Προς το περιεχόμενο

Πληροφοριες Προγραμματιστη

salonica3

Ερώτηση

Καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα να εκφράσω κάπιες σκέψεις πάνω στο ζήτημα της επαγγελματικής αποκατάστασης που μπορεί να αφορα πολλούς από εδώ μέσα.Σε περίπτωση που κάποιος έχει σπουδάσει πληροφορική σε ιδιοτική σχολή όπως εγώ και δεν έχουμε γνώσεις πανεπιστιμίου τι προτείνετε να κάνω για να αναπτύξω της γνώσεις μου και πως να ξεκινήσω για να αρχίσω να δουλέυω σαν προγραμματιστής?Στην σχολή μου ενας καθηγητής μου είπε οτι αυτοι δεν μας μαθένουν προγραμματισμό, αυτοί μας μαθένουν να μαθένουμε προγραμματισμό.Εχω διαβάσει και βιβλία πανεπιστιμίου και πολλά ξένα βιβλία προγραμματισμού αλλα νιώθω οτι δεν εχω της γνώσεις για να ξεκινήσω να δουλέυω σε εταιρία.Αν κάνω πρακτική σαν προγραμματιστής σε μια εταιρία τι γνώσεις πρέπει να έχω ακριβώς? ξέρω άψογα οτι με έμαθαν στην σχολή και οτι διάβασα στα βιβλία αλλα θεωρώ οτι υπάρχουν πάρα πολλά ακόμα να μάθω τα οπία δεν ξέρω τι εέναι και δεν ξέρω πως να τα μάθω αφου δεν εχω ιδέα πως να προχωρήσω και να αναπτύξω της γνώσεις μου ετσι ώστε να νιώθω έτοιμος να μπω σε κάπια ετερία για να ξεκινήσω να δουλέυω

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 256
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι το ίδιο με το να φτιάξεις π.χ. μια γεννήτρια πλέγματος για ένα πρόγραμμα FEM.

Τις γνώσεις που απαιτούνται εκεί δεν μπορεί να τις παρακολουθήσει η σάρα κι η μάρα.

Και δεν πα να πάρεις τον καλύτερο αναλυτή...

Τα ίδια και σε άλλους τομείς (επεξεργασία εικόνας-σήματος, προσομοιώσεις πεδίου, μηχανική ρευστών κλπ.)

Πραγματικό περιστατικό : φίλος μου μαθηματικός και ερασιτέχνης προγραμματιστής έμπλεξε σε ένα project ενός εργοστασίου όπου

έπρεπε να φτιάξουν ένα πρόγραμμα για να ανασυντίθεται 3D διανυσματικά μια εικόνα από λήψεις κάμερας.

Μετά, η ανασυντεθειμένη 3D εικόνα θα χρησιμοποιούνταν για collission detection και αυτόματη οδήγηση του ρομποτικού βραχίονα.

Ο φίλος μου εξήγησε στους υπόλοιπους τρεις προγραμματιστές γιατί και πώς έπρεπε να χειριστούν το πρόβλημα και τους έδωσε το βιβλίο

και σημειώσεις που έπρεπε να διαβάσουν. Μόνον εγκεφαλικό δεν έπαθαν !!

Για το πρόβλημα απαιτούνταν παραστατική γεωμετρία και θεωρία μετασχηματισμών και οι τρεις προγραμματιστές που ήταν στην ομάδα δεν

ήξεραν καν πώς να χειρίζονται ένα επίπεδο στο χώρο. Τελικά μετά την παρέλευση τριών μηνών χωρίς ουσιαστική πρόοδο, ο φίλος πήγε στον

εργοδότη του και του είπε

1) να εξαιρέσει τους κατά τα άλλα "έμπειρους και επαγγελματίες" προγραμματιστές από το συγκεκριμένο κομματι του project διότι απλώς τον

καθυστερούσαν, δεν μπορούσαν να κάνουν ουσιωδώς τίποτε και θα το έγραφε μόνος του.

