Προς το περιεχόμενο

ζέστη με θερμοπομπούς


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι αλλά το fan coil φυσάει αέρα και τον ξηραίνει, ενώ εάν υπήρχε και κλιματιστικό ψύξης και σώματα καλοριφέρ τότε αυτό θα ήταν το ιδανικότερο! είναι πιό σωστός ο τρόπος θέρμανσης των σωμάτων από καλοριφέρ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ναι αλλά το fan coil φυσάει αέρα και τον ξηραίνει, ενώ εάν υπήρχε και κλιματιστικό ψύξης και σώματα καλοριφέρ τότε αυτό θα ήταν το ιδανικότερο! είναι πιό σωστός ο τρόπος θέρμανσης των σωμάτων από καλοριφέρ!

Γι'αυτό υπάρχουν τόσα διαφορετικά συστήματα.

Το κάθε ένα έχει την χρήση του.

Διαλέγεις τη θέλεις και παίρνεις.

Μαγικό σύστημα που να τα κάνει όλα τέλεια δεν υπάρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...

νοικιάζω ένα σπίτι, γύρω στα 50 m2 πρέπει να είναι με κουζίνα,δωμάτιο,μπάνιο...υπάρχει μεν καροριφέρ,αλλά επειδή νομίζω με κλέβει στο πετρέλαιο, λέω να πάω σε εναλλακτική...έχω ένα αερόθερμο μικρό των 2000w και λέω να αγοράσω και ένα σώμα λαδιού για τα πολλά κρύα, που φαντάζομαι θα έρθουν κατά το Ιανουάριο-Φεβρουάριο...Βέβαια δε θέλω να πληρώσω και τα μαλλιοκέφαλά μου στη ΔΕΗ...

Είναι καλή λύση το σώμα λαδιού σε συνδυασμό με το αερόθερμο και το μπουφάν που θα φοράω μέσα στο σπίτι :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το μπουφάν που είπες έλιωσα :-D (και για να το χιομορίσουμε) φόρα και τα σοσονάκια σου, βάλε κ τις σκελέες μα, γαντάκια χωρίς δάκτυλα (homeless type) και θα είσαι κομπλέ και για τις κρύες νύχτες φώναζε κ το αγόρι σου για xtra θέρμανση :-D

 

τώρα σοβαρά, το λαδιού είναι φθηνή λύση αλλά χωρίς να το έχω μετρήσει πρέπει να καίει τάντερά του αλλά σίγουρα είναι καλύτερο από κλιματιστικό που ξεραίνει τον αέρα

 

εγώ τελικά πήρα θερμοπομπό και είμαι πολύ ικανοποιημένος αλλά πρέπει να πάρω κιάλλον έναν γι να καλύπτεί καλύτερα το χώρο, σωστή θέρμανση και όμορφο σαν design, εάν έχεις παραπάνω χρήμα θα σου πρότεινα θερμοπομπό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νοικιάζω ένα σπίτι, γύρω στα 50 m2 πρέπει να είναι με κουζίνα,δωμάτιο,μπάνιο...υπάρχει μεν καροριφέρ,αλλά επειδή νομίζω με κλέβει στο πετρέλαιο, λέω να πάω σε εναλλακτική...έχω ένα αερόθερμο μικρό των 2000w και λέω να αγοράσω και ένα σώμα λαδιού για τα πολλά κρύα, που φαντάζομαι θα έρθουν κατά το Ιανουάριο-Φεβρουάριο...Βέβαια δε θέλω να πληρώσω και τα μαλλιοκέφαλά μου στη ΔΕΗ...

Είναι καλή λύση το σώμα λαδιού σε συνδυασμό με το αερόθερμο και το μπουφάν που θα φοράω μέσα στο σπίτι :unsure:

 

Είναι καλύτερα από το αερόθερμο τα καλοριφέρ λαδιού. Από κατανάλωση τα ίδια επίπεδα έχουνε (2-2.5kW). Το καλοριφέρ λαδιού μάλιστα όταν φτάσει την απαραίτητη θερμοκρασία που όρισες στον θερμοστάτη κλείνει και για λίγα λεπτά βγάζει ζέστη χωρίς να καταναλώνει θερμότητα άρα υπάρχει μια μεγαλύτερη εξοικονόμηση έναντι του αερόθερμου που καίει συνεχώς μέχρι να το σβήσεις. Καλύτερα πάρε 2 καλοριφέρ λαδιού και όχι 1 καλοριφέρ λαδιού και 1 αερόθερμο.

