Προς το περιεχόμενο

Πληροφοριες Προγραμματιστη


salonica3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η τεχνητη νοημοσυνη χρειαζεται καλα μαθηματικα;

 

---------- Προσθήκη στις 14:06 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:01 ----------

 

 

Τσεκαρα την υπογραφη σου και εχω μια απορια (δεν ξερω C#). Οταν ολοκληρωθεί το project θα απολυσετε τον προγραμματιστη που θα να προσλαβετε;

 

To project θα κρατήσει 1 -3 χρόνια. Αναλόγως της επιτυχίας θα υπάρξει και νέο version του προϊόντος του οποίου το development μπορεί να αρχίσει asap. Προς το παρόν όποιον προσλαμβάνουμε τον έχουμε για τουλάχιστον 2 χρόνια. Αν κρίνω από το είδος της εταιρίας και την διοίκηση , υπάρχει ισχυρό επιχειρηματικό πνεύμα και κεφάλαια. Αν χτίσεις μια δυνατή ομάδα από developers είναι πολύ ανόητο να την διαλύσεις όταν τελειώσει ένα project και πολύ πιό έξυπνο να σκεφτείς νέα προϊόντα που μπορείς να αναπτύξεις. Το πιο δύσκολο μέρος των software companies ειναι το HR πιστέψτε με το να χτίσεις καλή development team είναι άθλος. Αν είσαι εκεί οκ κάνεις θαύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Η τεχνητη νοημοσυνη χρειαζεται καλα μαθηματικα;

 

Μεταξύ άλλων ναι. Πολύ χρήσιμες θα φανούν και γνώσεις βιολογίας (και νευροβιολογίας) που λέει και ο fuzzy και γλωσσολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To project θα κρατήσει 1 -3 χρόνια. Αναλόγως της επιτυχίας θα υπάρξει και νέο version του προϊόντος του οποίου το development μπορεί να αρχίσει asap. Προς το παρόν όποιον προσλαμβάνουμε τον έχουμε για τουλάχιστον 2 χρόνια. Αν κρίνω από το είδος της εταιρίας και την διοίκηση , υπάρχει ισχυρό επιχειρηματικό πνεύμα και κεφάλαια. Αν χτίσεις μια δυνατή ομάδα από developers είναι πολύ ανόητο να την διαλύσεις όταν τελειώσει ένα project και πολύ πιό έξυπνο να σκεφτείς νέα προϊόντα που μπορείς να αναπτύξεις. Το πιο δύσκολο μέρος των software companies ειναι το HR πιστέψτε με το να χτίσεις καλή development team είναι άθλος. Αν είσαι εκεί οκ κάνεις θαύματα.

 

Στην Κύπρο δέν είσαι φιλε? Τί 1 και 2 χρόνια μας λές.. Κανονικά συμβόλαιο πρέπει να υπογράψετε για το συμφωνηθέν απαραίτητο χρόνο και οπτιον για τα παραπέρα.. Θα κουβαληθεί ο άλλος στην Κύπρο και δέν θα ξέρει τί του γίνεται? Ετσι γίνεται τουλάχιστον στο εξωτερικό.. εκτός άν είστε και σείς σάν την Ελλαδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ντάξει.. αυτό λέει πάνω κάτω.. θα τον κρατήσουν για 2 χρόνια τουλάχιστον και μετα βλέπουμε (που λογικά τον κρατάν γιατί ήδη θα έχει 2 χρόνια εμπειρία με την ομάδα και με το τρόπο λειτουργίας της εταιρίας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ντάξει.. αυτό λέει πάνω κάτω.. θα τον κρατήσουν για 2 χρόνια τουλάχιστον και μετα βλέπουμε (που λογικά τον κρατάν γιατί ήδη θα έχει 2 χρόνια εμπειρία με την ομάδα και με το τρόπο λειτουργίας της εταιρίας)

 

Πείραμα τύχης είναι δηλαδή? Θα κουβαληθεί ο άλλος απο την Ελλάδα σε ξένος κράτος χωρίς να έχει ένα συμβόλαιο στα χέρια του?.. Στα σοβαρά κράτη του εξωτερικού οι προγραμματιστές δουλεύουν με συμβόλαια.. και Κύπρος και χωρίς συμβόλαιο? too much

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείραμα τύχης είναι δηλαδή? Θα κουβαληθεί ο άλλος απο την Ελλάδα σε ξένος κράτος χωρίς να έχει ένα συμβόλαιο στα χέρια του?.. Στα σοβαρά κράτη του εξωτερικού οι προγραμματιστές δουλεύουν με συμβόλαια.. και Κύπρος και χωρίς συμβόλαιο? too much

 

Δεν υπάρχει προβλημα όποιος νομίζει οτι ειναι too much ας κατσει Ελλάδα να δουλέυει με 1000 ευρω (αν βρισκει δουλειά).

