Προς το περιεχόμενο

Εξωτερική κεραία TP LINK TL-WA5210G συνδέεται μόνο με δημόσια δίκτυα! Γιατί;


akakios1976

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραία ευχαριστώ για τις απαντήσεις θα το δοκιμάσω κ αν εχω πρόβλημα θα το γράψω εδω

 

για το TP-LINK TL-WA7210N σε AP client router 

 

το δοκιμασα σημερα παιζει πολυ καλα οπως λες jkoukos συνδεθηκαν πανω του ενα pc με καλωδιο κ δυο κινητα το ενα apple 2g το παλιο, με λειτουργικο pineapple κ ενα android

 

το apple 5s δεν μπενει με τιποτα ! ουτε με στατικ ιπ... δειχνει συνδεδεμενο για ενα δευτερο κ το πεταει.

μετά έβγαλα τιν κωδικοποίηση απ το router τα ίδια,

έκανα κ reset το iphone κ πάλι δεν έμπαινε. Λες να είναι ασύμβατο το iphone 5s?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 396
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας και από μένα. Αν και παρακολουθώ χρόνια το forum, σήμερα έφτιαξα λογαριασμό εξαιτίας της καρκινοκαιρέας...

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα ένα κινέζο signal king των 15 ευρώ και έκανα μια χαρά την δουλειά μου. Θα μου πεις καμία σχέση με σοβαρές κεραίες αλλά την συνδέεις με το usb, διαλέγεις το ασύρματο που βλέπει και θες, βάζεις τον κωδικό και έτοιμος. Μετά το μοιράζεις με ICS με ένα switch η ασύρματο router αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

20130311044252.jpg

 

 

Ε είπα κάποια στιγμή και γω, να βάλω κάτι καλύτερο γιατί δεν έχει και το καλύτερο σήμα ο κινέζος, οπότε δανειστήκα την TL-WA5210G από ένα φιλαράκι να δω αν θα κάνω δουλειά.

 

Μέχρι στιγμής δεν την έχω σπάσει γιατί είναι ξένο μηχάνημα χααχαχαχ

 

Το ασύρματο που θέλω να συνδεθώ είναι το παρακάτω και είναι ρυθμισμένο ως εξής:

 

router ip: 192.168.1.1

DHCP ip range: 192.168.1.100+

 

rbCOaKM.jpg

 

 

 

Μέχρι στιγμής, έχω κάνει τα εξής:

 

|> manual ip στο pc με 192.168.1.254 gateaway ώστε να συνδεθώ στη κεραία

|> σετάρισμα για US region ώστε να έχουμε μέγιστα dbi (δεν είναι απαραίτητο το greece ε;)

|> την ρύθμισα στο operation mode -> ap client router (ίσως είναι καλύτερο AP σκέτο; διαθέτω και modem-router για να μοιράσω το internet από την κεραία άμα χρειαστεί)

|> στην καρτέλα wireless -> wireless mode -> survey πιάνω το ασύρματο με 20db+ οπότε είμαστε κομπλέ

 

5Um2A4t.jpg

 

BX7fOvu.jpg

 

Τα απόθηκευσα και περιμένω να συνδεθεί αλλά παπάκια.

 

1TeLT50.jpg

 

 

Έχετε καμία ιδέα; Έχει μείνει εκεί sto obtaining network parameters...

Επεξ/σία από Koyfo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

|> manual ip στο pc με 192.168.1.254 gateaway ώστε να συνδεθώ στη κεραία

Μπορει να κανει conflict,δοκιμασε και αλλη ip οπως 192.168.2.254

 

|> σετάρισμα για US region ώστε να έχουμε μέγιστα dbi (δεν είναι απαραίτητο το greece ε ;)

Δεν διαφωνω.

 

|> την ρύθμισα στο operation mode -> ap client router (ίσως είναι καλύτερο AP σκέτο; διαθέτω και modem-router για να μοιράσω το internet από την κεραία άμα χρειαστεί)

Προτιμω το ΑΡ,νομιζω πως συνδεεται ευκολοτερα

 

|> στην καρτέλα wireless -> wireless mode -> survey πιάνω το ασύρματο με 20db+ οπότε είμαστε κομπλέ

Με τα κλειδωματα εχει σοβαρο θεμα,προτιμαει τα ελευθερα.


Ο δημος που ανηκει το χωριο μου προτεινει τις παρακατω ρυθμισεις σε αυτους που εχουν ΑΡ,μηπως φανουνε χρησιμες σε καποιους.

 

http://sofades.gr/tropos-syndeshs-sto-asyrmato-diktyo-toy-dhmoy/

Επεξ/σία από nikitas tsi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

|> σετάρισμα για US region ώστε να έχουμε μέγιστα dbi (δεν είναι απαραίτητο το greece ε ;)

Δεν διαφωνω.

Όλοι αυτό κάνετε και είναι λάθος.

Γιατί να το βάλει τέρμα θα κερδίσει κάτι???