2) να πληρωθεί και την δουλειά των άλλων.

Αλλιώς θα εγκατέλειπε. Η δοιϊκηση στο εργοστάσιο που ήθελε να γίνει το πρόγραμμα για να το εφαρμόσουν σε ρομποτικούς βραχίονες τον

πλήρωσε σχεδόν τέσσερις φορές περισσότερο διότι "πού να βρίσκουν προγραμματιστή που να μπορεί να το κάνει".

Φυσικά οι 3 προγραμματιστές ξύνισαν πολύ διότι τους πήρε τα λεφτάκαι την δουλειά αλλά δεν τους έφταιγε κανείς.

Ήξεραν πολύ καλά να γράφουν κώδικα και ήταν έμπειροι σ' αυτό αλλά ηταν και το μόνον που ήξεραν.

Δεν μπορούσαν να καταλάβουν την απαιτούμενη θεωρία παρά τις εξηγήσεις και τα σεμινάρια που τους έκανε το παιδί.

Τελικά αφού ο φίλος μου έγραψε το πρόγραμμα και δούλεψε, τους το έδωσε για να το ενσωματώσουν στο interface και

τους εξήγησε αν και πού θα μπορούσε να βελτιστοποιηθεί. Aυτό ήταν δευτερεύουσα δουλειά - το εύκολο που το πήραν οι άλλοι.

Δεν χρειάζεται να βγάλω κανένα συμπέρασμα, το δίδαγμα είναι προφανές.

Κανένας "έμπειρος" αναλυτής δεν μπορούσε να τους βοηθήσει διότι δεν είχε το απαραίτητο υπόβαθρο για να παρακολουθήσει

αυτό που χρειαζόταν.

Ξέρω μερικές τέτοιες ιστορίες ακόμη που δείχνουν την ανικανότητα των "μονολιθικών" προγραμματιστών για ενδιαφέροντα projects όπως το παραπάνω.

Tώρα αν κάποιοι νομίζουν ότι το να ξέρεις να γράφεις μόνον κώδικα αρκεί και ότι οι αναλυτές μπορούν χωρίς ισχυρές περιφερειακές γνώσεις να τα

καταφέρουν σε projects όπως το προηγούμενο που είναι τα πιο ενδιαφέροντα και προσοδοφόρα, απλώς στρουθοκαμηλίζουν και κακό του κεφαλιού τους.....

-

Το ίδιο θα συνέβαινε αν οι 3 προγραμματιστές του έλεγαν "Αυτό είναι το πρόγραμμα, είναι γραμμένο στη τάδε γλώσσα και χρησιμοποιεί αυτές τις βιβλιοθήκες, πάρτα και βάλε μέσα ότι θες". Θα κοπάναγε το κεφάλι του στον τοίχο καθότι μπορεί να μην ήξερε τη συγκεκριμένη γλώσσα και τη φιλοσοφία της, και φυσικά δε θα μπορούσε να ξέρει τις βιβλιοθήκες της εταιρίας.

Μαγκιά του που πούλησε τον εαυτό του και πήρε τα φράγκα, αλλά αυτό είναι που είπα και πριν για τους μανατζαρέους.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Κάποια πράγματα λέχθηκαν με λάθος τρόπο.

Η πληροφορική βρίσκει εφαρμογή σε πολλούς τομείς . Απο drivers και kernel programming μέχρι γραφικά και πληροφοριακά συστήματα. Το καθένα απο αυτά έχει την δυσκολία του και απαιτεί διαφορετικές γνώσεις. Μια βάση μαθηματικών είναι πάντα απαραίτητη, Δεν είναι απαραίτητο όμως κάποιος να ασχοληθεί με μαθηματικά που περιστρέφονται γύρω απο γραφικά αν πχ δουλευέι σε κάποιο competition analysis συστημα και γενικότερα ασχολείται με ΒΙ και multidimensional design. Επίσης κάποιος προγραμματιστής που ασχολείται με banking συστημα γιατί να μάθει πχ την διγραμμικη παρεμβολή και να μην μάθει banking ? Και γιατί αυτό τον κάνει της σειράς ?