 

Πληροφοριακά οι μόνοι που εχουν συμβόλαια με την εννοια που το λές είναι οι τηλεοπτικοί stars, οι αθλητές και τα μεγαλοστελέχη που αλλάζουν εταιρία μετα απο head-hunting. Ολοι οι αλλοι εχουν employment agreement συνήθως 2 ετές + και απολύονται κανονικά εάν χρειαστεί (αν υπάρχει σοβαρός λόγος φυσικά).

 

Τωρα απο πού και ως που η πρόσληψη σε εταιρία ονομάζεται πείραμα τύχης (!!!!) ... dunno man.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει προβλημα όποιος νομίζει οτι ειναι too much ας κατσει Ελλάδα να δουλέυει με 1000 ευρω (αν βρισκει δουλειά).

 

Πληροφοριακά οι μόνοι που εχουν συμβόλαια με την εννοια που το λές είναι οι τηλεοπτικοί stars, οι αθλητές και τα μεγαλοστελέχη που αλλάζουν εταιρία μετα απο head-hunting. Ολοι οι αλλοι εχουν employment agreement συνήθως 2 ετές + και απολύονται κανονικά εάν χρειαστεί (αν υπάρχει σοβαρός λόγος φυσικά).

 

Τωρα απο πού και ως που η πρόσληψη σε εταιρία ονομάζεται πείραμα τύχης (!!!!) ... dunno man.

 

Βασικά δέν ξέρω για Κύπρο.. αλλα Σουηδία που πάω σε κανα μήνα όλες οι εταιρίες ΙΤ, μα όλες μόλις σε προσλάβουν σου δίνουν πρώτα απο όλα να υπογράψεις συμβόλαιο.. Προφανώς εσύ θές να κάνεις τι δουλειά σου αλλα στην Κύπρο δέν νομίζω να σου περισσεύουν περισσότερα απο εδώ... Δηλαδή θεωρώ άν κάποιος θέλει να δουλέψει εξωτερικό και να φάει την ξενιτιά ας πάει καπου καλύτερα απο Κύπρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λέω οτι υπογάφει employment agreement ο candidate τουλάχιστον διετές αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορει να απολυθεί. Στην Σουηδία τι υπογράφεις? Συμβόλαιο δεσμευτικό για τα δυο μέρη (σαν ποδοσφαιριστής πχ?) Δεν νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.law-europe.com/documents/men_04_practice_03_09.pdf

 

Στη Γερμανία, το ξέρω απο πρώτο χέρι ότι σου κάνουν 6 μήνες μίνιμουμ προσωρινό συμβόλαιο και σε έχουν κάτι σάν δοκιμαστικό και μετά σου υπογράφουν μέχρι και 5ετές συμβόλαιο.. ανάλογα.. δηλαδή και 2 χρόνια είναι λίγο.. τις περισσότερες φορές είναι 3 χρόνια τα συμβόλαια.. προφανώς δέν είναι τα ίδια πρότζεκτ με την Ελλάδα..

 

και φυσικά η Κύπρος είναι πανάκριβη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.law-europe.com/documents/men_04_practice_03_09.pdf

 

Στη Γερμανία, το ξέρω απο πρώτο χέρι ότι σου κάνουν 6 μήνες μίνιμουμ προσωρινό συμβόλαιο και σε έχουν κάτι σάν δοκιμαστικό και μετά σου υπογράφουν μέχρι και 5ετές συμβόλαιο.. ανάλογα.. δηλαδή και 2 χρόνια είναι λίγο.. τις περισσότερες φορές είναι 3 χρόνια τα συμβόλαια.. προφανώς δέν είναι τα ίδια πρότζεκτ με την Ελλάδα..

