας αν διαβάζετε παράλληλα κανα βιβλίο και προσπαθήστε να καταλαβαίνετε ολο και περισσότερα με πιο γρήγορο διάβασμα..

Το πιο σημαντικό είναι να είστε συγκεντρωμένοι σε ότι γράφετε.. Επίσης όσο μπορείτε να γράφετε τις σκέψεις σας και τις ιδέες σε πρόχειρο χαρτί...

Αν σας γίνει συνήθεια.. θα αποκτήσετε φοβερή ικανότητα αυτοελέγχου και πειθαρχία σε ότι κάνετε..

Οποια γλώσσα προγραμματισμού και να πιάσετε το ίδιο όφελος θα έχετε.. Ρίξτε μια ματιά σε όλες και όποια σας γυαλίσει πιο πολύ φάτε τη..

ΥΓ. Οι καλύτεροι προγραμματιστές που έχω γνωρίσει μέχρι τώρα δέν εχουν βγάλει κανένα πανεπιστήμιο.. Μήν σας απασχολεί αυτό .. και αυτό είναι το καλό με το ΙΤ.. Εχει πάντα δουλειές και δέν χρειάζεται να εχεις πτυχίο..

Η αλλιώς "Πως χειροκροτείς με ένα χέρι;" (Παλιά διδασκαλία ZEN)

OneHandClapping.jpg

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Εγώ πιστεύω η κουβέντα ξεκίνησε γιατί ακόμα και τώρα μιλάς υποτιμητικά για "ξερή γραφή κώδικα", όταν τα μεγέθη σύγχρονων προγραμμάτων λογισμικού είναι τόσο τεράστια που ακόμα και "η ξερή γραφή κώδικα" που λες απαιτεί γνώσεις σε πολλά επίπεδα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Πολύ καλή ιδέα. Ηθέλα καιρό τώρα να κάνω κάτι τέτοιο αλλά δεν ήξερα τι να κάνω. Το θέμα είναι οτί δοκίμασα για παράδειγμα το project του chromium και είδα αυτό :

http://www.chromium.org/getting-involved/become-a-committer

Απ'ότι κατάλαβα για να γραφτείς στην mailing list πρέπει να συνεισφέρεις πολύ κώδικα και να σε προτείνει κάποιος άλλος. Υπάρχει κάποιο project που να είναι πιο εύκολη η διαδικασία της συμμετοχής;

Αυτό που λες αφορά τη θέση του Committer, που είναι θέση ευθύνης.

για να γραφτείς στη mailing list δεν υπάρχει περιορισμός.

κοίτα εδώ: http://www.chromium.org/developers/discussion-groups

επίσης για συμμετοχή στο project διάβασε εδώ:

http://www.chromium.org/developers/contributing-code

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Ένα ενδιαφέρον άρθρο για όσους θέλουν να ξέρουν τι σκέφτονται εκτός Ελλάδος: No wonder CompSci grads are unemployed

Αυτο νομιζω οτι εχει να κανει με το ατομο.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Απο αυτά που γράφεις δεν με πείραξε τίποτε.. Με πείραξε ότι έκατσα χτες βραδυ 12 λεπτά και τώρα αλλα 8 και σου απαντάω σε αυτά που γράφεις..

Δεν μου απάντησες ώμος γιατί θεωρείς μαλακία την φιλοσοφία ZEN άλλα σπατάλησες 20 λεπτά στο να υποστηρίξεις ότι έχεις δίκαιο ενώ κανείς δεν αμφέβαλε.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Και εν πάση περιπτώση' date=' πάρε ένα πρόγραμμα τέτοιου είδους και δες ποιοί το έχουν φτιάξει.

Κατά κανόνα ΔΕΝ είναι αμιγείς προγραμματιστές αλλά μηχανικοί στους αντίστοιχους κλάδους ή μαθηματικοί ή απόφοιτοι πληροφορικής με μεταπτυχιακά και phD.

Όπερ σημαίνει πάλι ότι δεν είναι κοινοί προγραμματιστές της σειράς αλλά έχουν πολλές γνώσεις πέραν της γραφής κώδικα.

Ενοχλεί που το λέω έτσι αλλά αυτό είναι.

Όσοι νομίζουν ότι ο κώδικας αρκεί αυταπατώνται.

