Προς το περιεχόμενο

Εφορευτική επιτροπή στις εκλογές


filip123go

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι βεβαια. Γιατι το αποτελεσμα βγαινει απο τις εγκυρες και μόνο ψηφους. Τα ακυρα, τα λευκα και η αποχη δε μετρανε πουθενα απολυτως.

Και οπως ειπε ο φιλος, οσο μεγαλυτερη ειναι η αποχη(και τα ακυρα-λευκα) τοσο μεγαλυτερο ποσοστο θα παρουν τα 2 πρωην μεγαλα κομματα.

Οσοι λοιπον νομιζουν οτι με την αποχη θα στειλουν καποιο μυνημα... ας το ξανασκεφτουν καλυτερα!

 

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς σε αυτό το παράδειγμα. Θα σου αναφέρω 2 πολύ απλά παραδείγματα για να δείς πως η αποχή αυξάνει τα ποσοστά των μεγάλων κομμάτων.

 

Έστω 100 άτομα στον εκλογικό κατάλογο που από αυτά τα 20 ψήφισαν ΝΔ τα 15 ΠΑΣΟΚ τα 10 ΚΚΕ και 25 από αυτά προτίμισαν αποχή λευκό ή άκυρο. Στις εκλογές μιλάμε με ποσοστιαίες τιμές και όχι απλούς αριθμούς ατόμων, τα αποτελέσματα εξάγονται επί των εγκύρων ψήφων και όχι επί του συνόλου. Άρα οι έγκυροι ψήφοι είναι 100-25=75.

 

Θα έχουμε

 

ΝΔ 20/75 ή 26.7 %

ΠΑΣΟΚ 15/75 ή 20 %

ΚΚΕ 10/75 ή 13.3 %

 

Πές τώρα οτι η αποχή με λευκό και άκυρο είναι 35%. Άρα έγκυρα ψηφοδέλιτα 100-35=65

 

Θα έχουμε

 

ΝΔ 20/65 ή 30.8 %

ΠΑΣΟΚ 15/65 ή 23.1 %

ΚΚΕ 10/65 ή 15.4 %

 

Έτσι λοιπόν βοηθάμε τα μεγάλα κόμματα. Και μπορεί να αυξάνουν τα ποσοστά τους και τα υπόλοιπα κόμματα, αλλά η διαφορά αύξησης του κόμματος με το μεγαλύτερο ποσοστό είναι μεγαλύτερη από κάποιο άλλο με μικρότερο ποσοστό. Αυτό φαίνεται εύκολα εξάλλου άμα κάνεις σύγκριση στα 2 παραδείγματα.

 

Επίσης με τον νέο εκλογικό νόμο χρειάζεται πολύ προσοχή σε όσους ψηφίσουν μικρά κόμματα διότι υπάρχει ένας τύπος από τον οποίο βγάζουμε πόσες έδρες θα έχει το κάθε κόμμα βάσει του ποσοστού του. Εκεί παίζει ρόλο και το αθροιστικό ποσοστό όσων κομμάτων δεν μπούν στην βουλή δηλαδή είναι κάτω του 3%. Όσο μεγαλύτερο είναι το ποσοστό αυτό αθροιστικά τόσες περισσότερες έδρες θα πάρουν τα κόμματα. Η ουσία είναι να μην μπορούν να ξεπεράσουν τους 150 οι έδρες του ΠΑΣΟΚ μαζί με της ΝΔ.

 

 

α καλα καταλαβα δλδ

 

το θεμα ειναι οτι ολοι λετε το ιδιο πραγμα *αποχη, οχι δημοκρατια, σκιες στην ελευθερια etc*

 

το ερωτημα του

'αν καποιος βγει με μια ψηφο, τοτε τι λεει αυτο για την νοημοσυνη αυτουνου που θα ανεβει για να κυβερνησει'

το εχιε ρωτησει καποιος?

ever?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το ερωτημα του

'αν καποιος βγει με μια ψηφο, τοτε τι λεει αυτο για την νοημοσυνη αυτουνου που θα ανεβει για να κυβερνησει'

το εχιε ρωτησει καποιος?

ever?

 

Αν θές την γνώμη μου, τίποτα δεν λέει. Αν αυτή η 1 ψήφος είναι και η μοναδική έγκυρη ψήφος, θα βγάλει ποσοστό 100% και θα πεί, ο ελληνικός λαός μας εμπιστεύτηκε στις εκλογές και μας έδωσε καθαρή λαϊκή εντολή. Αυτά με τα δεδομένα της πολιτικής στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θές την γνώμη μου, τίποτα δεν λέει. Αν αυτή η 1 ψήφος είναι και η μοναδική έγκυρη ψήφος, θα βγάλει ποσοστό 100% και θα πεί, ο ελληνικός λαός μας εμπιστεύτηκε στις εκλογές και μας έδωσε καθαρή λαϊκή εντολή. Αυτά με τα δεδομένα της πολιτικής στην Ελλάδα.

