Προς το περιεχόμενο

ζέστη με θερμοπομπούς


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας παιδιά.

 

Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω αν έχει κάποιος εμπειρία με κάποιο "καλοριφέρ" τεχνολογίας micathermic (mica τα αναφέρουν η Rohnson και η Kerosun). Είναι σε καλές τιμές, ισχυρίζονται ότι έχουν μειωμένη κατανάλωση και αν πράγματι λειτουργούν και ως πομποί ενδέχεται να είναι καλή λύση. Δε βάζω λινκ μήπως θεωρηθεί διαφήμιση. Μπορείτε να τα βρείτε σε αρκετά καταστήματα.

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιο http://www.skroutz.gr/s/2337587/Primo-NDL200-B23.html?from=recommendation ή και φθηνότερο στα 1500W κάνει δουλειά για ένα υπνοδωμάτιο με καλή μόνωση? Και κυρίως με τι κόστος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και πάλι.

 

Βάζω link από τον αποκλειστικό αντιπρόσωπο (όχι κατάστημα) για να εξηγήσω σε ποιο προϊόν της Rohnson αναφερόμενουν δυο ποστ παραπάνω.

 

http://vassilias.gr/?wpsc-product=r-065&lang=el

 

Συγκεκριμένα αναφέρει στα χαρακτηριστικά του:

 

• Τεχνολογία Micathermic 2000w

• 3 ρυθμίσεις θερμοκρασίας : 800W/1200W/2000W

• 10 φέτες σχήματος V από υλικό MICA για μέγιστη απόδοση θερμοκρασίας

• Εξοικονόμηση ενέργειας εώς και 30% συγκριτικα με μία συμβατική συσκευή θέρμανσης

• Ταχύτερη διάχυση θερμότητας συγκριτικα με μία συμβατική συσκευή θέρμανσης

• Σύστημα anti-frost

• Άνω κάλυμμα προστασίας για παιδιά

• Συνδυασμός θερμότητας με εκπομπή ακτινοβολίας και θερμού αέρα

• Εύκολη μετακίνηση

• Ρυθμιζόμενος θερμοστάτης

• Προστασία από υπερθέρμανση

• Αθόρυβη λειτουργία

• Αποθήκευση καλωδίου

 

Το συγκεκριμένο μοιάζει με καλοριφέρ, ωστόσο έχει και ένα άλλο μοντέλο (μικρή απόκλιση τιμής) που μοιάζει με πανελάκι.

 

Έχει κάποιος εμπειρία με αυτά;

 

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θερμοπομποι είναι μια πολύ ευέλικτη λύση. Ειδικά για

Κατοικίες με έντονο ετεροχρονισμο

Εξοχικες κατοικιες

Συμπληρωμταική θέρμανση

Το κόστος χρήσης τους είναι δύσκολο να υπλογιστεί χωρίς να έχουμε δεδομένα για τις θερμικές απώλεις του χώρου και η παράθεση στοιχείων πιθανων να οδηγεί σε λανθασμένα συμπεράσματα. Για παράδειγμα δεν πρέπει να τους συγκρίνουμε με το πετρέλαιο με υπολογισμούς που λαμβάνουν υπόψη μόνο τη θερμογόνο δύναμη του πετρελαιου.

Ο υπολογισμός του κόστους θέρμανσης με πετρελαιο είναι πολυπαραγοντικός. Ειδικότερα σε πολυκατοικίες.Εκεί δε φταί μόνο η υψηλή τιμή του καυσίμου. Εχουμε υπερδιαστασιολογημένες εγκαταστάσεις, αμόνωτα δίκτυα σωληνων, λάθος-άδικος τρόπος υπολογισμού χρέωσης κ.α..Πολλοι θα έχουν αντιληφθει για παράδειγμα ότι το κόστος κάθε ώρας στο μετρητή τους ακριβαίνει όσο λιγότεροι ανάβουν στην πολυκατοικία.