Τα μαθηματικά είναι μια ολόκληρη επιστήμη όπως επίσης είναι και τα οικονομικά και η στατιστική και τα λειτουργικά συστήματα κτλ. Το να μάθεις τον τομέα σου και να γίνεις άριστος δεν σε κάνει της σειράς.Αυτό φαίνεται καλύτερα σε μια εταιρεία παιχνιδιών και το πόσα άτομα απο διαφορετικές ειδικότητες απασχολούνται. Αυτός φυσικά που κάνει γραφικά κοντράρεται με το physics programmer και μαζί την λένε στους database developer administrator , web designer , networking programmers ότι είναι της σειράς γιατί δεν ξέρουν τα μαθηματικά και αλγοριθμους τους και πιστεύουν ότι σε δέκα λεπτά θα αποκτήσουν την εμπειρία χρόνων που έχουν εκείνοι.

.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

BTW, είναι η ιδέα μου ή ο πιο δύσκολα αναγνώσιμος κώδικας γράφεται από μαθηματικούς;

Ο πιο δύσκολα αναγνώσιμος κώδικας γράφεται από άσχετους.

Αλλά γενικά και όσοι δεν έχουν ανάλογη προγραμματιστική εκπαίδευση δεν μπορούν να γράψουν καλά.

Όποιος θέλει να δει υπόδειγμα κώδικα από μαθηματικό ας ρίξει μια ματιά στην μηχανή γραφικών Wild Magic του Eberly.

Τέτοια σαφήνεια, ακριβολογία και νόημα από την γενική δομή μέχρι την στοίχιση του τελευταίου γράμματος δεν έχω ξαναδεί

πουθενά και από κανέναν. Και μιλάμε για 240.000 γραμμές.

Aυτό είναι το βιβλίο που την τεκμηριώνει μερικώς :

http://www.amazon.com/Game-Engine-Design-Second-Interactive/dp/0122290631/ref=sr_1_fkmr1_2?ie=UTF8&qid=1288035900&sr=8-2-fkmr1

-

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Ειλικρινά, τι λες;

Οι βάσεις δεδομένων εύκολα; Οι ιστοσελίδες εύκολα; Ποιός στα λέει αυτά;

Σε σχέση με εφαρμογές που απαιτούν αρχικά μαθηματική ανάλυση, μοντελοποίηση και προσομοίωση (π.χ., image processing εφαρμογές, haptics, path tracking, path planning, optimization problems, κλπ, κλπ, μπορώ να γράφω σελίδες) πριν την τελική υλοποίηση σε κάποια γλώσσα προγραμματισμού (που είναι το τελευταίο που μας ενδιαφέρει και μπορεί να το κάνει ο οποιασδήποτε code monkey που θα του δοθούν αναλυτικά specs), ναι είναι εύκολα! Σε γενικές γραμμές λοιπόν ο V.I. Smirnov όταν παρότρυνε σε προηγούμενα post τον ενδιαφερόμενο να μελετήσει μαθηματικά πρώτα απ´όλα, αυτό εννοούσε! Διαφορετικά....code monkey, που φυσικά σεβαστό αν είσαι OK και θες αυτό.

Επίσης, να συμπληρώσω για να μην παρεξηγηθούμε ότι άλλο, βάσεις δεδομένων - π.χ. Data mining, Feature extraction αλγορίθμους (Πρώτα Μαθηματικά και πολύ αργότερα υλοποίηση σε κάποια γλώσσα) και άλλο βάσεις δεδομένων - Έτοιμα εργαλεία, ACCESS, SQL για π.χ., video club. Και τέλος άλλο ιστοσελίδες - αλγορίθμους security, κρυπτογραφίας (Πρώτα Μαθηματικά και πολύ αργότερα υλοποίηση σε κάποια γλώσσα) κλπ κλπ και άλλο Dreamweaver, html, php και τα συναφή.

