Προς το περιεχόμενο

Εξωτερική κεραία TP LINK TL-WA5210G συνδέεται μόνο με δημόσια δίκτυα! Γιατί;


akakios1976

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To θέμα είναι οτι αυτή η κεραία έχει αρκετά θεματάκια σε σχέση με την ασφάλεια των ασυρμάτων δικτύων στα οποία πας να συνδεθείς.Δηλαδή μπορεί να δουλεύει με wep αλλά οχι με wpa.Επίσης νομίζω πως με thompson ρουτεράκια πάλι εμφανίζει προβλήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 396
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω το εξ εις έχω δυο 5210G τα οποία έχω σκοπό να τα δουλέψω σε απόσταση 10χλ

 

1) το πρώτο  5210G θα μπει στο σημειο Α που θα εκπέμπει το wifi στο σημειο Β που θα λαμβάνει μόνο.

Στο σημειο Α που θα εκπέμπει πώς πρέπει να συνδέσω το 5210G και σε τη mode (AP) ώστε να έχω τη μέγιστη απόδοση ?? πρέπει να το συνδέσω απάνω στο modem (ΟΤΕ) στη θύρα ethernet για να εκπέμπει wifi στο σημειο Β ??

 

 

2) Στο σημειο Β πρέπει να βάλω διαφορετικές ρυθμίσεις για τι λήψη ?

 

 

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων....

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρόντισε, επειδή είναι μεγάλη απόσταση, να έχουν καλή στόχευση μεταξύ τους και χωρίς εμπόδια.

 

1. Θα συνδέσεις το 1ο ενσύρματα με καλώδιο δικτύου σε κάποια θύρα LAN του modem/router που δίνει Internet, ρυθμίζοντάς το ως Access Point σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό.

 

2. Θα ρυθμίσεις το 2ο ως AP Client σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό.

 

Μπορείς η σύνδεση μεταξύ τους να γίνει σε Bridge mode σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό, αλλά υποχρεωτικά η ασφάλεια θα είναι WEP. Αν το κάνεις φρόντισε να βάλεις ισχυρό κωδικό με πάνω από 10 αλφαριθμητικούς χαρακτήρες (π.χ. "i_dikIam0u_AsyRmath_3kPompH").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση..  (Μπορείς η σύνδεση μεταξύ τους να γίνει σε Bridge mode) υπαρχει και αλλος τρόπος η αυτος είναι ο καλύτερος ?

Στης ρυθμίσεις της κεραίας τη πρεπει να βάλω π.χ vertikal ?

 

​Ευχαριστώ και πάλι.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 2 τρόποι, που τους έγραψα παραπάνω.

Ο πρώτος είναι η κλασσική ζεύξη AP - Client (τα 1 & 2 παραπάνω) και ο δεύτερος είναι το Bridge.

 

Σε Bridge καμία άλλη συσκευή δεν μπορεί να συνδεθεί εκτός αυτών που έχουν ορισθεί οι διευθύνσεις MAC.

Στην άλλη περίπτωση οποιαδήποτε ασύρματη συσκευή μπορεί να συνδεθεί στο ΑΡ, αρκεί βέβαια να γνωρίζει τις ρυθμίσεις ασφάλειας.

 

Στο θέμα της πόλωσης δεν υπάρχει στάνταρντ απάντηση, καθώς έχει να κάνει με το περιβάλλον και τον τρόπο λειτουργίας.

Γεγονός είναι ότι σε οριζόντια πόλωση έχουμε μικρότερο θόρυβο από γειτονικές εκπομπές, μιας και οι περισσότερες ασύρματες συσκευές χρησιμοποιούν την κάθετη, η οποία όμως έχει καλύτερη διαπερατότητα σε φυλλωσιές δέντρων.

 

Θα έλεγα ότι αν δεν σ' ενδιαφέρει να συνδέονται και άλλες συσκευές ασύρματα στο ΑΡ, να επιλέξεις οριζόντια πόλωση.

Ούτως ή άλλως δοκιμάζεις και τις 2 και επιλέγεις αυτή στην οποία θα έχεις βέλτιστη απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για σας πριν εγκαταστήσω τα δυο 5210g σε μεγάλη απόσταση η πα να τα δοκιμάσω πρώτα σπίτι έβαλα το ένα ως Access Point

και το άλλο ως AP Clien πάνω σε ένα λαπτοπ κάνω συνδέσει εμφανίζεται το σήμα όλα καλά όταν πάω στο λαπτοπ για να αλλάξω να παίρνει αυτόματα την ip δεν έχω ίντερνετ και παραμένει το κίτρινο τριγωνακι ..