 

true

true

αλλα θα εχει και 11εκ πιθανους εχθρους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στο κάνω ποιο λιανά. Οι έδρες που θα έχουν τα κόμματα υπολογίζονται από έναν τύπο,

 

νομίζω είναι ο (250 χ ποσοστό κόμματος) / (100 - ποσοστό λοιπών κομμάτων). Τα λοιπά είναι τα κόμματα κάτω του 3%. Αν έχουμε πολλλά τέτοια κόμματα κάτω του 3% αυξάνεται πολύ αυτή η τιμή έτσι μειώνεται ο παρονομαστής αφού είναι 100 μείον το ποσοστό αθροιστικά όλων, έτσι δίνουμε παραπάνω έδρες, ναι μέν τις παίρνουν όλα τα κόμματα αλλά τα μεγάλα θα έχουν το μεγαλύτερο πλεονέκτημα.

 

Αυτό το έμαθα πρόσφατα οτι παίζουν ρόλο και τα ποσοστά αυτά. Προσωπικά θα προτιμήσω κάποιο κόμμα νέο είτε παλιό που κατά τις περισσότερες δημοσκοπίσεις έχει ποσοστά από 2% και πάνω. Τα υπόλοιπα που δεν παίρνουν ούτε 2% ή δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους δεν θα τα προτιμήσω. Θα μου πεί κανείς βέβαια οτι μπορεί οι δημοσκοπίσεις να είναι μούφα και ακόμα και το κόμμα του 1% να βγεί με 3%, το δέχομαι οτι μπορεί να είναι μούφα, πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα ρισκάρω να βοηθήσω με την ψήφο μου τους μεγάλους γιατί αυτές οι εκλογές για μένα είναι πολύ σημαντικές. ΠΑΣΟΚ με ΝΔ αν πάρουν πάνω από 150 (μαζί με το μπόνους των 50 εδρών στο 1ο κόμμα) έχουν αυτοδυναμία σε περίπτωση συγκυβέρνησης.

 

Έτσι συμπερασματικά, δεν θα πώ ούτε βούρ στα μικρά κόμματα ούτε μακριά από τα μικρά κόμματα, αλλά να προσέξουμε γενικά σε ποιό από τα μικρά κόμματα (<2% δημοσκοπικά για μένα) θα ρίξουμε την ψήφο μας.

 

Παραμυθια της χαλιμας φιλε, εχει βγει αυτη η φημη ακριβως για να μη ψηφιζονται τα μικρα κομματα.

Ας πανε ολοι να ψηφισουμε κι ας ειν και μικρα κομματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και Καλό Μήνα σε ολους

 

Μου ηρθε ειδοποιητήριο ως πρώτο αναπλήρωματικό μέλος , καποτε είχα ακούσει οτι δημόσιοι και δημοτικοί υπάλληλοι εξερούνται απο μέλη της εφορευιτικής επιτροπής. Εψαξα στο δίκτυο και βρήκα οτι με

 

ΤΟ Π.Δ 26/2012, άρθ.59, παρ. 1

Κωλύματα διορισμού μελών εφορευτικών επιτροπών...

 

 

1. Δημόσιοι και δημοτικοί υπάλληλοι ή έμμισθοι υπάλληλοι δημοτικών νομικών προσώπων και ιδρυμάτων και όσοι μ’ αυτές τις ιδιότητες υπηρέτησαν την τελευταία τριετία προ της εκλογής, δεν μπορούν να κληρωθούν ή διοριστούν μέλη εφορευτικών επιτροπών και αν τυχόν κληρωθούν ή διοριστούν δεν μπορούν να λάβουν μέρος στη συγκρότηση των επιτροπών. Το κώλυμα ισχύει και για τους αποστρατευθέντες αξιωματικούς, τα όργανα των σωμάτων ασφαλείας, καθώς και γι’ αυτούς που διετέλεσαν δήμαρχοι κατά την τελευταία τριετία.