:-)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

@DirectX

Φίλε μου το πρόβλημά μου το έθεσα κυρίως ρητορικά. Έχω σκεφτεί πώς θα κάνω τις πράξεις - απλώς είναι αγγαροδουλειά.

Το νόημα είναι ότι και σε φαινομενικά απλά πράγματα υπάρχει συχνά ανάγκη περιφερειακών γνώσεων.

Προφανώς εσύ έχεις ανοικτό μυαλό και ξέρεις να αυτοεκπαιδεύεσαι και πού να στραφείς για να κάνεις κάτι

ακόμα κι' αν δεν το ξέρεις. Καθόλου δεν αφορά εσένα.

Το έθεσα ως καθημερινό παράδειγμα στους άλλους που συνομιλητές που δεν αντιλαμβάνονται την ανάγκη

να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους πέραν της ξερής γραφής κώδικα.

-

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Έχεις κάποιο paper ή στατιστική έρευνα που να το αποδεικνύει?

Δεν χρειάζεται στατιστική έρευνα. Το βλέπω.

Όλοι (ας πούμε) ξέρουν ή μπορούν να φτιάξουν πρόγραμμα τύπου "αποθήκης" ή μισθοδοσίας.

Για να βάλεις όμως το πρόγραμμα να υπολογίζει π.χ. εναλλακτικά σενάρια πληρωμών ή να κάνει υπολογισμό ANOVA και προβλέψεις πωλήσων πρέπει

να ξέρεις ή να μπορείς να διαβάσεις στατιστική και παλινδρόμηση.

Αυτοί που δεν ξέρουν στατιστική θα σταματήσουν στο πρώτο, το απλό. Οι λιγοστοί που ξέρουν ή μπορούν να τη διαβάσουν θα κάνουν και το δεύτερο.

οποιουδήποτε συγγραφέα? :/ "Απλοί" προγραμματιστές? Όπως λέμε ο απλός, η απλή το απλό? Τι έχουν? Διδακτορικό στα μαθηματικά?

Αρκετοί ναι. Κι αν δεν έχουν στα μαθηματικά έχουν σε συναφή κλάδο.

Π.χ. (στην τύχη) ο Ebelry που έγραψε δυο βιβλία για μηχανή γραφικών έχει δυο μεταπτυχιακά και δυο διδακτoρικά. Δεν είναι τυπογραφικό λάθος : 2+2.

Kαι αν ανοίξεις ένα οποιοδήποτε βιβλίο π.χ. για game programmning η κατάσταση είναι όμοια (τουλάχιστον μεταπτυχιακό ή phD σε σχετικό τομέα).

To καλό λογισμικό που ακριβοπληρώνεται το γράφουν τέτοιοι τύποι.

Όχι αυτοί που δεν ξέρουν την εξίσωση της ευθείας ή πώς να λύσουν ένα γραμμικό σύστημα...

Ας μην πιανόμαστε από τις λέξεις. Καταλαβαίνεις τι λέω πολύ καλά και μάλλον συμφωνούμε όπως δείχνει η τελευταία φράση σου...

Υ.Γ. Όσο για το ψευδώνυμο, αυτό είναι. Το έχω πει και αλλού ότι από εκεί προέρχεται.

Έχω πρακτική εκπαίδευση, αλλά κάποτε διάβασα ενδελεχώς τον τόμο III από το 5τομο μνημειώδες σύγγραμμα αυτού "Α course on Higher Mathematics" και

άνοιξε το μυαλό μου με ένα τρόπο που δεν έγινε στην υπόλοιπη εκπαίδευση μου. Και στο μέλλον καταρχήν θα διαβάσω πρώτα τους υπόλοιπους δύο και

μετά θα ξαναπιάσω την αλγοριθμική. Και όχι, δεν είμαι άσχετος στον προγραμματισμό - τουλάχιστον στον βαθμό που μου χρειάζεται....

