Προς το περιεχόμενο

Δημοσιοποίηση παραπόνων στο Διαδίκτυο, οδηγεί σε αγωγή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω οτι εδω θα δοκιμαστει καιρια το Ελληνικο δικαστικο συστημα.Η αγωγη αυτη εαν κερδιθει απο την εταιρεια θα ειναι ενα τεραστιο πληγμα στην ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΛΟΓΟΥ (κ οχι ασυδοσια) ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ στην Ελλαδα.

 

α) Εγώ τα χώνω κανονικά στο twitter στη systemgraph και ας μου κάνουν και μένα αγωγή. Και εγώ τα έχω πάρει στο κρανίο και συμφωνώ ότι το θέμα είναι τεράστιο

β) Είμαι 100% σίγουρος ότι με βάση όσα έχω διαβάσει και τις γνώσεις μου, δεν έχει καμία τύχη η αγωγή της systemgraph (και η εταιρεία θα πάει για λουκέτο σε λίγο καιρό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 596
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν χασουν την υποθεση πολυ απλα κανεις δεν θα ξανακανει αγωγη για τετοια ανοησια ειδικα με το κραξιμο που φαγαν στο εξωτερικο..

 

Γιατί και να κερδίσουν νομίζεις ότι πατήσει άνθρωπος το πόδι του εκεί μέσα;

 

Και πες ότι κερδίζουν και ξεκινάει μια δικομανία, για ψύλλου πήδημα, πόσο κοντόφθαλμος θα πρέπει να είναι κάποιος ώστε να «δει» μια αγωγή εναντίον ενός πελάτη του, παρά την ικανοποίηση του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδι μου σιγα μην καναν τοση φσαρια για 200.000 ευρω .Για το θορυβο το κανανε ωστε να μην ξανακανει κανεις παραπονα απο φοβο.200.000 ευρω χανονται αν χασουν 200 πελατες .Που θα τους χασουν με αυτο που κανανε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η systemgraph δεν ειναι τριτος που παρεχει εγγυηση. Θα ηταν μονο αν ο γιατρος ειχε αγορασει απο αυτη τον imac , τον οποιο εκεινη θα ειχε κανει παραεισαγωγη , εκτος infoquest. Η systemgraph ειναι εξουσιοδοτημενο service , δηλαδη της αναγνωριζεται το δικαιωμα να βαζει χερι στις συσκευες apple και να τις επισκευαζει ή να κρινει οτι δεν επισκευαζονται.

 

Γιαυτό ρώτησα παραπάνω, αν εχει καποιος κάτι apple, ειδικα imac, να μας πει τι γραφει το χαρτι τις εγγύησης, ποιος την παρεχει, και αν ειναι ευρωπαική ή ελληνική εταιρία.

Αν ειναι ελληνική εταιρια, τοτε προφανώς αυτή η εταιρία ειναι ο εγγυητής σύμφωνα με το νόμο.

Αν όμως ειναι απλά η 'μαμα apple' τοτε πιστευω καθε εξουσιοδοτημένος να παρέχει service 'αντι αυτής' ειναι εγγυητης συμφωνα με την ελληνικη νομολογια.

 

Αποτι ξερω πλεον συμφωνα με την ευρωπαικη νομοθεσια δεν υπαρχουν αποκλειστικοί εισαγωγεις ωστε να υπαρχουν και παραεισαγωγεις - δε το εχω ψαξει ομως, μπορει να κανω λαθος.

Ειναι η info-quest η μονη εταιρια η οποια εισαγει apple στην ελλαδα; Τα public απο που προμηθεύονται;

 

 

Edit: Προσωπική μου εμπειρία: Πριν αρκετά χρόνια είχα αγοράσει μια 19" tft οθόνη από eshop γερμανιας, μάρκας fujitsu. Χαλασε 1 χρονο μετα την αγορα, επικοινώνησα με την ελληνικη εταιρία service της fujitsu και εστειλα με ταχυδρομειο την οθονη. Μετα απο αρκετα μεγαλη αναμονη ειναι αληθεια, και αφου την εστειλαν καποιες φορες 'φτιαγμενη', τελικώς εστειλαν αλλη οθονη, ιδιων δυνατοτητων και μαρκας. Εκαναν δηλαδη αντικατασταση, σε οθονη που δεν ειχα αγορασει απο αυτους ουτε ειχαν καποια ανάμειξη στην αλυσιδα διανομης σαν εισαγωγεις ή οτιδηποτε σχετικο. Βtw μου ειχαν στηλει άμμεσα προσωρινή οθόνη μικρότερης διαστασης για να μπορω να κανω τη δουλεια μου, μεχρι να φτιαξουν την μεγαλη.

