Προς το περιεχόμενο

ζέστη με θερμοπομπούς


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά το κόστος παραγωγής της ΔΕΗ είναι μια πικραμένη ιστορία! Αυτό είναι άλλο πολύ μεγάλο κεφάλαιο!

Όμως μπορώ να σου κάνω κι εγώ μια αντίστοιχη ερώτηση αφού το θέτεις καθαρά ενεργειακά και από οικολογική σκοπιά και όχι οικονομικά:

Την ενέργεια που καταναλώνεται για να παραχθούν αυτοί οι χιλιάδες λέβητες -τι χιλιάδες δηλαδή, εκατομμύρια- την έχεις συνυπολογίσει? Και τι όφελος έχουμε από τον κύκλο ζωής τους που είναι περίπου 15 χρόνια? Και όλα τα άλλα δεξαμενές κτλ δεν καταναλώνουν ενέργεια για να παραχθούν?

Είναι δύσκολο να τα προσεγγίσει κάποιος όλα αυτά συνολικά και να συγκρίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας! Μάλλον θα κάνω αυτό που λέτε! Ειλικρινά επί 5-6 μέρες έχω μείνει αυπνος, κοιμάμε 2-3 τα ξημερώματα και ξυπναω στις 6 για την δουλειά, κάνοντας διάφορους υπολογισμούς και κοντεύω να τρελαθώ!!

 

Αφου εισαι γιαννενα, πεταξου μεχρι τα πρακτικερ και και παρε 3 τετοια

http://www.praktiker.gr/Product/kalorifer-ladiou-praktiker-se-diafores-diastaseis-25195

 

να σου βγουν τα 2χιλιαρα στα 120 ευρα και να ησυχασεις.

Απλα να εχεις στο μυαλο σου οτι καθε ενα απο αυτα θελει τουλαχιστον 10 αμπερ ασφαλεια για να λειτουργησει και να μη σου τις ριχνει, οποτε πρεπει να κανεις σωστη κατανομη των φορτιων, αλλιως θα σου πεφτει συνεχεια (η ασφαλεια :) ).

Εγω για παραδειγμα με ενα καλοριφερ και ενα αεροθερμο, το καλοριφερ για να αντεχει το ειχα στην πριζα απο το πλυντηριο για να χωριζω τα φορτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Liakjim νομίζω ότι οι προσωπικές επιθέσεις δεν προσφέρουν τίποτα στην κουβέντα ούτε πείθουν και κανένα για κάτι. Μπορούμε να διαφωνούμε 100% αλλά καλό είναι να κρατήσουμε την αξιοπρέπεια μας.

 

Δεν κανω προσωπικη επιθεση. Ουσιαστικα σε προκαλω να τεκημηριωσεις με οικονομοτεχνικο τροπο τα λεγομενα σου , εκμεταλευομενος την ισχυριζομενη ιδιοτητα σου.

 

Το να ζητας

Προτιμώ να βγουν όλοι όσοι είναι χρήστες των συστημάτων αυτών αλλά και οποιουδήποτε συστήματος και να καταγράψουν τις εμπειρίες τους

ο καθενας να πει την υποκειμενικη εμπειρια του

,

δεν με πειθει σαν τροπο προσεγγισης διοτι ειναι υποκειμενικη.

 

Επισης τι σημαινει αυτο

Μπορώ να αποδείξω με θεωρητικά, με τεχνικά αλλά και με πρακτικά επιχειρήματα τις απόψεις μου αλλά πιστέψτε με είναι πολύ επικίνδυνο να το κάνω εδώ, πέρα από αυτά τα γενικά επιχειρήματα τα οποία έγραψα παραπάνω -όποιος θέλει μπορεί να μου στείλει ΠΜ για οτιδήποτε πιο συγκεκριμένο-

????????

Που ειναι το επικινδυνο? Γραψτα εδω δημοσια. Εκτος κ αν δεν εχεις να πεις κατι ουσιαστικο...

 

Το ξύλο επιτρέψτε μου να μην το αποδεχτώ σαν θέρμανση - δηλαδή η εποχή που καίγανε ξύλα για να ζεσταθούν οι άνθρωποι νομίζω ότι έχει περάσει-.

 

Μηπως να εγκαταλειψουμε κ την γραφή ??? Τι επιχειρημα ειναι αυτο?