(Και όσο για τα άλλα ονόματα που μνημονεύονται στο link σου είναι τεράστιου διαμετρήματος μυαλά - ούτε το ένα εκατοστό από αυτά δεν έχουμε)

-

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
O Bill Gates και ο Mark Zuckerberg ποσο καλα μαθηματικα ξερουν;

Bill Gates: Αν κρίνω ο,τι πέτυχε 1590/1600 στα SAT, ο,τι ασχολήθηκε με combinatorics στο Harvard...μάλλον καλά.

Mark Zuckerberg: Computer Science στο Harvard College...μάλλον καλά

---------- Προσθήκη στις 20:54 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:52 ----------

O Bill Gates και ο Mark Zuckerberg ποσο καλα μαθηματικα ξερουν;

Bill Gates: Αν κρίνω ο,τι πέτυχε 1590/1600 στα SAT, ο,τι ασχολήθηκε με combinatorics στο Harvard...μάλλον καλά.

Mark Zuckerberg: Computer Science στο Harvard College...μάλλον καλά.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Ντάξει τώρα συνηδητοποίησα ότι πάω να επιχειρηματολογήσω με κάποιον που έχει Vladimir Ivanovich Smirnov για ψευδόνυμο.

fail /facepalm

Ε και τι σε χάλασε σε αυτό; Δεν έχει Α.Pania για ψευδώνυμο!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δεν είναι το ίδιο με το να φτιάξεις π.χ. μια γεννήτρια πλέγματος για ένα πρόγραμμα FEM.

Τις γνώσεις που απαιτούνται εκεί δεν μπορεί να τις παρακολουθήσει η σάρα κι η μάρα.

Και δεν πα να πάρεις τον καλύτερο αναλυτή...

Τα ίδια και σε άλλους τομείς (επεξεργασία εικόνας-σήματος, προσομοιώσεις πεδίου, μηχανική ρευστών κλπ.)

Πραγματικό περιστατικό : φίλος μου μαθηματικός και ερασιτέχνης προγραμματιστής έμπλεξε σε ένα project ενός εργοστασίου όπου

έπρεπε να φτιάξουν ένα πρόγραμμα για να ανασυντίθεται 3D διανυσματικά μια εικόνα από λήψεις κάμερας.

Μετά, η ανασυντεθειμένη 3D εικόνα θα χρησιμοποιούνταν για collission detection και αυτόματη οδήγηση του ρομποτικού βραχίονα.

Ο φίλος μου εξήγησε στους υπόλοιπους τρεις προγραμματιστές γιατί και πώς έπρεπε να χειριστούν το πρόβλημα και τους έδωσε το βιβλίο

και σημειώσεις που έπρεπε να διαβάσουν. Μόνον εγκεφαλικό δεν έπαθαν !!

Για το πρόβλημα απαιτούνταν παραστατική γεωμετρία και θεωρία μετασχηματισμών και οι τρεις προγραμματιστές που ήταν στην ομάδα δεν

ήξεραν καν πώς να χειρίζονται ένα επίπεδο στο χώρο. Τελικά μετά την παρέλευση τριών μηνών χωρίς ουσιαστική πρόοδο, ο φίλος πήγε στον

εργοδότη του και του είπε

1) να εξαιρέσει τους κατά τα άλλα "έμπειρους και επαγγελματίες" προγραμματιστές από το συγκεκριμένο κομματι του project διότι απλώς τον

καθυστερούσαν, δεν μπορούσαν να κάνουν ουσιωδώς τίποτε και θα το έγραφε μόνος του.

2) να πληρωθεί και την δουλειά των άλλων.