 

από το Link σου:

 

"The central rules of the EMPLOYMENT PROTECTION ACT stipulate most

importantly that a contract of employment shall normally apply until further notice,

and that such a contract may be terminated by the employer only when there is a just

cause for dismissal. A contract of employment for a fixed term may be concluded

only in certain specific cases, listed in the act, e.g. general fixed term-employment or

for a temporary substitute employment. Such contracts may be signed for the

maximum of two years in a continuing five-year period. If the aggregated time is over

two years in the stipulated five-year period the employment is transformed into an

indefinite-term employment."

 

E το ίδιο ακριβώς συμβόλαιο υπογράφεις και στην Κύπρο. Απλα μάλλον νομιζεις οτι σου πάρεχει κάποιου είδους μονιμότητα. Δεν ισχυει αυτό.

 

Η κύπρος εχει τιμές Αθήνας γενικά. Καπου λιγο πιο ακριβή καπου πιο φτηνή (βενζίνη 1 ευρω), αλλά οι μισθοί είναι διπλάσιοι - τριπλάσιοι. Αν λαβουμε υπόψην οτι οι ασφαλιστικές εισφορές για κάποιον που παίρνει 3000 τον μηνα είναι 250 ευρώ (τοσα δίνει Ελλάδα καποιος που παίρνει τα μισά) και η φορολογική κλίμακα αρχίζει απο τα 20000 ευρω ετησίως (μεχρι εκει αφορολόγητο) μην εισαι τοσο σίγουρος οτι η κύπρος ειναι "ακριβή"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι συμβόλαια λέτε μωρέ? μπάλα θα πα να παίξει?

Μια σύμβαση εργασίας για 2χρόνια θα του φτιάξουν. Προφανώς και έχουν το δικαίωμα να τον απολύσουν αν συντρέχουν λόγοι.

 

Δε νομίζω οτι έξω είναι αλλιώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις και θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα όπως είχε εξελιχθεί από τους προηγούμενους γύρω από τον Προγραμματιστή και τις ιδιότητές του.

 

Πρώτα θα ήθελα να παρουσιάσω, δύο αρχαίες εικόνες, από την αρχή της καριέρας μου.

 

Picture 1: Ο μαθηματικός με γνώσεις προγραμματισμού που μου ζήτησε να συνεργαστούμε σε ανάπτυξη εμπορικής διαχείρισης πάνω στην γενική λογιστική που ήδη είχε έτοιμη.

ΕΓΛΣ (Ελληνικό Γενικό Λογιστικό Σχέδιο) : Βασισμένο στο Ιταλικό διπλογραφικό σύστημα μπλα μπλα μπλα μπλα.

Μορφή: 60.00.0000 Τακτικές αποδοχές

Ένα απόλυτα λογικό και άρα μαθηματικό σύστημα διάρθρωσης λογαριασμών κτλ κτλ

Μορφή του μαθηματικού : 6-60-00-00-000

Ο μαθηματικός βλέπει τον κόσμο διαφορετικά από τον ποιητή.

Φυσικά και με αυτήν την μορφή έπαιρνε τα μέγιστα από τις σχέσεις και τις αλληλεπιδράσεις των λογαριασμών. Με αυτόν πραγματικά έμαθα τα πάντα γύρω από ΕΓΛΣ και την σοφία που το διέπει.

Άντεχε στον πραγματικό κόσμο μία τέτοια προσέγγιση; ΟΧΙ.

-Βρε άνθρωπε κρύφτο σε ένα πεδίο μέσα στην βάση για τους υπολογισμούς σου και δώστους αυτό που ξέρουν και αυτό που πρέπει τελικά.

-Όχι, έτσι πρέπει να προσεγγίζεται η μαθηματική λογική που υπάρχει στην διάρθρωση του σχεδίου και ο χρήστης /χειριστής πρέπει να βλέπει μαθηματικά τι περνάει.

Οι λογιστές να βλέπουν καινούργια πράγματα και να βγάζουν φλύκταινες.

Πάει το project και ήταν σε unix για την φαρμακαποθήκη.

