Προς το περιεχόμενο

ζέστη με θερμοπομπούς


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντελως ακυρη προταση!

 

Η αναφορά πηγαίνει σε περιπτώσεις ανθρώπων που πιστευουν οτι με ενα θερμαντικο πανελ, στα 400 watt ας πουμε, μπορουν να λυσουν το προβλημα της θερμανσης σε ενα δωματιο 15 τετραγωνικων. ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά να ρωτήσω κατι; Σκέφτομαι να βάλω 3 θερμοπομπούς των 2000W, το κόστος τους είναι περίπου 900ευρώ, τους 2 σταθερούς σε δωματια 15τετραγωνικών και να μετακινώ τον έναν σε δωμάτιο 25 τετραγωνικών(που δεν πολυχρησιμοποιώ) και στην σαλονοτραπεζαρία περίπου 30 τετραγωνικών η οποία υποστηριζεται από τζάκι(μαντεμιου) και απο aircondition. Το σπίτι είναι μονωμένο (με διπλά τζαμια και σχετικά καινούργιο). Με 8 ώρες λειτουργίας των 2 θερμοπομπών και περίπου 4 του τρίτου πιστεύεται οτι θα έχω ικανοποιητική θέρμανση; και αν ναι πόσο περίπου θα κάψω το 6μηνο; Η περιοχή που μένω είναι αρκετά κρύα, Γιάννενα, με σχεδόν όλες τις μέρες από Δεκέμβριο έως και μέσα Μάρτη τα πρωινά με θερμοκρασίες από -1 έως -10 και με αρκετό κρύο την υπόλοιπη μέρα! Πέρυσι έκαψα 1,2 τόνους πετρέλαιο, με θερμοκρασία 19-20 βαθμούς στο σπίτι, και αυτό οφείλεται στην μόνωση του σπιτιού (Ο γείτονας χωρίς μονωση και παλιό σπίτι έκαψε 1,7τόνους). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

 

ΥΓ. Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, σκεφτομαι να βάλω τους θερμοπομπούς Νορβηγίας adax. γνωρίζει κάποιος κάτι; Είναι καλοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κατι; Σκέφτομαι να βάλω 3 θερμοπομπούς των 2000W, το κόστος τους είναι περίπου 900ευρώ, τους 2 σταθερούς σε δωματια 15τετραγωνικών και να μετακινώ τον έναν σε δωμάτιο 25 τετραγωνικών(που δεν πολυχρησιμοποιώ) και στην σαλονοτραπεζαρία περίπου 30 τετραγωνικών η οποία υποστηριζεται από τζάκι(μαντεμιου) και απο aircondition. Το σπίτι είναι μονωμένο (με διπλά τζαμια και σχετικά καινούργιο). Με 8 ώρες λειτουργίας των 2 θερμοπομπών και περίπου 4 του τρίτου πιστεύεται οτι θα έχω ικανοποιητική θέρμανση; και αν ναι πόσο περίπου θα κάψω το 6μηνο; Η περιοχή που μένω είναι αρκετά κρύα, Γιάννενα, με σχεδόν όλες τις μέρες από Δεκέμβριο έως και μέσα Μάρτη τα πρωινά με θερμοκρασίες από -1 έως -10 και με αρκετό κρύο την υπόλοιπη μέρα! Πέρυσι έκαψα 1,2 τόνους πετρέλαιο, με θερμοκρασία 19-20 βαθμούς στο σπίτι, και αυτό οφείλεται στην μόνωση του σπιτιού (Ο γείτονας χωρίς μονωση και παλιό σπίτι έκαψε 1,7τόνους). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

 

ΥΓ. Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, σκεφτομαι να βάλω τους θερμοπομπούς Νορβηγίας adax. γνωρίζει κάποιος κάτι; Είναι καλοί;

 

Εντελώς φιλική συμβουλή : πάνε σε μηχανολόγο για να σου κάνει μια μελέτη να δείς ότι το πετρέλαιο θα σ βγει πιο φτηνά. (Για την ίδια ενέργεια/θερμότητα πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς φιλική συμβουλή : πάνε σε μηχανολόγο για να σου κάνει μια μελέτη να δείς ότι το πετρέλαιο θα σ βγει πιο φτηνά. (Για την ίδια ενέργεια/θερμότητα πάντα)

 

Δεν υπάρχει καμία απολύτως πιθανότητα να του βγει πιο φτηνά το πετρέλαιο.

Εκτός από φιλικά το λέω και σαν μηχανολόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα με τιμή πετρελαίου θέρμανσης σήμερα 1,38-0,28 λέπτα από επίδομα θέρμανσης μας κάνει 1,1 ευρώ ανά λίτρο, απόδοση καυστήρων πετρελαίου 87% και θερμογόνο δύναμη καυσίμου

10,00 kwh/λίτρο κοστίζουν οι 10 kwh 1,264

Με τιμή ρεύματος 0,12 /kwh ευρώ απόδοση συστήματος 100% χρειάζεσαι 1,2 ευρώ για αυτές τις 10 kwh.