Αλλιώς θα εγκατέλειπε. Η δοιϊκηση στο εργοστάσιο που ήθελε να γίνει το πρόγραμμα για να το εφαρμόσουν σε ρομποτικούς βραχίονες τον

πλήρωσε σχεδόν τέσσερις φορές περισσότερο διότι "πού να βρίσκουν προγραμματιστή που να μπορεί να το κάνει".

Φυσικά οι 3 προγραμματιστές ξύνισαν πολύ διότι τους πήρε τα λεφτάκαι την δουλειά αλλά δεν τους έφταιγε κανείς.

Ήξεραν πολύ καλά να γράφουν κώδικα και ήταν έμπειροι σ' αυτό αλλά ηταν και το μόνον που ήξεραν.

Δεν μπορούσαν να καταλάβουν την απαιτούμενη θεωρία παρά τις εξηγήσεις και τα σεμινάρια που τους έκανε το παιδί.

Τελικά αφού ο φίλος μου έγραψε το πρόγραμμα και δούλεψε, τους το έδωσε για να το ενσωματώσουν στο interface και

τους εξήγησε αν και πού θα μπορούσε να βελτιστοποιηθεί. Aυτό ήταν δευτερεύουσα δουλειά - το εύκολο που το πήραν οι άλλοι.

Δεν χρειάζεται να βγάλω κανένα συμπέρασμα, το δίδαγμα είναι προφανές.

Κανένας "έμπειρος" αναλυτής δεν μπορούσε να τους βοηθήσει διότι δεν είχε το απαραίτητο υπόβαθρο για να παρακολουθήσει

αυτό που χρειαζόταν.

Ξέρω μερικές τέτοιες ιστορίες ακόμη που δείχνουν την ανικανότητα των "μονολιθικών" προγραμματιστών για ενδιαφέροντα projects όπως το παραπάνω.

Tώρα αν κάποιοι νομίζουν ότι το να ξέρεις να γράφεις μόνον κώδικα αρκεί και ότι οι αναλυτές μπορούν χωρίς ισχυρές περιφερειακές γνώσεις να τα

καταφέρουν σε projects όπως το προηγούμενο που είναι τα πιο ενδιαφέροντα και προσοδοφόρα, απλώς στρουθοκαμηλίζουν και κακό του κεφαλιού τους.....

-

Ποίος μίλησε μόνο για κώδικα ? Ότι δηλαδή κάποιος πρέπει να γράφει μόνο κώδικα . Φυσικά και όχι. Στην Ελλάδα ειδικά κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει .

Πάμε τώρα σε κάτι άλλο. Κανείς μα κανείς πληροφορικός δεν είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει τα μαθηματικά του μαθηματικού, την φυσική του φυσικού και την χημεία του χημικού. Αυτά είναι δική τους επιστήμη και το έχουν σπουδάσει. Σκοπός του πληροφορικού είναι να γνωρίζει αλγορίθμους ή στην τελική με μια εξήγηση απο τον επιστήμονα μαθηματικό να μπορεί να υλοποιήσει έναν έχοντας κατανοήσει το πρόβλημα. Για αυτό παίρνεις βάσεις μαθηματικών και στην σχολή. Το ότι ο φίλος σου ξέρει να υλοποιεί συγκεκριμένες εφαρμογές επειδή γνωρίζει μαθηματικά δεν σημαίνει ότι ξέρει να υλοποιεί εφαρμογές που σχετίζονται με άλλα πεδία ή ότι έχει εμπειρία σε άλλα πεδία.

Πάμε τώρα στην ισοπέδωση των άλλων.

Φυσικά ένα σύστημα με 1000+ πίνακες που το κάθε πεδίο έχει σημασία , ένα business που αποτελεί αυτόνομη επιστήμη και το οποίο χρειάζεται κάποιος του αντικειμένου χρόνια για να γίνει καλός θεωρείς ότι είναι πιο εύκολο.

Η πληροφορική βρίσκει εφαρμογή σε πολλά πεδία. Ο μάγκας προγραμματιστής θα πάρει τα εργαλεία και θα μάθει εκείνα που θα τον κάνουν δυνατό σε αυτό το πεδίο.