 

Επίσης ο δικηγορικός σύλογος Αθηνών εχει εκδώσει ενα οδηγό (http://www.dsanet.gr/Epikairothta/AnakoinwseisThlematikhs/PRAKTIKOS_ODIGOS.pdf) προς τους δικηγόρους που θα ειναι δικαστικοί αντιπροσωποι και αναφέρει σελ 19

 

1.- ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΕΦΟΡΕΥΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

Ο Δικαστικός Αντιπρόσωπος παραλαμβάνει από τα Μέλη της

Εφορευτικής Επιτροπής την πράξη του διορισμού τους, ελέγχει μήπως

υπάρχουν τυχόν ασυμβίβαστα του άρθρου 59§1 του Π.Δ. 26/2012 (όπως

ιδιότητα δημοσίου, δημοτικού υπαλλήλου, ή υπαλλήλου δημοτικών νομικών

προσώπων και ιδρυμάτων, ή στρατιωτικού-αστυνομικού -σε ενέργεια ή

αποστρατεία- ή Δημάρχων, κατά την τελευταία πριν την εκλογή τριετία) και

εξετάζει τα τυχόν κωλύματα που θα προβληθούν (ασθένεια, εγκυμοσύνη

κλπ).............

 

Μιλησα τηλεφωνικά με εναν δικαστικό και με ένα δικηγορο και μου είπαν οτι δεν υπάρχει εξαιρεση απο εφορευτική επιτροπή και οτι δεν γνωριζουν το ΠΔ

 

΄Γνωρίζει καποιος τι ισχυει , υπάρχει κώλυμα για τους Δημ Υπαλληλους και αν ναι τι διαδικασία χρειάζεαται , εμημερώνω κάποιον ή δεν πάταω το ποδι μου καθολου , αν με ψάξουν θα επικαλεστώ το κωλυμα

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει στάνταρ, εγώ βρήκα το άρθρο 59 παρ 1 ΠΔ 351/2003. Απλά πάρε μια βεβαίωση από την υπηρησία σου με σφραγίδα επάνω που να λέει οτι όντως εργάζεσαι εκεί και βάσει του νόμου τάδε απαλλάσεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

*κοινοβουλευτική.

 

Ξέρει κανείς τι παίζει φέτος με τα λεφτά του γραμματέα; Έριξα μια ματιά στο ιντερνετ αλλά βρήκα μόνο τις αμοιβές του 2009 και η δικαστική αντιπρόσωπος επίσης δεν ξέρει ακόμη. Λοιπόν;

σε λίγες μέρες θα ξέρω, περιμένω ενημέρωση από ξάδερφο που πηγαίνει δικαστικός αντιπρόσωπος και με παίρνει μαζί για γραμματέα :P

 

 

100 euro πάλι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει στάνταρ, εγώ βρήκα το άρθρο 59 παρ 1 ΠΔ 351/2003. Απλά πάρε μια βεβαίωση από την υπηρησία σου με σφραγίδα επάνω που να λέει οτι όντως εργάζεσαι εκεί και βάσει του νόμου τάδε απαλλάσεσαι.

 

Ποτε θα πάω την βεβαιωση στον δικ. αντιπροσωπο ;

Θελω να πάω στο χωριο μου Σαββατο και Κυρακή απογευμα να γυρίσω και να ψηφίσω και να δώσω και την βεβαιωση,η θα με αρπάξει ο δικ. αντιπροσωπος και θα φαω μεγαλο ξενυχτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε θα πάω την βεβαιωση στον δικ. αντιπροσωπο ;

Θελω να πάω στο χωριο μου Σαββατο και Κυρακή απογευμα να γυρίσω και να ψηφίσω και να δώσω και την βεβαιωση,η θα με αρπάξει ο δικ. αντιπροσωπος και θα φαω μεγαλο ξενυχτι;

 

Υπάρχει μια διαδικασία απαλλαγών μέσω του δικαστηρίου που γίνονται οι κληρώσεις για αυτές τις περιπτώσεις, και υπάρχει μια προθεσμία που πρέπει να γίνει η διαδικασία, τώρα λεπτομέριες δεν ξέρω, σε κάθε περίπτωση πηγαίνεις πρωϊ πρωϊ οταν ανοίγουν οι κάλπες και τους λές οτι απαλλάσεσαι ψηφίζεις και σε αφήνουν να φύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κάποιοι παρακαλάν να ξαναγίνουν εκλογές γρήγορα :rolleyes:

 

ούτε των δικαστικών αντιπροσώπων έπεσε η αμοιβή αν δεν κάνω λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα.σήμερα μου ήρθε χαρτι για να παω 1ο τακτικο μέλος.το χαρτι ειχε ερθει σε αλλη διευθυνση μακρια και μου το φερανε σήμερα γειτόνοι.

θελω να ρωτήσω:

 

αυτοι οι τακτικοί περνουν κανα φραγκο για αυτες τις τοσες ωρες δουλειας τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...