 

 

@Τοξοβολος: Φυσικα και αυτο που αναφερεις ειναι το πιο σημαντικο θεμα, το εχει περιγραψει πολυ καλα ο arkoudos στο blog του. Πλεον θεωρω οτι αυτο το θεμα το εχουμε αποδεχτει ολοι σαν το πρωτεύων, περιμενουμε το δικαστηριο να βγαλει αποφαση, και γιαυτο συζητημε αλλες λεπτομερειες προς το παρον.

Δυστυχως ειμαστε Ελλαδα. Σε μια χωρα με αυξημενη κουλτουρα ελευθεριας του λογου (πχ USA) τετοια θεματα δεν θα υπηρχαν.

 

Btw η τακτικη του avforum ειναι εντελως ελληνικη και συμβαδιζει με τον τοπο στον οποιο δρα την ελλαδα δλδ.

Αναρωτιεμαι αν θα μπορουσαν να τρεξουν ποτε στην ελλαδα μεγαλα sites οπως tripadvisor, yelp, και ενα σωρο αλλες υπηρεσιες που βασιζονται στις κριτικες χρηστων προς εταιριες, οι οποιες παρα πολλες φορες ειναι ΠΟΛΥ πιο αγριες ή αναιτιες απο τη συγκεκριμενη του γιατρου.

 

Υπαρχουν και ελληνικα παραδειγματα βεβαια, αλλα δεν εχουν 'πιασει' πολυ. Πχ skroutz οπου μπορεις να κανεις κριτική σε καταστηματα.

Επεξ/σία από trv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Για αρχή συγνώμη από όλους για το καρα-offtopic, αλλά μιας και τέθηκαν κάποιες ερωτήσεις και βρίσκομαι ήδη εδώ, θεωρώ πρέπον να απαντήσω.

 

 

 

Ξεκινώντας θα ήθελα να διευκρινίσω ότι δεν είμαι δικηγόρος, οπότε προφανώς δεν είμαι αρμόδιος για να σχολιάσω αμιγώς νομικά θέματα.

 

Παρόλα αυτά, από όσο γνωρίζω ο Πολίτης έχει όντως αναφαίρετο δικαίωμα στην ανωνυμία, και αυτό φυσικά το σεβόμαστε. Κανένα μέλος μας δεν υποχρεώνεται να γράφει με το πραγματικό του όνομα, παρότι πολλά μέλη μας το κάνουν (είναι κάποιου είδους παράδοση..).

 

Αλλά, όταν έχουμε να κάνουμε με θέματα τα οποία μπορούν δυνητικά να επηρεάσουν νομικά το avclub, είναι κανόνας μας να ζητάμε στοιχεία ώστε αυτά να είναι στη διάθεση της "θιγόμενης" εταιρείας. Δεν σημαίνει ότι αυτά τα στοιχεία θα κοινοποιηθούν στον οποιονδήποτε - απλά, όπως και στον έντυπο τύπο, θέλουμε οι καταγγελίες που αναρτώνται να είναι επώνυμες, καθότι απευθύνονται σε επίσης επώνυμες εταιρείες.

 

 

 

Όσο αφορά τους επαγγελματίες που δραστηριοποιούνται στην αγορά του Audio Video, απαιτούμε να αναφέρεται αυτή η ιδιότητά τους με κάποιο τρόπο ώστε να γνωρίζουν τα υπόλοιπα μέλη και να "φιλτράρουν". Είναι ηθικό το θέμα. Δεν υπονοούμε ότι οι επαγγελματίες είναι defacto κακόβουλοι, αλλά και πάλι έχουν δει πολλά τα μάτια μας.. Οπότε κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας για να προστατέψουμε τα μέλη μας. Όσο αφορά το προσωπικό δεδομένο της επαγγελματικής ιδιότητας, είναι επιλογή του εκάστοτε επαγγελματία κατά πόσο θα το αποκαλύψει. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να αποδεχθεί τους Όρους Χρήσης μας. Αλλά αν θέλει να γίνει μέλος, πρέπει να τους αποδεχθεί.

 

Τώρα, όσο αφορά την άμεση / έμμεση / whatever διαφήμιση ή/και δυσφήμιση, είμαστε πολύ αυστηροί όσο αφορά τη δυσφήμιση, για τους προφανείς (νομικής φύσης) λόγους. Δεν κινδυνεύεις με μήνυση όταν λες τι καλή που είναι η τάδε αντιπροσωπεία.. Αλλά όταν υπονοείς για παράδειγμα ότι η δείνα αντιπροσωπεία προσπάθησε να σε εξαπατήσει, υπάρχει θέμα..