Οι θερμοπομποι απο την άλλη βρίσκονται μέσα στο χωρο που θερμαίνουμε.Μπορούμε να ανάβουμε μονο όσους χρειαζόμαστε για παράδειγμα το βράδυ στο υπνοδωμάτιο.

Οι κλίμακες της ΔΕΗ προκαλουν μεταβολή στο κόστος θέρμανση με θερμοπομπούς.Απο τις 2000 ημερήσιες αρχίζει η αύξηση της kwh και μετά τις 3000 το κόστος σταθεροποιείται στην υψηλότερη κλιμακα.Ακόμα και σε αυτήν την κλιμακα όμως οι λόγοι που προανέφερα καθσιτούν τους θερμοπομπούς πιο οικονομικούς. Με τη βοήθεια του νυχτερινού τιμολογίου βέβαια και σωστή χρήση οι θερμοπομποί γίνονται ακόμα πιο οικονομικοί.

Δε φταίει μόνο η τιμή του πετρελαιου.Φταίνε και οι εγκαταστάσεις που είναι απαρχαιωμένες.

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

• Εξοικονόμηση ενέργειας εώς και 30% συγκριτικα με μία συμβατική συσκευή θέρμανσης

...

Ένα μονο σχολιο για το παραπάνω. Το νουμερο ειναι εντονα αμφισβητήσιμο για δεν αναφερει την αλλη συσκευή. Αν το συγκρίνει με ενα κλιματιστικο Inverter τοτε το νουμερο ειναι λάθος γιατι το κλιματιστικο θα ειναι 20-30% ποιο οικονομικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το εξοικονόμηση ενέργειας συγκριτικά με μία συμβατική συσκευή θέρμανσης, χωρίς να λένε τη είδους συσκευή αρχίζει πλέον να μου την δίνει.

Όλες η ηλεκτρικές συσκευές θέρμανσης στην καλύτερη των περιπτώσεων έχουν 100% απόδοση ότι όνομα και να τους δώσουν περισσότερο από 100% δεν θα δώσουν που να χτυπάν τον κώλο τους κάτω όλοι οι διαφημιστές και πωλητές του κόσμου όλου.

ΜΟΝΟ στα κλιματιστικά (δηλαδή αντλίες θερμότητας ) έχουμε απόδοση μεγαλύτερη από 100% που στα πολύ καλά μπορεί να φτάσει και στο 350% και δεν ξέρω αν έχει φτάσει και παραπάνω.

Άρα οποιοδήποτε κλιματιστικό είναι 3 με 3,5 φορές ποιό οικονομικό από οποιαδήποτε άλλη συσκευή θέρμανσης με ηλεκτρικό ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού διάβασα όλες τις σελίδες εξονυχιστικά, νομίζω ότι όλοι λέτε ότι τα καλοριφερ λαδιού έχουν καλύτερη απόδοση θερμότητας.

Ζω σε μία γκαρσονιέρα και ουσιαστικά θέλω να ζεστάνω ένα δωμάτιο, που δε νομίζω να είναι παραπάνω απο 15 τμ.

(υπάρχει και η κουζίνα, που δε μ'απασχολεί καθόλου αν θα είναι ψυγείο και το μπάνιο, στο οποίο σκέφτομαι ότι θα μπρώ να μετακινώ το καλοριφερ, όταν πχ θα θέλω να κάνω μπανάκι).

Πέρυσι -σύμφωνα με την ιδιοκτήτρια- πλήρωσα σχεδόν 800 ευρώ για πετρέλαιο και δεν άναβα ποτέ τα καλοριφερ πριν τις 18.00'!!!!!!!!

