Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θες να παίξεις τοξότη /να μαζεὐεις πιο γρήγορα αντικείμενα, πιστεύω ότι είναι καλύτερο το ποντίκι.

 

Επείδη το δοκίμασα και στο xbox και ζοριζόμουν λίγο να το κάνω.

:

 

Και εγώ αυτό σκέφτομαι. Σε ranged μάχες σίγουρα το ποντίκι θα πρέπει να είναι καλύτερο. Ειδικά σε πολύ μεγάλες αποστάσεις.

 

Το πρόβλημα εστιάζεται απ'ότι καταλαβαίνω στο τρόπο που λειτουργεί το UI και όχι στην αλληλεπίδρασή σου με το κόσμο.

 

Με το καλό που θα το έχω, θα δοκιμάσω και εγώ να δώ τι παίζει.

 

 

παιδια αν μπορειτε βοηθηστε με λιγο,ειναι λιγο ασχετο αυτο που ρωταω...

 

Ειμαι σε διλλημα να το αγορασω σε pc(intel core i7 920 2.67 Ghz, ATI HD 5850) ή να το αγορασω στο ps3?που λετε να αποδωσει καλυτερα?

 

Χαλαρότατα σε PC. Ούτε κάν να το σκεφτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου το έφερε και εμένα ο θείος. Ο χειρισμός φτιαγμένος για κονσόλες, θέλει να το συνηθίσεις για να το παίξεις με πληκτρολόγιο και ποντίκι. Λέτε να βγάλουν κανένα mod που να διορθώνει το UI?

 

Έχω ένα πρόβλημα όμως. Δεν μπορώ να βάλω όπλο στο δεξί μου χέρι!!! Όταν πάω να κάνω equip μόνο στο αριστερό με αφήνει! Έπαιξα με τα controller settings χωρίς επιτυχία. Ότι και να κάνω στο δεξί χέρι δεν μπορώ να βάλω όπλο. Μια φορά μόνο κατάφερα να βάλω το fire spell, αλλά ποτέ κανένα σπαθί. Έχει τύχει σε κανέναν? Κάνω κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το UI ήταν console favored και από το Oblivion αλλά η φοράδα στο αλώνι αφόδευσε. Καταλαβαίνω γιατί λέτε για το UI αφού αυτό φαίνεται από τα βίντεο που δείχνουν το menu.

 

Αυτό όμως δε πάει να πει ότι το gaympad είναι καλύτερο για ένα RPG, όσο console oriented/friendly και αν είναι ένα game για τον καρκίνο (consoles) ένα RPG ήταν είναι και θα είναι καθαρά για PC. Είναι σαν τα FPS που παίζουν στα PS3/XBOX που να μην πω πόσο άθλιο είναι.

 

Μπορεί για τα παιδάκια που τους παίρνει ο μπαμπάκας με το ζόρι μια κοσνόλα λόγω του ότι σιγά μην χαλάσει και 1300 ευρώ για μια παιχνιδομηχανή για το καμάρι του, η κονσόλα να είναι καλύτερη για RPG/FPS αλλά μην το χέσουμε το θέμα κιόλλας.

 

Πάρτε PC που να μην είναι 10ετιας και παίξτε σαν άνθρωποι αυτά τα genres γιατί όσο και να το πάνε προς το console friendly το παιχνίδι, πάντα το MOUSE θα στοχεύει καλύτερα, γρήγορα και χωρίς υποβοήθηση. Για άλλα games, PRO, Racing κλπ ναι είναι οι κονσόλες καλύτερες, αλλά μην το τραβάτε το θέμα φτάνει,

 

ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ GAY-MPAD ΣΤΑ RPG MΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το UI ήταν console favored και από το Oblivion αλλά η φοράδα στο αλώνι αφόδευσε. Καταλαβαίνω γιατί λέτε για το UI αφού αυτό φαίνεται από τα βίντεο που δείχνουν το menu.

 

Αυτό όμως δε πάει να πει ότι το gaympad είναι καλύτερο για ένα RPG, όσο console oriented/friendly και αν είναι ένα game για τον καρκίνο (consoles) ένα RPG ήταν είναι και θα είναι καθαρά για PC. Είναι σαν τα FPS που παίζουν στα PS3/XBOX που να μην πω πόσο άθλιο είναι.

 

Μπορεί για τα παιδάκια που τους παίρνει ο μπαμπάκας με το ζόρι μια κοσνόλα λόγω του ότι σιγά μην χαλάσει και 1300 ευρώ για μια παιχνιδομηχανή για το καμάρι του, η κονσόλα να είναι καλύτερη για RPG/FPS αλλά μην το χέσουμε το θέμα κιόλλας.