Κοίτα τώρα διαφορά με αντλία θερμότητας π.χ. ερκοντίσιον που έχει απόδοση 350% βγαίνει 0,343 για τις 10kwh.

Κάντε τώρα τους υπολογισμού σας

Αν έχω κάνει κάπου λάθος απλά πείτε το μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας τροπος υπολογισμου εδω http://www.monachos....p?TOPIC_ID=3893

 

λινκ https://rapidshare.com/#!download|430p8|1506733561|Ypol_ener_kost_ther_v4.rar|2665|0|0

 

Νομιζω το παληκαρι εχει κανει πολυ καλη δουλιτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καμία απολύτως πιθανότητα να του βγει πιο φτηνά το πετρέλαιο.

Εκτός από φιλικά το λέω και σαν μηχανολόγος.

 

Να αλλάξεις επάγγελμα έχει περάσει απ το μυαλό σου;

 

 

Κοίτα με τιμή πετρελαίου θέρμανσης σήμερα 1,38-0,28 λέπτα από επίδομα θέρμανσης μας κάνει 1,1 ευρώ ανά λίτρο, απόδοση καυστήρων πετρελαίου 87% και θερμογόνο δύναμη καυσίμου

10,00 kwh/λίτρο κοστίζουν οι 10 kwh 1,264

Με τιμή ρεύματος 0,12 /kwh ευρώ απόδοση συστήματος 100% χρειάζεσαι 1,2 ευρώ για αυτές τις 10 kwh.

Κοίτα τώρα διαφορά με αντλία θερμότητας π.χ. ερκοντίσιον που έχει απόδοση 350% βγαίνει 0,343 για τις 10kwh.

Κάντε τώρα τους υπολογισμού σας

Αν έχω κάνει κάπου λάθος απλά πείτε το μου.

 

Κάνεις λάθος, γιατί υπάρχει κλιμακωτή χρέωση στο ρεύμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αλλάξεις επάγγελμα έχει περάσει απ το μυαλό σου;

 

 

 

 

Κάνεις λάθος, γιατί υπάρχει κλιμακωτή χρέωση στο ρεύμα.

Δεν έχω τώρα μπροστά μου λογαριασμό της δεη αλλά νομίζω ότι δεν υπάρχει πλέον κλιμακωτη χρέωση.

Κοίτα βάλε την τίμη ρεύματος που θες και κάνε πάλι τον υπολογισμό.

Υπάρχει βέβαια και το νυχτερινό της δεη που βοηθάει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αλλάξεις επάγγελμα έχει περάσει απ το μυαλό σου;

 

 

 

 

Αν και δεν θα έπρεπε να ασχοληθώ με τον ασήμαντο λόγο σου, σου απαντώ:

Όχι δεν το έχω σκεφτεί και ούτε πρόκειται να το σκεφτώ άμεσα, έτσι όπως πάνε τα πράγματα.

Αν θέλεις πάρε με τηλ να σου δώσω δεκάδες τηλέφωνα πελατών μας που αντικατέστησαν το πετρέλαιο με ρεύμα να σου πουν αυτοί τι είναι οικονομικότερο!

Στις μέρες μας αυτοί που ασχολούνται με τα πετρέλαια αλλάζουν επάγγελμα (Δεν ξέρω αν είσαι κι εσύ ένας από αυτούς)!

Στην Ευρώπη δεν καίνε πουθενά πετρέλαιο για θέρμανση, αλλά κυρίως ρεύμα και φυσικό αέριο.

Εσύ αν θέλεις μπορείς να συνεχίσεις να πληρώνεις 1,40 το λίτρο (τουλάχιστον), πρόσεχε όμως αυτά που λες γιατί είναι ανακριβή.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ThanosF , σου ζητώ να παραθεσεις στοιχεία για αυτα που λες ( όχι των πελατών ) αλλα με υπολογισμούς .

Εκτός το ότι η χρηση ηλεκτρισμού με ωμικο τροπο για θερμοτητα μου φαίνεται απίστευτα αντί-οικολογική , αν δεν βγαίνει φθηνότερα απο καύση υδρογονανθράκων (πετρέλαιο , φυσικό αέριο , LPG )δεν υπάρχει λόγος να βάλει κάποιος για τον απλούστερο λόγο ότι δεν θα ξεχρεωσει ποτέ την επένδυση του .

