Προς το περιεχόμενο

Αναπαραγωγη HD mkv με τελεια ποιοτητα και DXVA


Ntinaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βρε αυτό το είναι το εύκολο κομμάτι!!!

 

Τι απ'ολα εκεί να ενεργοποιήσω δε ξέρω.

 

Μάλλον δεν διάβασες το 1ο ποστ.

Πήγαινε πίσω και διάβασε στο σημείο που λέει:

Αν θελετε να παρετε uber ποιοτητα καντε αυτο

Βασικά αναφέρεται στο Shader Complex 2 και στο 16-235 -> 0-255. Αν τα θέλεις και τα δύο θα πρέπει να το κάνεις από το Combine Shaders.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 449
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Nα σαι καλά... Δυστυχώς κλασσικός ελληναράς κι εγώ, βαριόμουν να διαβάσω τα αρχικά.(δεν ειναι και λίγα!)

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν διάβασες το 1ο ποστ.

Πήγαινε πίσω και διάβασε στο σημείο που λέει:

Αν θελετε να παρετε uber ποιοτητα καντε αυτο

Βασικά αναφέρεται στο Shader Complex 2 και στο 16-235 -> 0-255. Αν τα θέλεις και τα δύο θα πρέπει να το κάνεις από το Combine Shaders.

 

βαλε ομως αυτο που λεει [sD][HD]

εχει 2-3 που μοιαζουνε μη μπερδευτεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια,εκανα βημα προς βημα αυτα που λει ο οδηγος,και πλεον εχω και γω τελεια ποιοτητα εικονας στον η/υ του σπιτιου μου.

εχω να κανω μια ερωτηση,επειδη στα υπολοιπα συστηματα μου εχω mac k ubuntu οποτε αναγκαστικά παιζω τις ταινιες με vlc ,θελω να ρωτησω αν ο vlc υποστηριζει καποια τετοια λειτουργιά με τα shaders ετσι ωστε να μπορω να δω και στα υπολοιπα συστηματα τοσο καλη εικονα.

σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να συγκρινεις τα 2 player διπλα διπλα απο αποψη ποιοτητας.

το vlc εχει βελτιωθει παντως σε αρκετους τομεις,δεν ειναι οσο απαραδεκτο ηταν,αλλα δε μπορει να φτασει σε καμια περιπτωση το mpchc

 

Ναι έκανα ένα mini image evaluation μεταξύ του VLC και του MPC-HC.

Γενικά δεν βρίσκω κάποιον λόγο για την χρήση εξωτερικών decoders και χρησιμοποιώ τους ενσωματωμένους που έχει ο κάθε player.

 

Σε default ρυθμίσεις λοιπόν, έχω καλύτερη εικόνα με τον VLC.

 

Χρησιμοποιώντας τον συνδυασμό 2 Shaders ( sharpen complex και 16-235 -> 0-255) στον MPC-HC παίρνω ένα deep black/ crisp image καλύτερο από αυτό του VLC.

Το πρόβλημα όμως τώρα είναι ότι το μαύρο γίνεται πολύ πηχτό και χάνω λεπτομέρειες σε σκοτεινές σκηνές.

Χρειάζεται να κάνω ένα μικρό editing στο 16-235 -> 0-255 ώστε να γίνει λίγο φωτεινότερο.

 

Την καλύτερη εικόνα πάντως (πολύ μικρή διαφορά) την έχω με το XBMC, αν και το χρησιμοποιώ σπάνια γιατί είναι πολύ πιο δύσχρηστο από τα άλλα 2.

 

 

καλησπερα παιδια,εκανα βημα προς βημα αυτα που λει ο οδηγος,και πλεον εχω και γω τελεια ποιοτητα εικονας στον η/υ του σπιτιου μου.

εχω να κανω μια ερωτηση,επειδη στα υπολοιπα συστηματα μου εχω mac k ubuntu οποτε αναγκαστικά παιζω τις ταινιες με vlc ,θελω να ρωτησω αν ο vlc υποστηριζει καποια τετοια λειτουργιά με τα shaders ετσι ωστε να μπορω να δω και στα υπολοιπα συστηματα τοσο καλη εικονα.

σας ευχαριστω

 

Σε normal screen, επιλέγεις το show extended settings και μετά από το tab video effects διαλέγεις αυτά που θες ώστε να αλλάξεις/βελτιώσεις την εικόνα.

 

Οι κύριες ρυθμίσεις γίνονται από την καρτέλα basic.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ‘σαι καλά για το hint, μα το monitor είναι CRT και δεν έχει backlight. :lol:

 

Τεσπα, οι διαφορές στην εικόνα είναι ανάξιες λόγου, οπότε είμαι ευχαριστημένος και με τους 2 players.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μου οτι εχεις βαλει και 800Χ600 αναλυση! :rolleyes:

 

Χαχαχα!! όχι τo έχω σε 640 Χ 350 με μια Hercules ISA να το οδηγεί στα 16 χρώματα !!! :P

 

Εκεί να δεις τέλεια πιστότητα χρωμάτων.:lol:

 

Στα σοβαρά τώρα, το monitor είναι από τα τελευταία καλά CRT που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα ( Viewsonic 19” Graphics Series)

και σηκώνει ανάλυση μέχρι τα 1920 Χ 1440.

 

Βέβαια σε μια τέτοια ανάλυση χρειάζεσαι μεταμόσχευση ματιών από…. γεράκι για να διαβάσεις κείμενο. Το έχω στα 1280 Χ 1024.

 

Σαν κυνηγός του "απόλυτου μαύρου", για Home Cinema/ movies κλείνω προς την χρήση CRT/Plasma/ DLP projector .

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το plasma για μενα ειναι το καλυτερο για ταινιες...

κυκλοφορει μια 50αρα plasma LG στα 740 και ειναι τσαμπα...

καποια στιγμη θα την χτυπησω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σαν κυνηγός του "απόλυτου μαύρου", για Home Cinema/ movies κλείνω προς την χρήση CRT/Plasma/ DLP projector .

 

 

το plasma για μενα ειναι το καλυτερο για ταινιες...

 

υπομονή για τα OLED :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε normal screen, επιλέγεις το show extended settings και μετά από το tab video effects διαλέγεις αυτά που θες ώστε να αλλάξεις/βελτιώσεις την εικόνα.

 

Οι κύριες ρυθμίσεις γίνονται από την καρτέλα basic.

 

 

φιλε μου εχω το vlc αλλα σε mac ,και δε βρηκα τις ρυθμισεις που μου εγραψες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...