Προς το περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο νέο Insomnia


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από ένα πρόβλημα που δημιουργήθηκε κατά την ανανέωση του site με τον κωδικό μου και το οποίο επιλύθηκε με την βοήθεια του HAL (γιατί το mail που είχα στον λογαριασμό ήταν το παλιό μου και δε το θυμόμουν), είπα να γράψω και εγω τις εντυπώσεις μου.

 

Όπως είπαν αρκετοί το νέο "look" μου φαίνεται λίγο "κάπως". Ειδικά αυτό το άσπρο μετά από λίγο γίνεται πολύ κουραστικό. Επίσης τα εικονίδια μου φαίνεται αδιάφορα και όχι τόσο πρακτικά.

 

Πιστεύω με ένα εναλλακτικό theme για εμάς που είμαστε της συνήθειας θα είναι η καλύτερη λύση.

 

Και τέλος να ευχηθώ καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 856
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίος.

Άξιος Οπερετικός.

 

Ωραίος κι ο Parsi, που υποθέτω ότι είναι από αυτούς που τους έχουν φύγει τα κλαπέτα περισσότερο, αυτές τις μέρες, αλλά,,,,,,,,,KAI το "πιο σκούρο style" είναι κουραστικό. Το ορίτζιναλ χιονέ "τυφλώνει" όντως μάτια/απωθεί με την "έντασή του", αλλά και το...καπνιστό λουκ, παραείναι γκρίζο, και κουράζει, "προσπαθώντας να ξεχωρίσουμε γράμματα από φόντο", όσο περνάει η ώρα...

Κάτι ενδιάμεσο, Parsi; Στο χρώμα πχ που έχει το φόντο του box της υποσημείωσης "Το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από......", και ίσως μια ιδέα πιο ανοιχτό κι απ' αυτό.

(Υποθέτω απλά απλά αρκεί να προτείνεις μερικές στάνταρ hex τιμές, να τις αντικαταστήσουμε στον κώδικα, και να κάνουμε πειράματα)

 

Παρατηρώ οτι το GM script που έδωσα εχει περάσει εντελώς απαρατήρητο και πολύ χαίρομαι διότι είμαι παρτάκιας και θα το έχω για τον εαυτό μου, χο χο χο χο. Εκτός αν φοβάστε οτι έχει ιούς και κόρες... :P

 

Αλλαξε με το χέρι το "#e3e3e3" σε "#F5F9FA" (υπάρχει σε 2 μέρη στο script). Αυτο που δίνω ειναι το default παλιό backcolor του insomnia.Επίσης μπορείτε να διαλέξετε κάποιο απ'αυτα : html colors

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλλαγή των bold του parsifal είναι πολύ θετική. Το νέο theme αν και βελτιώνει την κατάσταση, απλά δεν είναι "χρώμα". Το γαλάζιο (ή μια πιο απαλή εκδοχή του) στο οποίο είναι το πλαίσιο "Θέματα σ'αυτό το forum" θα ήταν πολύ καλύτερο.

 

Βάλτε χρωματιστά εικονίδια. Καταθλιπτικά γκρί έλεος.

Επεξ/σία από g_alkis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι δεν εχω καταλαβει αυτο με το status δεξια! Ειναι κατι σαν shoutbox ή ποια η λογικη χρησης του;

 

Σορρυ για την πιθανον ανοητη ερωτηση δεν ειμαι και πολυ του social networking! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει πως σε thread με πολλές σελίδες (όπως αυτό π.χ) δεν υπάρχει ο σελιδοδείκτης στην κάτω μεριά της σελίδας, οπότε αν θελήσεις να πας σε προηγούμενη ή επόμενη σελίδα, πρέπει να κάνεις scroll προς τα πάνω.

Επίσης, λείπει και το button <<Απάντηση>> στο κάτω μέρος, και πρέπει και εδώ να πας στην κορυφή της σελίδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει πως σε thread με πολλές σελίδες (όπως αυτό π.χ) δεν υπάρχει ο σελιδοδείκτης στην κάτω μεριά της σελίδας, οπότε αν θελήσεις να πας σε προηγούμενη ή επόμενη σελίδα, πρέπει να κάνεις scroll προς τα πάνω.

Επίσης, λείπει και το button <<Απάντηση>> στο κάτω μέρος, και πρέπει και εδώ να πας στην κορυφή της σελίδας.

