Προς το περιεχόμενο

Εξωτερική κεραία TP LINK TL-WA5210G συνδέεται μόνο με δημόσια δίκτυα! Γιατί;


akakios1976

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Παιδιά έχω το εξής θέμα. Αγόρασα μια εξωτερική κεραια TP-Link TL-WA5210G http://www.tp-link.com/products/productDetails.asp?pmodel=TL-WA5210G - http://computers.xpatit.gr/14-%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%A4%CE%A5%CE%91%CE%9A%CE%91-%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%99%CE%9F%CE%9D%CE%A4%CE%91/1176-TP-LINK-TL-WA5210G-2.4GHz-High-Power-Wireless-Outdoor-AP-/-CPE.html.

Την βάζω στο μπαλκόνι μου που βρίσκεται στο κέντρο της πόλης μου όπου και λαμβάνει 70 δίκτυα περίπου, μεταξύ των οποίων και 2 δημόσια δίκτυα (με 30-40 db). Με αυτά συνδέεται κανονικά η κεραία. Όμως όταν προσπαθώ να συνδεθώ με άλλα δίκτυα ελεύθερα δεν λαμβάνει με τίποτα ΙΡ και δεν συνδέεται! Έχω κάνει τα πάντα στις ρυθμίσεις αλλά κανένα αποτέλεσμα :-( Δοκιμαστικά μάλιστα άφησα ξεκλείδωτο το wifi του ρούτερ μου, η κεραία το είδε κανονικά αλλά και πάλι δεν μπορεί να συνδεθεί!

Όποιος γνωρίζει κάτι θα του ήμουν υποχρεωμένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 396
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί......

1. να έχεις καρφωτές IP και να ξεχνάς να της επαναφερεις σε αυτόματες,

2. τα ρουτερ που να συνδεεσε να μην έχουν ενεργό το access point asolation,

3. Να βάζεις λάθος κλειδί.

4. H ip του tp-link να είναι ίδια με του συνδεομένου access point

5. Γενικά έχεις επιλέξει μη λειτουργικές επιλογές στο web-interface.

6. Να βάλεις το τελευταίο firmware

 

Χρειάζεται να το έχεις σε Client mode και dhcp server ενεργό για να μην βάζεις καρφωτές ip.

Καλή επιτυχία, να φτιάξεις ενα link ισα με 15 χιλιόμετρα οπος λενε οι προδιαγραφές της συσκευης... οταν φυσικά πρώτα καταφέρεις να την κάνεις λειτουργική σε κοντινά δίκτυα :P.

Επεξ/σία από takos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Tako σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου. Πάντως δεν έχω καρφωτές ΙΡ αλλά αυτόματες. Εχω βάλει και το τελευταίο firmware! Εχω κάνει τα πάντα και το μόνο που καταφέρνω είναι να συνδεθώ μόνο με το δημόσιο του Δήμου... :-( Θα συνεχίσω την προσπάθεια γιατί 55ευρώ θέλω να πιάσουν τόπο ;)

 

Μπορεί......

1. να έχεις καρφωτές IP και να ξεχνάς να της επαναφερεις σε αυτόματες,

2. τα ρουτερ που να συνδεεσε να μην έχουν ενεργό το access point asolation,

3. Να βάζεις λάθος κλειδί.

4. H ip του tp-link να είναι ίδια με του συνδεομένου access point

5. Γενικά έχεις επιλέξει μη λειτουργικές επιλογές στο web-interface.

6. Να βάλεις το τελευταίο firmware

 

Χρειάζεται να το έχεις σε Client mode και dhcp server ενεργό για να μην βάζεις καρφωτές ip.

Καλή επιτυχία, να φτιάξεις ενα link ισα με 15 χιλιόμετρα οπος λενε οι προδιαγραφές της συσκευης... οταν φυσικά πρώτα καταφέρεις να την κάνεις λειτουργική σε κοντινά δίκτυα :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά τα κατάφερα. Είχα κάνει κάτι λάθος στις ρυθμίσεις και γι' αυτό δεν μπορούσα να συνδεθώ στις προηγούμενες δοκιμές μου. Παρόλα αυτά, υπάρχουν κάποια ζητήματα για τα οποία δεν έχω βρει ακόμα απαντήσεις. Φίλε takos (ή οποισδήποτε άλλος φίλος που γνωρίζει), αν σου είναι εύκολο, επειδή βλέπω ότι το κατέχεις το άθλημα, θα ήθελα να με βοηθήσεις λίγο στις παρακάτω σημαντικές εκκρεμότητες:

 