Είναι τραγικά υπερβολικό ποσό, είναι προφανές ότι με κατακλέβει (κάνει μόνη της τους υπολογισμούς με βάση τις ώρες που έχει κάψει το κάθε διαμέρισμα). Είναι δυνατόν οι 100 ώρες καύσης να στοιχίζουν 260 ευρώ? Αυτός ήταν ο τελευταίος λογαριασμός, με τιμή πετρελαίου 1,15 (έτσι μου είπε). Τα χω πάρει στο κρανίο.. Με τις σημερινές τιμές πετρελαίου με βλέπω να πληρώνω κανα διχίλιαρο!!!

 

Προτιμώ λοιπόν να πληρώσω τη ΔΕΗ παρα την αιμοβόρα μέγαιρα ιδιοκτήτρια και είναι σαφέστατο ότι θα πληρώσω το πολύ 400 ευρώ για όλο το χειμώνα.. (σύμφωνα με όσα διαβάζω εδώ μέσα, οι 6-8 ώρες την ημέρα του καλοριφέρ λαδιού θα βγαίνουν περίπου 1 ευρω).

Λοιπόν...

να προτιμήσω καλοριφερ λαδιου παρα θερμοπομπό, έτσι?

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν, που είναι και φτηνό http://www.kotsovolo...?catid=10107089 ή αυτο που είναι και επώνυμο http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10106881 και λειτουργούν και ως αερόθερμα (αν και στα μεγάλα κρύα αυτό δε θα σημαίνει τίποτα) και έχει και 3 θέσεις λειτουργίας.

 

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν με βοηθούσε κάποιος.

Να σημειώσω ότι εχω και air condition, το οποίο όμως δεν κάνει τίποτα σε μεγάλο κρύο, αλλά είναι καλό που υπάρχει βεβαίως. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφύγετε κλιματιστικά, είναι αρρώστια......

Πάρτε κάτι άλλο. Οικονομική θέρμανση με αυτά που κυκλοφορύν στην αγορά δεν υπάρχει. Απλά αναζητάς οικονομικούς "τρόπους". θα πάρεις πχ ένα καλοριφερ λαδιού για να θερμαίνεις μόνο το δωμάτιο που είσαι, αντί για όλο το σπίτι με την κεντρική θέρμανση. Και μόνο όταν κάνει πολύ κρύο. Όχι στους 14C (βάλε ρούχα!)

Οικονομικές λύσεις είναι τύπου Γεωθερμίας κ.τ.λ. που απλά σημαίνει χρειάζεσαι νέο σπίτι......Όσο για το φυσικό αέριο, συμφέρει μόνο για μαγείρεμα και στιγμιαίο νερό για μπάνιο (μαζί με ηλιακό). Για θέρμανση κλάφτα. Όποιον έχω ρωτήσει πληρώνει περισσότερα από το πετρέλαιο, λόγω ευκολίας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού διάβασα όλες τις σελίδες εξονυχιστικά, νομίζω ότι όλοι λέτε ότι τα καλοριφερ λαδιού έχουν καλύτερη απόδοση θερμότητας.

Ζω σε μία γκαρσονιέρα και ουσιαστικά θέλω να ζεστάνω ένα δωμάτιο, που δε νομίζω να είναι παραπάνω απο 15 τμ.

(υπάρχει και η κουζίνα, που δε μ'απασχολεί καθόλου αν θα είναι ψυγείο και το μπάνιο, στο οποίο σκέφτομαι ότι θα μπρώ να μετακινώ το καλοριφερ, όταν πχ θα θέλω να κάνω μπανάκι).

Πέρυσι -σύμφωνα με την ιδιοκτήτρια- πλήρωσα σχεδόν 800 ευρώ για πετρέλαιο και δεν άναβα ποτέ τα καλοριφερ πριν τις 18.00'!!!!!!!!

Είναι τραγικά υπερβολικό ποσό, είναι προφανές ότι με κατακλέβει (κάνει μόνη της τους υπολογισμούς με βάση τις ώρες που έχει κάψει το κάθε διαμέρισμα). Είναι δυνατόν οι 100 ώρες καύσης να στοιχίζουν 260 ευρώ? Αυτός ήταν ο τελευταίος λογαριασμός, με τιμή πετρελαίου 1,15 (έτσι μου είπε). Τα χω πάρει στο κρανίο.. Με τις σημερινές τιμές πετρελαίου με βλέπω να πληρώνω κανα διχίλιαρο!!!