Αρκεί για να είσαι (λίγο ή πολύ) καλός και ικανός στο βιοποριστικό επίπεδο αλλά τίποτε παραπάνω.

[/quote']

Είναι ακριβώς έτσι! Απορώ γιατί κάποιοι αντιδρούν ή δεν το καταλαβαίνουν ή κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν!

Όσο για προγραμματιστές που δεν έχουν τελειώσει καμία σχολή ή έχουν μάθει μόνο να προγραμματίζουν, και εγώ όταν ήμουν ακόμα δημοτικό έφτιαχνα κυκλώματα και πλακέτες από έτοιμα σχέδια σε περιοδικά ηλεκτρονικής, και στο γυμνάσιο έγραφα assembly 68000 στην Amiga, όμως αν δεν είχα πάρει αργότερα και άλλες γνώσεις (μαθηματικά, φυσική, κλπ, κλπ) θα είχα μείνει σήμερα μόνο να κολλάω πλακέτες!

Και ξανά-λέω, ΣΕΒΑΣΤΟ αν αυτό είναι το ζητούμενο για κάποιον!

Και δυστυχώς σε ιδιωτικές σχολές δεν μαθαίνουν ούτε την εξίσωση της ευθείας...

Επειδή τυχαίνει να ήμουν καθηγητής επί σειρά ετών σε διάφορα κολέγια που για τους προφανείς λόγους δεν θα αναφέρω τα ονόματα τους, μπορώ να το επιβεβαιώσω αυτό!!!

Μαθηματικά νύχτα, σε απελπιστικό βαθμό!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

V.I.Smirnov, ξέφυγες εντελώς. Δεν διαφωνούμε στο ό,τι χρειάζεται υπόβαθρο (με όποιον τρόπο και αν το έχει αποκτήσει κάποιος αυτό) για να λύσει ένα πρόβλημα κάποιος. Το να γράψεις κώδικα είναι το λιγότερο αν δεν ξέρεις πως να το γράψεις.

Ο σχολιασμός μου (γιατί κάποια post εμέσως σε μένα απευθύνονται) ήταν ότι λανθασμένα έγινε η σύγκριση (ξαναλέω, τι μου συγκρίνεται, μαθηματικά με CMS?) που έγινε και υποβαθμίστηκαν έτσι οι κλάδοι και προς τρίτους - που είναι νέεοι στον χώρο - μπορεί να έδωσε λάθος ιδέα και ένιωσα καθήκον να τους προστατεύσω. Υπάρχουνε προβλήματα στο web development που δεν θα ξέρει ούτε από που να ξεκινήσει κάποιος να τα λύνει άμα δεν έχει ασχοληθεί σοβαρά και όλα τα μαθηματικά του κόσμου να ξέρεις και ο καλύτερος σχεδιαστής γεννητριών πλέγματος να είσαι πάλι δεν τα λύνεις...Γιατί; Επειδή είναι άχρηστος; Όχι φυσικά. Επειδή είναι ΑΛΛΟΣ κλάδος που δεν έχει ασχοληθεί ένα τέτοιος άνθρωπος και δεν γίνεται να συγκριθούν.

Δεν ήθελα ούτε να μειώσω πτυχία ούτε τίποτα αν έκανα καταλάθος αυτό. Ίσως απλά κάποιοι κουβαλάτε θυμό μέσα σας επείδη έχετε ρίξει ατελείωτες ώρες ιδρώτα για να τελειώσετε κάποια δύσκολη σχολή και υπάρχουνε άνθρωποι που βγάζουνε λεφτά φτιάχνοντας web sites χωρίς να έχουνε κανένα πτυχίο. ΟΚ, καταλαβαίνω, αλλά ο κλάδος δεν σας φταίει σε τίποτα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Το 1590/1600 ειναι βαθμολογια 1590 με αριστα το 1600; Το SAΤ τι ειναι;

Ναι 1590 στα 1600. Είναι ένα είδος εξέτασης για να πας σε κολέγιο/πανεπιστήμιο στις US και περιλαμβάνει writing/mathematics/critical reading.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Φίλε smirnov ποιός σου είπε ότι όσοι ασχολούνται με βάσεις και πληροφοριακά συστήματα είναι της σειράς.