 

Υπαρχει!! :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρατηρώ οτι το GM script που έδωσα εχει περάσει εντελώς απαρατήρητο και πολύ χαίρομαι διότι είμαι παρτάκιας και θα το έχω για τον εαυτό μου, χο χο χο χο. Εκτός αν φοβάστε οτι έχει ιούς και κόρες... :P

 

Αλλαξε με το χέρι το "#e3e3e3" σε "#F5F9FA" (υπάρχει σε 2 μέρη στο script). Αυτο που δίνω ειναι το default παλιό backcolor του insomnia.Επίσης μπορείτε να διαλέξετε κάποιο απ'αυτα : html colors

 

* addendum : συμφωνώ με benign. H vBulletinίστικη εμφάνιση του Insomnia, ήταν ξεχωριστότατη. Το Άλφα και τ' Ωμέγα του site. Mπορεί δε "σημασία να έχουν τ' άτομα" (φτου! μόλις συνειδητοποίησα πως ούτε τα keyboard shortcuts τύπου Ctrl+i δουλεύουν στο ΙPB.....), αλλά το Insomnia είχε αυτόν τον οπτικό χαρακτήρα που προσέλκυε (και κράταγε) κόσμο, αφήνοντας μια "σπιτική" αίσθηση....Κι είμαι βέβαιος πως αυτή ακριβώς την αίσθηση την μοιραζόντουσαν ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΑ ΠΑΡΑ πολλοί.

Το ότι εμφανώς η ιδιοκτησία του είχε τους λόγους της για πέρασμα σε άλλη πλατφόρμα, κατανοητόν, και υπεύθυνη μόνο η ίδια για να βγάλει συμπέρασμα αν τελικά θα είναι για καλό της η αλλαγή.

Από χθες πάντως, δεν άλλαξε απλά κάτι με το Ιnsomnia.gr, αλλά κάτι πέθανε...

 

Αυτονόητο θεωρώ το ότι προσωπικά δεν έχω καμμία διαφορετική επιθυμία από το να συνεχίσει να είναι το πιο επισκέψιμο της χώρας, γι' αυτό και δεν αναλώνομαι σε ευχολόγια.

 

Στηρίζω δε και τις "προτάσεις" benign, περί των ενδεικτικών site που υπέδειξε (πολύ καλύτερα θα ήταν έτσι -έστω κι αλλαγμένο- σε σχέση με το τρέχον).

 

 

 

* addendum...2 - @ pigeon

 

Προσωπικά, μια και δεν έχω σχέση με προγραμματισμό, απλά προσπέρασα τα...Κινέζικά σου πριν, μαν :ρ

Αν εννοείς ότι (για Όπερα λεώ, ε) ότι ΑΠΛΑ μπορούμε να φτιάξουμε ένα .CSS αρχείο, όπως ακριβώς εξήγησε ο Praetorian, και να φορτώσουμε αυτό το style στον browser, ευχαρίστως εγώ να το τσεκάρω

(...είχες και κάτι Ραπιδσεαρικές ιστορίες που με μπερδέψανε εκεί...)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, δε γίνεται δουλειά έτσι.... Να τρέχω εγώ τώρα να βάζω προγράμματα, ρυθμίσεις, κακό και δε συμμαζεύεται, ΔΕΝ είναι λύση.

 

Και εμένα που μου αρέσουν οι αλλαγές, τελικά με κούρασε πάρα πολύ... Δεν κατάφερα να παρακολουθήσω ούτε ένα θέμα απο χθές...

1. Φτιάξιμο τα Bold στα θέματα και το όνομα του topic starter μικρότερο... Ποιο το διαβασμένο ποιό όχι...;

2. Φτιάξιμο τα χρώματα. Και τα εικονίδια.

 

Το βασικότερο

 

 

3. Επιτέλους να διορθωθεί το "εμφάνιση νέου περιεχομένου" και η παρακολούθηση των θεμάτων μας... Είναι αδύνατο να παρακολουθήσουμε το φόρουμ. Απλά δεν λειτουργεί το φόρουμ ακόμα έτσι.

 

Εμένα μου βγάζει κάτι θέματα απο το 2008 και δεν μπορώ να δώ τα θέματα που παρακολουθώ και ποιά έχουν νέα μηνύματα.

 

Μέχρι τότε....

 

 

(και όχι "μήνυμα" στο κουμπάκι υποβολής της απάντησης...)

 

 

 

 

αλλά το Insomnia είχε αυτόν τον οπτικό χαρακτήρα που προσέλκυε (και κράταγε) κόσμο, αφήνοντας μια "σπιτική" αίσθηση....Κι είμαι βέβαιος πως αυτή ακριβώς την αίσθηση την μοιραζόντουσαν ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΑ ΠΑΡΑ πολλοί.

 

Από χθες πάντως, δεν άλλαξε απλά κάτι με το Ιnsomnia.gr, αλλά κάτι πέθανε...

 

 

Παιδιά μάλλον ο Washcloud έχει δίκιο εδώ.

Επεξ/σία από thes1os
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα μη διαβασμενα μηνυματα που ειναι;

Υπαρχουν καποια δεξια στην αρχική σελιδα του φορουμ, αλλα μαλλον δεν ειναι ολα

Υπαρχει κουμπι οπως παλια;

 

Συγγνωμη αλλα δε μπορω να το βρω...