  • Επειδή το router μου, για να μπεις στο interface του, χρησιμοποιεί την ίδια i.p. με αυτή που είχε εξ' ορισμού η κεραία (192.168.1.254), όρισα στο TP-Link κάποια άλλη (π.χ. 192.168.1.15) ώστε να μην υπάρχει conflict. Επίσης είναι ενεργό το DHCP και στις δύο συσκευές ώστε να μπορεί η κεραία να παίρνει αυτόματα τις ρυθμίσεις από το router. Ορίζω λοιπόν στις ρυθμίσεις δικτύου του Η/Υ μου (TCP/IP) την αυτόματη απόδοση διεύθυνσης i.p. και το TP-Link μόλις συνδεθεί με το δίκτυο παίρνει ως default gateway την 192.168.1.15 (που είναι η νέα i.p. που του έχω βάλει) και όχι την 192.168.1.254 του router μου, οπότε εύλογα, αν κι έχει επιτευχθεί σύνδεση, δεν μπορώ να σερφάρω στο internet. Αν όμως του βάλω καρφωτή την default gateway (μαζί με όλα τα υπόλοιπα απαραίτητα στοιχεία), τότε όλα διορθώνονται, αλλά μετά πρέπει να ορίσω χειροκίνητα και τους διακομιστές DNS και γενικά είναι ταλαιπωρία. Πού κάνω λάθος και δεν λειτουργεί σωστά η αυτόματη μέθοδος;
     
    Αξίζει να σημειώσω ότι στις ρυθμίσεις του network του TP-Link έχω ορίσει την i.p. 192.168.1.15 με την κλασική μάσκα υποδικτύου, ενώ έχω αφήσει κενή την παράμετρο του gateway (0.0.0.0.), όπως άλλωστε ήταν by default, με τη λογική ότι θα πρέπει η κεραία να βρίσκει αυτόματα την πύλη του router με το οποίο συνδέεται.
     
  • Έχω ένα ξαδερφάκι στο κάτω όροφο, αλλά από την πίσω πλευρά σε σχέση με το μπαλκόνι που είναι τοποθετημένη η κεραία, οπότε το σήμα από το router του είναι σχεδόν ανύπαρκτο. Αν λοιπόν θελήσω κάποια στιγμή να χρησιμοποιήσω την κεραία εσωτερικά στο σπίτι σαν access point για να μοιραστούμε το ίδιο δίκτυο (το έχω δοκιμάσει στιγμιαία και πιάνει καμπάνα), μπορώ να το κάνω με κάποιες επιμέρους ρυθμίσεις, ώστε να μην "ψήσω" τον εγκεφαλό μου από την υπέρμετρη ακτινοβολία; Αν, δηλαδή, από τις ρυθμίσεις κατεβάσω τα DBm στα όρια του 15 (που εκπέμπουν συνήθως όλα τα AP της αγοράς) ή ακόμα και λιγότερο, θα πετύχω νε ελαττώσω την ένταση της εκπομπής/ακτινοβολία ή είμαι λάθος και χρειάζεται κάτι άλλο στις ρυθμίσεις;
     
  • Έχω διαβάσει ότι από το νόμο επιτρέπονται μέχρι 20 DBm εκπομπής. Από τη στιγμή που εγώ την κεραία τη χρησιμοποιώ ως client μόνο, χρειάζεται να κατεβάσω τα 27 DBm που είναι το maximum αυτή τη στιγμή σε τιμή 20 DBm ή εφόσον λειιτουργεί ως client δεν τίθεται καν θέμα υπερβολικής εκπομπής πέρα από το νόμο;
     
  • Τέλος, βρήκα ότι είναι συμβατή με το σύστημά μου η κατευθυντική κεραία TP-Link TL-ANT2424B 24dBi 2.4GHz. Με αυτήν θα καταφέρω να αυξήσω την ισχύ της λήψης μου;

 

:o Σε ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σου :o

Επεξ/σία από akakios1976
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

φίλε καλέ μου φίλε επειδή εγώ έχω την TP-LINK TL-WA5210G και έχω τα ίδια προβλήματα μήπως μπορείς να μου πεις τι ακριβός έκανες

και αν ξέρεις που μπαίνουν η κωδικοί από κλαδωμένα δίκτυα

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπον. Λιγα πραγματακια για τι πρεπει να προσεξετε με το 5210.

 

A. Πρεπει να το εχεις ρυθμισμενο σε WISP client router mode, και στο pc σου να ΜΗΝ εχεις καρφωτες IP.

B. Πρεπει η LAN IP του 5210 να ειναι διαφορετικη απο την LAN IP του δικτυου που θα συνδεθεις. Δηλαδη αν συνδεθεις σε ενα δικτυο που δινει IP's τυπου 192.168.1.*, τοτε εσυ πρεπει να δωσεις Network LAN IP στο 5210--> 192.168.2.254

Γ. Πρεπει να πιανεις με πανω απο 10db το υποψηφιο δικτυο

Δ. Πρεπει να ΜΗΝ εχει wpa/psk encryption (το αλλο δικτυο) και να εχεις περασει στο security settings το WEP encryption του αλλου δικτυου (εκτος αν ειναι ανοιχτο δικτυο οποτε παραμενεις με disabled security).