 

Πάρτε PC που να μην είναι 10ετιας και παίξτε σαν άνθρωποι αυτά τα genres γιατί όσο και να το πάνε προς το console friendly το παιχνίδι, πάντα το MOUSE θα στοχεύει καλύτερα, γρήγορα και χωρίς υποβοήθηση. Για άλλα games, PRO, Racing κλπ ναι είναι οι κονσόλες καλύτερες, αλλά μην το τραβάτε το θέμα φτάνει,

 

ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ GAY-MPAD ΣΤΑ RPG MΑΣ

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο 7 ωρες μπορω να πω οτι μια χαρα ειναι ο χειρισμος. :rolleyes:

 

 

Και άμα βάλετε και το repack update fix θα φτιάξουν κι ἀλλα πράγματα, πχ η δυνατότητα να περιστρέφετε τα 3d αντικείμενα στο inventory.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι το UI είναι σχεδιασμένο για gamepad στο συγκεκριμένο παιχνίδι, καμία σχέση δεν έχει με την οποιαδήποτε γενική σύγκριση keyboard-mouse και gamepad για το οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι, genre, franchise, αν απευθύνεται σε 40 χρονών παιδάκια ή 14-χρονους ματσό hardcore-ήλες.

 

Οπότε, καλό είναι να ξεφύγουμε από τα όποια "κολλήματα" και εμμονές έχουμε και να βλέπουμε τα πράγματα στις πραγματικές τους διαστάσεις.

 

Ο σχολιασμός που παρουσιάστηκε για το UI, δεν είναι προσωπική άποψη, αλλά τα σχόλια reviewers επώνυμων sites που παίζουν το παιχνίδι σε όλες τις εκδόσεις. Ειδικά ορισμένοι από αυτούς θεωρούνται hardcore PC RPG gamers.

 

Ο σχολιασμός δεν έχει να κάνει με τον έλεγχο κάμερας-οπτικού πεδίου, όπου διαπρέπει το ποντίκι, αλλά με την ευκολία πρόσβασης του παίκτη στα αντικείμενα, μαγείες κλ, όπου εκεί ο σχεδιασμός έγινε καθαρά και ξάστερα για gamepad.

 

Οπότε καλό είναι να ξεκολλήσουμε και να κατανούμε ως πού φτάνει το προσωπικό γούστο και πού ξεκινάνε οι περιορισμοί, λόγω σχεδιαστικών επιλογών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο σωστός gamer όμως ούτε reviews ακούει ούτε τπτ γιατί ξέρει ότι όπως τα έντυπα μέσα έτσι κ τα ηλεκτρονικά σπονσοράρονται από διαφόρους για να δείχνουν τον κόσμο πιο αγγελικά πλασμένο για κάποια πράγμα σε σχέση με άλλα (μήπως φταίει το θέμα πειρατείας και αυθεντικών cd στις κονσόλες; λέω μήπως;).

 

Και κανείς δε το παίζει macho η δε ξέρω γω τι, αλλά ρε φίλε έχω βαρεθεί να έχουν άποψη για τα RPG οι κονσολάδες και αυτοί που χωρίς να έχουν παίξει το παιχνίδι αναπαράγουν reviews. Deal with it.

 

Υ.Γ. To Dragon Age 2 ακόμα 8(gamespot) και 8.5 IGN του έχουνε. Ούτε για 6 δεν αξίζει όμως. Αλλά τι ξέρω εγώ, reviews γράφω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου καλέ, καλέ μου φίλε.

 

Όταν σε ένα παιχνίδι τέτοιου βεληνεκούς, με τέτοια διαφήμιση και σπονσοράρισμα, καταφέρνουν και βγαίνουν στα reviews αρνητικά σχόλια για κάποιο χαρακτηριστικό, είναι κατανοητό ότι για να φτάσουν σε σημείο να το δημοσιεύσουν, το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι πασιφανές.

 

Επίσης, τουλάχιστον για το IGN, ο reviewer του Skyrim είναι hardcore PC RPG gamer (έχει παίξει τα πάντα από τις αρχές του 90 μέχρι σήμερα), ο οποίος αρνήθηκε να κάνει το review του Dragon Age 2, το οποίο και έδωσαν σε μιά κοπελίτσα που καλά καλά δεν ξεκίνησε τη καριέρα της στην εταιρία ;)

 

Καλό είναι πέρα από τα σκόρ στα reviews να βλέπουμε και πίσω από αυτά.

 

Το Skyrim πάσχει από κονσόλίτιδα. Αυτό δεν χαρακτηρίζει το περιεχόμενό του, το οποίο είναι εξαιρετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...