 

Φιλικά,

Δημήτρης

 

Φίλτατε Δημήτρη, μπορεί να σου φαντάζει η αναφορά μου off-topic αλλά το θέμα παίρνει διαστάσεις ακριβώς επειδή επιχειρείται μία φίμωση σε όσους δεν μένουν ευχαριστημένοι με ένα προϊόν ή μία υπηρεσία οπότε και η καταγγελία τους θεωρείται δυσφημιστική και με αυτό το ενδεχόμενο παίρνονται ήδη μέτρα που θα προστατέψουν αυτούς που δίνουν το βήμα οπότε και η ζημιά έχει ήδη γίνει.

 

Επειδή λοιπόν διάβασα του κανόνες του site σας, μπορείς να μου υποδείξεις που βρίσκεται η συγκεκριμένη παράγραφος που αναφέρει ότι σε περίπτωση δυσφημιστικού μηνύματος το μέλος θα είναι υποχρεωμένο να δώσει τα στοιχεία του και επειδή σίγουρα θα έχετε κάποιο δικηγόρο μέλος στο site ρωτήστε τον αν έχετε καν το δικαίωμα να του ζητήσετε τα στοιχεία.

 

Επίσης από τους κανόνες σας βλέπω ότι οι επαγγελματίες που ασχολούνται με τα αντικείμενα ενασχόλησης του avcub υποχρεούνται να αναγράφουν την επωνυμία της εταιρίας τους στην υπογραφή ή στο username τους. Θα ήθελες να μας εξηγήσεις πως είσαστε σίγουροι ότι οι επαγγελματίες του χώρου που θα γραφούν ακολουθούν αυτό τον κανόνα και πως τα μέλη που μετά την εγγραφή τους τύχει να ασχοληθούν επαγγελματικά με το αντικείμενο του av τελικά υποχρεώνονται να εισάγουν αυτά τα στοιχεία;

 

Εσείς νομικά καλύπτεστε με την καταχώρηση αυτών των στοιχείων στην βάση σας;

 

Προφανώς και υπάρχει μία ηθική διάσταση στο θέμα και κανείς δεν θεωρεί ηθικό το να πετροβολά τον άλλο κρυμμένος πίσω από την ανωνυμία του από εκεί και πέρα όμως δεν μπορούν να παίρνονται προληπτικά μέτρα που ενδεχομένως δεν προβλέπονται από την νομοθεσία.

 

Όλα αυτά με το σκεπτικό ότι τόσο οι διαχειριστές θα πρέπει να είναι νομικά καλυμμένοι αλλά και από την άλλη δεν θα περιορίζονται τα δικαιώματα των μελών/Πολιτών. :-)

 

Με φιλικούς χαιρετισμούς, Δημήτρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To BBC που ειναι???εστειλα παλι μαηλ...γιατι αργουν ΤΟΣΟ??Πρεπει να δημιουργηθει μομεντουμ ισχυρο...Πάιδια στελνετε κ εσεις θερμη παρακληση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
To BBC που ειναι???

προφανώς αργεί μέχρι να δεί τις εγγυήσεις των μηχανημάτων του !

 

αν και παλιά είχε bbc acorn ! :mrgreen:

.

Επεξ/σία από gtroza
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς αργεί μέχρι να δεί τις εγγυήσεις των μηχανημάτων του !

 

αν και παλιά είχε bbc acorn ! :mrgreen:

.

 

acorn χειριζονταν οι νεοπες

 

atom για τους παλιους :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα και Βραζιλία

 

Πάντως, αν δεν κάνω λάθος, στην Ελλάδα καμιά εφημερίδα εκτός από το Πρώτο Θέμα δεν έχει γράψει.

 

 

Νομιζω κ η Ελευθεροτυπια σημερα εγραψε απο οτι διαβασα στο φορουμ που αρχισε το ολο θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα και Βραζιλία

 

Πάντως, αν δεν κάνω λάθος, στην Ελλάδα καμιά εφημερίδα εκτός από το Πρώτο Θέμα δεν έχει γράψει.

 

Apple service company sues customer over botched repair

http://www.macnn.com/articles/11/01/03/case.generates.publiclity.backlash/

 

Ωραία και τα σχόλια στο τέλος του αρθρου. :) :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δίκιο. Τώρα το βρήκα και το διάβαζα.

 

ΒΤW, σε περίπτωση εξωδικαστικού διακανονισμού, όπως ζητάει ο δικηγόρος του, υπάρχει περίπτωση να συμφωνήσουν να κατέβει και η καταγγελία από το blog ή το forum. Υπάρχει και το cache, αλλά ας κατεβάσουμε και ό,τι μπορούμε καλού κακού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παρακαλώ να παραμείνουμε στο θέμα. Αν ορισμένα μέλη θέλουν να καταφύγουν σε προσωπικές αντεγκλήσεις, μπορούν να το πράξουν με προσωπικά μηνύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...