 

Τα μαλιοκέφαλά σου θα τα πληρώσεις και στα 2 διότι έχουν τα ίδια επίπεδα ισχύος, το καλοριφέρ λαδιού ίσως σου βγεί καλύτερο εφόσον το σπίτι είναι ακλά μονομένο και βάλεις τον θερμοστάτη σε σωστά επίπεδα θερμοκρασίας και όχι πολύ υψηλά, έτσι στο θέμα ενέργειας θα σου βγεί λίγο οικονομικότερο από το αερόθερμο.

 

Αν δεν θές να βάλειs a/c δοκίμασε και θερμοπομπούς. Και σε εκείνη την περίπτωση 2 θα χρειαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...

μιας που το σπίτι θα το έχω για 6 μήνες ακόμη και επειδή δεν έχω την πολυτέλεια αυτή τη στιγμή να διαθέσω πολλά χρήματα για να αγοράσω 2 σώματα λαδιού ή θερμοπομπούς, λέω να αγοράσω ένα για να το ανοίγω γύρω στις 4-5 ώρες την ημέρα τις απογευματινές-βραδυνές ώρες....

κάπου είχα διαβάσει ότι το αερόθερμο καίει 0,20€/ώρα...τόσο δηλαδή καίει και το σώμα λαδιού για όση ώρα είναι ανοιχτή η ένδειξη του θερμοστάτη;αν είναι έτσι για περίπου 20 μέρες το μήνα που μένω στο σπίτι θα πληρώνω το 2μηνο κάπου 40€ επιπλέον στο ρεύμα....

κάνω λάθος υπολογισμούς μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρουμε την περιπτωση οπου αγοραζεις το μεγαλο με τις 12 φετες, εχεις δηλαδη 2,5 kw καταναλωση. Θεωρωντας οτι το καλοριφερ μολις πιανει θερμοκρασια θα κλεινει, κι αυτο στην ωρα μπορει να σου γλυτωσει 20 λεπτα, οποε αν εσυ λες οτι θελεις 5 ωρες θερμανση στην ουσια θα καις 3,5 ωρες (βαρια 4).

4 ωρες τη μερα ειναι 10 kw, (με 0,054 ευρω η kw/h) ειναι 0,54 ευρω, αρα στο διμηνο σου θα χρωστας 32,4 ευρω.

Αρα για τα 40 που υπολογιζεις μπορεις να ανετα πιστευω να καψεις και 6 και 7 ωρες (αφου το καλοριφερ στην ουσια θα ειναι αναμενο τις 5 ωρες).

 

Αυτα βεβαια για τι 800 πρωτες κιλοβατωρες (που λογικα θα τις καψεις μεσα στο πρωτο διμηνο γιατι δε θα καις μονο καλοριφερ αλλα και ολες τις αλλες συσκευες), απο κει και περα, μεχρι το τετραμηνο, θα ανεβει καμποσο η τιμη της κιλοβατωρας (μην ξεχνας οτι η καταμετρηση γινεται ανα τετραμηνο).

 

ΑΠΟ 0 – 800 kWh 0,05400

ΑΠΟ 801 – 1000 kWh 0,06860

ΑΠΟ 1001 – 1200 kWh 0,07100

ΑΠΟ 1201 – 1600 kWh 0,07270

ΑΠΟ 1601 – 2000 kWh 0,07270

> 2000 kWh 0,08174

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...

μιας που το σπίτι θα το έχω για 6 μήνες ακόμη και επειδή δεν έχω την πολυτέλεια αυτή τη στιγμή να διαθέσω πολλά χρήματα για να αγοράσω 2 σώματα λαδιού ή θερμοπομπούς, λέω να αγοράσω ένα για να το ανοίγω γύρω στις 4-5 ώρες την ημέρα τις απογευματινές-βραδυνές ώρες....

κάπου είχα διαβάσει ότι το αερόθερμο καίει 0,20€/ώρα...τόσο δηλαδή καίει και το σώμα λαδιού για όση ώρα είναι ανοιχτή η ένδειξη του θερμοστάτη;αν είναι έτσι για περίπου 20 μέρες το μήνα που μένω στο σπίτι θα πληρώνω το 2μηνο κάπου 40€ επιπλέον στο ρεύμα....

κάνω λάθος υπολογισμούς μήπως;

 

Κοίτα πρώτον δές σε τι σκάλα θα τα έχεις αναμένα, π.χ πές οτι το καλοριφέρ ή το αερόθερμο θα το έχεις στα 2kW (υπάρχουν και καλοριφέρ με ισχύ 2.5 - 3kW. Αν το βάλεις χαμηλότερη κλίμακα από τα 2kW δεν θα ζεσταθεί το δωμάτιο.