Ε. Αν το 5210 ειναι συνδεδεμενο σε καποιο router και απο εκει μοιραζεις το internet στα τερματικα σου, τοτε πρεπει να προσεξεις το router να εχει απενεργοποιημενη την επιλογη DHCP.

ΣΤ. Το router αυτο θα πρεπει να εχει Ip στο ιδιο LAN network με το 5210. ΠΧ 192.168.2.1 (αν στο 5210 βαλεις 192.169.2.254).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μιλάμε για πάρα πολύ καλή κεραία αλλά γιατί τόσα προβλήματα... Σκέφτομαι να πάρω μια τέτοια η να πάρω μια Grid?

Επίσης από ότι βλέπω είναι από μόνη της αδιάβροχη... τα 15χλμ που γράφει να φανταστώ είναι μύθος ε?

Θέλω να την συνδέσω σε κάποιο usb στικάκι internet και να πιάσω τον φίλο μου που θέλει να μοιράσουμε την σύνδεση του σε απόσταση τουλάχιστον 1-2 χλμ

Παίζει ρόλο το router πόσο εκπέμπει , καιρικές συνθήκες , κτίρια-εμπόδια? Η ασφάλεια που θέλουμε να έχουμε είναι η WPA-PSK ώστε να μην μπαίνουν άλλη στο δίκτυό μας.

Θα κάνουμε τίποτα η μπά?:shock:

 

Επίσης ξέρετε εάν υπάρχει κάποια ανάλογη κεραία απο την level one?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμησε το 5210 απτην grid (με βαση οσα εχω δοκιμασει).

 

Τα 15χιλιομετρα δεν ειναι μυθος. Το 5210 το εχω τσεκαρει σε αποσταση 20 χιλιομετρων περιπου και επιανα ~13db. Φυσικα τηρουμενης της προυποθεσης που θετει η ιδια η TP-Link. Να υπαρχει ενα 5210 στην μια ακρη κι αλλο ενα στην αλλη και να εχουνε οπτικη επαφη μεταξυ τους.

 

Απο κει και περα για οσα ρωτας.

Το 5210 μπορει να δουλεψει ως access point με WPA-PSK, δηλαδη μπορει να εκπεμψει σημα (που θα παιρνει ενσυρματα) με αυτο το encryption.

Δεν μπορει ομως να λαβει σημα απο αλλο δικτυο με τετοιο encryption. Αρα ουτε να το επανεκπεμψει.

 

Eπισης τι εννοεις να την συνδεσεις σε usb-stick? Το 5210 δεν ειναι κεραια. Ειναι access point με ενσωματωμενη κεραια και δεν νομιζω οτι συνδεεται σε usb stick. Συνδεεται απευθειας στο PC σου με ethernet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry λάθος μου παιδιά, Ψαχνω για μια καλή κεραία να την συνδέσω με το stickάκι μου και να συνδεθώ απομακρυσμένα σε εξωτερικό περιβάλλων (2+ χλμ)... τι μου προτείνεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δοκίμασα αφτα που μου είπες αλλά και πάλι δεν μπορώ να συνδεθώ εκτός από ένα δίκτυο που συνδέομαι και αφτί με πολύ δυσκολία

 

Φίλε μου δοκίμασα αφτα που μου είπες αλλά και πάλι δεν μπορώ να συνδεθώ εκτός από ένα δίκτυο που συνδέομαι και αφτί με πολύ δυσκολία

 

Φίλε μου δοκίμασα αφτα που μου είπες αλλά και πάλι δεν μπορώ να συνδεθώ εκτός από ένα δίκτυο που συνδέομαι και αφτί με πολύ δυσκολία

 

Το λοιπον. Λιγα πραγματακια για τι πρεπει να προσεξετε με το 5210.

 

A. Πρεπει να το εχεις ρυθμισμενο σε WISP client router mode, και στο pc σου να ΜΗΝ εχεις καρφωτες IP.

B. Πρεπει η LAN IP του 5210 να ειναι διαφορετικη απο την LAN IP του δικτυου που θα συνδεθεις. Δηλαδη αν συνδεθεις σε ενα δικτυο που δινει IP's τυπου 192.168.1.*, τοτε εσυ πρεπει να δωσεις Network LAN IP στο 5210--> 192.168.2.254

Γ. Πρεπει να πιανεις με πανω απο 10db το υποψηφιο δικτυο

Δ. Πρεπει να ΜΗΝ εχει wpa/psk encryption (το αλλο δικτυο) και να εχεις περασει στο security settings το WEP encryption του αλλου δικτυου (εκτος αν ειναι ανοιχτο δικτυο οποτε παραμενεις με disabled security).