Ας πάει λοιπόν ένας χημικός στον φίλο σου να του πετάξει τι πρέπει να υλοποιήσει με τύπους χημείας και μετά έλα πες μου.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Παιδιά εγω θα σας πώ το μυστικό.. Ολα είναι νοητικές διεργασίες..

Πρίν ανοίξετε το IDE.. χαλαρώστε για λίγο.. πάρτε βαθιές αναπνοές με κλειστά τα μάτια κάνοντας φόκους στην αναπνοή σας..

Βάλτε τα ακουστικά σας με τίποτε ήχους Α, Β, Θ και Γ συχνότητες να μπαλανσάρουν τα ημισφαίρια σας..

Πιείτε το καφεδάκι σας.. χωρίς πολύ ζάχαρη ομως.. και καθηστε με όρθια την πλάτη σας..

Αυτοσυγκέντρωση στο κώδικα που γράφετε.. Εχετε κανα φαγώσιμο δίπλα σας και προτίμηση τροφές που βοηθάνε στην καθαρή σκέψη..

Αν εχετε κολήσει και δέν μπορείτε να συνεχίσετε σε κάτι πηγαινετε ενα σύντομο περίπατο εχοντας στο μυαλό σας το πρόβλημα σας.. Αν δεν βρείτε λύση όσο θα περπατάτε θα σας έρθουν σίγουρα πολλές ιδέες επι τουλάχιστον μισή ώρα..

Βάλτε πρόγραμμα στη μελέτη σας αν διαβάζετε παράλληλα κανα βιβλίο και προσπαθήστε να καταλαβαίνετε ολο και περισσότερα με πιο γρήγορο διάβασμα..

Το πιο σημαντικό είναι να είστε συγκεντρωμένοι σε ότι γράφετε.. Επίσης όσο μπορείτε να γράφετε τις σκέψεις σας και τις ιδέες σε πρόχειρο χαρτί... Επίσης ο Μπετόβεν βοηθάει πολύ στην παραγωγικότητα...

Αν σας γίνει συνήθεια.. θα αποκτήσετε φοβερή ικανότητα αυτοελέγχου και πειθαρχία σε ότι κάνετε..

Οποια γλώσσα προγραμματισμού και να πιάσετε το ίδιο όφελος θα έχετε.. Ρίξτε μια ματιά σε όλες και όποια σας γυαλίσει πιο πολύ φάτε τη..

ΥΓ. Οι καλύτεροι προγραμματιστές που έχω γνωρίσει μέχρι τώρα δέν εχουν βγάλει κανένα πανεπιστήμιο.. Μήν σας απασχολεί αυτό .. και αυτό είναι το καλό με το ΙΤ.. Εχει πάντα δουλειές και δέν χρειάζεται να εχεις πτυχίο..

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
σας προτείνω να βρείτε ένα open source project που να σας αρέσει.
Πολύ ενδιαφέρον!!! Έχεις να προτείνεις κάτι απλό και γραμμένο σε C;
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Εμένα με ενοχλεί που ακαδημαϊκοί του topic συγχέουν την γνώση με την παιδεία (και την δυνατότητα αυτο-μόρφωσης - αυτο-εκπαίδευσης για την απόκτηση βάσεων σε οποιονδήποτε επιστημονικό κλάδο)...

Αλλά όταν το έχεις λύσει το βιοποριστικό πρόβλημα, μπορείς να τα λες θεωρητικά πολύ ωραία...

Υ.Γ. Τα λέω ως τελειόφοιτος CS (που θέλει να κάνει και το μαστερ του και ίσως και το phd του κάποια στιγμή) και εργαζόμενος σε "μεγαλούτσικη" εταιρία πληροφορικής(που δεν φτιάχνει CMS ή σελίδες) στην Ελλάδα...