 

Κάθε μέρα αν τα λειτουργείς 4-5 ώρες θα καταναλώσεις ενέργεια μόνο για την θέρμανση 2kW * (4 - 5ώρες) = 8 - 10 kWh/ημέρα

 

Επειδή η ΔΕΗ περνάει για μέτρηση κάθε τετράμηνο, θεώρησε 4μήνες = 120μέρες και άρα 4μηνη κατανάλωση με τον εκκαθαριστικό λογαριασμό που θα σου έρθει 8 - 10 kWh/ημέρα * 120 ημέρες = 960 - 1200 kWh/τετράμηνο. Άρα πές μια μέση κατανάλωση (1200+960)/2 = 1080 kWh

 

Για 1080 kWh είσαι στην κλίμακα χρέωσης 1001 – 1200 kWh, άρα θα πληρώσεις 1080 kWh * 0.071 eur/kWh = 76.68 ευρώ. Αυτά είναι μόνο για θέρμανση, λογικά όλη η ενέργεια που κατανάλωσες θα είναι σίγουρα πάνω από τα 1200 kWh οπότε πας στο επόμενο κλιμάκιο, βάλε μια τιμή 0,0727 ευρώ/kWh για το κομμάτι της θέρμανσης (78.51ευρώ) σύν οτι άλλη ενέργεια θα είχες ξοδέψει από τις άλλες συσκεύες.

 

Υπάρχει και η περίπτωση να έχεις νυχτερινό τιμολόγιο οπότε άμα ανοίγεις το βράδυ θα υπάρχουν οικονομικότα τιμολόγια και θα πλήρωνες λιγότερα, αλλά σου είπα χανδρικά μια τιμή.

 

Edit: Τώρα είδα οτι μιλάς για 20 μέρες, κάνε τους αντίστοιχους υπολογισμούς που έκανα για 20 μέρες και΄οχι για 120 που έγραψα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα πρώτον δές σε τι σκάλα θα τα έχεις αναμένα, π.χ πές οτι το καλοριφέρ ή το αερόθερμο θα το έχεις στα 2kW (υπάρχουν και καλοριφέρ με ισχύ 2.5 - 3kW. Αν το βάλεις χαμηλότερη κλίμακα από τα 2kW δεν θα ζεσταθεί το δωμάτιο.

 

Κάθε μέρα αν τα λειτουργείς 4-5 ώρες θα καταναλώσεις ενέργεια μόνο για την θέρμανση 2kW * (4 - 5ώρες) = 8 - 10 kWh/ημέρα

 

Επειδή η ΔΕΗ περνάει για μέτρηση κάθε τετράμηνο, θεώρησε 4μήνες = 120μέρες και άρα 4μηνη κατανάλωση με τον εκκαθαριστικό λογαριασμό που θα σου έρθει 8 - 10 kWh/ημέρα * 120 ημέρες = 960 - 1200 kWh/τετράμηνο. Άρα πές μια μέση κατανάλωση (1200+960)/2 = 1080 kWh

 

Για 1080 kWh είσαι στην κλίμακα χρέωσης 1001 – 1200 kWh, άρα θα πληρώσεις 1080 kWh * 0.071 eur/kWh = 76.68 ευρώ. Αυτά είναι μόνο για θέρμανση, λογικά όλη η ενέργεια που κατανάλωσες θα είναι σίγουρα πάνω από τα 1200 kWh οπότε πας στο επόμενο κλιμάκιο, βάλε μια τιμή 0,0727 ευρώ/kWh για το κομμάτι της θέρμανσης (78.51ευρώ) σύν οτι άλλη ενέργεια θα είχες ξοδέψει από τις άλλες συσκεύες.

 

Υπάρχει και η περίπτωση να έχεις νυχτερινό τιμολόγιο οπότε άμα ανοίγεις το βράδυ θα υπάρχουν οικονομικότα τιμολόγια και θα πλήρωνες λιγότερα, αλλά σου είπα χανδρικά μια τιμή.

 

Παρατηρησα ενα τιμολογιο μου (ειχα κι εγω αυτη την εντυπωση), και ειδα οτι δε με χρεωνε για ολες τις κιλοβατωρες με 0,068 (ειναι περιπου 960), αλλα τις πρωτες 800 με 0,054 και τις υπολοιπες με 0,068

Αν προλαβω το ρωτησω στη ΔΕΗ αυριο για σιγουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρησα ενα τιμολογιο μου (ειχα κι εγω αυτη την εντυπωση), και ειδα οτι δε με χρεωνε για ολες τις κιλοβατωρες με 0,068 (ειναι περιπου 960), αλλα τις πρωτες 800 με 0,054 και τις υπολοιπες με 0,068

Αν προλαβω το ρωτησω στη ΔΕΗ αυριο για σιγουρια.