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγνώμη αλλά καλή η θεωρία αλλά νομίζω η πράξη διαφέρει! Τι εννοώ! Πέρυσι ξεκίνησα να χρησιμοποιώ το aircondition για οικονομία. Αλλά στην πράξη από ζέστη πάπαλα! Ζεσταινόταν ο χώρος αλλά μόλις το aircondition έκλεινε μετά από 5 λεπτά ο χώρος κρύωνε! Έτσι το γύρισα στο πετρέλαιο! Ο πατέρας μου χρησιμοποίησε θερμοπομπούς, με αποτέλεσμα να ξοδέψει τα μισά απ' οτι εγώ! Απλά ο κόσμος έχει μπερδευτεί! Με έναν πρόχειρο υπολογισμό που έκανα για θερμοπομπους 1,4Kw τελικά, μου βγαίνει το εξής:

1,4Kwh * 3(θερμοπομπούς) = 4,2 Κwh

 

4,2Kwh * 10h = 42Kw την μέρα

 

42 * 0,12ευρώ = 5,04 ευρώ την μέρα

 

30*5,04 = 151, 2 ευρώ τον μήνα

 

151,2*5 μήνες = 756ευρώ το 5μηνο! με πετρελαιο θα θέλω 1680 ευρώ περίπου! Επίσης έβαλα υπερβολικές ώρες ανα ημέρα αλλά και φουλ κατανάλωση 1,4kwh ανα θερμοπομπό που όμως δεν ισχύει γιατί μετά από κάποια ώρα η κατανάλωση πέφτει! Ένας φίλος μηχανολόγος μετρησησε την κατανάλωση σε 1,2Κwh στα πρώτα 10 λεπτά και μετά στα υπόλοιπα 50 λιγότερο από 700w! Παρ'ολα αυτά εγώ έβαλα φουλ κατανάλωση και πάλι δειχνει να συμφέρει! Έσεις τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγνώμη αλλά καλή η θεωρία αλλά νομίζω η πράξη διαφέρει! Τι εννοώ! Πέρυσι ξεκίνησα να χρησιμοποιώ το aircondition για οικονομία. Αλλά στην πράξη από ζέστη πάπαλα! Ζεσταινόταν ο χώρος αλλά μόλις το aircondition έκλεινε μετά από 5 λεπτά ο χώρος κρύωνε! Έτσι το γύρισα στο πετρέλαιο! Ο πατέρας μου χρησιμοποίησε θερμοπομπούς, με αποτέλεσμα να ξοδέψει τα μισά απ' οτι εγώ! Απλά ο κόσμος έχει μπερδευτεί! Με έναν πρόχειρο υπολογισμό που έκανα για θερμοπομπους 1,4Kw τελικά, μου βγαίνει το εξής:

1,4Kwh * 3(θερμοπομπούς) = 4,2 Κwh

 

4,2Kwh * 10h = 42Kw την μέρα

 

42 * 0,12ευρώ = 5,04 ευρώ την μέρα

 

30*5,04 = 151, 2 ευρώ τον μήνα

 

151,2*5 μήνες = 756ευρώ το 5μηνο! με πετρελαιο θα θέλω 1680 ευρώ περίπου! Επίσης έβαλα υπερβολικές ώρες ανα ημέρα αλλά και φουλ κατανάλωση 1,4kwh ανα θερμοπομπό που όμως δεν ισχύει γιατί μετά από κάποια ώρα η κατανάλωση πέφτει! Ένας φίλος μηχανολόγος μετρησησε την κατανάλωση σε 1,2Κwh στα πρώτα 10 λεπτά και μετά στα υπόλοιπα 50 λιγότερο από 700w! Παρ'ολα αυτά εγώ έβαλα φουλ κατανάλωση και πάλι δειχνει να συμφέρει! Έσεις τι λέτε?

 

Εγώ λέω ότι συμφωνώ απόλυτα και μετά από την τοποθέτηση σου δεν χρειάζεται να εξηγήσω κάτι άλλο στους συνομιλητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγνώμη αλλά καλή η θεωρία αλλά νομίζω η πράξη διαφέρει! Τι εννοώ! Πέρυσι ξεκίνησα να χρησιμοποιώ το aircondition για οικονομία. Αλλά στην πράξη από ζέστη πάπαλα! Ζεσταινόταν ο χώρος αλλά μόλις το aircondition έκλεινε μετά από 5 λεπτά ο χώρος κρύωνε! Έτσι το γύρισα στο πετρέλαιο! Ο πατέρας μου χρησιμοποίησε θερμοπομπούς, με αποτέλεσμα να ξοδέψει τα μισά απ' οτι εγώ! Απλά ο κόσμος έχει μπερδευτεί! Με έναν πρόχειρο υπολογισμό που έκανα για θερμοπομπους 1,4Kw τελικά, μου βγαίνει το εξής:

1,4Kwh * 3(θερμοπομπούς) = 4,2 Κwh

 

4,2Kwh * 10h = 42Kw την μέρα

 

42 * 0,12ευρώ = 5,04 ευρώ την μέρα

 