Ε. Αν το 5210 ειναι συνδεδεμενο σε καποιο router και απο εκει μοιραζεις το internet στα τερματικα σου, τοτε πρεπει να προσεξεις το router να εχει απενεργοποιημενη την επιλογη DHCP.

ΣΤ. Το router αυτο θα πρεπει να εχει Ip στο ιδιο LAN network με το 5210. ΠΧ 192.168.2.1 (αν στο 5210 βαλεις 192.169.2.254).

Φίλε μου δοκίμασα αφτα που μου είπες αλλά και πάλι δεν μπορώ να συνδεθώ εκτός από ένα δίκτυο που συνδέομαι και αφτί με πολύ δυσκολία

 

Φίλε μου δοκίμασα αφτα που μου είπες αλλά δεν μπορώ και πάλι να συνδεθώ σε κάποιο δίκτυο εκτός από ένα και αφτο με πολύ δυσκολία

 

Φίλε μου δοκίμασα αφτα που μου είπες αλλά δεν μπορώ και πάλι να συνδεθώ σε κάποιο δίκτυο εκτός από ένα και αφτο με πολύ δυσκολία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις διαθεση ειρωνειας, αμφιβαλλω αν γινεται να εκανες οσες ρυθμισεις σου ειπα απο το interface ενος access point/router, οταν δυσκολευεσαι φανερα να χειριστεις ενα φορουμ.

 

Απλα ξαναπροσπαθησε με οσα εγραψα προηγουμενως, οσο πιο προσεκτικα μπορεις. Καπου εκει μεσα βρισκεται το λαθος κατα 90%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμησε το 5210 απτην grid (με βαση οσα εχω δοκιμασει).

 

Τα 15χιλιομετρα δεν ειναι μυθος. Το 5210 το εχω τσεκαρει σε αποσταση 20 χιλιομετρων περιπου και επιανα ~13db. Φυσικα τηρουμενης της προυποθεσης που θετει η ιδια η TP-Link. Να υπαρχει ενα 5210 στην μια ακρη κι αλλο ενα στην αλλη και να εχουνε οπτικη επαφη μεταξυ τους.

 

Απο κει και περα για οσα ρωτας.

Το 5210 μπορει να δουλεψει ως access point με WPA-PSK, δηλαδη μπορει να εκπεμψει σημα (που θα παιρνει ενσυρματα) με αυτο το encryption.

Δεν μπορει ομως να λαβει σημα απο αλλο δικτυο με τετοιο encryption. Αρα ουτε να το επανεκπεμψει.

 

Eπισης τι εννοεις να την συνδεσεις σε usb-stick? Το 5210 δεν ειναι κεραια. Ειναι access point με ενσωματωμενη κεραια και δεν νομιζω οτι συνδεεται σε usb stick. Συνδεεται απευθειας στο PC σου με ethernet.

 

Φίλε αφού λες έχει ενσωματωμένη κεραία (εκπομπής-λήψης να φανταστώ) που εκπέμπει τόσα χιλιόμετρα αν το συνδέσω με αντράπτοράκι γιατί να μην δουλέψει στην κάρτα wifi - usb με είσοδο rma female to sma male ? Σαν κεραία και μόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αφού λες έχει ενσωματωμένη κεραία (εκπομπής-λήψης να φανταστώ) που εκπέμπει τόσα χιλιόμετρα αν το συνδέσω με αντράπτοράκι γιατί να μην δουλέψει στην κάρτα wifi - usb με είσοδο rma female to sma male ? Σαν κεραία και μόνο...

Aφενος η ισχυς και η αποσταση εκπομπης δεν εξαρταται μονο απο την κεραια, αλλα και απο τιν ισχυ με την οποια τροφοδοτειται απτον ενισχυτη (access point).

 

Αφετερου απτη στιγμη που προτιθεσαι να αγορασεις το 5210 γιατι δεν βγαζεις στην ακρη τελειως το usb για να δουλεψεις απευθειας με το 5210?

 

Τελος, αυτο που λες, δεν γνωριζω να σου απαντησω αν και πως γινεται. Να συνδεσεις το usb-wireless adaptor με access point και να δουλεψει το usb adaptor με την κεραια του access point? Δεν γνωριζω, αλλα στην περιπτωση του 5210 δεν βρισκω το λογο να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα σας κι απο μενα.

εχω μια απορια, οταν εχουμε 2 συσκευες TL-WA5210G

σε αποσταση 500 μετρα το ενα απο το αλλο

πως πρεπει να τα ρυθμισουμε για να κανουμε δικτυο?

θελω να κανω δικτυο με ενα φιλαρακι και δεν τα καταφερνουμε. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...