Συμπέρασμα που έβγαλα για τον μαθηματικό: Αν δεν σε θέλουν οι λογιστές σε μία επιχείρηση δεν έχεις καμία τύχη σε αυτήν;

 

Picture 2 : O Επιχειρηματίας για τα μαύρα βιβλία. -Ορίστε κ. Τάδε έδωσα ρέστα και τώρα έχετε καρτέλες Πελατών με δύο χρεώσεις και δύο πιστώσεις, αντίστοιχα, για την πλήρη εικόνα του και να τα στατιστικά και πέτυχα την κρυπτογράφηση στα όρια του απαραβίαστου αρκεί να πετάξετε τον δίσκο στην διπλανή ταράτσα(LOL)

-Μα τι είναι αυτά που μου λες. Τι σημαίνει χρέωση και πίστωση και καλά τα στοιχεία για τα κανονικά έρχονται από το λογιστήριο, εγώ πως θα περνάω την επιταγή για τα μαύρα;;

Καινούργια μενού επιλογών: έδωσε μετρητά, πήρα επιταγή και νέες ετικέτες πεδίων Αγόρασε, Πλήρωσε ή επέστρεψε. Νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι την λεζάντα Υπόλοιπο την είχα αφήσει αλώβητη.

Συμπέρασμα που έβγαλα από τον επιχειρηματία: Το υπόλοιπο για έναν λογαριασμό το καταλαβαίνουν όλοι;

 

Από τότε επαναλαμβάνεται διαρκώς αυτός ο κύκλος συναντήσεων με τον Ειδήμονα και τον Παραγγέλοντα. Δεν έχει αλλάξει τίποτα όσον αφορά τις σχέσεις που αναπτύσσονται μεταξύ μας απλά κατά περίπτωση αλλάζει η κατάληξη.

 

Αν ο ειδήμονας είναι ανεπαρκής στην γνώση που κατέχει δεν θα μπορέσει να μου αναλύσει το θέμα δεν θα μπορέσω να φτιάξω διαδικασία.

Αν ο ειδήμονας είναι αρνητικός, μπορεί και δικαιολογημένα από την γνώση του για την κατάσταση που επικρατεί εκεί, προσπαθώ να βρω τρόπους προσέγγισης και άλλοτε γίνεται και άλλοτε σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Αν ο ειδήμονας έχει και τις γνώσεις για να το κάνει μόνος του, τότε άνευ συζητήσεως βάζω προϋπόθεση την παράδοση από αυτόν του μέρους που τον αφορά μειώνοντας την δική μου δαπάνη και μάλιστα με ανακούφιση γιατί στο δυσκολότερο κομμάτι το ειδικό δεν θα έχω και το ρίσκο της επιτυχίας του. Κατανοητό;

Παρατηρήσεις: Πολλές φορές συναντώ στελέχη που από την τριβή τους με την καθημερινότητα του οργανισμού / επιχείρηση έχουν ανοσοποιήσει τον εαυτό τους με παραγωγή εκρηκτικών μιγμάτων αρνητικότητας. Το κατανοώ, δεν το καταλαβαίνω, γιατί τα εγχειρίδια HR λένε ώρα να βρεις αλλού δουλειά, αλλά μου συμβαίνει όλο και ποιο τακτικά.

Αυτό που ένας φίλος αναφέρει για τον Ειδήμονα που μπόρεσε και το έφτιαξε μόνος του νομίζω ότι οφείλεται σε ανεπαρκή κρίση των προγραμματιστών, που δεν είδαν ότι αυτοί θα έπρεπε να του αναθέσουν το έργο.

 

Όσον αφορά τον παραγγέλοντα θα ήθελα να χρησιμοποιήσω αφαιρετικό λόγο και να θυμηθώ τον γεράκο μετά τον συνδετήρα:

Ίσως με out of the box σκέψη, είπε: η βαρύτητα δεν είναι κάτι που μας τραβάει από κάτω αλλά η δύναμη που μας πιέζει από πάνω.

Χρειάστηκε Μαθηματικούς για να τον βοηθήσουν στις εξισώσεις χωρίς να σκεφτεί ότι θα δημιουργούνταν και Urban Legend για Καραθεοδωρή.

Βάλτε τώρα στην θέση μαθηματικών τους προγραμματιστές στην περίπτωση που υπάρχει Αναθέτων.

