Προς το περιεχόμενο

Dell U2311h 208€


JohnnyX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγο δύσκολο το βλέπω το όλο εγχείρημα. Οι δύο εισαγωγείς της οθόνης πουλάνε στα καταστήματα την συγκεκριμένη στα 165€ χωρίς το ΦΠΑ, οπότε να παίξει τιμή κάτω από τα 200€ το βλέπω λίγο απίθανο. Ελπίζω να βρούνε κάποια άκρη τα παιδιά και να την πάρουμε στο τέλος την οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 574
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ας κάνω και μιας τεχνολογικής φύσεως ερώτηση για την οθόνη.

 

Έψαχνα λεπτομέρειες για το DisplayPort, επειδή αγοράζω και κάρτα γραφικών και είμαι ανάμεσα στην GTS450 (άνευ DisplayPort εξόδου) και HD5770 (με DisplayPort).Οπότε αυτή η διαφορά στις εξόδους με προβλημάτισε και είπα να δω αν χάνω κάτι σε περίπτωση που αγοράσω την 450.Σκέφτηκα ότι αφού παίρνω που παίρνω οθόνη με καινούργια τεχνολογία σύνδεσης και η μία κάρτα από τις 2 δεν έχει ανάλογη έξοδο, μήπως δεν εκμεταλλευτώ κάτι πρακτικό.

 

Βλέπoντας εδώ λοιπόν που συγκρίνει το DisplayPort με DVI κλπ:

http://en.wikipedia.org/wiki/DisplayPort#Comparisons

 

ανάμεσα σε πολλά πλεονεκτήματα, που αφορούν όμως κυρίως το κατασκευαστικό κομμάτι κι εμένα δε μου λένε τίποτα ως απλό χρήστη, πρόσεξα ότι το DisplayPort:

Can be used for transmitting bi-directional USB, touch-panel data, CEC, etc.

 

Γνωρίζοντας ότι η οθόνη έχει πάνω USB θύρες, είπα να ψάξω λίγο περισσότερο και βρήκα αυτό:

 

 

http://www.slashgear.com/displayport-v1-2-finalized-3d-multi-monitor-usbethernet-support-1870188/

DisplayPort v1.2 doubles the data rate to 21.6 Gbps (useful for bigger resolutions or for 3D graphics), supports multiple monitors from a single connector, and can simultaneously carry bi-directional USB 2.0 and ethernet as well as graphics.

 

και παρακάτω για το ίδιο θέμα:

Another new feature is the ability to support high-speed, bi-directional data transfer, allowing USB 2.0 or Ethernet data to be carried within a standard DisplayPort cable. For DisplayPort v1.2, the maximum data rate of this “AUX” channel has been increased from 1 Mbps (Mega-bit-per-second) to 720 Mbps, providing suitable bandwidth for USB 2.0. The DisplayPort cable can therefore support USB data to/from the display to support Display USB functions, in addition to sending the video and audio information. Standard Ethernet can also be transported in the DisplayPort cable.

 

Δεν ξέρω αν έχω καταλάβει καλά, αλλά αυτό σημαίνει κάτι όσον αφορά τη συνδεσιμότητα περιφερειακών (εξωτερικούς σκληρούς, webcam, mouse, keyboard) στις USB που βρίσκονται πάνω στην οθόνη;Εν ολίγοις, αν συνδέσω την κάρτα γραφικών με την οθόνη μέσω DisplayPort θα μπορώ να τα συνδέω όλα αυτά στις USB της Dell, ενώ αν τη συνδέσω μέσω DVI όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι όχι.. Η οθόνη έχει 3 τρόπους σύνδεσης. Το VGA, το DVI και την DisplayPort θύρα. Οι 2 πρώτες μεταφέρουν μόνο την εικόνα και ισχύει DVI>> VGA. Η DisplayPort είναι σαν HDMI δηλαδή μεταφέρει εικόνα + ήχο και της παναγιάς τα μάτια ^_^ . Εννοείται DisplayPort>>DVI.

