Προς το περιεχόμενο

Εξωτερική κεραία TP LINK TL-WA5210G συνδέεται μόνο με δημόσια δίκτυα! Γιατί;


akakios1976

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μαλιστα. και παλι ομως η εμβελεια του σαν access point ειναι πραγματικά απογοητευτική, συγκρινόμενη με τα άλλα ap's που έχω στον ίδιο χώρο.

 

Δοκίμασα και Ap Isolation, αλλά τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 396
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

to ap isolation ειναι για να κοβει την κινηση αναμεσα στους clients που συνδεονται ασυρματα.αν δεν εχεις περασει το τελευταιο firmware μπορεις οσο ξερω να πας πανω απο τα 20 dbm (100mw) αν αλλαξεις χωρα και βαλεις καμια αμερικη.αν κανεις το τελευταιο firmware update νομιζω σε κλειδωνει για να μην κανεις αλλο fimrware update (στην ουσια σου κοβει το downgrade)και σου κοβει και την ισχυ σε 18 dbm καπου εκει.απλα δεν θυμαμαι αν ειναι για το 5210 ή για το 7210.αν δεν ειναι για το 5210 τοτε δοκιμασε firmware update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να το έχουμε αναφέρει εκατοντάδες φορές.

Ναι, είναι δυνατόν να γίνουν συνδέσεις σε πολύ μεγάλες αποστάσεις, αλλά υπό προϋποθέσεις, με κυριότερες (μεταξύ άλλων) την χρήση 2 παρόμοιων εξωτερικών κατευθυντικών ΑΡ και καθαρή οπτική επαφή.

 

Το 5210 είναι εξωτερικό ΑΡ που εκπέμπει σε τόξο 60° προς τα εκεί που κοιτά. Φορητές ασύρματες συσκευές θα μπορούν να κάνουν καλή ζεύξη όταν βρίσκονται μέσα σε αυτό το τόξο κάλυψης και σε απόσταση το πολύ έως 300 μέτρα (και αν).

 

Ποια άλλα ΑΡ χρησιμοποιείς και σε τι απόσταση μπορείς να κάνεις σύνδεση μαζί τους, σε σχέση με το 5210;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Γεια σε όλους.  Έχω την συγκεκριμένη κεραία παροπλισμενη  εδώ και καιρό . Την είχα δουλέψει πολύ λίγο και για σύνδεση κυρίως  με ελεύθερο δίκτυο του δήμου. Ένας γνωστός μου τώρα μου ζήτησε αν μπορώ να τον βοηθήσω δίνοντάς του την κεραία γιατί σταθερό ίντερνετ δε μπορεί να βάλει σπίτι του . Να χρησιμοποιήσει την κεραία ώστε να πιάσει ίντερνετ από ξενοδοχείο ή καφετέρια  που είναι κοντά του και ξέρει τον κωδικό wifi.  Θα έχει πρόβλημα με το τύπο ασφάλειας του ρούτερ; να ξέρω να μην ταλαιπωρηθεί τσάμπα από το σεταρισμα και στο τέλος δε κάνει τίποτα.  Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 14/03/2019 at 17:47, angelk1983 said:

Γεια σε όλους.  Έχω την συγκεκριμένη κεραία παροπλισμενη  εδώ και καιρό . Την είχα δουλέψει πολύ λίγο και για σύνδεση κυρίως  με ελεύθερο δίκτυο του δήμου. Ένας γνωστός μου τώρα μου ζήτησε αν μπορώ να τον βοηθήσω δίνοντάς του την κεραία γιατί σταθερό ίντερνετ δε μπορεί να βάλει σπίτι του . Να χρησιμοποιήσει την κεραία ώστε να πιάσει ίντερνετ από ξενοδοχείο ή καφετέρια  που είναι κοντά του και ξέρει τον κωδικό wifi.  Θα έχει πρόβλημα με το τύπο ασφάλειας του ρούτερ; να ξέρω να μην ταλαιπωρηθεί τσάμπα από το σεταρισμα και στο τέλος δε κάνει τίποτα.  Ευχαριστώ. 

θα παιξει.γιατι να εχει θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ειναι σαν να συνδεεται σε δημοσιο wifi αν μπαινουν και αλλοι οποτε θα χρειαζεται λιγο προσοχη αν εννοεις αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, kostasbm said:

θα ειναι σαν να συνδεεται σε δημοσιο wifi αν μπαινουν και αλλοι οποτε θα χρειαζεται λιγο προσοχη αν εννοεις αυτο

αν το βαλει ως Repeater θα πιανει και θα αναμεταδιδει το δικτυο οποτε αν ειναι ξεκλειδωτο θα μπορουν να συνδεθουν και αλλοι.το και αλλοι βεβαια στην συγκεκριμενο access point ειναι και λιγο σχετικο μια που ειναι κατευθυντικο.μπορει ομως να το βαλει να παιρνει ασυρματα και να δινει με ethernet.οποτε εκει δεν θα μπορουν να παρουν αλλοι σημα.μετα αν αυτος μεσα στο σπιτι του θελει και ασυρματα μπορει να βαλει ενα access point ή ενα παλιο adsl modem router που θα παιζει ως access point για να εχει ασυρματο.εννοειται οτι σε αυτο το access point μπορει να βαλει κωδικο και να κανει οτι θελει ασχετα με το δικτυο που θα πιανει το 5210

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...