 

Περίπτωση μοναδική και δημιουργική: Ο προγραμματιστής να είναι και ο αναθέτων όπως είναι και το όνειρο κάθε μαθηματικού είτε να λύσει το περιβόητο θεώρημα είτε να ανακαλύψει την νέα μαθηματική σχέση. Ουαου. Το απόλυτο πρόγραμμα αναγκαίο δια πάσα χρήση. Νομιμοποιείται ο προγραμματιστής για τέτοια τρελά όνειρα; ΦΥΣΙΚΑ ΝΑΙ. (όπως όλοι στον τομέα τους)

 

Χρηστικά: Ότι δεν κινείται ψοφάει! (καρχαρίας) Το 1995 λόγω Στρατού έμεινα πίσω σε «αντικειμενοστραφής προγραμματισμός» και ξέχνα τα Dosάδικα προγράμματα. Μπόρεσα να επανακτήσω έδαφος πριν από πέντε χρόνια με Visual Studio και αφού η κοινότητα είδε ότι το multitasking ειδικά σε ένα πρόγραμμα δεν είναι και η καλύτερη προσέγγιση. Ακολούθα / κινήσου σε νέα ρεύματα που αναπτύσσονται τώρα. Μην μένεις ποτέ στάσιμος. Έχω συναντήσει από τα καλύτερα μυαλά να έχουν μείνει σε Access.

Οι Ρώσοι είπαν δεν υπάρχει βιβλιογραφία για COM και η Microsoft ηθελημένα; κρατάει στη σκιά πολλά; Δεν πειράζει ώρες δουλειά, πειραματισμός και reverse engineering πάρε τώρα την υπηρεσία που κρύβει τον εαυτό της από το λειτουργικό και λειτουργεί στο παρασκήνιο για να κάνει ότι θέλει. (κάτι στο codeproject).

 

Θέλεις να σου αναθέτουν δουλειές; Πρέπει να ξέρεις λίγο απ’ όλα και πάνω από όλα που μπορείς να βρεις τις γνώσεις.(Πρώτο μάθημα στο Ιταλικό Πανεπιστήμιο περί βιβλιογραφίας).

 

Θέλεις να γίνεις δημιουργός καινοτόμων προγραμμάτων; Εμβάθυνε στην γνώση ενός API. Δόξα το θεό υπάρχουν πάρα πολλά. Επέλεξε για IPhone , Android κτλ. Μπλέξε με facebook API ή twiter κτλ. Αλλά Προσοχή! Όταν μιλάμε για τέτοια περίπτωση μιλάμε για πολύ διάβασμα και πολλές ώρες searching. Εικόνες του τύπου – ναι το έχω δουλέψει λίγο δεν ταιριάζουν για σοβαρή δουλειά.

 

Πάνω απ’ όλα μην κρατάς στεγανά στην γνώση σου και μοιράσου την με άλλους.

Πετυχαίνεις το βασικότερο που είναι η προστιθέμενη αξία στην γνώση σου.

Δίνεις τη γνώση στο API που κατέχεις, παίρνεις έτοιμο το μέρος εκείνο που θα σου επιτρέψει την δημιουργία προγράμματος migration στοιχείων από Iphone σε Blackberry (λέμε τώρα)

 

Ανακεφαλαίωση: Δεν είμαι γνώστης των πάντων. (και ούτε πρόκειται να γίνω)

Χρειάζομαι την συνεργασία αυτών που κατέχουν την γνώση για κάποιο ζήτημα. (αρκεί να θέλουν να μοιραστούν την γνώση)

Πρέπει διαρκώς να μαθαίνω και να εξελίσσομαι.(μόνο αν θεωρώ καλή επένδυση τον εαυτό μου)

Είμαι Προγραμματιστής. (και θα φτιάξω το πρόγραμμα για κάθε χρήση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτρέπεις και πιστεύοντας ότι είμαι στο ίδιο μήκος κύματος με εσένα θα πρόσθετα ότι το άρθρο περιγράφει μία αλήθεια που την συνάντησα αιώνες πριν (my era) δηλ Cobol στο Πανεπιστήμιο όταν έξω γινόταν πανικός με Clipper και dbase και μάλιστα σε επίπεδο Ευρωπαικής Ένωσης.

 

Σίγουρα θα χρειαστεί σήμερα να μάθει ο σπουδαστής / φοιτητής HTML5 και ότι ήδη είναι έτοιμο γύρω από αυτό το πρότυπο, ΑΛΛΑ που;

Οχι σε σχολή, ούτε σε αμφιθέατρο.

 

Μία καλή θέση θα ήταν ΕΔΩ ΜΕΣΑ! ( και σε ανάλογα site της εσπερίας)

Ανταλλαγή γνώσεων και απόψεων για το θετικότερο αποτέλεσμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ενδιαφέρον άρθρο για όσους θέλουν να ξέρουν τι σκέφτονται εκτός Ελλάδος: No wonder CompSci grads are unemployed

 

Αυτο νομιζω οτι εχει να κανει με το ατομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...