 

Επίσης η οθόνη έχει 4 USB θύρες. Για να λειτουργήσουν αυτές και να μπορείς να συνδέεις πάνω τους webcam, mouse, κλπ πρέπει να συνδέσεις το USB upstream cable σε μια θύρα USB του υπολογιστή σου. Ουσιαστικά αυτό που κάνεις είναι να "θυσιάζεις" μια θύρα USB του πύργου για να κερδίσεις τις 4 θύρες USB της οθόνης σου.

 

Άρα δεν έχει σημασία με τι καλώδιο θα συνδέσεις την οθόνη στο pc. Οι USB θύρες θα παίζουν χωρίς πρόβλημα έτσι κι αλλιώς.

 

Σε κάθε περίπτωση να αναφέρω ότι και την 450 να πάρεις μπορείς να αγοράσεις επιπλέον καλώδιο μετατροπής για σύνδεση με την HDMI.

 

Κλείνοντας, νομίζω πως ισχύει 5770>450

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οκ.Κρίμα.Ξέρω για το ποιο είναι ανώτερο από το άλλο κλπ.Απλά νόμισα πως, εκτός των άλλων, θα γλυτώναμε το έξτρα καλώδιο για τη σύνδεση των περιφερειακών στην οθόνη.

 

Άρα πρακτικά, για τα δεδομένα του σήμερα και το μέσο χρήστη (μία οθόνη κλπ.), δεν έχει και πολλή διαφορά αν θα συνδέσει την οθόνη του μέσω DVI ή DisplayPort.

 

Ναι, όντως ισχύει το 5770>450.

 

Το θέμα που έχω όμως είναι το εξής:

1) η 450 μου βγαίνει 13 με 19 ευρώ φθηνότερη.

2) Κλοκάρεται πιο εύκολα απ' ότι διαβάζω (αν και αυτό βραχυπρόθεσμα δεν είναι τόσο σημαντικό μιας και δε θα το έκανα και μόλις την πάρω)

 

και τρίτον που είναι και το θέμα που ψάχνω να βρω άκρη, είναι το ποια θα αποδόσει καλύτερα στο να boostάρει και να βοηθήσει τη CPU έτσι ώστε να αποδίδει πιο γρήγορα η σουίτα της Adobe που χρησιμοποιώ (ερασιτεχνικά βέβαια και όχι full time) για 2d γραφιστική.Γιατί με ενδιαφέρει πιο πολύ αυτό παρά το κομμάτι gaming.

 

Ξέρω ότι η 450 έχει την τεχνολογία CUDA για GPGPU που είναι πιο πολιά στο κουρμπέτι και ίσως να αποδίδει καλύτερα (δεν είμαι και σίγουρος βέβαια), όμως είδα ότι και η ATI έχει εφαρμόσει πλέον τη δική της τεχνολογία Stream[/url.

 

Έχει κανείς καμμιά άποψη επ' αυτού να με βοηθήσει να αποφασίσω;Κανένας γραφίστας; :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το ξέρω φίλε μου.Έχεις δίκιο.Δεν έχω σκοπό να κάνω hiajcking το thread.Απλά το έφερε η κουβέντα λόγω DisplayPort.

 

Αν θέλει κάποιος να μου πει μια γνώμη, ας μου στείλει ΠΜ αν είναι.Θα με βοηθούσε.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπων ,

 

εγω πρεπει να ειμαι στην ομαδικη με μια οθονη

 

Θέλω 3 τωρα.

 

Βιάζομαι λιγουλάκι , τι κανουμε ?

 

Να παρω ενα απο αυτους που θα εχουν παραλαβη στις 8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπων ,

 

εγω πρεπει να ειμαι στην ομαδικη με μια οθονη

 

Θέλω 3 τωρα.

 

Βιάζομαι λιγουλάκι , τι κανουμε ?

 

Να παρω ενα απο αυτους που θα εχουν παραλαβη στις 8?

 

 

Tι εννοεί ο ποιητής? Εχουμε καμια εξέλιξη και δεν το εχω πάρει χαμπάρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως εννοει να την αγορασει απο το μαγαζι που εχει νεα παραλαβη 8/2

 

Οπως βλεπω στο mysystems εχουν νεα παραλαβη στης 8..Οποτε μαλλον αυτο εννοει..Εχεις δικιο ..

Εξυπνος συνηρμος..Ωραιος.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...