Υπέθεσα ότι κάτι κάνω λάθος στις ρυθμίσεις του Access Point και έτσι η πα να κάνω τη δοκιμή απάνω στο modem του σπιτιού ένα zte του οτε τίποτα και εκεί το σεταρω ως AP Clien αλλάζω την ip σε 192,168,0,15 κάνω ανιχνεύσει βρίσκω το δικό μου κάνω σύνδεση  save και πάω και του δίνω τον κωδικό προσβάσεις κάνω save και αλλάζω από το λαπτοπ ώστε να παίρνει αυτόματα την ip το αποτέλεσμα το γνωστό δεν έχω ιντερνετ προφανώς κάτι κάνω λάθος αν μπορείτε βοηθήστε με  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το γράφω εδώ για να μην το ξεχάσω :-D

  αλλά και για να ρωτήσω αν το έχει παρατηρήσει κανείς.

Εαν το thomson δεν είναι "n" και είναι b/g τότε παίζει και με wpa/wpa2 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας, έχω συνδέσει κανονικά το TP link 5210 με ένα ασύρματο router και έχω πετύχει ασύρματη σύνδεση σε όλο το σπίτι (με στατικές ip) η ερώτηση η οποία θα ήθελα να θέσω είναι αν υπάρχει κάποιο router το οποίο να υποκαθιστά και την δουλεία το PoE ώστε να περιορίσω το πλήθος των συσκευών και κατ΄ επέκταση τα καλώδια ρεύματος ώστε να έχω μια πιο "συμμαζεμένη" λύση.
Δηλαδή επιθυμώ να έχω την ακόλουθη διάταξη συσκευών

PC/Smartphone --> W Router --> TP link 5210G

και ΌΧΙ

PC/Smartphone --> W Router --> PoE --> TP link 5210G.

έχετε να προτείνετε κάποια συσκευή (αν υποστηρίζει επιπλέον και 3G/4G ακόμα καλύτερα), ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός των Mikrotik δεν γνωρίζω άλλο router που να δίνει poe σε κάποια θύρα.

Μα τα Mikrotik απαιτούν γνώσεις για να ρυθμιστούν. Δεν είναι σαν τις απλές οικιακές συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μπορεί......

1. να έχεις καρφωτές IP και να ξεχνάς να της επαναφερεις σε αυτόματες,

2. τα ρουτερ που να συνδεεσε να μην έχουν ενεργό το access point asolation,

3. Να βάζεις λάθος κλειδί.

4. H ip του tp-link να είναι ίδια με του συνδεομένου access point

5. Γενικά έχεις επιλέξει μη λειτουργικές επιλογές στο web-interface.

6. Να βάλεις το τελευταίο firmware

 

Χρειάζεται να το έχεις σε Client mode και dhcp server ενεργό για να μην βάζεις καρφωτές ip.

Καλή επιτυχία, να φτιάξεις ενα link ισα με 15 χιλιόμετρα οπος λενε οι προδιαγραφές της συσκευης... οταν φυσικά πρώτα καταφέρεις να την κάνεις λειτουργική σε κοντινά δίκτυα :P.

 kalhspera exw ena 8emataki.sto main modem tou spitiou exw egatasthsei mia bullet2 keraia kai tin exw access point (dinw internet se kati filous).Enas filos omws exei autn thn keraia pou perigrafeis TP-LINK TL-WA5210G.prwta ap ola 8a h8ela na mou peis pws  akrivws na tin ru8misw etsi wste na thn sindesw sto bullet mou (pou exw to main internet) ti mode ktlp. to email mou einai [email protected] voh8hseme pls.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους και καλο Πασχα.

Προσφατα αγορασα 3 TP-Link 5210 g με σκοπο να κανω ενα δικτυο για ιντερνετ σε μια μικρη κοινοτητα που διαμενω. Την μια αντενα την ενωσα κατευθειαν στο modem του παροχεα ως Access Point και τις αλλες 2 ως Repeater. Οταν είμαι στην εμβελεια της Νο1 κεραιας εχω ιντερνετ....στην εμβελεια των αλλων δυο όμως μου βγαζει συνεχεια "obtaining Ip". Αλλαξα τα ΙΡ για να μην κανουν conflig μεταξυ τους.... 

καποια ιδεα πως πρεπει να τις προγραμματισω για να δινουν και οι αλλες 2 ΙΡ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω ανοιχτο χωρις κωδικο.....κανω ακριβως τα βηματα που λεει αλλα δεν δινει Internet ασυρματα...αν ενωσω υπολογιστη με καλωδιο στις αντενες μου δινει internet....!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...