 

Προτιμώ λοιπόν να πληρώσω τη ΔΕΗ παρα την αιμοβόρα μέγαιρα ιδιοκτήτρια και είναι σαφέστατο ότι θα πληρώσω το πολύ 400 ευρώ για όλο το χειμώνα.. (σύμφωνα με όσα διαβάζω εδώ μέσα, οι 6-8 ώρες την ημέρα του καλοριφέρ λαδιού θα βγαίνουν περίπου 1 ευρω).

Λοιπόν...

να προτιμήσω καλοριφερ λαδιου παρα θερμοπομπό, έτσι?

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν, που είναι και φτηνό http://www.kotsovolo...?catid=10107089 ή αυτο που είναι και επώνυμο http://www.kotsovolo...?catid=10106881 και λειτουργούν και ως αερόθερμα (αν και στα μεγάλα κρύα αυτό δε θα σημαίνει τίποτα) και έχει και 3 θέσεις λειτουργίας.

 

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν με βοηθούσε κάποιος.

Να σημειώσω ότι εχω και air condition, το οποίο όμως δεν κάνει τίποτα σε μεγάλο κρύο, αλλά είναι καλό που υπάρχει βεβαίως. :)

Δεν λέμε ότι έχουν καλύτερη απόδοση

Λέμε ότι έχουν την ίδια, με την διαφορά ότι σαν συσκευές οι θερμοπομποί έχουν πολύ μεγαλύτερο κόστος αγοράς που για μένα τους κάνει ασύμφορους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα,

 

προσωπικά αγόρασα πρόσφατα ένα θερμοπομπό της kerosun τύπου mica και μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Το χρησιμοποιώ μόνο στη σκάλα των 1000w και σε ένα χώρο 40μ με μέτρια θερμομόνωση και εξωτερική θερμοκρασία στους 10 βαθμούς είμαι αρκετά άνετα.

Λογικά είναι πιο αποδοτικό από το σώμα λαδιού. Σε ένα σπιτι με κακή θερμομόνωση όμως δεν θα το συνηστούσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκολλήστε με τα καλοριφέρ λαδιού. Έχετε σκεφτεί τι είναι αυτό που αγοράζεται; Ένα λιπαντικό που καίει ξανά και ξανά κλεισμένο μέσα σε σίδερο, Ότι και να κάνεις θα μυρίσει αν όχι αμέσως, αργότερα. Το ίδιο και οι θερμάστες πετρελαίου, μυρίζουν.

 

Μερικοί θα επισπέψουν να μου πουν οτι το πήραν και δεν μυρίζει, δεν με ενδιαφέρει. Καρκινογόνα είναι, ΜΑΚΡΥΑ

 

Καλύτερα θερμοπομποί, σόμπες κλιματιστικά κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκολλήστε με τα καλοριφέρ λαδιού. Έχετε σκεφτεί τι είναι αυτό που αγοράζεται; Ένα λιπαντικό που καίει ξανά και ξανά κλεισμένο μέσα σε σίδερο, Ότι και να κάνεις θα μυρίσει αν όχι αμέσως, αργότερα. Το ίδιο και οι θερμάστες πετρελαίου, μυρίζουν.

 

Μερικοί θα επισπέψουν να μου πουν οτι το πήραν και δεν μυρίζει, δεν με ενδιαφέρει. Καρκινογόνα είναι, ΜΑΚΡΥΑ

 

Καλύτερα θερμοπομποί, σόμπες κλιματιστικά κτλ

 

Σχετικά με το " καρκινογόνα" έχεις κάποια επιστημονική τεκμηρίωση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...