Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ το βρήκα μια χαρά το UI είναι πολύ πιο εύχρηστο από το παλιό σύστημα που είχε το oblivion. Επίσης θα συμφωνήσω ότι είναι ελαφρύ το παιχνίδι. Δεν συμφωνώ όμως με τη χρήση gamepad. Μια χαρά παίζεται με mouse+keyboard ,απλά χρησιμοποιείς πιο πολύ τα βελάκια στο πληκτρολόγιο για να πλοηγηθείς στο UI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άλλο το παιχνίδι να είναι playable, κανένας δεν το αρνήθηκε αυτό, και άλλο να είναι εμφανές ότι το UI φτιάχτηκε για gamepad.

 

Αυτό γράφουν τα reviews.

 

Οι reviewers που έπαιξαν το παιχνίδι τόσο στις κονσόλες όσο και στο PC, αυτό λένε. Ότι με gamepad ο χειρισμός είναι πιό άνετος.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να παίξεις με keyboard-mouse.

 

Άλλωστε, αυτό ακριβώς που γράφεις ( απλά χρησιμοποιείς πιο πολύ τα βελάκια στο πληκτρολόγιο για να πλοηγηθείς στο UI) είναι η παρατήρηση στο review του Gamespot.

 

Αλλά καλό είναι να μήν είμαστε τόσο στενόμυαλοι μέσα στη hardcore-ίλα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου φαινόταν κάπως όταν πρωτοδιάβασα για το Witcher 2 ότι λειτουργεί καλύτερα με gamepad.

 

Και έτσι όταν προπαρήγγειλα το παιχνίδι, αγόρασα και ένα XBOX360 gamepad, απλά και μόνο για την πιθανότητα να χρειαστεί. Δεν είχα καμία διάθεση να ξενερώσω με το παιχνίδι λόγω χειρισμού. Αν δεν χρειαζόταν το gamepad θα το πουλούσα.

 

Και τελικά η διαφορά μεταξύ keyboard-mouse και gamepad δεν ήταν απλά μεγάλη. Ήταν διαφορετικό παιχνίδι. Και μιλάμε για παιχνίδι που φτιάχτηκε πρώτα από όλα για PC.

 

Τώρα στο Skyrim, αν διαβάσετε προσεκτικά τα reviews, όλοι λίγο πολύ παραδέχονται ότι η έκδοση για PC πάσχει από κονσολίτιδα στο UI, οπότε όσοι από εσάς έχετε κάνα gamepad, κάντε μία δοκιμή.

 

Aπο Gamespy:

Mike Nelson: I was less than jazzed with how Skyrim handled the PC interface. I like the idea of the Favorites system, but would have preferred to be able to assign specific weapons to the number keys or to generally have a different item interface instead of scrolling through rows of item names -- if you're going to make the game for PC, you might as well find more ways to take advantage of the hardware than simply tightening up the graphics. The interface works really well if you have a gamepad but I felt it was rather cumbersome with the mouse and keyboard.

 

 

Πόσο πιό ξεκάθαρο μπορεί να είναι ένα σχόλιο για το UI?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να παίξεις τοξότη /να μαζεὐεις πιο γρήγορα αντικείμενα, πιστεύω ότι είναι καλύτερο το ποντίκι.

 

Επείδη το δοκίμασα και στο xbox και ζοριζόμουν λίγο να το κάνω.

 

 

Το παιχνίδι πάντως στο PC είναι ΑΛΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ όσον αφορά τα γραφικά σε σχέση με το xbox και την 1η ώρα το απλαμβάνω στο φουλ, έκανα και τις κλεψιές μου και αναγκάστηκα να κάνω load.

 

Περίεργο σύστημα με τις κλοπές έκαναν πάντως. Πώς γίνεται να με αφήνει να παίρνω από το σπίτι ΧΡΥΣΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ και να μη με αφήνει να πάρω ένα φίλτρο πχ.. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όταν σε χτυπάνε οι giants με το club προς τα κάτω, εκτοξεύεσαι στην στρατόσφαιρα. :-D

 

Απλη φυσικη, συμπεριφερεσαι σαν ελατηριο :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αν μπορειτε βοηθηστε με λιγο,ειναι λιγο ασχετο αυτο που ρωταω...

 

Ειμαι σε διλλημα να το αγορασω σε pc(intel core i7 920 2.67 Ghz, ATI HD 5850) ή να το αγορασω στο ps3?που λετε να αποδωσει καλυτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές φαίνεται πολύ καλό.Μου λέιπουν βέβαια λίγο τα stats (strength, dexterity κλπ), όπως και το speech wheel. Κατα τ'αλλα οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Είναι περισσότερο action και λιγότερο RPG πλέον, αλλά τα σπάει όπως και να χει.Δεν είχα πρόβλημα με ποντίκι και πληκτρολόγιο, με χειριστήριο δεν μπορεσα να παίξω όσο και αν προσπάθησα.Μ'αρεσε το crafting system που αναβαθμίστηκε καθώς και τα perks που βάζεις. Όσον αφορά τα γραφικά του είναι τρομερά ελαφρύ δεν κολλάει πουθενά και τρέχει πολύ ομαλά ακόμα και σε έναν Pentium 4 με 2gb ram και μια 9600gt που το δοικίμασα απο περιεργεια (low και medium στα 1600χ900). Γενικά πιστεύω οτι θα πέσει λιώσιμο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αν μπορειτε βοηθηστε με λιγο,ειναι λιγο ασχετο αυτο που ρωταω...

 

Ειμαι σε διλλημα να το αγορασω σε pc(intel core i7 920 2.67 Ghz, ATI HD 5850) ή να το αγορασω στο ps3?που λετε να αποδωσει καλυτερα?

 

Στο pc σου. Δεν ειναι και dx11 το παιχνιδι αλλα 9 και η καρτα σου ειναι μια χαρα. Μην το συζητας, ειδικα αν μιλαμε για συγκριση γραφικων μεταξυ pc και κονσολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...