 

Καμία σχέση το σώμα λαδιού με τον θερμοπομπό και σε απόδοση και σε κατανάλωση (υπάρχει αντίστοιχη κουβέντα και τεκμηρίωση γι αυτό σε άλλο topic του forum)!

Αυτο πως το αιτιολογεις? Που ειναι η τεκμηριωση? Κ τα 2 με αντιστασεις λειτουργουν? Ποια ειναι η διαφορα?

 

Ειλικρινα , βαζω τον εαυτο μου σε ενα καταστημα , εγω ο πελατης εσυ ο πωλητης. Δεν πειθεις...Μακαρι να πειστω.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανω προσωπικη επιθεση. Ουσιαστικα σε προκαλω να τεκημηριωσεις με οικονομοτεχνικο τροπο τα λεγομενα σου , εκμεταλευομενος την ισχυριζομενη ιδιοτητα σου.

 

Το να ζητας

,

δεν με πειθει σαν τροπο προσεγγισης διοτι ειναι υποκειμενικη.

 

Επισης τι σημαινει αυτο ????????

Που ειναι το επικυνδυνο? Γραψτα εδω δημοσια. Εκτος κ αν δεν εχεις να πεις κατι ουσιαστικο...

 

 

 

Μηπως να εγκαταλειψουμε κ την γραφή ??? Τι επιχειρημα ειναι αυτο?

 

 

Αυτο πως το αιτιολογεις? Που ειναι η τεκμηριωση? Κ τα 2 με αντιστασεις λειτουργουν? Ποια ειναι η διαφορα?

 

Ειλικρινα , βαζω τον εαυτο μου σε ενα καταστημα , εγω ο πελατης εσυ ο πωλητης. Δεν πειθεις...Μακαρι να πειστω.

 

 

Εδώ μέσα απλά λέω τις απόψεις μου και έχω κάθε δικαίωμα να το κάνω αυτό.

Δεν είσαι σε θέση εσύ να με κρίνεις ούτε σαν έμπορο ούτε σαν μηχανολόγο και δεν περιμένω εσένα για να καταξιωθώ επαγγελματικά.

Δεν με ενδιαφέρει να σου αποδείξω κάτι, δεν έχω καμία υποχρέωση να σε πείσω για οτιδήποτε και ούτε θέλω να σου πουλήσω τίποτα.

Μπορείς να βάλεις το τζάκι ή το πελλετ. Ούτε θα στεναχωρηθώ ούτε θα προσπαθήσω να σε αποτρέψω από αυτό. Δικαίωμα σου και απόφαση σου και την σέβομαι απόλυτα όσο κι αν δεν μπορώ να δεχτώ ότι θα καίμε τα ξύλα για να ζεσταινόμαστε. Άποψη μου είναι και πρέπει να την σεβαστείς όσο κι αν διαφωνείς.

Τέλος νομίζω ότι πρέπει να διορθώσεις το προηγούμενο ποστ σου γιατί είναι πολύ προκλητικό.

Ειλικρινά στο λέω δεν υπάρχει κανένας λόγος να σκοτωνόμαστε εδώ μέσα. Μας αρκούν οι πιέσεις της καθημερινότητας.

Στο κάτω κάτω ούτε τη ΔΕΗ έχω εγώ ούτε τα Ελληνικά πετρέλαια εσύ και ούτε καθορίζουμε τις τιμές αυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου αν κανω λαθος αλλα δεν καταθετεις απλα τις αποψεις σου. Συμφωνα με τα λεγομενα σου , υποτιθεται οτι καταθετεις αδιασειστα στοιχεια, τα οποια βεβαια δεν ειδαμε ποτε.

Επισης μπορω να σε κρινω ως νοημουν νους...

Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι δεν εχω τιποτα με εσενα αλλα με την ελλειψη στοιχειων στα λεγομενα σου , που ισως να οδηγησουν καποιους σε λαθος επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια κάνεις λάθος. Δεν έταξα σε κανέναν κανένα αδιάσειστο στοιχείο.

Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου όσοι βάζουν τζάκι ή πέλλετ που προτείνεις εσύ -χωρίς να τεκμηριώσεις βέβαια και να δώσεις κάποιο από τα αδιάσειστα στοιχεία που ζητάς χωρίς ο ίδιος να είσαι σε θέση να δώσεις- είναι έξυπνοι ενώ όσοι βάζουν ωμικές θερμάνσεις όπως τις αποκαλείς, δηλαδή οτιδήποτε ηλεκτρικό είναι οι χαζοί και οι αδαείς! Αν διαβάσει οποιοσδήποτε τα ποστ σου αυτό το συμπέρασμα θα βγάλει.

Βλέπω ότι δεν έχεις διορθώσει ακόμα το προσβλητικό ποστ σου! Γι αυτό και μόνο τον νοήμονα όπως γράφεις νου σου τον αμφισβητώ -που ούτε να το γράψεις δεν ξέρεις, άκου νοημουν-. Και τον θρασύ λόγο σου και την μηδενική υπόσταση σου. Συνέχισε να κρύβεσαι πίσω ένα nickname και να γράφεις ότι θέλεις. Δεν θα ασχοληθώ ξανά μαζί σου όσο κι αν με προκαλέσεις!

 

Αρκετά . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μηχανολογος δεν ειμαι (πιο σωστα σε αυτον το τομεα). Αρα ζηταω στοιχεια απο καποιον που λεει πως ειναι (αν κ δεν το πιστευω ).

Κρυβεσαι πισω απο την - αδιανοητη - προφαση οτι η αποκαλυψη των στοιχειων αυτων ειναι επικινδυνοι λες κ θα αποκαλυπτες καποιο τρομερο κρατικο μυστικο (ελεος).

Επισης πουθενα δεν εγραψα οτι οσοι χρησιμοποιουν πελλετ ειναι εξυπνοι κ οσοι ρευμα χαζοι (ηλιθιο απο οικολογικης αποψης ισως).

Οσο για το "προσβλητικο" που ξαναλες , υποδειξε μου τι εννοεις (τα δικα προσβητικα/ποταπα λογια ειναι βεβαια ξεκαθαρα) Για τον δαιμονα του τυπογραφειου δε , δεν το συζητω καν (νοημων)

 

Ακομα περιμενω να αποδειξεις πως γινεται ενα σωμα λαδιου να αποδιδει λιγοτερο απο εναν θερμοπομπο...

Αν και η ανικανοτητα σου να αποδειξεις τα λεγομενα σου , φαινεται πως σε οδηγησε στην σιωπη...

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα! στα ιδια watt ποιο απο τα δυο καλοριφερ θα προτεινατε? αυτο με το μικα δεν εχει λαδι μεσα ε? λογικα εχουν την ιδια καταναλωση αφου εχουν τα ιδια watt σαν παραπανω ζεστη και διαρκειας ομως?

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=31251

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10106865

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα κανω κ εγω μια ερωτηση μιας κ σκεφτομαι να παρω ενα θερμοπομπο για το σαλονι (ως συμπληρωματικη χρηση οταν δεν λειτουργει το πετρελαιο)

 

Αφου ρε παιδια οι θερμοπομποι δεν εχουν βεντιλατερ/ανεμιστηρα πως στο καλο βγαζουν ζεστο αερα απο πανω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλο μπερδεμα ρε παιδια .... Να ρωτησω και εγω κατι... γιατι δεν εβγαλα ακρη ... Για να ζεστανω μια σοφιτα περιπου στα 25 τμ τι θα προτεινατε ?????

 

Σκεφτομουν για θερμοπομπο αλλα με αυτα που αναφερατε παραπανω μπερδευτηκα .... :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα! στα ιδια watt ποιο απο τα δυο καλοριφερ θα προτεινατε? αυτο με το μικα δεν εχει λαδι μεσα ε? λογικα εχουν την ιδια καταναλωση αφου εχουν τα ιδια watt σαν παραπανω ζεστη και διαρκειας ομως?

http://www.kotsovolo...jsp?catid=31251

http://www.kotsovolo...?catid=10106865

 

Ωραία φαίνονται και τα 2. Ποιο πάνω κάποιος προτέινει ένα σώμα λαδιού με 37ευρώ. Αξίζει τον κόπο να πάρεις απο τα ακριβά ή να πας στην φτηνή λύση;

 

Αν ξέρει κανείς σίγουρα ας προτείνει. Εννοείτε οτι μιλάμε να ζεστάνεις σπίτι με μόνο αυτά τα σώματα. Γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...