Ξαχνάς ότι αρκετα εργαλεία που χρησιμοποιούν ( σε πολλές περιπτώσεις case tools ) είναι φτιαγμένα για αυτό τον σκοπό .

Να ξεφυγει ο προγραμματιστης απο το τεχνικό κομμάτι γρήγορα, να κάνει κάτι γρήγορα και να ασχοληθεί με το business και την ανάλυση.

Η δυσκολία δεν είναι ο προγραμματισμός αλλά το business κομμάτι το οποίο αγνόησες. Τι σημαίνει βάσεις επίσης ?

Ότι κάποιος που ασχολείται με data warehouses και business intelligence είναι της σειράς?

Όσον αφορά τον φίλο κοίτα τι ζητάνε στην αγορά ( αγγελίες )και διάλεξε. Α και μια συμβουλή αν θέλεις να μείνεις στην Ελλάδα που μου έχουνε δώσει πολλά άτομα κάποιας ηλικίας.

Ξέφυγε απο το τεχνικό κομμάτι.

Εγώ δεν περνάω λάθος μύνημα.

Είπα ότι οι βάσεις δεδομένων, οι ιστοσελίδες και οι απλές εφαρμογές είναι αυτές που ζητούνται κατά κόρον τουλάχιστον στην Ελλάδα.

Πέραν αυτού, ανέφερα που πρέπει να στραφεί κάποιος προγραμματιστής για να ξεφύγει από τις συνήθεις ασχολίες της μετριότητας.

Και αυτό γενικά δεν γίνεται χωρίς περιφερειακές γνώσεις.

Δεν γίνεται π.χ. να ασχολείσαι με γραφικά και να μην ξέρεις να χειριστείς ένα διάνυσμα στο χώρο.

Και δυστυχώς σε ιδιωτικές σχολές δεν μαθαίνουν ούτε την εξίσωση της ευθείας...

Η συμβουλή μου στο παιδί ήταν να ασχοληθεί με έναν κλάδο που φαινομενικά δείχνει καταρχήν λιγότερο βιοποριστικός αλλά

θα του παράσχει γνώση για να ασχοληθεί με πιο δύσκολα και ενδιαφέροντα πράγματα αργότερα. Και το είπα αυτό δεδομένου

ότι το ύφος της ερώτησης έδειχνε κύρια έναν εγκυκλοπαιδικό κι όχι επαγγελματικό προσανατολισμό και υπαινισσόταν ότι

ενδιαφέρεται να μάθει κάτι πέραν της καθημερινής επιφάνειας.

Για τα άμεσα επαγγελματικά είπα ήδη τι πιστεύω από το πρώτο post : ιστοσελίδες, βάσεις δεδομένων και .net αρκούν.

Ξέρω ότι κάποιοι ενοχλούνται από την άποψή μου αλλά αυτή είναι.

Οι περισσότεροι προγραμματιστές είναι της σειράς με την έννοια ότι δεν έχουν μια κατάρτιση που να τους επιτρέπει να

ασχοληθούν με πιο ενδιαφέροντα θέματα και προβλήματα. Και δεν θέλουν να την αποκτήσουν, ούτε βλέπουν ότι αυτή

είναι το πραγματικό κλειδί για την εξέλιξή τους.

Ο DrFuzzy έπιασε το νόημα αυτών που γράφω διότι προφανώς το παιδί ξέρει τι του γίνεται σε αντίθεση με πολλούς

άλλους που νομίζουν ότι ο κώδικας είναι το Α και το Ω. Στις περισσότερες περιπτώσεις, για τα καλά πράγματα είναι

το τελευταίο και το ευκολότερο.

Σε ότι αφορά την απαξίωση των κλάδων "ιστοσελίδες και βάσεις δεδομένων" από μέρος μου, είναι προφανές

από όσα έγραψα στο προηγούμενο post (αλλά και τώρα) ότι αναγνωρίζω την μεγάλη αξία τους ως επαγγελματικό

αντικείμενο καθημερινού βιοπορισμού (τουλάχιστον στην Ελλάδα).

Αλλά μέχρι εκεί.