Επεξ/σία από georgalasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουμπάκι πανω δεξιά, εμφάνιση νέου περιεχομένου εμφανίζει τα νεα μηνύματα αλλά βρίσκεται σε φάση συντήρησης και δεν δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά, μια και δεν έχω σχέση με προγραμματισμό, απλά προσπέρασα τα...Κινέζικά σου πριν, μαν :ρ

Τσιν τσον τσιν! Βρε μη μπερδεύεστε, απλά ειναι τα βήματα για όλους τους browsers:

 

 

Firefox (με Stylish ή GreaseMonkey) ή Google Chrome:

Μπαινεις εδω http://userstyles.org/styles/40411

Δεξιά στο πράσινο κουτάκι εχει "Install as userStyle" ή "Install as user script".

Τέλος.

 

 

Firefox (χωρις Stylish ή GreaseMonkey):

Εγκατάσταση του Stylish addon ή του GM addon.

Συνεχίζεις στην παραπάνω παράγραφο.

 

Opera

Μπαινεις εδω http://userstyles.org/styles/40411

Δεξιά στο πράσινο κουτάκι εχει "Install as plain CSS"

 

Μετά προσεκτικά κάνεις τα εξης:

Δεξί click --> Source ----> στο tab που ανοίγει υπάρχει κουμπί [sAVE] πανω αριστερά.

Σωζεις με το ονομα ως έχει και τύπο αρχειου Cascading Style Sheet (CSS).

 

Ανοίγεις www.insomnia.gr

πατας F12 ---> Edit Site Preferences... ---> Display ---> My Style Sheet --->

Πατάς [Choose] και επιλέγεις το αρχείο που μόλις έσωσες.

Refresh και Τελος.

 

Αλλος με τη βάρκα μας; :-D

parsifal δώσε κάτι για το φουκαριάρικο το helpdesk :P

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλαξε με το χέρι το "#e3e3e3" σε "#F5F9FA" (υπάρχει σε 2 μέρη στο script). Αυτο που δίνω ειναι το default παλιό backcolor του insomnia

 

...Woo-hoo! I'm a little web developer! yahoo.gif

 

 

[...ωραίος, πιτσούνι. Είναι μάλλον το καλύτερο (= το πιο ανεκτό) χρώμα...]

 

 

 

 

Αλλος με τη βάρκα μας; :-D

...ναι βρε, τα έκανα αυτά που ήδη είχε προτείνει ο Πρετόριαν (..Αρμένος είναι btw...; ).

Eκείνο το "GM" με μπέρδεπσε...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^,,,ΑΝ το έχω καταλάβει καλά (κρίνοντας από τις "οδηγίες" που έχει το κάθε mail, μαζί με το λινκ για το θέμα), δοκίμασε με το "καθυστερημένη ειδοποίση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Ασπρίλα

Ναι, σίγουρα προβληματικό. Θα λυθεί 100% και σύντομα. Να ξέρετε ότι κανένας δεν θέλει να είναι κουραστικό το site στην ανάγνωση και είναι στις πρώτες προτεραιότητες να γίνει ξεκούραστο.

Design γενικότερα

Το Design είναι o τομέας των αλλαγών που παρατηρούμε και μας ξενίζει πιο άμεσα. Απο την άλλη, το Design είναι ένα διαρκές project για το site, δε σημαίνει δηλαδή ότι αυτό είναι και τέλος. Πχ, υπάρχει πρόβλημα και δεν ξεχωρίζουν τα θέματα που έχουν απάντηση? Εφόσον όντως είναι πρόβλημα, θα δωθει μια λύση. Το βάρος όμως προς το παρόν έχει πέσει, και λογικά πιστεύω, σε bugs λειτουργικότητας.

 

Λειτουργικότητα

Εκτός απο το θέμα των Συνδρομών που και εγώ σαν χρήστης δεν έχω βρει βολικό τρόπο, πιστεύω οτι δεν υπάρχει κάτι άλλο που να γίνεται χειρότερα απο πριν. Διαβάζω πχ παράπονα για τις Αγγελίες, και οι Αγγελίες όχι μόνο έχουν κρατήσει την παλιά τους λειτουργικότητα, έχει προστεθεί και πόση ακόμα, αλλά πλέον είναι και απο τα πιο προβεβλημένα sections του site. Κάποια θέματα σχετικά με τη λειτουργικότητα έχουν βάση, η μεγάλη πλειοψηφία όμως έχει να κάνει με τη δύναμη της συνήθειας. Είμαι βέβαιος ότι είναι θέμα λίγου χρόνου να ανακαλύψουμε όλοι τα πλεονεκτήματα της νέας πλατφόρμας.

 

Τέλος, να θυμίσω ότι όταν λανσάραμε το 2κ7 design πάλι υπήρχαν θέματα και φωνές. Πολλά απο αυτά που είχαν ακουστεί ήταν απλά θέμα συνήθειας, αλλά κάποια ήταν όντως σημαντικά (κάποια πάρα πολύ) και αντιμετωπίστηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...