Προς το περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο νέο Insomnia


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 856
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετά την αλλαγή σε default εμφάνιση του θέματα αντί του Forums, τολμώ να ομολογήσω ότι η παρακολούθηση των θεμάτων, για μένα τουλάχιστον, είναι πιο εύκολη από ποτέ.

 

Συγχαρητήρια παιδιά B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι περίεργο πρέπει να γίνεται πάλι με το Περιεχόμενο, γιατί τώρα δεν μου δείχνει αρκετά νήματα στα οποια έχω συνδρομή και έχω δημοσιεύσει μηνύματα (τουλάχιστον μέχρι χθες φαινόντουσαν)...

 

Δεν εμφανίζονται στο "Εμφάνιση όλων των θεμάτων που ο /η nzeppos έχει ξεκινήσει ή δημοσιεύσει μήνυμα" ενώ αν πάω στο "Εμφάνιση μηνυμάτων από τον/την nzeppos" μου δείχνει όλες τις τελευταίες δημοσιεύσεις μου, εκτός από αυτές των "προβληματικών" νημάτων (πχ. ένα απ' αυτά είναι το official thread του World of Warcraft).

 

Ο μόνος τρόπος να δω τι γίνεται είναι από τις Ρυθμίσεις -> Forums -> Διαχείριση Συνδρομών.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμάς που δε θυμούνται όλα τα λινκ απ'έξω, δε μας λες τι έκανε το συγκεκριμένο; :P

 

Αντίστοιχο του link Νέα Μηνύματα, αλλά εμφάνιζε και τις δημοσιεύσεις της ενότητας Ψυχαγωγία.

 

Το link αυτό αντιστοιχούσε στο menuitem «Νέα Μηνύματα» που έκανε ο,τι κάνει τώρα το «Εμφάνιση Νέου Περιεχομένου».

 

Ο konnak πρέπει να εννοεί το "...=getdaily" που εμφάνιζε όλα τα unread θέματα της ημέρας, ανεξαρτήτου ενότητας.

 

Χμμ, το getdaily δεν το γνωρίζω, εγώ χρησιμοποιούσα το παραπάνω link "...=getnew", το οποίο είχα "κλέψει" από το Insomnia Firefox Extension, για να μου εμφανίζει όλα τα νέα μηνύματα, μαζί με Μπλα Μπλα, Κινηματογράφο, κτλ. Τώρα όταν πηγαίνω στο Εμφάνιση Νέου Περιεχομένου δεν μου εμφανίζει τίποτα από την ενότητα Ψυχαγωγία. Υπάρχει κάποιος τρόπος να εμφανίζει και από εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι περίεργο πρέπει να γίνεται πάλι με το Περιεχόμενο, γιατί τώρα δεν μου δείχνει αρκετά νήματα στα οποια έχω συνδρομή και έχω δημοσιεύσει μηνύματα (τουλάχιστον μέχρι χθες φαινόντουσαν)...

 

Δεν εμφανίζονται στο "Εμφάνιση όλων των θεμάτων που ο /η nzeppos έχει ξεκινήσει ή δημοσιεύσει μήνυμα" ενώ αν πάω στο "Εμφάνιση μηνυμάτων από τον/την nzeppos" μου δείχνει όλες τις τελευταίες δημοσιεύσεις μου, εκτός από αυτές των "προβληματικών" νημάτων (πχ. ένα απ' αυτά είναι το official thread του World of Warcraft).

 

Ο μόνος τρόπος να δω τι γίνεται είναι από τις Ρυθμίσεις -> Forums -> Διαχείριση Συνδρομών.

Μπορείς να δεις τις συνδρομές σου και στην κεντρική του forum, δεξιά μπάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίστοιχο του link Νέα Μηνύματα, αλλά εμφάνιζε και τις δημοσιεύσεις της ενότητας Ψυχαγωγία.

 

το κουμπί Νέα μηνύματα δε εμφάνιζε τα μηνύματα από κάποια συγκεκριμένες ενότητες (μπλα-μπλα,αγγελίες,..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίστοιχο του link Νέα Μηνύματα, αλλά εμφάνιζε και τις δημοσιεύσεις της ενότητας Ψυχαγωγία.

 

 

 

Χμμ, το getdaily δεν το γνωρίζω, εγώ χρησιμοποιούσα το παραπάνω link "...=getnew", το οποίο είχα "κλέψει" από το Insomnia Firefox Extension, για να μου εμφανίζει όλα τα νέα μηνύματα, μαζί με Μπλα Μπλα, Κινηματογράφο, κτλ. Τώρα όταν πηγαίνω στο Εμφάνιση Νέου Περιεχομένου δεν μου εμφανίζει τίποτα από την ενότητα Ψυχαγωγία. Υπάρχει κάποιος τρόπος να εμφανίζει και από εκεί;

 

Έλα konnak, τώρα το θυμήθηκα καλύτερα: Τo «Νέα Μηνύματα» χρησιμοποιούσε μεν το "getnew" argument, αλλά το default link περιείχε και κάποια exclude arguments με τα οποία αποκλείονταν τα fora της Ψυχαγωγίας (και κάποια ακόμη νομίζω).