30*5,04 = 151, 2 ευρώ τον μήνα

 

151,2*5 μήνες = 756ευρώ το 5μηνο! με πετρελαιο θα θέλω 1680 ευρώ περίπου! Επίσης έβαλα υπερβολικές ώρες ανα ημέρα αλλά και φουλ κατανάλωση 1,4kwh ανα θερμοπομπό που όμως δεν ισχύει γιατί μετά από κάποια ώρα η κατανάλωση πέφτει! Ένας φίλος μηχανολόγος μετρησησε την κατανάλωση σε 1,2Κwh στα πρώτα 10 λεπτά και μετά στα υπόλοιπα 50 λιγότερο από 700w! Παρ'ολα αυτά εγώ έβαλα φουλ κατανάλωση και πάλι δειχνει να συμφέρει! Έσεις τι λέτε?

 

"Κλεβοντας" την εξισωση απο ενα ποστ στο Μηχανικος, υπολογισα οτι με κοστος πετρελαιου 1,4/ λιτρο και αποδωση λεβητα 85% εχουμε κοστος ανα Kwh θερμική : 0,175 €/ Kwh.

Δηλαδή κανουμε κοστος πετρελαιου/7.968 Kwh θερμικές ανά λίτρο

Θερμογόνος δύναμη πετρελαίου 10.200 Kcal/Kg ή 8.568 Kcal/lt

Η 8.568 θερμίδες αντιστοιχούν σε 9.96 Kwh θερμικές. Αναλογιζόμενοι και το βαθμό απόδοσης του λέβητα (85%) έχουμε 7.968 Kwh θερμικές ανά λίτρο.

Το κόστος ενός λίτρου πετρελαίου είναι1,40 €

 

Αντιστοιχα τωρα πηρα τον λογαριασμο της ΔΕΗ και ειδα οτι το πραγματικο κοστος μαζι με τις ρυθμιζομενες χρεωσεις ειναι 0,158 €/ Kwh ,και αυτα με καταναλωση 554 κwh το τετραμηνο.

 

Ουσιαστικα σε πρωτη ματια μοιαζει οτι το ρευμα ειναι ποιο οικονομικο αλλα υπαρχουν 2 παγιδες

1) Με θερμανση με ρευμα ανεβαινει καποιος κατηγορια καταναλωσης και χρεωνεται παραπανω την κιλοβατωρα, ετσι μπορει ο τελικος λογαριασμος να αποτελει εκπληξη.

2)Η θερμανση με αντιστασεις (θερμοπομποι) ειναι ο ποιο αντιοικονομικος-αντιοικολογικος και κυριολεκτικα "ηλιθιος" τροπος για να ζεσταθει κανεις. Το οτι σημερα μοιαζει να ειναι "φθηνος" τροπος εχει να κανει με την προσκαιρα χαμηλη τιμη ρευματος η οποια θα αυξηθει οριστικα. Ο λογος; αν αρχισουμε ολοι να χρησιμοποιουμε ρευμα και αντιστασεις για θερμανση τοτε θα καταρευσει το δικτυο της ΔΕΗ, η ιδια η ΔΕΗ θα αυξησει τις τιμες προκειμενου να αποτρεπει τον καταναλωτη να βαζει 2-3-4 θερμοπομπους για να ζεσταινεται. Οποιος εχει σκοπο να επενδυσει ενα σεβαστο ποσο για να παρει θερμοπομπους τελευταιας τεχνολογιας κτλ καλυτερα να το ξανασκεφτει γιατι μελλοντικα σιγουρα θα γινουν ασυμφοροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω ότι συμφωνώ απόλυτα και μετά από την τοποθέτηση σου δεν χρειάζεται να εξηγήσω κάτι άλλο στους συνομιλητές.

 

Αν η τοποθετηση του μελους, σε καλυπτει , ε λοιπον σου λεω πως εμενα ΟΧΙ. ( σιγα μη ζεσταθει με 4,2 Kw , εκτος αν μενει σε γκαρσονιερα)

 

Για να ξεφυγεις απο την κατηγορια "εμπορας" που σε καταταζω στο μυαλο μου κ να αναβαθμισθεις στην κατηγορια "μηχανολογου" που ισχυριζεσαι οτι εισαι , θελει πιο πολυ προσπαθεια. Η μπαλα σε εσενα. Μακαρι να πειστω , διοτι ακομα με πετρελαιο ειμαι αλλα κοιταω προς ενεργειακο τζακι ή πελλετ μερια. Το ρευμα μου φαινεται εκτος κ απο αντι-οικολογικο κ ασυμφορο. Να το θυμηθεις. Καποιο τυποι σαν εσενα που προωθουν στους αδαεις την θερμανση με ωμικο τροπο , θα κανουν μεγαλη ζημια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...