Υ.Υ.Γ. Θα ήθελα αυτά τα θεωρητικά να τα ακούσει και ο Carmack και οι όμοιοί του...

+1.

Εμένα με ενοχλεί που κάποιος ρώτησε τί πρέπει να ξέρει/μάθει για μια πιθανή δουλειά ως προγραμματιστής, και ελάχιστοι απάντησαν σχετικά με τα βιώματά τους ως προς τις δικές τους δουλειές ή εταιρίες που εργάζονται. Απαντήσαμε αρλούμπες ακόμη μια φορά και κάναμε ακόμη ενα post μπουρδέλο με Fortran vs Others, Smirnov vs Others, FEM vs Others, BEM vs Others, κλπ. Έλεος πια.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
μπορεις να μου προτεινεις μερικα τετια βιβλια?

οταν σπουδαζα σε ιδιοτικη σχολη διαβαζα σχεδον 12- ωρες την μερα απο της 9 το πρωι μεχρι της 2 το βραδυ.

Οι καθηγητες συνεχεια με ρωτουσαν απο που τα ξερω αυτα, μου αρεσει πολυ ο προγραμματισμος, και θα ηθελα να

δουλεψω σαν προγραμματιστης αλλα στην σχολη μου μας μαθαν μονο τα βασικα και ξερω οτι υπαρχουν πολλα ακομα να μαθω

αλλα θελω να με καθοδηγηση καποιος γιατι ειμαι ασχετος στον τομεα αυτον

Πώς, μπορώ πολλά.

Αλλά πρέπει να αποφασίσεις με τι θα ασχοληθείς.

Για να μελετήσεις κάτι θα σου πάρει πολύ καιρό.

Τι θέλεις

- γραφικά και μηχανές γραφικών ;

- υπολογιστική γεωμετρία ;

- παράλληλα συστήματα και παράλληλο προγραμματισμό ;

- αριθμητική ανάλυση και FEM ή BEM;

- συνδυασμό των παραπάνω ;

Γενικά, οι ενδιαφέροντες κλάδοι απαιτούν πολλές γνώσεις ενίοτε συνδυασμένες ή επικαλυπτόμενες μεταξύ τους.

Αντίθετα με την κοινή εντύπωση, ο προγραμματισμός είναι συνήθως το εύκολο μέρος.

Η μεγαλύτερη δυσκολία είναι η κανόηση της θεωρίας που απαιτείται για να πραγματευτείς το πρόβλημα.

Γι' αυτό και όλοι φτιάχνουν ιστοσελίδες, βάσεις δεδομένων ή προγράμματα τύπου "αρχείο αποθήκης" και λογιστικά :

επειδή αυτά δεν προϋποθέτουν παρά απλές γνώσεις εφαρμογής και είναι κατά κανόνα τα εύκολα (και βέβαια στην Ελλάδα έχουν ζήτηση).

Εν πάση περιπτώση, αν έχεις επιδιώξεις πέραν από τα συνήθη πράγματα (ιστοσελίδες, απλές εφαρμογές και βάσεις δεδομένων) που κάνουν οι προγραμματιστές

της σειράς (τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα), πρέπει να είσαι έτοιμος να διαβάσεις και πράγματα που δεν έχουν άμεσο προγραμματιστικό αντίκρυσμα.

Π.χ, αν θέλεις να ασχοληθείς με γραφικά και δεν ξέρεις τα βασικά της 3D γεωμετρίας, μάλλον πρέπει να ξεκινήσεις από την εξίσωση της ευθείας στον χώρο κι όχι από το opengl.

Τέλος, πρέπει να ξέρεις ότι σε ενδιαφέροντες τομείς όπως οι παραπάνω οι αμιγείς προγραμματιστές δεν τα καταφέρνουν όσοι καλοί κι' αν είναι,

ακριβώς επειδή ο προγραμματισμός είναι το μόνο που ξέρουν. Αλλά αυτό δεν αρκεί.

-

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.