Αν τα 2 σημεία απέχουν πολύ και έχετε κεντράρει και οι 2 τότε ίσως είναι χρήσιμο το τέρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις ένα δίκιο αλλά αφού δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα το αφήνω US, αν κερδίσει κέρδισε :-D

 

Τώρα στο θέμα μας, για την IP έχεις δίκιο να την αλλάξω σε 192.168.2.254 αλλά όχι στο pc που χρησιμοποιώ για να συνδεθώ στην κεραία αλλά στην ίδια την κεραία ώστε να μην κάνει conflict με το subnet του δικτύου που προσπαθώ να συνδεθώ.

Αν και το δοκίμασα σε AP δε έπαιξε. Παρόλαυτα μετά από αρκετά reboot κατάφερε και συνδέθηκε στο ασύρματο αλλά με αυτόματες IP στο WAN, δεν έπαιρνε ποτέ IP.

Του έδωσα manual αλλά μου έκανε μια πολύ περίεργη καταχώρηση στο DHCP του router που προσπαθώ να συνδεθώ 192.168.1.XXX και μετά κάτι κινέζικα στο όνομα του host! Και φορτώνε πιο αργά και από το θάνατο.

 

Τι να πω θέλει flasharisma η κεραία με αυτού του ρώσσου, αλλιώς είναι για πέταμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις ένα δίκιο αλλά αφού δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα το αφήνω US, αν κερδίσει κέρδισε :-D

 

Αρκετα ατομα διπλα σου τα περισσοτερα το εχουν τερμα με την λογικη αν κερδισει κερδισε.

Το αποτελεσμα... μπορεις να το γουγλαρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4YelvfF.jpg

 

Και στο wan του router φαίνεται ότι δεν έχει πάρει IP. Obtaining network parameters κάνει...

 

 

Με manual ip στο wan συνδέθηκε μετά από 200 restart και είμαι σε κατάσταση εγκεφαλικού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιο είναι το πρόβλημα να του ορίσεις σταθερή διεύθυνση;

Υπόψη ότι αυτή είναι η βέλτιστη επιλογή για όλα τα ΑΡ που δουλεύουν ως δέκτες, για να υπάρχει σταθερή σύνδεση.

Τις αυτόματες επιλογές τις χρησιμοποιούμε μόνον όταν μια συσκευή θέλουμε να συνδέεται με πολλά διαφορετικά δίκτυα, που δεν γνωρίζουμε τις διευθύνσεις που έχουν. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση καλύτερα είναι να έχουμε σταθερές διευθύνσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Mε region US δεν εβλεπε καθολου το ρουτερ μου που το ειχα βαλει στο καναλι 13.

Η US παει μεχρι το 11 αν θυμαμαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!

ΕΧΩ ΕΝΑ TP LINK 5210G ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΙΤΟΝΑ ΜΕ 35DD ΣΗΜΑ! Η ΚΕΡΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΕΜΕΝΗ ΜΕ ROUTER ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΣΥΝΔΕΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ SAN CLIENT MODE! ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ LAPTOP, TO PLAY STATIΟΝ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ! ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΠΩ ΜΕ ΚΙΝΗΤΟ Ή TABLET ΕΝΩ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ROUTER ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΤΙΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ!

ΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν χρησιμοποιεί κανείς το WA5210G ως access point.

 

Το έχω πολύ καιρό και το χρησιμοποιώ ως access point.

Το έχω συνδεδεμένο σε ethernet και δίνω ασύρματο σήμα στο κήπο μου.

 

Το πρόβλημα είναι πως έχει εμβέλεια κάτω απο 100 μέτρα.

 

Γνωρίζει κανείς εάν η εμβέλεια χιλιομέτρων που αναφέρεται αφορά μόνο λειτουργία AP Client Router & AP Router?

 

Επίσης η εμβέλεια ισχύει μόνο για καθαρή οπτική επαφή?

Δηλαδή Πίσω από το σπίτι δε θα έπρεπε να έχει καλό σήμα? ή μέσα στο σπίτι?

Το έχω στο κήπο και έχει σήμα μόνο όπου έχω οπτική επαφή.

Έχω δοκιμάσει πολλές ρυθμίσεις και τώρα το έχω στο 1 km, επειδή διάβασα πως το ιδανικό setting είναι 110% της πραγματικής απόστασης.

 

Το θεωρώ περίεργο να μη μου δίνει σήμα ούτε στα 500 μέτρα σαν access point , εκτός και αν κάνω λάθος.

 

Ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη σας.

GG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.οπτικη επαφη.

β.απο την αλλη πλευρα πρεπει να υπαρχει κατι κατευθυντικο .αν εσυ πας με το λαπτοπ εννοειται οτι δεν θα παιξει.δεν γινεται αποο την μια να εχεις κατευθυντικη απο την αλλη να εχεις μια κεεραια που πιανει γυρω γυρω(λαπτοπ)και να περιμενεις να παιξεις στα 500 μετρα.


αυτο φτανει σε σενα εσυ δεν φτανεις σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...