 

Πόσο παλιός είναι ο λογαριασμός ? Πλέον δεν ισχύει αυτό που γινόταν με τις κλίμακες που το πήγαιναν κλιμακωτά, π.χ για τα πρώτα 800 μια τιμή Α ευρώ/kWh για τα 800-1000 Β ευρώ/kWh όπου Β>Α και πάει λέγοντας. Τώρα κοιτάνε συνολικά την ενέργεια που ξόδεψες και πολλαπλασιάζουν όλη την ενέργεια με το υψηλότερο κλιμάκιο που φτάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά σας ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για τις αναλυτικότατες απαντήσεις...κατάλαβα τι παίζει!!!!Ωραία!Από το να πληρώνω 150€/μήνα πετρέλαιο για να το καίω 60 ώρες, συμφέρει το σώμα λαδιού ή το αερόθερμο!

Ευχαριστώ...Αν έχω και άλλη απορία, θα σας πω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Σκέφτομαι τη συνδιαστική χρήση του καλοριφέρ + 1 θερμοπομπό. Το πρόβλημα είναι ότι μόνο με καλοριφέρ πληρώνω πολλά (π.χ. 200-250 ευρώ το μήνα μόνο θέρμανση) και -στο σαλόνι ειδικά- ξεπαγιάζω. Ο χώρος του σαλονιού είναι ένα παραλληλόγραμο 6Χ7 μέτρα και έχει μόνο δυο σώματα καλοριφέρ και μάλιστα όχι στην πλευρά που βρίσκεται η μπαλκονόπορτα αλλά και τα δυο στον ακριβώς απέναντι τοίχο (κατά τη γνώμη μου τελείως λάθος). Θέλω λοιπόν να προσθέσω έναν θερμοπομπό δίπλα από τη μπαλκονόπορτα για να κόβει τις μεγάλες απώλειες. Για τέτοια χρήση ένας θερμοπομπός 800-1000 Watt θα κάνει τίποτα (υπενθυμίζω σε συνδιασμό με το καλοριφέρ); Συνολικά παίζει να πληρώνω λιγότερα (ή έστω τα ίδια συνολικά)και να ζεστένομαι περισσότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Οι θερμοπομποί (κονβέκτορες ελληνιστί) είναι πλέον γνωστοί στο ελληνικό κοινό ως ένα αξιόπιστο και αποδοτικό σύστημα θέρμανσης, καταξιωμένο εδώ και δεκαετίες στην Ευρώπη και τις σκανδιναβικές χώρες.

 

Οι θερμοπομποί εξασφαλίζουν την άμεση και ποιοτική θέρμανση των χώρων, καθώς διατηρούν την ατμόσφαιρα υγιεινή χωρίς να την ξηραίνουν (σημαντικό για τα παιδιά, ηλικιωμένους και άτομα με αναπνευστικά προβλήματα και άσθμα). Είναι ουσιώδες ότι οι θερμοπομποί δεν φυσάνε ζεστό αέρα (δεν έχουν βεντιλατέρ) σε αντίθεση με τα αερόθερμα και τα κλιματιστικά! Αντιθέτως αναδύουν μια γλυκιά ζέστη που διαχέεται στο χώρο αρμονικά δια της φυσικής ροής του αέρα.

 

Ο κάθε θερμοπομπός λειτουργεί αυτόνομα, αφού έκαστος διαθέτει ηλεκτρονικό θερμοστάτη χώρου. Έτσι επί παραδείγματι, τις κρύες νύχτες του χειμώνα θα μπορούσαμε να έχουμε σε λειτουργία αποκλειστικά τους θερμοπομπούς των υπνοδωματίων και σβηστούς του υπολοίπου σπιτιού.

 

Το σύστημα θέρμανσης με θερμοπομπούς λειτουργεί εν τέλη σαν την κεντρική θέρμανση, αλλά με χαμηλή κατανάλωση, μικρότερο κόστος αγοράς, χωρίς συντήρηση, ενώ ταυτόχρονα διατηρεί το πλεονέκτημα της επιλεκτικής λειτουργίας των σωμάτων. Με άλλα λόγια, οι θερμοπομποί προσφέρουν μια "καθαρή", ποιοτική και οικονομική θέρμανση.

 

 

 

 

Οι πληροφορίες που γράφω είναι από ένα site,αλλά δεν γράφω το link για να μην θεωρηθεί διαφήμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πηρα κι εγω εναν θερμοπομπο μαρκας... Καρφουρ στη τιμη των 69€.

Εχει μεγεθος και σχημα lcd τηλεορασης 32", φορητος και αθορυβος. Στα 1800W.

Φαινεται να δουλευει μια χαρα αλλα αφοτου διαβασα το μυνημα του φιλου οτι ειχε παρει φωτια ο δικος του, θα εχω τα ματια μου 14:/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...