Διότι όποιος ισχυρίζεται ότι είναι το ίδιο από άποψη γνώσεων και ευκολίας να γράφει προγράμματα FEM ή γεννήτριες πλέγματος

ή αλγόριθμους ΑΙ για τεχνητή όραση ή λογισμικό CFD με τις ιστοσελίδες, τα λογιστικά & "προγράμματα αποθήκης" και τις βάσεις

δεδομένων, ε, το λιγότερο πάσχει από γνωστική μυωπία και δεν είναι να τον παίρνει κάποιος στα σοβαρά.

Η διαφορά στις απαιτούμενες γνώσεις, στο ενδιαφέρον, τις προοπτικές (και συνήθως και στις απολαβές) είναι τεράστια.

Και προφανώς κάποιος που ασχολείται με τα πρώτα μπορεί να εύκολα να μάθει τα δεύτερα. Το αντίστροφο όμως δεν γίνεται

επειδή οι γνωστικές απαιτήσεις εκεί είναι σημαντικά σκληρότερες και τις έχουν λίγοι. Αυτοί είναι που δεν ανήκουν στη μάζα.

Ιστοσελίδες φτιάχνει σήμερα η σάρα κι η μάρα. Και οι βάσεις δεδομένων μαθαίνονται εύκολα - τουλάχιστον στη στάθμη για να

κάνεις βασική δουλειά. Αλλά π.χ. το να ανασυνθέτεις διανυσματικά μια εικόνα 3D από μια φωτογραφία 2D για ένα σύστημα

όρασης (είδα αγγελία σε έντυπο του ΤΕΕ που ζητούσαν ακριβώς αυτό) έχει θεωρία που θα προξενούσε εγκεφαλικό στους

περισσότερους εδώ πέρα. Ο προγραμματιστής που δεν είναι της σειράς μπορεί να την παρακολουθήσει. Για τους άλλους είναι

απλησίαστη. Αυτή είναι η διαφορά.

Η απόδειξη : για να μην αναφέρω ιστορίες που μπορεί να αμφισβητηθούν, ρωτήστε τους προγραμματιστές που ξέρετε.

Και ρωτήστε επίσης πόσο πληρώνεται ο καθένας στις δυο περιπτώσεις (αν βέβαια βρείτε κάποιον από την πρώτη κατηγορία)...

Και ας μην βαυκαλίζονται κάποιοι ότι όπως ειπώθηκε "οι καλοί προγραμματιστές δεν έχουν βγάλει κανένα πανεπιστήμιο".

Με αυτά χαμογελάμε και είναι μόνον λόγια παρηγοριάς.

Και πάλι η απόδειξη : ανοίξτε ένα οποιοδήποτε βιβλίο προγραμματισμού και δείτε τις γραμματικές γνώσεις των συγγραφέων.

Ή δείτε ποιοί είναι πίσω από κάποιο αξιόλογο πρόγραμμα ή project.

Δεν έχω να πω κάτι άλλο. Γενικά οι περισσότεροι όταν τους δείχνουν τον ουρανό κοιτάζουν μόνο το δάχτυλο.

Και γι' αυτό δεν ξέρουν πώς και τι να δουλέψουν για να απογειωθούν...

-

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Έχουν επίσης πολύ γερές βάσεις στα μαθηματικά. Πάντα είχαν. Όπως και οι Γάλλοι.

Διαβάσω, διαβάσω και ήμουν στο τσακ να το γράψω! Ευτυχώς που με έβγαλες από τι δύσκολη θέση!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Διότι το να μάθεις θεωρητικά τι και πως δουλεύει «κάτι» είναι απλό, όπως επίσης απλό είναι να συμπεράνεις πως σε εξυπηρετεί στον κώδικα σου η χρήση αυτού του «κάτι». Το δύσκολο είναι να μετατρέψεις την θεωρητική γνώση σε πρακτική εφαρμογή και εκεί έρχονται να σε συνδράμουν οι βιβλιοθήκες.

Το να μάθεις κάτι έτοιμο, μάλλον εννοείς πρακτικά (π.χ., σου δόθηκε έτοιμος κώδικας), πως δουλεύει είναι τελείως διαφορετικό του να μπορείς να σκεφτείς και να αποφασίσεις τι χρειάζεται (μαθηματικά) για να σχεδιάσεις αυτό το κάτι εσύ.

π.χ, αυτός που ξέρει C δεν ξέρει απαραίτητα να σχεδιάσει έναν C compiler (μαθηματικά). To ανάποδο πάλι ναι.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.