 

Αλλά δυστυχώς, από λίγο που το 'ψαξα, κατάλαβα ότι το IP.Board δεν υποστηρίζει customizations του URL αναζήτησης. :( Κρίμα, γιατί θα επιθυμούσα κι εγώ έναν εύκολο τρόπο να παίρνω τα «νέα μηνύματα» μόνο σε συγκεκριμένες ενότητες που με ενδιαφέρουν. Στο παλιό Insomnia, το πετύχαινα με ένα custom search URL που το είχα κάνει bookmark.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω, σοβαρά; Νόμιζα ότι σίγουρα γίνεται, ότι θα υπήρχε κάποιο παραθυράκι.

 

Το ιδανικό θα ήταν να υπήρχε κάποια ρύθμιση στον πίνακα ελέγχου μας ώστε να μπορούμε να διαλέξουμε όλες τις ενότητες ή να αποκλείσουμε κάποιες από το Νέο Περιεχόμενο. Βέβαια, δεν ξέρω καν αν υπάρχει σαν δυνατότητα στο IP.Board.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σίγουρο ότι δε γίνεται, απλά αφιέρωσα αρκετούτσικο χρόνο να βρω κάποιο σχετικό documentation αυτής της δυνατότητας και δε βρήκα. Δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν υπάρχει, αλλά σίγουρα είναι καλά κρυμμένη.

 

Αντιθέτως, αν κάνεις στο Google μία αναζήτηση για vbulletin search url, το σχετικό αποτέλεσμα είναι πρώτο πρώτο και καμαρωτό. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να δεις τις συνδρομές σου και στην κεντρική του forum, δεξιά μπάρα.

 

Αχά, χρήσιμο, δεν το είχα παρατηρήσει. Εκεί όντως μου δείχνει τα θέματα που δεν εμφανίζονται στο Περιεχόμενο (πχ. το WoW) αλλά με προβλημάτισε λίγο ο τρόπος εμφάνισης.

 

Πχ αρχικά μου δείχνει αυτό:

 

85825020.jpg

 

(13 και 16 Νοέμβρη? πού κολλάνε αυτά?)

 

Και αν πατήσω το expand button "Εμφ/Απόκρυψη θεμ..." φαίνεται αυτό (έχω τονίζει τα έξτρα θέματα):

 

19039649.jpg

 

Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιά λογική εμφανίζει τα θέματα. Το Περιεχόμενο πάντως συνεχίζει να κάνει τα ίδια ακόμα και μετά από unsubscribe/resubscribe.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχά, χρήσιμο, δεν το είχα παρατηρήσει. Εκεί όντως μου δείχνει τα θέματα που δεν εμφανίζονται στο Περιεχόμενο (πχ. το WoW) αλλά με προβλημάτισε λίγο ο τρόπος εμφάνισης.

 

Πχ αρχικά μου δείχνει αυτό:

 

67626102.jpg

 

(13 και 16 Νοέμβρη? πού κολλάνε αυτά?)

 

Και αν πατήσω το expand button "Εμφ/Απόκρυψη θεμ..." φαίνεται αυτό (έχω τονίζει τα έξτρα θέματα):

 

19039649.jpg

 

Το Περιεχόμενο πάντως συνεχίζει να κάνει τα ίδια ακόμα και μετά από unsubscribe/resubscribe.

Αυτά που σου δείχνει αρχικά είναι οι συνδρομές στις οποίες έχεις unread posts. Τα υπόλοιπα που εμφανίζονται όταν πατήσεις το κουμπί είναι οι αναγνωσμένες συνδρομές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά που σου δείχνει αρχικά είναι οι συνδρομές στις οποίες έχεις unread posts. Τα υπόλοιπα που εμφανίζονται όταν πατήσεις το κουμπί είναι οι αναγνωσμένες συνδρομές σου.

 

Μάλιστα. Τώρα κατάλαβα τι σημαίνει το icon t_unread_dot.png

:P

 

edit: χμμμ, τώρα που το ξαναβλέπω, έχω την εντύπωση πως όσα θέματα λείπουν από το Περιεχόμενό μου είναι όλα "pinned".

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω, σοβαρά; Νόμιζα ότι σίγουρα γίνεται, ότι θα υπήρχε κάποιο παραθυράκι.

 

Το ιδανικό θα ήταν να υπήρχε κάποια ρύθμιση στον πίνακα ελέγχου μας ώστε να μπορούμε να διαλέξουμε όλες τις ενότητες ή να αποκλείσουμε κάποιες από το Νέο Περιεχόμενο. Βέβαια, δεν ξέρω καν αν υπάρχει σαν δυνατότητα στο IP.Board.

Λοιπόν, έψαξα λίγο ακόμη το θέμα αυτό.

 

Υπάρχει σχετικό feature request στο forum του IP.Board, με έναν από τους developers να απαντά "I think there's a good chance we will add something like this in the future". Τον περασμένο Απρίλιο όλα αυτά :P. Υπάρχει προς το παρόν ένα unofficial mod που μπορεί να κάνει αυτήν τη δουλειά.

 

Παρ' όλα αυτά, για γενικό search (όχι για το «Νέο Περιεχόμενο») το search URL τελικά είναι παραμετροποιήσιμο. Όταν τελειώσω τις σχετικές δοκιμές μου, θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες. Ίσως μάλιστα να ετοιμάσω και κάποια σχετική έκπληξη queryγκουχURLγκουχbuilder...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...